Rozporządzenie najprawdopodobniej zacznie obowiązywać od 1 września 2022 roku.
Mamy zbyt mało specjalistów w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży
Jak czytamy w opublikowanym dokumencie MZ, celem przygotowanego rozporządzenia – w związku z dużym zapotrzebowaniem na lekarzy specjalistów w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, których niedobór okazał się szczególnie kłopotliwy podczas pandemii wirusa SARS-CoV-2 – jest umożliwienie lekarzom posiadającym tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii odbywania szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży na podstawie skróconego programu specjalizacji, który uwzględniać będzie wiedzę i umiejętności, jakie posiada już lekarz pediatra.
Czytaj także na Prawo.pl: Prof. Janas-Kozik: Prawie tysiąc nowych specjalistów pomoże reformować psychiatrię najmłodszych>>
Wprowadzane regulacje umożliwią lekarzom posiadającym tytuł specjalisty w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej odbywanie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie transplantologii.
Pozyskanie chętnych do roli członków zespołów egzaminacyjnych przeprowadzających PES
Ponadto zarządzenie ma rozwiązać problemy pozyskania chętnych do roli członków zespołów egzaminacyjnych przeprowadzających Państwowy Egzamin Specjalizacyjny. A także ustalić wysokość wynagrodzenia, jakie otrzyma przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przeprowadzającego Państwowy Egzamin Specjalizacyjny – proponowana kwota to 500 zł i wynagrodzenie członka zespołu egzaminacyjnego przeprowadzającego PES – proponowana kwota 300 zł.