Monitorowanie EKG z domu pacjenta - projekt pilotażu trafił do konsultacji 

Pacjent Opieka zdrowotna

Przydatność wykorzystania plastrów EKG do monitorowania w sposób zdalny stanu zdrowia pacjenta chce ocenić Ministerstwo Zdrowia dzięki pilotażowi. Projekt rozporządzenia w zakresie wykorzystania plastrów EKG w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej we wtorek trafił do konsultacji publicznych.

06.12.2022

Profilaktyka 40 Plus nie może nabrać rozpędu

Pacjent Opieka zdrowotna

Niespełna 800 tys. osób skorzystało do tej pory z programu Profilaktyka 40 Plus. Nie widać na razie także wyraźnego efektu zaangażowania przychodni POZ – jedynie 319 z nich otrzymało bonus za zachęcanie pacjentów do badań. Z kolei laboratoriom diagnostycznym nie opłacają się akcje wyjazdowe, bo wycena NFZ badań nie zmieniła się od początku trwania programu, a koszty wzrosły przez inflację.

06.12.2022

Sejm za poprawką Senatu o subfunduszu do nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Sejm przyjął w czwartek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona, że ze środków subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego finansuje się szczepionki do przeprowadzania zalecanych szczepień ochronnych w ramach Programu Szczepień Ochronnych.

01.12.2022

Nawet najmniejszy POZ dostanie pieniądze na koordynatora dla przewlekłe chorych

Pacjent Opieka zdrowotna

Każda placówka POZ, która wejdzie do modelu opieki koordynowanej, przez rok będzie otrzymywać miesięcznie 6,5 tysiąca złotych na opłacenie osoby, która pilnuje planów leczenia przewlekle chorych pacjentów. Obecnie koszty pracy koordynatora są zbyt wysokie dla przychodni w małych miejscowościach. Ministerstwo Zdrowia liczy, że dzięki dofinansowaniu model opieki koordynowanej szybciej się upowszechni.

01.12.2022

Zgłaszanie NOP na starych zasadach do końca 2023 r.

Pacjent Koronawirus szczepienia

Lekarz lub felczer, którzy nie mają możliwości zgłoszenia niepożądanego odczynu poszczepiennego w postaci elektronicznej, do końca 2023 r. będą mogli to robić listem poleconym, pocztą elektroniczną lub przekazać w zamkniętej kopercie osobie upoważnionej. Wydłużenie o rok możliwości takiego zgłaszania NOP zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia.

30.11.2022

Roszady na ostatnią chwilę - pacjenci obawiają się o kontynuację leczenia

Pacjent Finansowanie zdrowia

Od 1 stycznia Ministerstwo Zdrowia nie będzie już finansować programów leczenia chorych na hemofilię i żyjących z wirusem HIV. Na tej i innych zmianach budżet zaoszczędzi ok 13 mld zł. Narodowy Fundusz Zdrowia, który przejmie programy od resortu, czeka na ostateczny kształt przepisów – a te będą gotowe „za pięć dwunasta”. Pacjenci obawiają się, że przez legislacyjny chaos i pośpiech zostaną pozbawieni ratującego ich życie i zdrowie leczenia.

29.11.2022

Zdalny monitoring stymulatora serca będzie w wykazie świadczeń gwarantowanych

Pacjent Finansowanie zdrowia

Nadzór telemetryczny nad pacjentami, którzy mają implantowane urządzenia wszczepialne, będzie wpisany do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Zakłada to skierowany do uzgodnień projekt zmienionego rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych w ramach AOS.

28.11.2022

Zakaz reklamy kwasu hialuronowego nie oznacza, że zniknie on z mediów

Pacjent Rynek i konsument Zawody medyczne

To, że kwas hialuronowy, nici czy implanty są pokazywane w telewizji, nie oznacza jeszcze, że jest to reklama wyrobów medycznych. Reklama musi mieć formę, treść i intencję reklamową - wyjaśnia adwokat Oskar Luty z kancelarii prawniczej Fairfield. Jeśli lekarz-influencer pokazuje wyłącznie swoje umiejętności, to nie podlega zakazowi.

26.11.2022

Opieka koordynowana w 90 placówkach POZ

Pacjent

W przyszłym roku ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mogły przez internet składać wnioski o przystąpienie do opieki koordynowanej. Do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał 90 umów z placówkami ochrony zdrowia wdrażającymi ten model opieki. Wnioski złożyły kolejne 172 ośrodki - poinformowano podczas piątkowej konferencji w Katowicach.

25.11.2022

Zmieni się status szpitala MSWiA, ale lecznice dla VIP-ów to nic nowego

Pacjent Finansowanie zdrowia

Kontrowersje wywołała uchwalona już ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podnoszony jest zarzut, że powstaje instytut dla ważnych polityków (VIP-ów) i funkcjonariuszy służb mundurowych. Tymczasem w tej kwestii niewiele się zmienia, bo szpitale, z których korzystają tzw. VIP-y, funkcjonują od lat.

25.11.2022

Od 1 stycznia nowe zasady refundacji wyrobów medycznych

Pacjent

Wprowadzenie zmian do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie było oczekiwane przez pacjentów, branżę wyrobów medycznych oraz świadczeniodawców. Szereg z tych modyfikacji polega na zmniejszeniu udziału własnego pacjenta oraz zwiększeniu finansowania danego wyrobu medycznego - dla Prawo.pl analizuje je Kancelaria Prawna Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.

24.11.2022

Poszkodowany pacjent jest skazany na sąd, bo mediacje nie działają

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Opieka zdrowotna

Szpitale decydują się na pozasądową ugodę w zasadzie tylko wtedy, gdy wina medyków jest niezaprzeczalna w przypadku zgonu pacjenta. Pozostałe przypadki oznaczają dla poszkodowanych lub ich bliskich dochodzenie roszczeń w wieloletnich, kosztownych i wyczerpujących postępowaniach sądowych. Fiaskiem okazały się też wojewódzkie komisje, które są elementem systemu pozasądowego dochodzenia roszczeń. Teraz idą do likwidacji.

24.11.2022

Uczestnicy badań klinicznych mają być lepiej chronieni

Pacjent Opieka zdrowotna

Badania kliniczne nie służą leczeniu pacjentów, ale postępowi nauki. Nie są też sposobem - jak widzi to resort zdrowia - na znajdowanie oszczędności w budżecie NFZ. Tymczasem uczestnicy badań klinicznych nie zawsze są świadomi tego, że de facto biorą udział w eksperymencie. Teraz mają dostać lepszą ochronę dzięki oczekiwanej od kilkunastu lat ustawie o badaniach klinicznych.

23.11.2022

TSUE: Choroba może być przeszkodą w wydaleniu cudzoziemca

Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Cierpiący na poważną chorobę obywatel państwa trzeciego nie może zostać wydalony, jeśli w razie braku odpowiedniego leczenia w państwie docelowym mógłby być narażony na szybkie, znaczne i nieodwracalne nasilenie się bólu związanego z tą chorobą - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pytanie dotyczyło sprawy Rosjanina, który w Holandii leczył się medyczną marihuaną.

22.11.2022

Uprawnienia dawców krwi tylko na papierze - to otwarta droga do wyłudzeń

Pacjent Opieka zdrowotna

Lekarze i farmaceuci nie mają możliwości sprawdzenia w elektronicznym systemie uprawnień honorowego dawcy krwi. Legitymacje w przeszłości fałszowano, jest to więc pole do nadużyć. Zasłużonym dawcom przysługują natomiast przywileje, takie jak zniżki na niektóre leki oraz dostęp do świadczeń medycznych poza kolejnością. Korzystanie z nich odbywa się bez weryfikacji płatnika, czyli NFZ.

22.11.2022

Polak do terapeuty idzie już bez wstydu - tym bardziej potrzeba wsparcia systemowego

Pacjent Opieka zdrowotna

Polacy coraz częściej decydują się na skorzystanie z pomocy psychologa i psychiatry. Liczba konsultacji udzielonych w pierwszym półroczu 2022 roku wzrosła o prawie 40 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku. Tym większe jest oczekiwanie na kontynuację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i wsparcie systemu ochrony zdrowia w tym obszarze.

19.11.2022

Naczelna Rada Lekarska: Uzasadnienie przekształcenia szpitala MSWiA jest niewystarczające

Pacjent Opieka zdrowotna

Samorząd lekarski podkreśla, że nie są mu znane przypadki, aby osoby zajmujące najwyższe stanowiska w państwie miały problem z dostępnością do opieki zdrowotnej lub że jakość tej opieki była niewystarczająca. Taką uwagę NRL przedstawiła do rządowego uzasadnienia przekształcenia szpitala MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny.

18.11.2022

Brak zgody na transplantację narządów oznaczony w smartfonie nie wystarczy

Pacjent

Karta medyczna w formie aplikacji, w której można oznaczyć, czy jest się dawcą organów, nie zawiera wiążących prawnie informacji. Osoba, która nie chce być po śmierci dawcą, musi w tej sprawie złożyć oficjalne pismo i trafić do Centralnego Rejestru Sprzeciwów. Mimo tych korzystnych dla rozwoju transplantacji przepisów, ich liczba w latach epidemii zmniejszyła się o około jedną piątą. Dane z 2022 r. nie zapowiadają poprawy.

18.11.2022