Strasburg: Państwo ma obowiązek chronić mniejszości

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Odmowa rejestracji stowarzyszeń zajmujących się ochroną praw osób nieheteroseksualnych stanowiła naruszenie wolności stowarzyszania się oraz zakazu dyskryminacji - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Państwo musi zapewnić możliwość bezpiecznej realizacji konwencyjnych praw do bezpiecznego zgromadzania się - dodał Trybunał.

29.07.2019

Lasy państwowe oddajemy kościołowi? Prokuratoria jest przeciwna

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy rozstrzygnie 8 sierpnia br., czy Kościołowi trzeba zwrócić las, odebrany mu przez państwo na mocy dekretu po II wojnie światowej.? Które prawo ma pierwszeństwo: ustawa o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w RP z 2002 r. przed ustawą z 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju?

27.07.2019

SN: Odszkodowanie za hałas z lotniska w pełnym wymiarze

Prawo cywilne

Odszkodowanie z tytułu nadmiernego hałasu wiąże się z wydaniem aktu prawa miejscowego, który ogranicza właścicieli w ich prawach. Wartość nieruchomości maleje i trzeba to naprawić. A właściciel musi poczynić nakłady dla wygłuszenia hałasu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

25.07.2019

SA: Kolarz jadący szybciej niż motorower powinien mieć kask

Prawo cywilne

Choć rowerzysta nie ma obowiązku korzystania z kasku ochronnego, to kolarz szosowy poruszający się pod drodze publicznej taki kask powinien posiadać. Skoro nie miał, to tym samym przyczynił się do szkody, której doznał na skutek wypadku – stwierdził Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

14.07.2019

Sąd: Spór o dowody nie przesądza o niewinności sprawcy wypadku

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd rejonowy uznał, że oskarżony nieumyślnie spowodował wypadek drogowy. Oskarżony podniósł, że to poszkodowany naruszył zasady ruchu drogowego. Zgłaszane przez niego wątpliwości nie uzasadniały podważenia wydanego wyroku - orzekł Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie. Zagadnienie to wyjaśnia adwokat Łukasz Strzelecki.

13.07.2019

TSUE: Za opóźnienia kolejnych lotów odpowiada przewoźnik, który przyjął rezerwację

Prawo cywilne Rynek i konsument

Za opóźnienia kolejnych samolotów w ramach przelotu łączonego odpowiada przewoźnik lotniczy, który dokonał rezerwacji i realizował pierwszy lot z państwa UE w ramach jednej rezerwacji. On też jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania na rzecz pasażerów - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

11.07.2019

Strasburg: Państwo ma skutecznie chronić kobiety przed przemocą domową

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Policja

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 9 lipca stwierdził, że na państwie-stronie Konwencji praw człowieka spoczywa obowiązek przyjęcia systemowych i skutecznych rozwiązań chroniących kobiety przed przemocą domową. Skarga dotyczyła Rosji, gdzie zdaniem ETPC zarówno przepisy jak praktyka nie spełniają europejskich standardów.

10.07.2019

WSA: Po wyroku TK nie można dyskryminować opiekunów osób niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Jedną z konstytucyjnych zasad jest równość wobec prawa. Trybunał Konstytucyjny ocenił, że przepis dotyczący świadczenia pielęgnacyjnego był sprzeczny z tą zasadą. Dyskryminował bowiem niektórych opiekunów osób niepełnosprawnych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

10.07.2019

Strasburg: Cewnikowanie kierowcy "pod wpływem" nieludzkie i poniżające

Prawo karne Pacjent Policja Opieka zdrowotna

Siłowe pobranie próbki moczu od kierowcy podejrzewanego o jazdę pod wpływem alkoholu, który nie chciał dobrowolnie poddać się badaniu alkomatem, stanowiło naruszenie zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania skarżącego kierowcy - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

08.07.2019

SN: Biegły psycholog nie miał certyfikatu, pedofil na razie nie trafi do Gostynina

Prawo karne Prawo cywilne

Sąd II instancji oceniający prawdopodobieństwo popełnienia kolejnych przestępstw wobec dzieci przez mężczyznę nie przesłuchał biegłego, mimo wątpliwości co do jego opinii. Było to naruszenie zasad postępowania dowodowego - orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego i uchyliła postanowienie o skierowaniu do ośrodka zamkniętego w Gostyninie.

05.07.2019

Nie wyrzucasz śmieci, ale i tak zapłacisz

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Orzecznictwo sądów administracyjnych wskazuje jasno, że za śmieci zapłacimy w każdej sytuacji. Nawet, gdy odpadów nie wytarzamy lub pozbywamy się ich na własną rękę. Dzieje się tak, ponieważ należność ta ma charakter publicznoprawny, a nie opłaty za zrealizowaną usługę.

04.07.2019

TK: Drukarz mógł odmówić usługi fundacji LGBT

Prawo karne Prokuratura Prawo gospodarcze

Przepis kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną bez uzasadnionej przyczyny, odmowę świadczenia usług, jest niekonstytucyjny - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny w odniesieniu do głośnej sprawy drukarza z Łodzi, który odmówił wykonania plakatu zamówionego przez fundację osób LGBT.

26.06.2019

Urodzona w więzieniu na Zamku Lubelskim ma otrzymać milion złotych

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Tyle zapłaci Skarb Państwa, tytułem zadośćuczynienia, Magdalenie Zarzyckiej-Redwan, która urodziła się i wychowywała przez dwa lata w więzieniu na Zamku Lubelskim – stwierdził Sąd Okręgowy w Lublinie. To pierwszy wyrok w Polsce, dotyczący roszczeń dzieci „Żołnierzy Wyklętych”.

26.06.2019

NSA: Nabywca rozbitego auta po wypadku nie zapłaci kary

Prawo cywilne Administracja publiczna

Inspektor Ochrony Środowiska musi udowodnić, że poprzedni właściciel samochodu chciał się go pozbyć z powodu nieużyteczności zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Nie można nakładać kary na nabywcę rozbitego auta bez takiego dowodu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

25.06.2019

SA: Dożywotnik nie musi dzielić się emeryturą

Prawo cywilne Domowe finanse

Dysponowanie dochodem przez dożywotnika na poziomie wystarczającym na zaspokojenie jego potrzeb nie wyłącza i nie ogranicza określonego w umowie dożywocia obowiązku drugiej strony umowy, realizowania świadczeń na rzecz dożywotnika - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. I dodał, że określając wysokość renty dochodu tego się nie uwzględnia.

23.06.2019

WSA: Deportowany w dzieciństwie może być kombatantem

Administracja publiczna

Pomoc organizacji podziemnej przez 6-letnie dziecko choć zasługuje na wyróżnienie i szacunek nie stanowi służby, a tym samym działalności kombatanckiej i przyznania właściwych uprawnień kombatanckich. Natomiast wywózka w okresie wojny z dotychczasowego miejsca zamieszkiwania już tak

22.06.2019