Do 10 lat więzienia za płatność cudzą kartą

Prawo karne Finanse

Ministerstwo Sprawiedliwości chce lepiej chronić klientów e-bankowości. Za dokonanie transakcji cudzą kartą czy telefonem, bez zgody osoby uprawnionej, ma grozić od roku do 10 lat więzienia. Tyle że projektowany przepis może okazać się bublem prawnym - nie odnosi się bowiem do instrumentów płatniczych, takich jak karty, ale do pieniądza elektronicznego. A tego na rynku praktycznie nie ma.

04.02.2019

RPO: Psychicznie chorych leczyć w szpitalach, nie w więzieniach

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Osoby w ciężkim stanie choroby psychicznej nie mogą trafiać do jednostek penitencjarnych, skazani chorujący psychicznie, a stwarzający zagrożenie dla życia i zdrowia swojego i innych, którym więzienna służba zdrowia nie może zapewnić właściwych świadczeń lekarskich, powinni otrzymywać obligatoryjnie przerwę w karze i trafiać do zakładu psychiatrycznego

31.01.2019

RPO proponuje zmiany w przepisach o przemocy domowej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Trzeba zmienić definicję przemocy oraz lepiej pomagać jej ofiarom. Sprawca musi natychmiast dostawać nakaz opuszczenia mieszkania, które dzieli z ofiarą. Takie m.in. zmiany w prawie, po wycofaniu kontrowersyjnego projektu rządowego, proponuje rzecznik praw obywatelskich. Jego zdaniem państwo musi zapewnić ochronę również ofiarom jednorazowego aktu przemocy.

31.01.2019

SN: Człowieka nie można przymusowo izolować na podstawie kpc

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Dopuszczalne jest zastosowanie przepisów zabezpieczenia z kpc w procesie prowadzonym na podstawie ustawy o postępowaniu z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Niedopuszczalne jest jednak udzielenie zabezpieczenia przez umieszczenie takiej osoby w Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.

30.01.2019

Uzasadnienia wyroków na formularzu budzą nadzieje i obawy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić usprawnienie polegające na przygotowywaniu uzasadnień wyroków karnych na specjalnym formularzu. Prawnicy chwalą ideę, ale zgłaszają też wątpliwości. Jak twierdzą, nie zagwarantuje to, że uzasadnienia staną się bardziej czytelne i zwięzłe w stosunku do dotychczasowych. Obawiają się też o ich przydatność dla postępowań apelacyjnych.

30.01.2019

Były rzecznik MON i były poseł PiS zatrzymani przez CBA

Prawo karne

W poniedziałek rano funkcjonariusze CBA zatrzymali sześć osób. Chodzi m.in. o powoływanie się na wpływy i czerpanie z tego korzyści materialnych. Wśród zatrzymanych jest były rzecznik prasowy MON Bartłomiej M. oraz były poseł PiS Mariusz Antoni K., który w poprzedniej kadencji Sejmu był członkiem komisji obrony.

28.01.2019

Dozór elektroniczny będzie częściej stosowany - jest projekt

Prawo karne

Resort sprawiedliwości chce by dozór elektroniczny mógł być wykorzystywany przy karach pozbawienia wolności do 1,5 roku więzienia. Ma to rozwiązać m.in. problem dłużników alimentacyjnych. Podwyższenie progu kary o sześć miesięcy oznacza zwiększenie o ponad 9 tysięcy liczby skazanych w elektronicznych obrączkach.

28.01.2019

Kontrowersyjne prawo w piątek wieczorem

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ciężkie popołudnie mieli w miniony piątek dziennikarze piszący o prawie. Właśnie wtedy rząd postanowił ogłosić dwie duże zmiany w prawie karnym. Kontrowersyjna jest zarówno pora podania tych projektów do publicznej wiadomości jak i ich treść.

26.01.2019

MS: Wyższe kary dla zabójców, pedofilów i... nieletnich

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości chce, by karane było nie tylko zabójstwo, ale też samo przygotowanie do niego i - co jest nowością - przyjęcie takiego zlecenia. Grozić ma za to do 15 lat więzienia. Wyższe mają być także kary za nieumyślne zabójstwo i m.in. pedofilię. Ma też zniknąć górna granica kary, którą dotąd można było wymierzyć nieletniemu.

26.01.2019

SN: Uchylony immunitet sędziego, któremu zarzucono podrobienie protokołu

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego nie oznacza jeszcze, że zostanie mu postawiony zarzut karny i że zostanie skazany - orzekł Sąd Najwyższy, uchylając jednak immunitet sędziemu. Był on obwiniony o podrobienie protokołu rozprawy i sfałszowanie podpisu.

24.01.2019

Mowa nienawiści nadal nieskutecznie karana

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zwiększa się liczba postępowań dotyczących mowy nienawiści - w pierwszym półroczu 2018 roku prokuratura prowadziła ich blisko 1000, w I półroczu 2017 r. - ponad 700. Skazania od lat oscylują jednak na podobnym poziomie - ponad 100 osób rocznie. Według ekspertów to efekt m.in. konstrukcji przepisów - trzeba udowodnić, że sprawca nawoływał do nienawiści, co często jest trudne.

24.01.2019

Strasburg: Nie można więźniów traktować gorzej niż więźniarki

Prawo karne

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że prawo krajowe, które uniemożliwia więźniom płci męskiej udział w pogrzebie członka rodziny, jednocześnie pozwalając na udział w pogrzebie kobietom skazanym na analogiczną karę, sprowadzało się do dyskryminacji skarżącego ze względu na płeć.

23.01.2019

Odpowiedzialność firm bardziej realna, ale też niebezpieczna 

Prawo karne Prawo gospodarcze Compliance

Nieskuteczność dotychczasowych zasad odpowiedzialności podmiotów zbiorowych to dobry powód dla poprawienia tych przepisów, ale wątpliwości może budzić wyposażenie organów ścigania w nowe, szerokie kompetencje, które będą one mogły wykorzystywać instrumentalnie w stosunku do firm

23.01.2019

Były szef KNF może już opuścić areszt

Prawo karne Prokuratura

Podejrzany o przekroczenie uprawnień b. szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma opuścić areszt – zdecydował we wtorek Sąd Rejonowy Katowice-Wschód. Okres aresztowania Chrzanowskiego upływa 26 stycznia i zdaniem sądu może on uczestniczyć w dalszym postępowaniu przebywając na wolności.

22.01.2019

Opinia do Strasburga: Przemoc domowa w Polsce problemem systemowym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Problem przemocy domowej w Polsce ma charakter systemowy - stwierdza Helsińska Fundacja Praw Człowieka w opinii przyjaciela sądu skierowanej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Trybunał ma ocenić, czy polskie organy dostatecznie chroniły ofiarę przemocy.

22.01.2019

RPO: niesłuszny zarzut też wymaga odszkodowania

Prawo karne

Kodeks postępowania karnego powinien dawać możliwość ubiegania się o odszkodowania za niesłuszne przedstawienie zarzutów czy oskarżenie - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który wystąpił do ministra sprawiedliwości o rozważenie zmian w tym zakresie.

22.01.2019