SN orzeknie, czy kierowca z Monciaka może leczyć się na wolności

Prawo karne

Jutro, tj w środę 5 czerwca Sąd Najwyższy rozpatrzy kasację Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego na niekorzyść Michała L., który w lipcu 2014 rok u w Sopocie staranował swoim samochodem ponad 20 osób. Sąd Okręgowy w Gdańsku stwierdził, że może leczyć się na wolności.

04.06.2019

Minister zapowiada kolejne zastrzenie kar

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie, które mają doprowadzić do dłuższego pobytu w więzieniach przy najcięższych przestępstwach - zapowiedział w niedzielę wieczorem minister Zbigniew Ziobro. Jak dodał, chodzi o przestępczość terrorystyczną i przestępczość zorganizowaną.

03.06.2019

Hulajnogi pojadą nie szybciej niż 25/h

Prawo karne Administracja publiczna

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiada, że w projekcie ustawy dotyczącej hulajnóg będzie propozycja ograniczenia prędkości tych pojazdów do 25 k. na godzinę. Poinformował też, że jego resort rozważa przygotowanie przepisów w sprawie melexów.

02.06.2019

Prof. Całkiewicz: Prawo chroni dzieci, problemem wykrywanie sprawców

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Niedofinansowana policja, bez odpowiedniego zaplecza technicznego, obłożona sprawami i mechanizmy kontroli społecznej, które zwyczajnie zawodzą - to w ocenie radcy prawnego, prof. Akademii Leona Koźmińskiego Moniki Całkiewicz - główne bolączki ochrony dzieci w Polsce. Bo jak dodaje przepisy są, ale istotniejsza jest nieuchronność kary.

01.06.2019

Rzecznik: Potrzebne szkolenia antyterrorystyczne w szkołach

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Jak najszybciej należy wprowadzić w szkołach program bezpieczeństwa antyterrorystycznego, a w każdej klasie takie zajęcia powinny odbywać się na początku roku szkolnego - proponuje rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. To reakcja na ostatnie ataki w dwóch polskich szkołach.

31.05.2019

Nie moja wina, moja kara - w Krakowie o problemach dzieci osób osadzonych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Programy resocjalizacyjne, procedury, szkolenia funkcjonariuszy Służby Więziennej powinny uwzględniać fakt, że gros osób osadzonych w polskich zakładach karnych ma dzieci - oceniają eksperci. Luki dostrzegają też m.in. w programach szkolnych, brakuje wsparcia psychologicznego i pedagogicznego.

31.05.2019

Będzie zmiana w prawie - hulajnoga to pojazd

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Elektryczne hulajnogi będą traktowane jak pojazdy. Odpowiedni projekt zmiany ustawy jest praktycznie gotowy - zapowiedział w czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W nowych przepisach hulajnoga ma być uznana za pojazd mechaniczny.

30.05.2019

Kary za fałszowanie faktur jak za zbrodnie

Prawo karne Ordynacja Prawo gospodarcze

Nowelizacja kodeksu karnego miała zaostrzyć kary na przestępstwa związane z pedofilią. Przy okazji zmienia jednak diametralnie cały system kar za fałszowanie faktur i posługiwanie się fałszywymi dokumentami. Orzeczenie grzywny będzie ograniczone, a fałszerze będą częściej trafiać do więzienia. W skrajnych przypadkach nawet na 20 albo 30 lat.

30.05.2019

Komisarz Rady Europy krytycznie o zmianach w polskim prawie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nie da się pogodzić z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka tego, że niektórym skazanym na dożywocie ma zostać odebrana możliwość warunkowego zwolnienia - to jedna z uwag do zmienionego w ostatnich dniach kodeksu karnego, jakie do marszałka Senatu skierowała komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunja Mijatović.

27.05.2019

Sejm szybko zmienił kodeks karny, bo to nie był projekt kodeksowy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Tryb prac nad nowelizacją Kodeksu karnego był zgodny z sejmowymi procedurami, a wymóg, że projekt zmian w kodeksie musi być dostarczony posłom na 30 dni przed pierwszym czytaniem nie obowiązywał, ponieważ marszałek Sejmu rozstrzygnął, że nie jest to projekt kodeksowy.

27.05.2019

SN: Zmarłych się nie skazuje

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Gdy sąd wydaje wyrok skazujący wobec osoby zmarłej, to powstaje konieczność uchylenia tego orzeczenia i umorzenia postępowania karnego. To, czy sąd wie o tym, że oskarżony nie żyje w dacie wyrokowania, nie wpływa na ocenę, że tak wydany wyrok rażąco narusza prawo - orzekł Sąd Najwyższy.

26.05.2019

Senat trochę poprawił nowelę kodeksu karnego i odesłał do Sejmu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

43 poprawki wprowadził w piątek wieczorem do ustawy nowelizującej Kodeks karny Senat. Za zmianą zaostrzającą kary za wiele przestępstw, w tym m.in. za pedofilię, zagłosowali senatorowie PiS, a przedstawiciele Platformy Obywatelskiej nie wzięli udziału w głosowaniu. Senackie poprawki musi teraz przyjąć lub odrzucić Sejm.

25.05.2019

Surowe kary za cofanie liczników już obowiązują

Prawo karne

Za „przekręcenie” licznika w samochodzie będzie można trafić nawet na 5 lat do więzienia. Od 25 maja 2019 r. obowiązują zmiany w Kodeksie karnym, które mają walczyć z procederem cofania liczników w używanych samochodach. Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że podobne rozwiązania funkcjonują od dawna w państwach Europy Zachodniej.

25.05.2019

Senat zaczął poprawianie nowelizacji kodeksu karnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W piątek po południu Senat rozpoczął omawianie nowelizacji Kodeksu karnego, która zaostrza wiele kar, w tym m.in. kary za przestępstwa m.in. dotyczące pedofilii. W czwartek późnym wieczorem senackie komisje zarekomendowały ponad 30 poprawek do tej nowelizacji.

24.05.2019

Polska zapłaci za brutalne traktowanie przez policję

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 23 maja 2019 r. uznał, że Polska naruszyła zakaz tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania ze względu na zastosowanie nadmiernego przymusu bezpośredniego w trakcie i po zatrzymaniu podejrzewanego. Zdaniem Trybunału zatrzymanie było brutalne, a podejrzenia wobec niego bezpodstawne. Skarżący dostanie 25 tys. euro tytułem słusznego zadośćuczynienia.

24.05.2019

Poprawiony kodeks nie zaostrza kar za płacenie cudzą kartą

Prawo karne Finanse

Uchwalona przez Sejm i czekająca na poprawki Senatu nowela kodeksu karnego miała ułatwić karanie za użycie cudzej karty bankomatowej, płatniczej, debetowej, telefonu komórkowego, przelewów w bankowości internetowej itd. Tyle, że nowy przepis nie odnosi się do instrumentu płatniczego, tylko do pieniądza elektronicznego.

24.05.2019

Legalność dowodów rzutuje na rzetelność procesu karnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Podejście do tego, czy dowody uzyskane sprzecznie z prawem mogą być wykorzystywane w procesie karnym, rzutuje na efektywność ochrony praw jednostki, a także na legitymizację procesu karnego w społeczeństwie - twierdzi dr Wojciech Jasiński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

24.05.2019

PiS poprawia swoją nowelizację kodeksu karnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rezygnacja z obowiązku orzekania przez sąd w określonych wypadkach tzw. bezwzględnego dożywocia, zmiana przepisu dotyczącego czynu "doprowadzenia takiego małoletniego do obcowania płciowego" oraz przywrócenie dotychczasowego brzmienia artykułu 212 kk - to niektóre z 30 poprawek PiS

23.05.2019

RPO: Za szybkie przedawnienie przy roszczeniach w trybie karnym

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli ktoś chce w trybie karnym wystąpić o odszkodowanie i zadośćuczynienie od Skarbu Państwa za niesłuszne skazanie, aresztowanie lub zatrzymanie, to ma to tylko rok. Tymczasem w procedurze cywilnej obowiązuje trzyletni okres przedawnienia podobnych roszczeń.

23.05.2019