Była to już 59. edycja konkursu organizowanego przez jedno z najbardziej prestiżowych czasopism prawniczych w Polsce i jego wydawcę Wolters Kluwer Polska. Uroczystość wręczenia nagród rozpoczął prof. dr hab. Andrzej Wróbel, redaktor naczelny miesięcznika "Państwo i Prawo", który pogratulował zwycięzcom. Włodzimierz Albin, prezes wydawnictwa Wolters Kluwer Polska (WKP), wskazał natomiast, że "PiP" jest i będzie jednym z najlepszych i najbardziej cenionych czasopism na polskim rynku prawniczym.
„Państwo i Prawo” po raz kolejny nagradza najlepsze prace naukowe>>
Prof. Robert Grzeszczak, przewodniczący Komitetu Nauk Prawnych, podziękował WKP za organizację wydarzenia i stworzenie warunków do kontynuowania tradycji, jaką jest nagradzanie najlepszych prac. Następnym punktem programu był wykład prof. Anny Śledzińskiej-Simon, poświęcony konstytucyjnej równości płci. Prelegentka prowadzi badania dotyczące gender justice w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Wskazywała na pewne cechy wspólne kultury prawnej panującej w tych państwach w kontekście równości płci. Podkreślała m.in., że po upadku socjalizmu, jeżeli chodzi o prawa kobiet - zarysował się wyraźny podział na sferę prywatną i publiczną. Przy czym, mimo upływu ponad trzech dekad, unika się pogłębionej dyskusji na ten temat - w tym m.in. kładąc nacisk na unikanie odnoszenia się do praw kobiet w kontekstach, które de facto dotyczą właśnie ich. Jako przykład prelegentka podała wyrok dotyczący klauzuli sumienia, gdzie sąd konsekwencje odnosił się do praw pacjenta, mimo że w tym kontekście chodzi przede wszystkim o prawa reprodukcyjne kobiet - dostęp do aborcji i antykoncepcji. Prof. Śledzińska-Simon w swoim wykładzie omówiła także kluczowe wymiary materialnej równości płci, którymi są:
- walka z dyskryminacją i naprawianie rzeczywistości,
- przeciwdziałanie negatywnym stereotypom i przemocy wobec kobiet,
- wzmacnianie głosu kobiet, przy jednoczesnym unikaniu tokenizmu („token girl”),
- uwzględnienie różnic i tworzenie nowych norm, aby wyjść poza status quo.
Wykład dobrze korespondował z tematem zwycięskiej pracy habilitacyjnej. Do udziału w 59. Ogólnopolskim Konkursie „Państwa i Prawa” na najlepsze prace habilitacyjne i doktorskie z dziedziny nauk prawnych zgłoszono i dopuszczono pięć prac habilitacyjnych oraz jedenaście prac doktorskich. Prezydium Komitetu Nauk Prawnych PAN powołało Sąd Konkursowy w składzie:
- prof. dr hab. Andrzej Wróbel (redaktor naczelny „Państwa i Prawa”) – Przewodniczący,
- prof. dr hab. Hanna Knysiak-Sudyka (Uniwersytet Jagielloński),
- prof. dr hab. Agnieszka Malarewicz-Jakubów (Uniwersytet w Białymstoku),
- prof. dr hab. Monika Namysłowska (Uniwersytet Łódzki),
- prof. dr hab. Wojciech Piątek (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu),
- prof. dr hab. Jacek Sobczak (Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie).
Wydawnictwo Wolters Kluwer delegowało do Sądu Konkursowego prof. dr hab. Monikę Florczak-Wątor (Uniwersytet Jagielloński).
Sekretarzami Konkursu byli:
- dr Michał Ziółkowski (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie),
- Natalia Szulc (Wolters Kluwer Polska).
Konsultantką była natomiast prof. dr hab. Elżbieta Kornberger-Sokołowska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Nagrody za najlepsze prace habilitacyjne:
- Pierwsza nagroda: dr hab. Katarzyna Sękowska-Kozłowska (INP PAN) za rozprawę pt. „Między obowiązkiem a przyzwoleniem. Środki wyrównawcze na rzecz kobiet jako instrument realizacji praw człowieka”.
- Druga nagroda: dr hab. Przemysław Panfil (UG) za rozprawę pt. „Reguły i iluzje fiskalne w Polsce. Ujęcie prawnofinansowe”.
- Wyróżnienie: dr hab. Lucyna Staniszewska (UAM) za rozprawę pt. „Instytucja zajęcia stanowiska jako forma współdziałania w stanowieniu i stosowaniu prawa”.
Nagrody za najlepsze prace doktorskie:
- Pierwsza nagroda: dr Szymon Osmola (EUI we Florencji) za rozprawę pt. „Reflective choices: a liberal theory of consumer law”.
- Druga nagroda: dr Bartosz Sierakowski (Uczelnia Łazarskiego) za rozprawę pt. „Zobowiązania masy upadłości”.
- Wyróżnienie: dr Tomasz Drab (UMCS) za rozprawę pt. „Niebezpieczeństwo wprowadzenia w błąd jako przesłanka naruszenia prawa z rejestracji unijnego znaku towarowego”.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.