Dr Kolek: Zmiany oskładkowania działalności gospodarczej wpłyną na rynek pracy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Sformułowany na konwencji wyborczej partii rządzącej postulat wprowadzenia obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od dochodu uzyskiwanego z działalności gospodarczej może wpłynąć na rynek pracy i pozycję polskiej gospodarki - uważa dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

12.09.2019

Emilewicz: Zmiany w opłacaniu składek na ZUS tylko dla najmniejszych firm

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Proporcjonalność składek na ZUS od dochodu ma dotyczyć tylko najmniejszych firm - poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Takie zmiany zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Odebrane zostały jako niekorzystne dla przedsiębiorców - stąd wyjaśnienia minister.

10.09.2019

PiS obiecuje dodatkową emeryturę nawet dwa razy w roku

Emerytury i renty

PiS ma dwie przedwyborcze propozycje dla emerytów. Zapowiada przyjęcie ustawy, która zagwarantuje coroczną wypłatę trzynastej emerytury, a od 2021 roku obiecuje kolejne dodatkowe świadczenie. - To będzie nie tylko trzynasta, ale można powiedzieć czternasta emerytura albo trzynastka dwa razy w roku - mówi szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, wicepremier Jacek Sasin.

10.09.2019

Po zniesieniu 30-krotności składek może przybyć samozatrudnionych

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Rząd szacuje, że zniesienie limitu składek na ZUS przyniesie w 2020 r. ponad 5 mld złotych oszczędności. Te wyliczenia mogą się jednak okazać mocno nietrafione, bo pracodawcy łatwo unikną płacenia wyższych składek, "wypychając" pracowników na samozatrudnienie. Eksperci wskazują, że zniesienie limitu oznacza, że najbiedniejsi podatnicy sfinansują emerytury najbogatszych.

10.09.2019

Trzynasta emerytura kosztem większego deficytu FUS?

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W projekcie budżetu na 2020 rok nie zagwarantowano pieniędzy na trzynaste emerytury. Premier Mateusz Morawiecki zapewnia jednak, że zostaną one wypłacone. Eksperci wskazują, że pomimo zapowiadanych oszczędności wypłata dodatkowego świadczenia może odbyć się kosztem zwiększenia deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

06.09.2019

Zwolnienie z PIT dla młodych to dodatkowe zniżki przy PPK

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK

Od 1 sierpnia obowiązuje zwolnienie z podatku dla osób, które nie ukończyły 26 lat. Dzięki uldze młodzi pracownicy nie zapłacą PIT również od wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych wnoszonych przez pracodawcę. Dla zarabiających 4 tys. brutto będzie to oszczędność na poziomie ponad 120 złotych rocznie.

03.09.2019

Za 40 lat samozatrudnieni z bieda-emeryturami

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczył właśnie, że w 2059 roku emerytura kobiet prowadzących własną działalność wyniesie 1810 złotych, a mężczyzn - 2450 złotych - dowiedziało się Prawo.pl. To dramatycznie mało, zważywszy na szacunki ekspertów, według których przeciętne wynagrodzenie za 40 lat wyniesie ok. 15 tysięcy złotych.

02.09.2019

Budżet 2020: Trzydziestokrotność - tak, trzynasta emerytura - nie

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zniesienie limitu składek na ZUS zostało zapisane w projekcie przyszłorocznego budżetu - poinformowało Prawo.pl Ministerstwo Finansów. W projekcie nie zagwarantowano natomiast pieniędzy na wypłatę trzynastych emerytur. Nie oznacza to jednak, że dodatkowe świadczenia nie zostaną w przyszłym roku wypłacone.

29.08.2019

WSA: Status osoby represjonowanej nie dla górnika z przymusu

Emerytury i renty

Represje związane z przymusowym zatrudnieniem w kopalni węgla w ramach zasadniczej służby wojskowej nie stanowią podstawy do przyznania statusu osoby represjonowanej. WSA w Łodzi wskazał, że można przyznać za to świadczenie pieniężne, ale decyzja w tym zakresie należy do właściwego organu emerytalno-rentowego

29.08.2019

Rząd: W budżecie na 2020 r. będą utrzymane środki na cele społeczne

Pomoc społeczna Emerytury i renty

Finansowanie rozszerzonego programu „Rodzina 500 plus", świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz świadczenia "Mama 4 plus" - zakłada projekt budżetu, który na posiedzeniu we wtorek 27 sierpnia przyjęła Rada Ministrów.

27.08.2019

Marczuk: Ponad 650 firm podpisało już umowy na zarządzanie PPK

Emerytury i renty PPK

Umowy obejmują ok. 330 tys. pracowników, czyli potencjalnych uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych - poinformował Prawo.pl Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR. Zwraca uwagę, że firmy mają jeszcze czas na podpisanie umowy o zarządzanie PPK, bo ostatecznym terminem jest 25 października.

26.08.2019

Borys-Szopa: 120 ojców ze świadczeniem "Mama 4 plus"

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W zdecydowanej większości świadczenie rodzicielskie otrzymują kobiety. Blisko 2 tysiące z nich wychowało więcej, niż dziewięcioro dzieci. Najwięcej decyzji o przyznaniu pieniędzy wydano dla osób w wieku od 60 do 69 lat - poinformowała Prawo.pl Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

24.08.2019

WSA: Czterolatek nie mógł pełnić służby w podziemnych formacjach

Emerytury i renty

Wnioskodawca wskazywał, że zaczął pełnić funkcję kuriera AK, gdy miał zaledwie 4 lata i domagał się z tego tytułu przyznania uprawnień kombatanckich. WSA w Rzeszowie uznał jednak, że nie mógł on być członkiem tej organizacji, ponieważ jego wiek wykluczał możliwość złożenia przysięgi, podporządkowania służbowego oraz wyznaczenia stanowiska.

18.08.2019

ZUS wysłał 18,5 mln listów o prognozowanej wysokości emerytury

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę 18,5 mln listów z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego. Ostatnie listy powinny dotrzeć do klientów ZUS w najbliższą środę.

09.08.2019

495 firm podpisało już umowy na zarządzanie PPK

Emerytury i renty

Ponad 12 proc. firm, które mają wejść do PPK podpisało już umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. PFR nie ma informacji o tym, ilu ze zgłoszonych do systemu pracowników zainteresowanych jest oszczędzaniem w programie.

09.08.2019

Dr Kolek: Brak spójnej wizji wsparcia osób niesamodzielnych

Emerytury i renty

Wchodząca od października 2019 roku ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji nie rozwiąże problemów osób, do których jest kierowana, a jedynie stanowi bezrefleksyjne dorzucenie środków publicznych do budżetów domowych - uważa dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

07.08.2019

PPK może pomóc polskiej gospodarce

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo gospodarcze PPK

Na wdrożeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych skorzysta warszawska giełda, którą docelowo zasilić może nawet 8–10 mld zł rocznie dodatkowego kapitału. Dzięki wdrożeniu PPK wartość polskiego PKB powinna być za 10 lat wyższa o 2 punkty procentowe - uważają eksperci Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) TFI, który będzie nadzorował PPK.

03.08.2019

Senat za zmianami w policyjnych emeryturach

Emerytury i renty Policja

Senat bez poprawek przyjął w piątek nowelizację, która przyznaje pracownikom mundurowym m.in. prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat życia oraz 100 proc. płatnych nadgodzin. Zmiana jest rezultatem ubiegłorocznego porozumienia resortu ze związkami zawodowymi.

02.08.2019

Firmy muszą oddać do ZUS blisko 5 miliardów złotych

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Przedsiębiorcy, którzy mają problemy z regulowaniem należności z tytułu składek, mogą występować do ZUS z wnioskiem o rozłożenie ich na raty. W pierwszym półroczu 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zgodził się na taki tryb dla blisko 2 mld złotych zadłużenia, a ok. 5 mld jest w trakcie spłaty.

26.07.2019