Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta - szpital szuka pieniędzy

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Placówki medyczne, które zostają zobowiązane do wypłaty rekordowych rekompensat za błąd medyczny popełniony przez ich pracowników, muszą sobie radzić same. Nie wystarcza im pieniędzy z polisy OC, bo zwykle są ubezpieczone na zbyt niskie kwoty. Niektóre występują więc z regresem finansowym do winnych zaniedbań lekarzy.

24.02.2020

SN: Wydawca zapłaci za publikowanie informacji z prywatnego Facebooka

Prawo cywilne

Prywatne informacje zamieszczone na Facebooku nie mogą posłużyć do publikacji prasowych, jeśli nie uzyska się zgody zainteresowanych - orzekł Sąd Najwyższy. I dodał, że celem zadośćuczynienia jest odstraszanie i wyrównywanie krzywdy moralnej, wywołanej upublicznieniem danych wrażliwych, takich jak np. zdrowie dziecka.

21.02.2020

Kupno roszczenia ryzykowne, gdy przelew był dokonywany bez podstawy prawnej

Prawo cywilne

Strony umowy przelewu wierzytelności nie muszą ujawniać w umowie podstawy prawnej tej czynności. Jednak gdy zobowiązany podniesie zarzut braku kauzy tej czynności, samo zaprzeczanie nie wystarczy by wygrać sprawę przed sądem - orzekł Sąd Rejonowy dla Szczecina -Centrum w Szczecinie.

21.02.2020

Prosta spółka akcyjna rok później - prezydent podpisał nowelizację

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych, które mają wprowadzić nowy typ spółki, wejdą w życie od 1 marca 2021 roku, a nie od początku przyszłego miesiąca, jak przewidywała uchwalona w czerwcu 2019 r. nowelizacja. Przesunięcie daty znalazło się w podpisanej właśnie przez prezydenta nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

20.02.2020

Ustawa podpisana - specjalne sądy zajmą się sporami o własność intelektualną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.

W ramach sądownictwa powszechnego powstaną odrębne jednostki organizacyjne, które mają się zajmować sprawami z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych, własności przemysłowej oraz powiązanych z nimi spraw dotyczących nieuczciwej konkurencji. Taką zmianę wprowadzi podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego.

20.02.2020

Jeśli sąd przyznał rodzicowi opiekę, to nie ma porwania

Prawo karne Prawo cywilne

Zatrzymanie lub uprowadzenie dziecka jest bezprawne w przypadku, gdyby nastąpiło naruszenie prawa do opieki przyznanego przez sąd określonej osobie - wyjaśnia dr Izabela Jankowska-Prochot, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, pracownik Komendy Głównej Policji w Warszawie.

20.02.2020

SN przekazuje sprawę emerytur SB-eckich 7 sędziom i czeka na wyrok Trybunału

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Wysokość obniżonych świadczeń emerytalnych byłych funkcjonariuszy oceni pod kątem odpowiedzialności zbiorowej i praw człowieka 7-osobowy skład Sądu Najwyższego. Tak postanowiła Izba Pracy 19 lutego br. w składzie trzech sędziów, pozostawiając pierwszeństwo orzekania Trybunałowi Konstytucyjnemu, który w tej sprawie zbierze się 17 marca br.

19.02.2020

Prezes UOKiK: Nabywcy mieszkań nie powinni bać się ustawy deweloperskiej

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Deweloperzy niepotrzebnie straszą klientów podwyżkami cen po wejściu w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Kupno mieszkania to życiowa decyzja, wymagająca wielu wyrzeczeń i często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia wieloletniego kredytu. Brak odpowiedniego zabezpieczenia tak ważnej inwestycji podważa zaufanie obywateli do państwa - mówi Tomasz Chróstny

19.02.2020

Banki poznały metodę obliczania składek na fundusz gwarancyjny

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Finanse

Kwoty składek rocznych na fundusz gwarancyjny banków od banków objętych systemem gwarantowania depozytów będą wyznaczane w oparciu o łączną kwotę składek, która zgodnie z ustawą z czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, jest określana corocznie w formie uchwały przez Radę Funduszu.

18.02.2020

UOKiK: Klient wcześniej spłacił pożyczkę, część prowizji do zwrotu

Prawo cywilne Rynek i konsument

Trzy firmy - Vivus Finance, Zaplo i Bank Pocztowy muszą pozytywnie rozpatrzyć reklamacje i zwrócić część prowizji konsumentom, którzy uregulowali dług wcześniej niż przewidywała to umowa, a mimo to instytucje pożyczkowe zatrzymywały sobie całą prowizję. Na załatwienie sprawy firmy mają miesiąc.

17.02.2020

Nadużycie praw procesowych może skończyć się sankcjami

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Nowelizując procedurę cywilną ustawodawca przewidział, że strona, która czyni z przepisów procesowych użytek niezgodny z celem regulacji prawnych, nadużywa praw procesowych. Sąd może uznać, że w takim wypadku strona powinna zostać „ukarana” np. grzywną. Problemem jest jednak ocena, czy w danym przypadku strona nadużywa swoich praw, czy ich „tylko” używa.

17.02.2020

Sąd: Liczne zajęcia dodatkowe dziecka uzasadniają wyższe alimenty

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Gdy dziecko rośnie, jego rodzice muszą liczyć się z ponoszeniem coraz wyższych wydatków. Na wysokość alimentów rzutują w szczególności koszty zajęć dodatkowych dziecka – orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie. Problematykę zasad orzekania o alimentach wyjaśnia adwokat Piotr Ruszkiewicz.

15.02.2020

Sędziowie pokoju mogą nie przyjąć się w Polsce

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Projekt wprowadzenia instytucji sędziów pokoju do naszego systemu prawnego spotkał się z umiarkowaną aprobatą prawników. Plusy tego pomysłu to nawiązanie do tradycji, odciążenie sądów od prostych spraw i społeczne uwiarygodnienie wymiaru sprawiedliwości. Minusy to upolitycznienie instytucji i pominięcie prawników.

15.02.2020

Modelki 3D zastąpią prawdziwe - korzyści ekonomiczne i prawne

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Pierwsza agencja modelingu, która nie korzysta z prawdziwych modelek, a tylko z modeli 3D zyskuje na popularności. Taka formuła niesie ze sobą korzyści, bo nie trzeba angażować takiej ilości osób oraz energii, jaka pracuje przy konwencjonalnych sesjach zdjęciowych, ale jak pisze adwokat Magdalena Niewelt, są też korzyści prawne, ponieważ modelka 3D np. nie cofnie zgody na publikację swego wizerunku.

15.02.2020

SN: Górnikowi można dwa razy ustalać wysokość renty wyrównawczej

Prawo cywilne Emerytury i renty

Sąd Najwyższy orzekł, że górnikowi po wypadku przy pracy, który spowodował całkowitą niezdolność do pracy, przysługuje prawo do renty wyrównawczej wyliczonej jako różnica między wyliczoną korzystną emeryturą w wieku 50 lat z uwzględnieniem hipotetycznej emerytury a kwotami pobieranymi z ZUS.

14.02.2020

Od 1 lipca duże zmiany w rozstrzyganiu sporów o własność intelektualną

Prawo cywilne

Parlament zakończył prace nad nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego, która pozwala powołać specjalne sądy do spraw własności intelektualnej, z wyspecjalizowanymi sędziami, wprowadza nowe instytucje prawne, które ułatwią prowadzenie spraw, a także przymus adwokacki.

13.02.2020

Skutki brexitu nie ominą sporów sądowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Regulacje dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE tylko częściowo zabezpieczą przed niepewnością w sporach z brytyjskimi kontrahentami - pisze adwokat Romana Piskuła. Ale jako dobrą wiadomość podaje, że po brexicie obowiązywać będzie w tym kraju rozporządzenie o transgranicznych stosunkach umownych w Unii Europejskiej, nazywane "Rzym I".

13.02.2020

SN: Umowa dożywocia zniekształcona wyobrażeniem notariusza

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Umowa dożywocia mogła być ważna. Sąd Najwyższy nakazał ponownie zbadać sądowi drugiej instancji, czy udział notariusza w redagowaniu umowy nie zniekształcił woli stron i czy użyte sformułowania nie były raczej wyobrażeniem notariusza, jak wola ta powinna się kształtować.

12.02.2020

Zanim odziedziczysz, sąd trzy razy dowie się, że babcia nie żyje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości RODO

Postępowanie spadkowe wiąże się z koniecznością pozyskiwania kolejnych odpisów aktu stanu cywilnego. Wymaga ich sąd, a czasem - nie do końca prawidłowo - również notariusz. W większości spraw nie można jednak wykorzystywać elektronicznych odpisów, co tylko mnoży koszty i "papierologię". Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że wkrótce akt zgonu można będzie otrzymać elektronicznie.

11.02.2020