SO: Karą umowną nie można zmusić lekarza do podjęcia pracy

Prawo cywilne Prawo pracy Opieka zdrowotna

Umowa przedwstępna może poprzedzać właściwą umowę o pracę. Pracownik, który chce się z niej wycofać musi się jednak liczyć z zapłatą odszkodowania niedoszłemu pracodawcy. W żadnym jednak wypadku nie może ono jednak przybrać formy kary umownej orzekł Sąd Okręgowy - Sąd Pracy w Płocku.

25.03.2020

Zimmerman: Mocna restrukturyzacja pilnie potrzebna

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus

Panująca pandemia wirusa COVID-19 wymusza na ustawodawcy pilne działania zmierzające do ochrony gospodarki przed skutkami bezprecedensowego załamania rynku. Odroczenie spłaty rat kapitałowych zaproponowane przez banki to dobry początek i na pewno potrzebny nie tylko małym i średnim przedsiębiorcom, ale i tym największym

25.03.2020

Zakaz eksmisji uderzy w wierzycieli, ale bardziej w ofiary przemocy domowej

Prawo cywilne Pomoc społeczna Koronawirus

Obowiązujący w czasie epidemii koronawirusa zakaz eksmisji uderzy w właścicieli lokali i wierzycieli, nie będą mogli liczyć nawet na odszkodowania. Tymczasem komornicy już wstrzymali eksmisje i nie wyznaczają kolejnych terminów. W najgorszej sytuacji będą jednak ofiary przemocy domowej i znęcania się. Konieczne jest pilne uregulowanie ich sytuacji.

25.03.2020

Łatwiej o pomoc dla zadłużonych – już obowiązuje nowelizacja prawa upadłościowego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Rozwiązania, które pozwolą takim osobom bezpiecznie wyjść z zadłużenia i odbudować normalne życie, bez wiecznego strachu przed komornikiem - to istota nowych przepisów, zawartych we wchodzącej 24 marca br. w życie nowelizacji ustawy – Prawo upadłościowe. Ich skutkiem mają prostsze postępowania o upadłość konsumencką.

24.03.2020

Epidemia koronawirusa może wyciąć niepubliczne przedszkola

Prawo cywilne Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą Koronawirus

O ile szkoły podczas przerwy wynikającej z epidemii mogą zdalnie kontynuować swoją działalność, to żłobki i przedszkola nie mają już za bardzo takich możliwości, bo ich główną funkcją jest opieka nad dziećmi. To może być poważny problem dla wielu niepublicznych placówek, bo rodzice buntują się, że musieliby płacić czesne za usługi, których nie otrzymują.

24.03.2020

SN: Lokalu fizycznie nie ma, ale pozostaje prawo do gruntu

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Zniszczenie budynku nie powoduje wygaśnięcia udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu jako prawa związanego z odrębną własnością lokalu, który znajdował się w tym budynku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, zwłaszcza, że zburzenie gmachu nastąpiło przed upływem terminu, na jaki grunt został oddany w użytkowanie wieczyste.

24.03.2020

Pakiet antykryzysowy ma także chronić kredytobiorców

Prawo cywilne Rynek i konsument Koronawirus

Ochrona konsumentów w tym kredytobiorców i pożyczkobiorców są wśród propozycji zmian w przepisach dotyczących tarczy antykryzysowej – poinformował w niedzielę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Będą tym pakiecie rozwiązania antylichwiarskie - dodała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

22.03.2020

SO: Obdarowany rażąco niewdzięczny, ale trzeba mu o tym powiedzieć

Prawo cywilne

Darowizna nie odwołuje się automatycznie z chwilą, gdy obdarowany okazał się rażąco niewdzięczny. Dlatego matka, która chce pozbawić córkę darowanej nieruchomości, musi ją o tym we właściwym terminie skutecznie zawiadomić - orzekł Sąd Okręgowy w Sieradzu. Nie wystarczy zatem wysłać listu na ostatni znany adres jej zamieszkania, bez pewności, że się z nim zapoznała.

22.03.2020

SN: Rozliczenie kredytu hipotecznego to co innego niż podział majątku po rozwodzie

Prawo cywilne

Jeśli małżonkowie, którzy się rozwiedli zaciągnęli kredyt hipoteczny wraz z rodzicami, to bank będzie szukał zaspokojenia kredytu u wszystkich tych, którzy są jego dłużnikami - orzekł Sąd Najwyższy. - Rozliczenie między tymi osobami musi nastąpić w częściach równych (zgodnie z art. 376 kc ) z uwzględnieniem charakteru łączącej ich umowy - dodał.

21.03.2020

TSUE: Konfiskata mienia możliwa bez wyroku karnego

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Państwa członkowskie mogą wprowadzać cywilne procedury konfiskaty mienia nabytego nielegalnie niezależnie od stwierdzenia popełnienia przestępstwa - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zdaniem TSUE postępowanie w sprawie konfiskaty mające charakter cywilny może w prawie krajowym współistnieć z reżimem konfiskaty prawa karnego.

20.03.2020

SN: Starosta spóźnił się ze sprzeciwem, więc ponosi skutki

Prawo cywilne

Sąd odrzuca sprzeciw właściciela gruntu od orzeczenia Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie opłaty za użytkowanie wieczyste, jeśli został wniesiony po terminie - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Dodał, że oddalenie powództwa dotykałoby podmiot, który terminu dopełnił, co nie jest dopuszczalne.

20.03.2020

Za straty wywołane pandemią odszkodowań raczej nie będzie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Koronawirus

Wybuch epidemii koronawirusa można zaklasyfikować jako wydarzenie z kategorii siły wyższej. Dlatego, że jest to zdarzenie zewnętrzne, które ma charakter nadzwyczajny - to kryteria, które przyjmują sądy orzekając o odmowie przyznania odszkodowań za straty wynikające z niedotrzymania umów. Ciężar dowodu leży po stronie, która z zobowiązania się nie wywiązała. I wyłącza odpowiedzialność materialną.

20.03.2020

Siła wyższa to odpowiedź Kodeksu cywilnego na koronawirusa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.

Pandemia koronawirusa ma charakter katastrofy naturalnej o szczególnej skali i wpływa na nadzwyczajne zaburzenie stosunków cywilnoprawnych, w tym funkcjonowania firm. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego ułatwiłoby przeciwdziałanie skutkom tej sytuacji, jednak już teraz kodeks cywilny daje wiele możliwości ochrony swoich interesów - pisze adwokat Michał Burtowy.

20.03.2020

Sąd: Brak wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyklucza wnoszenie skutecznych zażaleń

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W obecnym stanie prawnym strona, która będzie wnosić zażalenie na rozstrzygnięcie sądu musi wcześniej złożyć wniosek o uzasadnienie przez sąd orzeczenia. Jeśli nie dochowa ona tego wymogu, to wówczas jej zażalenie podlegać musi odrzuceniu, skoro jest niedopuszczalne - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.

18.03.2020

SN: Za oświetlenie drogi krajowej, planowanej jako ekspresowa zapłaci skarb państwa

Prawo cywilne Finanse samorządów

Skarb Państwa - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ponosi i ponosiła w przeszłości koszty oświetlenia drogi, która była planowana jako ekspresowa, a została wybudowana i funkcjonuje jako krajowa - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego w sprawie odcinka trasy S-8, prowadzącej do Białegostoku.

17.03.2020

Centra handlowe zamknięte, ale pytań wiele

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Od soboty obowiązuje rozporządzenie ograniczające, z uwagi na epidemię koronawirusa, m.in. handel w centrach handlowych. Czy wszystkie centra zostały nim objęte? Kto musi zamknąć sklep, a kto może nadal prowadzić handel? Czy za czas trwania ograniczeń należy się czynsz najmu? Co z pracownikami sklepu? - na te pytania odpowiada radca prawny Joanna Domoń–Kulas

16.03.2020

TSUE: Odszkodowanie także za opóźnienie alternatywnego lotu

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Pasażerowi linii lotniczych, który otrzymał odszkodowanie z tytułu odwołania lotu i zaakceptował lot alternatywny, przysługuje prawo do odszkodowania z tytułu opóźnienia lotu alternatywnego - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I dodał, że zwykła usterka samolotu nie może być uznana za "nadzwyczajne okoliczności".

16.03.2020

Brexit to duże wyzwania w sferze własności przemysłowej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Regulacje sprzed 1 lutego 2020 r. gwarantowały ochronę unijnych znaków towarowych i wspólnotowych wzorów przemysłowych we wszystkich 28 krajach Unii Europejskiej. Brexit wywołał lawinę zmian oraz konieczność dostosowania praw własności intelektualnej do nowych zasad. Co to oznacza, piszą Andrzej Przytuła i Monika Faszcza

16.03.2020

Sąd: Gdy pozwany jest aktywny w sprawie, nie można wydać wyroku zaocznego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd rejonowy w sprawie o niezapłacony bilet wydał wyrok zaoczny i oddalił powództwo. Nie było jednak ku temu podstaw. Pozwany składał pismo, w którym domagał się przeprowadzenia dowodu z jego przesłuchania. Poza tym sąd rejonowy nieprawidłowo ocenił twierdzenia powoda, skoro nie budziły one wątpliwości - orzekł Sąd Okręgowy w Świdnicy.

16.03.2020

Sąd: Należne zadośćuczynienie, gdy córka nie doczekała setnych urodzin matki

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Powódka wykazała, że doznała krzywdy w wyniku nagłej śmierci matki, która zginęła potrącona przez samochód. Łączyły je bardzo silne emocje. Towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy zdarzenia odpowiada za skutki wypadku, do którego poszkodowana przyczyniła się tylko w 30 proc. - orzekł Sąd Rejonowy w Łomży.

15.03.2020