Sędzia Miczek: Sobota terminem początkowym dla "odwieszenia" terminów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Przepisy tarczy antykryzysowej 3 nie odwołują się do innych zasad obliczania terminów niż rachunkowe. To powoduje, że nie będą miały tutaj zastosowania te wynikające z innych dziedzin prawa, nakazujące pomijać dni ustawowo wolne od pracy i soboty. Ustawa weszła w życie 16 maja 2020 r., więc od 23 maja rozpoczną bieg te terminy, które go nie rozpoczęły i będą biec dalej "wstrzymane"

21.05.2020

E-rozprawy są na Ukrainie i w Chinach, a polskie sądy nadal ich unikają

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jednym ze skutków obecnego kryzysu będzie zalanie polskich wokand sprawami - głównie cywilnymi. Ratunkiem miały być e-rozprawy, ale większość sądów unika ich jak ognia. Barierami nie do przejścia stają się kwestie sprzętu, systemów, brak informatyków i przyzwyczajenia. Wielu prawników uważa to za marnowanie szansy na szybkie i sprawne rozpoznawanie sporów, zwłaszcza gospodarczych.

21.05.2020

Poszkodowani epidemią łatwiej zawieszą kredyt

Prawo cywilne Rynek i konsument

Przyjęty w środę przez rząd projekt kolejnego pakietu zmian w ramach tzw. tarczy antykryzysowej przewiduje m.in. możliwość zawieszenia na okres do trzech miesięcy spłaty kredytu, bez naliczania odsetek i innych opłat dla osób, które straciły pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca tego roku.

20.05.2020

Natychmiastowa izolacja sprawcy przemocy - prezydent podpisał nowelizację

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Policja

Za pół roku policjanci będą mogli nakazać sprawcy przemocy opuszczenie mieszkania lub zakazać zbliżania się do niego. Nowa regulacja już budzi dyskusję. Z jednej strony część prawników i organizacje pozarządowe podkreślają, że to krok w dobrym kierunku, inni wskazują jednak że będzie problem z jej realizacją, mają też zastrzeżenia konstytucyjne.

20.05.2020

Rząd zapowiada jasne zasady rozliczania prosumentów

Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze

Wprowadzenie jasnych i przejrzystych zasad przyłączania i rozliczania energii w ramach mikroinstalacji prosumenckich, które wyeliminują rozbieżności w tym obszarze, a które wynikają z odmiennego podejścia poszczególnych przedsiębiorstw energetycznych - to cel skierowanego właśnie do konsultacji publicznych pakietu legislacyjnego dotyczącego prosumentów oraz spółdzielni energetycznych.

18.05.2020

Bank zastąpi sąd przy restrukturyzacji firm? Rzecznik finansowy ostrzega

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

W debacie o wychodzeniu gospodarki z kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa pojawiła się propozycja specjalnego pozasądowego postępowania restrukturyzacyjnego, w którym główną rolę miałyby pełnić banki. Zaniepokojony nią jest rzecznik finansowy, który ostrzega przed nadawaniem bankom uprawnień władczych.

18.05.2020

Wesele w reżimie sanitarnym mało bajkowe, ale można odzyskać pieniądze

Prawo cywilne Małe i średnie firmy

Na razie o organizacji wesel nie ma mowy, a po powolnym odmrożeniu branży gastronomicznej na pewno nie będą one wyglądać tak, jak dawniej. Maseczki, dwumetrowe odległości, dezynfekcja stołów - zamiast wesela z bajki, kadry z filmu "Epidemia". Nic dziwnego, że wiele osób chce zrezygnować i poczekać z ożenkiem na lepsze czasy.

16.05.2020

Sędzia Romańska: Więź rodzinna to jest dobro osobiste

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wydała uchwałę kwestionującą więzi rodzinne jako dobra osobiste. Ja twierdzę, że szereg dóbr osobistych opiera się na społecznym funkcjonowaniu człowieka, więc najbliższej rodzinie zmarłego lub pozostającego w stanie wegetatywnym należy się zadośćuczynienie - uważa dr hab. Martą Romańska, sędzia Izby Cywilnej SN.

16.05.2020

Mniej słów to mniej szkód - sąd doradza przyszłym gwiazdom internetu

Prawo cywilne

Nie można oskarżać o naruszenie dóbr osobistych, gdy opublikowany w mediach wywiad w niezamierzony sposób ośmiesza rozmówcę. W szczególności, gdy stanowi on niezmanipulowaną wypowiedź, której elementy komiczne dostrzegli i wykorzystali inni użytkownicy internetu - orzekł Sąd Okręgowy w Sieradzu.

16.05.2020

Za przemoc "na bruk" - miała być szybka pomoc dla ofiar, są duże wątpliwości

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przepisy wprowadzające możliwość natychmiastowej izolacji sprawcy miały być panaceum na palący problem przemocy w polskich domach. Coraz częstsze są jednak głosy, że są one wydmuszką, która sytuacji osób pokrzywdzonych nie poprawi - pod względem prawnym nie wnosi nic nowego, a może być narzędziem w rozwodowych konfliktach.

16.05.2020

SN orzeknie, czy prawo do czystego powietrza jest dobrem osobistym

Środowisko Prawo cywilne

W czerwcu Sąd Najwyższy zajmie się prawem człowieka do czystego powietrza i możliwością uzyskania zadośćuczynienia za szkodę spowodowaną skażeniem. Szkodą jest - zdaniem aktywisty Rybnickiego Alarmu Smogowego - dyskomfort psychiczny i objawy chorobowe. Ale pojawia się problem, czy można zaliczyć to prawo do dóbr osobistych.

15.05.2020

Zerowy przychód nie pozbawia świadczenia postojowego

Prawo cywilne Koronawirus

Zleceniobiorcy mają kłopot z wnioskami o świadczenie postojowe składanymi w maju. Nie wiedzą, jaką kwotę przychodu powinni wpisać, jeśli w kwietniu nic nie zarobili. Zdaniem ekspertów, podawany przychód ma pomóc w ustaleniu wysokości świadczenia, a nie prawa do tego świadczenia. Wpisane „0” nie przekreśla więc szansy na pomoc. Choć decyzja o przyznaniu postojowego w konkretnej sprawie zależy od interpretacji ZUS.

15.05.2020

Niełatwo odzyskać dług od firmy w stanie restrukturyzacji

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Restrukturyzacja daje firmie ochronę przed wierzycielami, ale dla jej kontrahentów sprawie, że odzyskanie należnych im środków staje się kłopotliwe. Jakie kroki można podjąć, aby środki trafiły do wystawcy faktury? Można na przykład pozwać członków zarządu, o ile egzekucja komornicza okaże się bezskuteczna - radzi adwokat Karolina Krupińska z e-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa.

14.05.2020

SN oceni, czy zdjęcie spadkobierców dołączone do testamentu wiąże sąd

Prawo cywilne

Możliwe jest wskazanie spadkobiercy w sposób opisowy, lecz sąd musi dokonać wykładni testamentu, w testamencie zawarto jednoznaczne kryteria pozwalające ustalić wolę spadkodawcy w sposób niebudzący wątpliwości. Jednak Sąd Najwyższy oceni, czy trzeba powołać świadków, gdy spadkobiercy są wskazani tylko na zdjęciu.

14.05.2020

Sąd z warszawskiej Woli zasypuje TSUE pytaniami w sprawie frankowiczów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli w maju skierował pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chce wiedzieć m.in.: czy ochrona przysługuje każdemu konsumentowi, czy tylko temu rozsądnemu. Od pytań w sprawie państwa Dziubaków jest to już trzeci wniosek, w tym drugi z wolskiego sądu. W styczniu pytania skierował też Sąd Okręgowy w Gdańsku.

14.05.2020

KE odmawia interwencji w sprawie wykonania w Niemczech wyroku o "polskich obozach"

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Ponieważ niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości odmówił wykonalności polskiego wyroku uznającego naruszenie dóbr osobistych Karola Tendery przez niemiecką stację telewizyjną poprzez użycie sformułowania „polskie obozy zagłady”, petycja o podjęcie odpowiednich działań w tej sprawie trafiła do Komisji Europejskiej. KE nie chce jednak interweniować.

13.05.2020

KE: Za odwołany wyjazd zwrot gotówki, albo atrakcyjny voucher

Prawo cywilne Rynek i konsument

Podróżni w Unii Europejskiej mają prawo do zwrotu pieniędzy za anulowane z powodu pandemii. bilety i wycieczki i to od nich zależy, czy skorzystają z voucherów - takie stanowisko przedstawiła Komisja Europejska z zaprezentowanym w środę pakiecie dotyczącym turystyki. KE rekomenduje też, by vouchery były atrakcyjniejszą alternatywą dla zwrotu kosztów.

13.05.2020

Nadzwyczajna zmiana stosunków lekiem na zarazę w galeriach handlowych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Wynajmujący i najemcy lokali handlowych znaleźli się w zupełnie nowej sytuacji, która zmienia obraz rynku i rodzi spory na niespotykaną dotychczas skalę. Czy jest szansa, aby sądy pomogły rozwiązać te konflikty? W jakim kierunku potoczą się postępowania? – zastanawia się radca prawny Maciej Woźniak z kancelarii FILIPIAK BABICZ LEGAL.

12.05.2020

Sędzia Bednarczyk: SN nie odpowiedział na najważniejsze pytania w sprawach frankowych

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Opublikowane niedawno uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego odnoszące się do unieważnienia umowy doczekało się już kilkunastu komentarzy prawników z obu stron barykady. O dziwo, obie strony traktują go jako judykat potwierdzający ich sprzeczne racje. Z punktu widzenia sędziów daleko jednak do przełomu, bo na najważniejsze pytania odpowiedzi zabrakło. Dlatego najwyższa pora zacząć myśleć o ugodach. - mówi Piotr Bednarczyk

11.05.2020