Skarga pauliańska ma unieważnić wyprowadzenie aktywów z Idea Banku

Prawo cywilne Finanse

Syndyk masy upadłości Idea Bank S.A. pozwał LC Corp B.V., spółkę Leszka Czarneckiego z siedzibą w Amsterdamie, w trybie skargi pauliańskiej. Wartość sporu to blisko pół miliarda złotych, a sprawa dotyczy wyprowadzenia z upadłego Idea Bank S.A. aktywów w postaci akcji spółki zależnej - IDEA Getin Leasing S.A.

16.11.2022

Mniej wypadków i szkód komunikacyjnych spowodowanych przez kierowców z zagranicy

Prawo cywilne Transport

Pandemia sprawiła, że na polskich drogach szaleje mniej zagranicznych piratów. Ja podaje Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w 2021 r. zagraniczni kierowcy byli sprawcami 12,8 tys. wypadków i kolizji. To niemal dokładnie tyle samo, co rok wcześniej, ale o blisko jedną czwartą mniej niż dwa lata temu. Spadła też liczba szkód komunikacyjnych spowodowanych przez kierowców z zagranicy.

12.11.2022

Ustawa poprawiająca sytuację konsumentów z podpisem prezydenta

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prezydent podpisał nowelizację ustaw o prawach konsumenta, która ma poprawić sytuację konsumentów zawierających m.in. umowy na usługi i treści cyfrowe. Wdraża ona do polskiego prawa unijną dyrektywę cyfrową w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych i usług cyfrowych oraz dyrektywę towarową. Przewiduje m.in. wydłużenie roszczeń z tytułu rękojmi z 1 roku do 2 lat.

10.11.2022

Można cofnąć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, ale trzeba uważać na procedury

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Zadłużony konsument, którego sytuacja finansowa uległa zmianie, może cofnąć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Musi tylko wnieść pismo procesowe do sądu wraz z oświadczeniem. Uzasadnienie nie jest obowiązkowe, ale bezpieczniej jest je wskazać. Sąd może oddalić wniosek w sytuacji zagrażającej interesom wierzycieli. Pisze o tym Łukasz Goszczyński, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny.

09.11.2022

NSA nie podjął uchwały, czy spółka jest sukcesorem osoby fizycznej wnoszącej aport

Prawo cywilne VAT Spółki

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów nie podjął uchwały w kwestii, czy spółka komandytowo-akcyjna wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki, w tym z tytułu VAT, osoby fizycznej wnoszącej aportem swoją działalność do tej spółki i czy odpowiada za zobowiązania osoby fizycznej powstałe przed wniesieniem tego aportu do spółki. NSA przyjął sprawę do rozpoznania w składzie siedmioosobowym.

07.11.2022

Prawo autorskie tylko dla ludzi, nawet gdy algorytm namaluje lepiej

Prawo cywilne Nowe technologie

Sztuczna inteligencja coraz lepiej radzi sobie z tworzeniem tekstów i obrazów, a korzystanie z algorytmów do generowania obrazów to obecnie opcja dostępna dla każdego, kto jako tako radzi sobie z wyszukiwarką i językiem angielskim. Oznacza to wysyp sporów prawnych, na jakie ani nasze, ani zagraniczne przepisy, nie są jeszcze gotowe.

04.11.2022

SN: Odszkodowanie tylko, gdy dom zabezpieczono przed hałasem z lotniska

Środowisko Prawo cywilne

Właścicielowi nieruchomości położonej w strefie ograniczonego użytkowania, która powstała w wyniku rozbudowania lotniska, nie przysługuje odszkodowanie w wysokości odpowiadającej kosztom zapewnienia w budynku znajdującym się na tej nieruchomości zabezpieczenia akustycznego, jeżeli koszty te nie zostały poniesione - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

03.11.2022

SN: Wadliwe zniesienie użytkowania, które nasiliło spory

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uchyliła prawomocne orzeczenie zawierające nie tylko błędy w nazwiskach i imionach, ale i mylne określenie powierzchni działki, która miała być podzielona. W konsekwencji narasta spór między współuczestnikami. Do tego nie mogą oni uzyskać zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności.

02.11.2022

Po śmierci właściciela auta polisa OC przechodzi na spadkobierców

Prawo cywilne Ubezpieczenia

Komunikacyjne polisy odpowiedzialności cywilnej nie wygasają po śmieci właściciela pojazdu, ale też nie odnawiają się automatycznie po okresie, na który została zawarta umowa. Z ubezpieczeniami dobrowolnymi jest prościej: przeważnie wygasają, a ubezpieczyciel rozlicza się ze spadkobiercami.

31.10.2022

Pochówek partnera i dziedziczenie po nim tylko dla zapobiegliwych

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Najbliższy krewny to nie zawsze najbliższa osoba, ale przepisy są w tej kwestii konsekwentne - zarówno te dotyczące dziedziczenia, jak i decydowania o pochówku. Nieśmiałe, bo dość konserwatywne, próby zmian w tym zakresie na razie utknęły na etapie uzgodnień, więc jeszcze przez dłuższy czas uczestnicy związków nieformalnych, aby uniknąć problemów, powinni odwiedzić notariusza.

31.10.2022

"Zerowanie" konta zmarłego, gdy nie złożył on dyspozycji, to przestępstwo

Prawo cywilne Finanse

Wypłacanie pieniędzy z konta zmarłego przed zaniesieniem aktu zgonu do banku jest powszechną praktyką, tyle że - jeżeli bank nie otrzymał dyspozycji na wypadek śmierci - jest to działanie nielegalne. I to nawet w sytuacji, gdy pieniądze wypłacają osoby, które i tak je odziedziczą po przeprowadzeniu postępowania spadkowego.

29.10.2022

Prawa autorskie osobiste - czy mają nadal sens w dobie komercjalizacji sztuki

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Mówiąc lub pisząc o prawach autorskich, najczęściej mamy na myśli tylko prawa autorskie majątkowe, czyli prawo do korzystania z utworu, rozporządzania nim i czerpania z tego korzyści finansowych. Tym uprawnieniom poświęcone są głównie umowy, te prawa wyceniamy, sprzedajemy, wykorzystujemy. Niewiele uwagi poświęca się jednak innym uprawnieniom autora, prawom autorskim osobistym.

27.10.2022

SN: Pominięcie spadkobiercy przy dziedziczeniu nie jest zaskarżalne skargą nadzwyczajną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nie jest możliwe skuteczne zaskarżenie orzeczenia nieistniejącego. W konsekwencji wniosek skargi nadzwyczajnej Rzecznika Praw Obywatelskich w jakimkolwiek brzmieniu nie mógłby zostać uwzględniony przez Sąd Najwyższy - stwierdziła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i odrzuciła skargę dotyczącą dziedziczenia gospodarstwa rolnego.

27.10.2022

SN: Mąż poszkodowany przez sąd wadliwym podziałem spadku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Poprzez wydanie niezgodnego z prawem orzeczenia, zawierającego istotne błędy co do wysokości udziałów spadkowych, sąd rejonowy pozbawił męża należnej mu części spadku - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Błąd sądu rejonowego polegał na tym, że przyznano mężowi tylko czwartą część spadku, a nie połowę.

26.10.2022

SN: Podwójne koszty doręczenia komorniczego

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Pozwany pasażer na gapę poniesie koszty zarówno doręczenia mu pisma przez komornika, jak i koszty postępowania doręczeniowego, które obciążyły powoda, czyli Zarząd Transportu Miejskiego. Chodzi o koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony. Tak wynika z uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Wątpliwości wyłoniły się po zmianie kodeksu postępowania cywilnego z 2019 roku.

25.10.2022

SN: Rozwiedzeni małżonkowie spłacają wspólnotę według ich udziałów w nieruchomości

Prawo cywilne

Odpowiedzialność byłych małżonków będących współwłaścicielami lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, który uprzednio wchodził w skład ich majątku wspólnego, za zobowiązania wobec wspólnoty mieszkaniowej powstałe po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej z tytułu wydatków i ciężarów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej jest odrębną odpowiedzialnością każdego z nich - tak brzmi uchwałą Izby Cywilnej SN.

24.10.2022

Więcej zatrudnionych na stałe w NGO, ale są problemy z umową o pracę

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse

Coraz więcej organizacji pozarządowych płaci wynagrodzenie za pracę, a coraz mniej korzysta wyłącznie z pracy społecznej – wynika z raportu „Kondycja organizacji pozarządowych. Trendy 2002-2022” Stowarzyszenia Klon-Jawor. Problemem w zatrudnianiu na etat w trzecim sektorze jest finansowanie ich działalności w przeważającej mierze z realizowanych projektów, które nie zapewniają ciągłości finansowania pracy zatrudnionych.

21.10.2022

Skarga nadzwyczajna w sprawie unieważnienia "umowy frankowej" odrzucona

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył skargę nadzwyczajną w sprawie umowy frankowej. Sąd przyznał rację powodom, bo sposób wyliczania rat był niedozwolony, gdyż bank sam sobie ustalał kurs franka, po jakim raty przelicza się na złotówki. Jednak umowa jest ważna. Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN odrzuciła tę skargę z przyczyn formalnych.

20.10.2022

SA: Spór o gwarancję wykonania umowy na oprogramowanie

Prawo cywilne

Umowa dotycząca zamówienia oprogramowania dla spółki publicznej nie została należycie wykonana, więc zamawiający nie zapłacił pełnej ceny. Wykonawca zwrócił oryginał gwarancji bankowej. Sąd I instancji uznał, że wobec tego firma nie może żądać od zamawiającego kary umownej. Zdaniem Sądu Apelacyjnego to błąd, który trzeba naprawić i dlatego zwrócił sprawę do pierwszej instancji.

20.10.2022

Biuro podróży ma poinformować o potrzebnej wizie

Prawo cywilne Turystyka

Brak informacji o wymogu uzyskania wizy wjazdowej zniweczył podróż przedślubną. Sąd przyznał turystom zwrot ceny wycieczki, a także - odszkodowanie za zmarnowany urlop, gdyż z winy biura podróży musieli zostać w domu. Fakt, że powodowie nie sprawdzili samodzielnie, czy konieczne są dodatkowe formalności, nie może być poczytywane na ich niekorzyść, to obowiązek organizatora i pośrednika - orzekły sądy obu instancji.

15.10.2022