Pacjenci coraz dłużej czekają na odszkodowania

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wydłuża się czas trwania procesów o błędy medyczne - w ciągu ostatnich lat już o blisko osiem miesięcy. To przede wszystkim efekt braku biegłych, którzy mają przygotowywać dla sądów ekspertyzy. Do tego wielu z nich woli współpracować z prokuraturą, niż z sądami.

27.12.2018

Dr Dębska: Język prawa ma ukryte znaczenia

Prawo karne Prawo cywilne

Prawo opiera się na uniwersalności, bezstronności i obiektywizmie. Jednak sprawując kontrolę nad językiem i definicjami słów sprawujemy władzę, gdyż mamy wpływ na to o czym i w jaki sposób mówi się w przestrzeni publicznej, ale także jak się postępuje - twierdzi dr Hanna Dębska.

26.12.2018

Hotelarz za wypadek na basenie odpowiada na zasadzie ryzyka

Prawo cywilne

Za wypadek na hotelowym basenie przedsiębiorca odpowiada na zasadzie ryzyka. Pojęcie ruchu przedsiębiorstwa za pomocą sił przyrody odnosi się do jego funkcjonowania jako całości a nie do poszczególnych elementów – potwierdził wyrok wstępny Sąd Okręgowy w Kielcach.

22.12.2018

Zmiany w procedurze cywilnej - słuszne, ale czy realne?

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Choć założenia reformy procedury cywilne są co do zasady słuszne, to w wielu przypadkach jest to leczenie dżumy cholerą. Problem tkwi w szczegółach proponowanych rozwiązań, które mają doprowadzić do podniesienia wydajności pracy sądów, skrócenia czasu postępowań i wyeliminowania sądowego pieniactwa - pisze Magdalena Wątroba z kancelarii Dentons.

21.12.2018

Reforma procedury cywilnej konieczna, byle skuteczna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Potrzebujemy zmian w procedurze cywilnej, które umożliwią usprawnienie i przyspieszenie postępowań w sądach. Przygotowane przez rząd zmiany idą w tym kierunku, ale nie ma pewności, czy przyniosą pożądany efekt. Np. proponowana odrębna procedura gospodarcza już kiedyś była, a procesy nie przebiegały sprawniej - mówi radca prawny Dariusz Skuza.

20.12.2018

Unijny sąd otworzył drogę do wznowienia postępowań z parabankami

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Wrześniowy wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie Profi Credit Polska otworzył drogę do podważenia nakazów zapłaty i wznowienia postępowań z parabankami. Czas nagli - krótkie, trzymiesięczne terminy na złożenie skargi o wznowienie postępowania mijają 13 i 20 grudnia 2018 r.

12.12.2018

SA: Dowód z repertorium notariusza niepotrzebny dla weryfikacji ważności testamentu

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Ciężko chora spadkobierczyni sporządziła w hospicjum testament przed notariuszem. Dopiero po jego sporządzeniu odnotowano u niej zaburzenia kontaktu. Pozwany nie miał racji domagając się przeprowadzenia dowodu z repertorium notariusza na okoliczność, w jakich godzinach testament został sporządzony - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

12.12.2018

SN: Odszkodowanie OC należy się bez przedstawienia faktur

Prawo cywilne

Można żądać odszkodowania z tytułu OC również, gdy po wypadku właściciel pojazd naprawił. Nie musi to odszkodowanie odpowiadać równowartości poniesionych kosztów naprawy. Zawsze będą to wszelkie ekonomicznie uzasadnione wydatki, nawet bez konieczności przedstawiania rachunków - przypomniał Sąd Najwyższy.

08.12.2018

Sejm za nowelizacją, która poprawi ściągalność alimentów

Prawo cywilne Prawo pracy

Wyższe kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, kary dla pracodawców, którzy pomagają alimenciarzom w unikaniu egzekucji, szybszy przepływ informacji między ZUS i komornikami oraz pierwszeństwo zatrudnienia przy robotach publicznych dla dłużników alimentacyjnych - to tylko niektóre ze zmian, które w czwartek wieczorem przyjął Sejm.

06.12.2018

Ministerstwo Sprawiedliwości chwali się przyspieszeniem, którego nie ma

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzana przez Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa już doprowadziła do skrócenia postępowań w najważniejszych dla Polaków sprawach - twierdzi resort. Tymczasem ze statystyk zbieranych przez MS wynika, że jest przeciwnie. W 2015 r. proces w sądzie rejonowym trwał średnio cztery miesiące, a w 2017 r. - 5,4 miesiąca.

05.12.2018

Rejestr zastawów - są problemy z wykreślaniem, MS pracuje nad zmianami

Prawo cywilne

Mija 20 lat odkąd pierwsze ruchomości - w tym papiery wartościowe - zostały wpisane do rejestru zastawów. Powinny więc zostać z niego z urzędu wykreślone. Problem w tym, że - jak alarmują pracownicy sądów - nie ma procedur, które umożliwiałyby sprawne przeprowadzenie tych czynności. A to uderza w prawa własności.

05.12.2018

Uprawdopodobnienie roszczenia bez wykazania interesu prawnego to błąd

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy w celu ograniczenia zatorów płatniczych może doprowadzić do nadużyć władzy - ocenia Rada Legislacyjna przy premierze. Grozi to w wypadku, gdy wierzyciel mógłby uzyskać zabezpieczenie swojego roszczenia również wówczas, gdy do tego nie istniałyby podstawy.

04.12.2018

SA: Umowa pożyczki Getin Noble Bank bez pułapek

Prawo cywilne

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił powództwo w sprawie zwrotu pobranych karnych odsetek od niespłaconej raty kredytu indeksowanego we frankach szwajcarskich. Zdaniem sądu, Getin Noble Bank nie złamał praw konsumenta przez niejasno sformułowaną umowę.

03.12.2018

SN odpowie, czy wyszukiwarka Google może naruszać cześć

Prawo cywilne RODO

Zapowiada się przełomowy wyrok Sądu Najwyższego w sprawie usuwania linków z wyszukiwarek internetowych. SN odpowie, czy przeciętny użytkownik internetu rozumie treść snippetów. A także, czy w konkretnej sprawie działa prawo do zapomnienia.

03.12.2018