SN: Można było sprzedać ziemię rolną po zawarciu układu

Prawo cywilne

Ograniczenia w obrocie ziemią rolną nie mają zastosowania do sprzedaży, która jest rezultatem układu przyjętego przez wierzycieli. Zwłaszcza, gdy układ zatwierdzony był przez sąd postanowieniem sprzed wejściem w życie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z 30 kwietnia 2016 r., które stało się prawomocne po tym dniu.

04.02.2019

Skarga nadzwyczajna sposobem na sprzeczne wyroki spadkowe

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd dwukrotnie i do tego rozbieżnie rozstrzygnął, kto ma prawo do spadku - stwierdził rzecznik praw obywatelskich. A ponieważ uznał, że sytuacji tej nie da się naprawić dostępnymi narzędziami prawnymi, postanowił skierować skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego o stwierdzenie nieważności drugiego postanowienia.

02.02.2019

SN: Pełnomocnictwo rodzajowe w spółce, by uniknąć umowy z samym sobą

Prawo cywilne Spółki

Przy zawieraniu umowy w sporze z członkiem zarządu spółki z o.o., spółkę tę może reprezentować - na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników - pełnomocnik umocowany rodzajowo albo do określonej umowy lub określonego sporu - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.

01.02.2019

Rusza akcja: nie wynajmuj lokalu na nieuczciwą sprzedaż

Prawo cywilne Rynek i konsument

Przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom, do których dochodzi podczas pokazów na rynku sprzedaży bezpośredniej - to cel kampanii edukacyjnej skierowanej m.in. do firm wynajmujących sale na takie spotkania. Organizatorzy chcą je uczulić na przestrzeganie praw konsumentów.

31.01.2019

Kontrowersyjna egzekucja za 150 zł

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Od początku tego roku obowiązują dwie nowe ustawy regulujące postępowanie egzekucyjne – ustawa o komornikach sądowych i ustawa o kosztach komorniczych. Obie wprowadziły szereg zmian w zakresie postępowania egzekucyjnego. Jedną z tych budzących największe wątpliwości jest opłata w wysokości 150 zł pobierana od wierzyciela - pisze Bartosz Armknecht.

31.01.2019

Marek Furtek szefem nowej Rady Arbitrażowej KIG

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Radca prawny Marek Furtek został powołany na funkcję przewodniczącego nowej Rady Arbitrażowej przy Krajowej Izbie Gospodarczej. W skład nowej Rady Arbitrażowej na kadencję obejmującą lata 2019-2022 weszło 13 wybitnych prawników specjalizujących się w arbitrażu.

29.01.2019

SN: Wspólnik może żądać odszkodowania za wyłączenie go ze spółki

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Żądanie odszkodowania za nieotrzymanie ceny udziałów i za wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. nie zostało skutecznie zgłoszone - orzekł Sąd Najwyższy. I dodał, że takie odszkodowanie należałoby się, gdyby wcześniej nie nastąpiło potrącenie należności przez spółkę pozwaną.

29.01.2019

Rada Legislacyjna: Ograniczenie barier w obrocie ziemią ma wady

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Rządowy projekt ustawy Prawo o kształtowaniu ustroju rolnego zawiera rozwiązania mające na celu złagodzenie dotychczas obowiązujących ograniczeń w obrocie ziemią rolną. Rada Legislacyjna ma jednak zastrzeżenia do tych przepisów, które w nadmiernym stopniu ingerują w prawo własności.

28.01.2019

Prezydent apeluje o wsparcie dla bezpłatnej pomocy prawnej

Prawo cywilne Prawnicy

Rozwiązania zawarte w znowelizowanej ustawie o bezpłatnej pomocy prawnej to element zaspokojenia potrzeby sprawiedliwości i poczucia, że żyje się w państwie praworządnym - stwierdził Andrzej Duda. Podczas piątkowego spotkania z przedstawicielami mediów zaapelował o wsparcie w popularyzowaniu wiedzy o nowych zasadach świadczenia takiej pomocy.

25.01.2019

Strasburg: Prywatny detektyw może śledzić osobę w miejscu publicznym

Prawo cywilne Prawo gospodarcze RODO

Europejski Trybunał Praw Człowieka w decyzji opublikowanej 17 stycznia uznał, że śledzenie osoby ubezpieczonej na zlecenie prywatnego towarzystwa ubezpieczeniowego, celem weryfikacji roszczeń odszkodowawczych ubezpieczonego, nie stanowi naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

25.01.2019

Księgi bankowe nie będą podstawą wydania nakazu zapłaty

Prawo cywilne Finanse

Z kodeksu postępowania cywilnego zniknie przepis pozwalający wydać nakaz zapłaty na podstawie wyciągu z ksiąg bankowych. Sprawy będące w toku zostaną umorzone. Część sądów stosowało go, mimo że od ponad pięciu lat prawo bankowe nie uznaje ksiąg jako dowodu w postępowaniu cywilnym.

21.01.2019

SA: Weksel nieskuteczny, skoro roszczenie było przedawnione

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Następca prawny banku wniósł przeciwko pozwanemu pozew o zapłatę na podstawie weksla. Weksel wypełniono kilka miesięcy po upływie 3-letniego okresu przedawnienia roszczenia, które było podstawą wystawienia weksla. Roszczenie powoda było więc niezasadne - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

21.01.2019

SA: Pośmiertne wspomnienie osoby publicznej to nie atak na nią

Prawo cywilne

Nie narusza dóbr osobistych osoby bliskiej zmarłej informacja prasowa, która odwołując się do tradycji epitafiów, zawiera jednocześnie krytykę postawy ideologicznej zmarłej osoby - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Ale dodał, że jej prawidłowe odczytanie wymaga jednak znajomości nie tylko kodu kulturowego, ale też kontekstu w jakim została użyta.

19.01.2019

Dr Radwan-Röhrenschef: Kolejna zmiana procedury bez oceny poprzedniej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przygotowując kolejne zmiany w procedurze cywilnej resort sprawiedliwości nie dokonał analizy skutków poprzedniej nowelizacji sprzed pięciu lat - twierdzi adwokat dr Marcin Radwan-Röhrenschef. I dodaje, że już ona wprowadziła niektóre z rozwiązań proponowanych czy udoskonalanych teraz.

18.01.2019

Zmiany w procedurze mogą zrewolucjonizować proces cywilny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Proponowana przez rząd nowelizacja przewiduje szereg rewolucyjnych rozwiązań, które będą miały fundamentalne znaczenie dla przebiegu postępowania cywilnego - pisze Łukasz Warszawski, radca prawny w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. I jako przykłady podaje   m.in.: posiedzenia organizacyjne i przywrócenie odrębnego postępowania gospodarczego

15.01.2019

Więcej upadłości konsumenckich w 2018 roku

Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze

Ponad 6,5 tysiąca osób ogłosiło w Polsce upadłość w 2018 roku - podały Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej. To o 20 procent więcej niż w 2017 roku. Najwięcej upadłości dotyczy kredytów.

14.01.2019