Senat: przywrócenie prawa do sądu byłych wspólników

Prawo cywilne

Senacka Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzy we wtorek 20 listopada br. ustawę nowelizującą kodeks postępowania cywilnego, która utrzymuje swoisty przywilej wierzycieli spółek osobowych.

18.11.2018

Apel o odrzucenie przez Polskę unijnych zmian w prawie autorskim

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Organizatorzy protestów StopACTA2 zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego o sprzeciw w sprawie "Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym" i podjęcie starań o odrzucenie jej w kolejnej rundzie negocjacji. 

18.11.2018

SN oceni skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej w małżeństwie

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy rozstrzygnie w składzie siedmiu sędziów kwestię, w jakim zakresie upadłość powinna objąć cały majątek małżonków. Czy objęcie postępowaniem upadłościowym majątku obojga nie będzie pokrzywdzeniem jednego z nich, który o długach nie wiedział, a zostaje z niczym?

17.11.2018

SN: Podnajemca jest lokatorem i ma prawo do lokalu socjalnego

Prawo cywilne Administracja publiczna

Osoba korzystająca z lokalu mieszkalnego na podstawie umowy użyczenia, zawartej z najemcą lokalu bez zgody wynajmującego, jest lokatorem - orzekł Sąd Najwyższy. Konsekwencją tej uchwały jest obowiązek gminy przydzielenia takiemu podnajemcy lokalu socjalnego.

17.11.2018

Prof. Markiewicz: Prawo autorskie surowsze dla portali, łagodniejsze dla internautów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Korzystający z internetu w sposób profesjonalny, czyli przechowujący utwory, muszą przyjąć do wiadomości, że są zobowiązani do przestrzegania praw autorskich, a nie wykręcać się, że nie wiedzą, co rozpowszechniają - twierdzi prof. Ryszard Markiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dodaje jednak, że prawo powinno być łagodniejsze dla internautów ściągających utwory do użytku prywatnego.

15.11.2018

Prezes SO w Warszawie: Reforma postępowania cywilnego jest za mało radykalna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Mamy masę spraw wielotomowych, np. w pionie cywilnym jest to 60 proc. wszystkich takich spraw w całej Polsce. Już co piąta wpływająca sprawa procesowa dotyczy kredytów frankowych. Sędziowie mogliby sądzić więcej, ale brakuje protokolantów. Obawiam się, że bez dodatkowych środków, trzeba będzie zamknąć sąd na dzień czy dwa w tygodniu – mówi Joanna Bitner

14.11.2018

SN: Kar umownych nie można wyliczać w nieskończoność

Prawo cywilne

Przy naliczaniu kar umownych za opóźnienia przy każdym etapie budowy kontrahent musi znać maksymalną ich wysokość - taki jest sens wyroku Sądu Najwyższego. - Do unieważnienia umowy trzeba by było wykazać, że gdyby powód wiedział, jaka jest cała suma kar umownych, to by nie przystąpił do całej umowy - dodał.

14.11.2018

SA: Spółka kupowała kradziony sprzęt – musi naprawić szkodę

Prawo cywilne Spółki

Sąd może zobowiązać do naprawienia szkody nie tylko sprawcę kradzieży, ale też pomocników - przypomniał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Powód musi jednak wykazać, że ich działanie ułatwiło albo wręcz umożliwiło kradzież.

13.11.2018

Notariusze - trzeba zablokować lichwiarskie umowy

Prawo cywilne Prawnicy

Oszuści coraz częściej przejmują mieszkania w zamian za relatywnie niskie pożyczki. Notariusze przyznają, że nie zawsze są w stanie zablokować takie transakcje, dlatego wystąpili do ministerstwa sprawiedliwości z propozycją koniecznych zmian w prawie - m.in. wprowadzenia ustawowego zakazu zawierania takich umów, gdy wartość nieruchomości znacznie przewyższa kwotę wierzytelności.

13.11.2018

Ubezpieczenie - wartość rzeczywista czy odtworzeniowa?

Prawo cywilne Domowe finanse

Przy podejmowaniu decyzji o wykupieniu polisy ubezpieczeniowej domu lub mieszkania najczęściej pierwsze skrzypce gra jej cena. Im mniejsze koszty polisy, tym lepiej dla naszego portfela – myślimy. Jednak gdy dojdzie do sytuacji, w której nasze mieszkanie spłonie, zostanie zalane lub okradzione, oszczędność na kwocie składki okazać się tragiczna w skutkach.

11.11.2018

SN: Rozwód powoduje podział majątku małżonków

Prawo cywilne

Ustanie małżeństwa na skutek rozwodu powoduje rozwiązanie prawnego węzła łączącego małżonków. W takiej sytuacji ogłoszenie upadłości przez jednego z nich nie reaktywuje ustroju majątkowego, a zatem była żona nie odpowiada za długi byłego męża - orzekł Sąd Najwyższy.

10.11.2018

PZU Życie rezygnuje z zakazanej klauzuli w polisach

Prawo cywilne Rynek i konsument

PZU Życie odmawiało wypłaty świadczeń z ubezpieczeń na życie powołując się na to, że śmierć, operacja czy niezdolność do pracy były spowodowane wcześniejszymi chorobami, nawet gdy nie miały związku z nieszczęśliwym zdarzeniem. Po interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów towarzystwo zrezygnowało z tej praktyki.

05.11.2018

SN: Uciążliwa instalacja na terenie użytkownika wieczystego

Prawo cywilne

Przedsiębiorca przesyłowy nie może żądać ustanowienia służebności przesyłu, jeżeli urządzenia zainstalowane w okresie obowiązywania zasady jednolitej własności państwowej znajdowały się na nieruchomości Skarbu Państwa przed oddaniem jej w użytkowanie wieczyste - orzekł Sąd Najwyższy.

05.11.2018

Prezydent proponuje zakaz naliczania odsetek od odsetek

Prawo cywilne

Na najbliższym posiedzeniu, które rozpocznie się 7 listopada br. Sejm rozpatrzy w pierwszym czytaniu projekt zmian w kodeksie cywilnym, który dotyczy zakazu naliczenia odsetek od odsetek. Autorem projektu jest Prezydent RP.

05.11.2018

Odszkodowanie także w przypadku utraty wartości handlowej pojazdu

Prawo cywilne

Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie - rozstrzygnął w uchwale Sąd Najwyższy.

03.11.2018

Szkoda całkowita nie zawsze jest opłacalna

Prawo cywilne

Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie orzekają szkodę całkowitą, bo dzięki niej wypłacają znacznie niższe odszkodowania. Niekiedy robią to bazując na nie do końca rzetelnym i dokładnym kosztorysie uszkodzeń oraz wycenie samochodu - pisze adwokat Grzegorz Prigan.

01.11.2018