SN: Nadużycie prawa przez profesora AGH, który katastrofę potraktował jak blef

Prawo cywilne Szkolnictwo wyższe

Dochodzenie roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych jest nadużyciem prawa przez naukowca, który potraktował katastrofę smoleńską w kategoriach gry - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy. - Uczelnia popełniła błędy proceduralne przy zawieszeniu profesora w czynnościach, ale są to uchybienia niewspółmierne w stosunku do wagi jego wypowiedzi - stwierdził SN.

09.05.2019

SN: Skarga nadzwyczajna uwzględniona - milion złotych odsetek to błąd sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uznała, że do 31 grudnia 2015 roku nie było dopuszczalne zastosowanie odsetek wyższych niż odsetki maksymalne. A sąd, który przyjął odsetki umowne w wysokości dwóch procent dziennie popełnił błąd - dodał SN w orzeczeniu z 8 maja br.

09.05.2019

Ukarany przez pomyłkę kierowca jednak dostanie odszkodowanie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Starosta odebrał kierowcy prawo jazdy bo sąd skazał go za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Była to pomyłka, więc sąd przyznał kierowcy odszkodowanie, co zaskarżyła Prokuratoria Generalna. Jednak sąd apelacyjny oddalił tę apelację uznając, że tę pomyłkę organy ścigania powinny od razu wykryć i naprawić jej skutki. 

08.05.2019

Umowa zawarta podstępem - klasyka nieuczciwej praktyki rynkowej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Telekomunikacja Polska Dzień Dobry; Dzień dobry, tu Twoja Telekomunikacja; Dzień dobry, tu Polska Telefonia Stacjonarna; Dzień dobry, Dzwonię z gazowni… Tak rozpoczynają się często rozmowy telefoniczne z konsumentami, zmierzające do podstępnego zawarcia z nimi umowy. O sposobach chronienia się przed tym pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

07.05.2019

Czy ubezpieczyciel zwróci koszty opieki przez członka rodziny?

Prawo cywilne Finanse

Nie wszyscy ubezpieczyciele, i nie wszystkie sądy uważają, że należy się odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad poszkodowanym np. w wypadku komunikacyjnym. Zdaniem Rzecznika Finansowego tak nie powinno być. Dlatego na wniosek Aleksandry Wiktorow rozbieżności w orzecznictwie ma rozstrzygnąć Sąd Najwyższy.

06.05.2019

Kaczyński: Nam są winni za II wojnę, my nic nikomu

Prawo cywilne Administracja publiczna

W związku z II wojną światową są zobowiązania finansowe, ale wobec Polski i Polaków. To nam niektórzy na zachód od naszych granic są winni setki miliardów euro czy dolarów, może więcej niż bilion, a nie my; my nie jesteśmy nikomu nic winni - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

06.05.2019

Ubezwłasnowolnienie wymaga zmian, ale prace idą wolno

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości od dawna zapowiada zastąpienie instytucji ubezwłasnowolnienia innymi formami opieki nad osobą dorosłą. Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie systemu zindywidualizowanego wspierania podejmowania decyzji przez osoby obecnie ubezwłasnowolnione - uważa rzecznik praw obywatelskich

04.05.2019

Niekorzystną umowę lepiej zerwać, ale uwaga na konsekwencje

Prawo cywilne Rynek i konsument

Nieuczciwe praktyki rynkowe przedsiębiorców stawiają konsumentów w sytuacji, w której albo mogą realizować niekorzystną dla siebie umowę zawartą w wyniku wprowadzenia w błąd, albo podjąć próbę zakończenia takiego stosunku prawnego - pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

01.05.2019

Usługi prawne udzielone bez kwalifikacji - Prokurator Generalny wnosi skargę nadzwyczajną

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Paweł Z. nie posiadając uprawnień pełnomocnika profesjonalnego miał pomagać pewnemu małżeństwu przy dochodzeniu na drodze sądowej odszkodowania za śmierć ich syna. Za usługi zażądał 30 proc. od wypłaconych pozwanym świadczeń. Sąd Apelacyjny jego roszczenia uwzględnił - w ocenie Prokuratora Generalnego jednak z naruszeniem zasad prawa.

29.04.2019

SN: Nieważne, kiedy pieniądze dotrą na rachunek sądu - ważne, kiedy zlecono przelew

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pozwani byli wezwani do uiszczenia opłaty od skargi. W zakreślonym terminie zlecili przelew bankowy na rachunek sądu. Choć pewne czynności bankowe zostały przeprowadzone już po upływie terminu, to nie uzasadniało to odrzucenia skargi. Pozwani dochowali terminu do uiszczenia opłaty - orzekł Sąd Najwyższy.

29.04.2019

SA: Uzależnienie od alkoholu kredytobiorcy nie wpłynęło na ważność umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument

Pozwany jako dziecko miał problemy z nauką. Od wielu lat nadużywa alkoholu. Jest osobą o obniżonej dojrzałości życiowej. Nie oznacza to jednak, że zawierał z bankiem umowy kredytowe w stanie wyłączającym świadome podejmowanie decyzji - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Orzeczenie to komentuje adwokat, mediator Karolina Wrąbel.

27.04.2019

Kredyty frankowe - wybór między ważeniem interesów a konsekwentnym stosowaniem prawa

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Nawet dla prawnika zajmującego się od lat kredytami indeksowanymi/denominowanymi kursem waluty obcej analiza orzecznictwa sądowego może przyprawić o ból głowy. Czy to już ostatnia wątpliwość Sądu Najwyższego w sprawach tzw. kredytów „frankowych”? - zastanawia się radca prawny Tomasz Konieczny.

27.04.2019

Rzecznik Praw Pacjenta pyta SN o koszty sądowe w sprawach o zadośćuczynienie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Pacjenta złożył do Sądu Najwyższego pierwszy wniosek. Pyta w nim, czy w razie częściowego uwzględnienia żądania pacjenta, wnoszącego o zapłatę zadośćuczynienia pieniężnego, sąd może podjąć decyzję o obciążeniu go obowiązkiem zwrotu wszystkich kosztów procesu, zamiast ich proporcjonalnego rozdzielenia.

26.04.2019

Kolor podeszwy i kształt batonika mogą być własnością intelektualną

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Czy przedmiotem ochrony może być kolor podeszwy w markowych butach, albo kształt popularnego batonika? W określonych warunkach mogą, ale orzecznictwo sądów nie jest jeszcze konsekwentne i wciąż się kształtuje - piszą Krystian Maciaszek i Aleksandra Wrońska z kancelarii DLA Piper, komentując w światowym Dniu Własności Intelektualnej orzecznictwo w tym zakresie.

26.04.2019

Ponad 8 tys. spraw prowadzi Prokuratoria Generalna 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa prowadziła na koniec 2018 r. ponad 8100 spraw, a objęte nimi roszczenia opiewały w sumie na ok. 58 mld zł. Liczba nowych spraw sądowych zarejestrowanych w Prokuratorii w ubiegłym roku przekroczyła 3 tysiące.

25.04.2019

Firma sprzedająca filtry wody ukarana za negowanie prawa do rezygnacji z umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Instalująca rewitalizatory wody firma Dannte została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za to, że naruszała prawo klientów do odstąpienia od umowy. Zapłaci tylko karę w wysokości ponad 15 tys. zł, ponieważ już zrezygnowała z takich praktyk.

25.04.2019

SN: Zwrot nadpłaty czynszu i nakładów - niezasadne, bo przedawnione

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Wraz z rozwiązaniem spółki cywilnej, wspólnicy przestają być najemcami lokalu. A wszelkie rozliczenia nakładów poczynionych w celu jego ulepszenia powinny nastąpić z tą datą - orzekł Sąd Najwyższy. I dodał, że roszczenia z tego tytułu przedawniają się po roku od oddania kluczy.

25.04.2019

Rzecznik pomoże w sporach pasażerów z liniami lotniczymi

Prawo cywilne Rynek i konsument

Rzecznik Praw Pasażerów przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego będzie bezpłatnie pomagał w sporach pomiędzy pasażerami a przewoźnikami lotniczymi, organizatorami turystyki i sprzedawcami biletów. Organ ten został już wpisany do rejestru podmiotów uprawnionych do pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich.

23.04.2019

Wyłączenie sędziego z powodu kredytu frankowego nie jest konieczne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli sam sędzia czuje, że ze względu na jego sytuację życiową zachodzi w jego osobistej ocenie okoliczność budząca wątpliwość, że nie jest w stanie obiektywnie rozstrzygnąć sporu, to powinien zawiadomić o takiej przyczynie - uważa Sąd Najwyższy, Ale dodaje, że teza, iż automatycznie podlega on wyłączeniu nie jest trafna.

23.04.2019

Rząd planuje inteligentne liczniki energii, choć budzą zastrzeżenia ekspertów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Inteligentne liczniki w każdym domu, przepisy wprowadzające zmiany w zasadach powoływania Prezesa URE i wiceprezesa oraz możliwość administracyjnej ingerencji Prezesa URE w treść umów cywilnoprawnych zawartych pomiędzy przedsiębiorstwami - to główne wady projektu ustawy Prawo energetyczne.

19.04.2019