NSA zdecyduje, czy wszystkie umowy Sądu Najwyższego są jawne

Prawo cywilne Prawnicy Prawo pracy

Pierwsza Prezes SN nie chce udostępniać umów podpisanych z pracownikami funkcyjnymi z powodu ochrony prywatności tych osób. Uważa też, że skargi obywateli w tym zakresie powinny być rozpatrywane przez sądy powszechne nie administracyjne. Ostateczne rozstrzygnięcie zapadnie 13 marca br.

02.03.2019

WSA: Gnębienie lokatorów zadecydowało o utrzymaniu decyzji Komisji reprywatyzacyjnej

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Komisja reprywatyzacyjna przy ministrze sprawiedliwości miała prawo uchylić decyzję o oddaniu nieruchomości przy ul. Kazimierzowskiej w Warszawie, bo przeniesienie roszczeń do nieruchomości było rażąco sprzeczne z interesem społecznym i doprowadziło do zastraszania lokatorów - orzekł w czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny.

28.02.2019

Więcej skutecznych mediacji, ale to nadal promille spraw w sądach 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Liczba spraw skierowanych przez sądy do mediacji wzrosła z 17 811 w 2015 roku do 26 809 w 2018. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, powodzeniem zakończyło się w ubiegłym roku 7090 mediacji – i był to o 2762 przypadki lepszy wynik niż w 2015 r. Jednak tą metodą rozstrzygniętych zostało zaledwie ok. 0,6 promilla spraw trafiających do sądów.

28.02.2019

SN: Nieważna uchwała walnego zgromadzenia działa wstecz

Prawo cywilne Spółki

Akcjonariusze spółki pominięci w uchwale walnego zgromadzenia jako nieuprawnieni do otrzymania dywidendy muszą te sumy otrzymać wraz z odsetkami za opóźnienie. Powodem jest uznanie takiej uchwały za nieważną z powodu sprzeczności z ustawą - orzekł Sąd Najwyższy.

28.02.2019

SN: Po rozwodzie trzeba rozliczyć spłatę kredytu hipotecznego

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse

Postępowanie o zniesienie współwłasności nie wyłącza dochodzenia między małżonkami roszczenia o zwrot kwoty zobowiązania zabezpieczonego hipoteką, spłaconego przez jednego z nich po uprawomocnieniu się postanowienia o podziale majątku wspólnego - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Sadu Najwyższego.

28.02.2019

Prof. Bilewska: Niebezpieczne odwołanie zgromadzenia wspólników

Prawo cywilne Spółki

Wchodząca w życie już 1 marca nowelizacja kodeksu spółek handlowych umożliwia odwołanie zgromadzenia wspólników. Tyle, że nie precyzuje, jak to zrobić. W praktyce wywoła to bardzo duże problemy. O tej i innych ważnych zmianach mówi prof. Katarzyna Bilewska, adwokat, partner w kancelarii Dentons

28.02.2019

UOKiK karze firmy prowadzące sprzedaż pod pozorem badań

Prawo cywilne Rynek i konsument

Firmy zapraszające starsze osoby na bezpłatne badania wprowadzają w błąd konsumentów, ponieważ tak naprawdę celem tych imprez jest sprzedaż produktów - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd ukarał też firmy za przekazywanie podczas takich pokazów nieprawdziwych informacji o warunkach sprzedaży oferowanych produktów.

27.02.2019

Strasburg: 50 tys. euro za zniesławienie sędziego to za dużo

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 12 lutego stwierdził, iż zasądzenie od adwokata zadośćuczynienia w wysokości 50 tys. euro za zniesławienie sędziego w związku z postępowaniem sądowym stanowiło naruszenie wolności wyrażania opinii.

25.02.2019

SN: Majątek spółek wykreślonych z KRS nie zawsze przejmuje państwo

Prawo cywilne Spółki

Skarb Państwa nie nabył mienia pozostałego po spółkach wykreślonych z rejestru przed 1 maja 2015 r. (tj. wejściem w życie art. 25e ust. 1 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym) - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy. Zdaniem sądu prawo w tym przypadku nie może działać wstecz.

25.02.2019

SN: Mniejszy rabat to naruszenie uczciwej konkurencji?

Prawo cywilne

Czy niższe rabaty niż stosowane wobec innych spółek, proponowane przez kontrahenta są utrudnianiem przedsiębiorcom dostępu do rynku i dyskryminacją - odpowie Sąd Najwyższy 7 marca br. po wysłuchaniu stanowisk stron procesu. Sądy dwóch instancji orzekły, że praktyka była uczciwa.

22.02.2019

Sejm zaczął prace nad reformą procedury cywilnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, którego celem jest m.in. do przyspieszenie i usprawnienie postępowań w sprawach cywilnych, został w środę skierowany do dalszych prac w Sejmie. Po pierwszym jego czytaniu za skierowaniem do komisji zdecydowała większość z udziałem klubów PiS, PO-KO i Nowoczesnej.

21.02.2019

Ustawa uchwalona - dźwięk może być znakiem towarowym

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Nowa definicja znaku towarowego - teraz będzie mógł nim być np. dźwięk - to jedna ze zmian w prawie własności przemysłowej. Sejm zdecydował w środę 20 lutego o przyjęciu senackich poprawek do tej ustawy.

21.02.2019

SN: Kto skarży prawomocny wyrok, nie może zapominać o skardze nadzwyczajnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Dopiero gdy strona spotka się z odmową zainicjowania przez właściwy podmiot skargi nadzwyczajnej w jej sprawie, to może ona składać skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku. Powyższe odnosi się do spraw prowadzonych przed dniem w życie przepisów o skardze nadzwyczajnej, jak i przed tą datą - orzekł Sąd Najwyższy.

21.02.2019

Tylko nowe technologie mogą pomóc prawnikom

Prawo cywilne Nowe technologie

Śledzenie zmian prawnych oraz dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji to największe wyzwania według prawników. Pomóc w ich rozwiązaniu mogą nowe technologie. Inspiracją do tworzenia nowoczesnych rozwiązań może być Global Legal Hackathon. W Warszawie maraton prawniczego programowania wystartuje już 22 lutego.

20.02.2019

SN: Dobra wiara przy zasiedzeniu służebności przesyłu

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przedsiębiorstwo państwowe, które nabyło z mocy prawa własność urządzeń przesyłowych, posadowionych na nieruchomości Skarbu Państwa, może być uznane za posiadacza w dobrej wierze służebności o treści odpowiadającej służebności przesyłu - wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

19.02.2019

Prof. Sieradzka: Pozwy zbiorowe wymagają jeszcze usprawnienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wprowadzenie do prawa polskiego postępowania grupowego miało przyczynić się do szybkiego rozpoznawania tzw. spraw masowych, jednak stosowanie ustawy pokazało wiele problemów z tym zawiązanych - twierdzi prof. Małgorzata Sieradzka, adwokat, kierownik Katedry Prawa Gospodarczego Publicznego w Uczelni Łazarskiego.

19.02.2019

Sejm zacznie prace nad reformą procedury cywilnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Obszerna reforma postępowań sądowych w sprawach cywilnych ma być jednym z tematów rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu. Zmiany mają usprawnić i przyspieszyć postępowania. Jedną z nich ma być przywrócenie odrębnych postępowań w sprawach gospodarczych.

18.02.2019

SA: Ugoda nie zawierała wyłączeń, dlatego obejmuje wszelkie roszczenia majątkowe

Prawo cywilne

Przedmiotem ugody są z reguły wszystkie roszczenia wynikające ze stosunku prawnego, chyba że wola stron była inna, co jednak musi wynikać wyraźnie z jej treści. Dlatego ugoda odnosząca się do wszelkich roszczeń majątkowych, jakie mogły wyniknąć w związku ze śmiercią dziecka w wypadku drogowym, obejmowała również roszczenie o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

18.02.2019