Prawo.pl
Wprowadzenie w znowelizowanym właśnie kodeksie karnym możliwości orzeczenia kary bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności jest sprzeczne ze standardami praw człowieka oraz Konwencją o Ochronie Praw Człowieka oraz Podstawowych Wolności - uważają organizacje zajmujące się w różnych państwach obroną praw człowieka.
Krzysztof Sobczak
14.06.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy stwierdził w piątek, że problem stosowania przez sądy przepisów uznanych przez Trybunał Konstytucyjny za sprzeczne z konstytucją, ale z odroczoną mocą utraty obowiązywania jest bardzo ważny, ale nie ogłosił uchwały w tej sprawie. Dlatego, że w ocenianej sprawie Sejm już zmienił regulację.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Wykorzystanie prywatnej korespondencji pracownika, ujawnionej pracodawcy przez samego pracownika i przez organy ścigania, w charakterze podstawy do zwolnienia z pracy, nie stanowiło naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i poufności korespondencji skarżącego - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
14.06.2019
Prawo pracy RODO
Polski rząd nie widzi konieczności zmian w prawie w związku z unijną dyrektywą o dostępie do pomocy prawnej, bo - jak twierdzi - każdy zatrzymany może się z prawnikiem skontaktować. Jednak, według ekspertów, nowe unijne przepisy dają prawo zatrzymanemu do obrony z urzędu, czyli to państwo ma ją zapewnić i za nią zapłacić. A skoro Polska w terminie ich nie implementowała - można się na nie bezpośrednio powoływać.
Patrycja Rojek-Socha
14.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Rady gmin przyjmują do 30 czerwca zgłoszenia chętnych na ławników w nowej kadencji. Obecna kończy się w grudniu. W dużych miastach potrzeba ich po kilkuset, w całej Polsce prawie 15 tys. Mała rekompensata utraconych zarobków nie zachęca, tym bardziej że odpowiedzialność jest duża. Rocznie ławnik może zarobić maksymalnie niewiele ponad tysiąc złotych.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Sejm przyjął w czwartek wieczorem 41 spośród 42 poprawek Senatu do zmian w kodeksie karnym. Obszerna nowelizacja obejmuje 105 z 363 artykułów tej ustawy. Zaostrza m.in. kary za przestępstwa dotyczące pedofilii, ale przewiduje też surowsze sankcje za wiele innych czynów, ograniczenie możliwości zawieszania kar oraz wprowadza bezwzględne dożywocie.
Krzysztof Sobczak
13.06.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Będą informacje o GMO w żywności i paszach

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Konsumenci będą mieć dostęp do informacji, czy w procesie wytwarzania żywności i pasz wykorzystane jest GMO. Dzięki temu będą mogli dokonywać bardziej świadomego wyboru podczas zakupów, ale wiele zależy od producentów, bo znakowanie produktów będzie dobrowolne. Ustawę w tej sprawie w czwartek przyjął Sejm.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
13.06.2019
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Przyjęta w czwartek przez przedstawicieli państw członkowskich dyrektywa o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów ma zapewnić, że ojcowie poprzez urlopy rodzicielskie będą bardziej angażowali się w opiekę nad dziećmi po narodzinach.
Krzysztof Sobczak
13.06.2019
Prawo rodzinne Prawo pracy
Propozycje zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej - jak dowiedziało się Prawo.pl - mają być jednym z tematów rozpoczynającego się w piątek posiedzenia Naczelnej Rady Adwokackiej. Są raczej kosmetyczne, rewolucji nie ma - mówią nieoficjalnie adwokaci, którzy je widzieli. To, że projekt ma być gotowy w połowie roku - zapowiadano jeszcze jesienią ubiegłego.
Patrycja Rojek-Socha
13.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
W Sejmie w środę wieczorem odbyło się pierwsze czytanie prawa upadłościowego. Zgodnie z nim sąd nie oddali wniosku o ogłoszenie upadłości, nawet jeżeli dłużnik wskutek rażącego niedbalstwa doprowadził do swojej niewypłacalności. Tak samo jak konsumenci będą traktowani dłużnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
Jolanta Ojczyk
13.06.2019
Prawo gospodarcze Finanse
Miała być ewolucja, a jest rewolucja, mamy szereg uwag do projektu ustawy. Zmienia się zakres uprawnień kuratora okręgowego, który nie będzie miał realnego wpływu na służbę. Kurator zawodowy traci przymioty pracownika merytorycznego, nie rozwiązano problemu naszego bezpieczeństwa - mówi Grzegorz Kozera
Patrycja Rojek-Socha
13.06.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W środę sejmowa Komisja do spraw Energii i Skarbu Państwa poparła w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o cenach prądu. Projekt został skierowany do drugiego czytania i tego samego dnia wieczorem został przyjęty bez poprawek. Projekt trafi więc bezpośrednio do trzeciego czytania i głosowania w bloku głosowań.
Jolanta Ojczyk
12.06.2019
Prawo gospodarcze Finanse
Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który ślubował obronę konstytucyjnych praw wszystkich obywateli, nie tylko nie chce ich bronić, ale żąda zmian w polskim prawie, które będą pogwałceniem konstytucji - stwierdził w środę rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Odniósł się w ten sposób do stanowiska RPO ws. standardów WHO dotyczących edukacji seksualnej.
Krzysztof Sobczak
12.06.2019
Prawo rodzinne Szkoła i uczeń

Zakończenie roku w środę - rozporządzenie podpisane

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Rok szkolny skończy się 19 czerwca. Minister podpisał rozporządzenie skracające rok szkolny tak, by uwzględniało tegoroczne Boże Ciało. Taka zmianę zapowiedział w maju premier Mateusz Morawiecki.
Monika Sewastianowicz
12.06.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Krajowa Rada Kuratorów od dawna postulowała zmiany w przepisach dotyczących kontaktów rodzica z dzieckiem w obecności kuratora. Rozwiązaniem miała być skierowana do opiniowania ustawa o kuratorskiej służbie sądowej. Problem w tym, że jak mówią kuratorzy, zmiany są nieznaczne, a główne kwestie nie zostały uregulowane.
Patrycja Rojek-Socha
12.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Wypalenie zawodowe znalazło się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, którą przygotowuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wypalenie nie jest jednak klasyfikowane jako stan chorobowy, ale zjawisko zawodowe, które wpływa na stan zdrowia. Oznacza to, że nie będzie mogło stanowić podstawy dla zwolnienia lekarskiego.
Paweł Żebrowski
12.06.2019
Rynek Prawo pracy Opieka zdrowotna
Komisja Nadzoru Finansowego ukarała PZU - jednego z największych ubezpieczycieli - za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących wypłaty odszkodowań z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. To już druga kara dla PZU od KNF.
Jolanta Ojczyk
11.06.2019
Spółki Finanse
Do Sądu Najwyższego wpłynęły 52 protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych 26 maja. Najwięcej z okręgu warszawskiego.
Jolanta Ojczyk
11.06.2019
Wydarzenia Wybory
Rząd realizuje zapowiedzi z tzw. nowej piątki PiS. Podatku PIT nie zapłacą osoby wieku do 26 lat, których dochody nie przekroczą 85,5 tys. Ci, którzy wybiorą ulgę dla młodych, nie będą mogli jednak skorzystać z 50 proc. kosztów. Tak wynika z opublikowanego właśnie projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jolanta Ojczyk
11.06.2019
PIT
Przepis nakładający na sąd obowiązek połączenia kar pozbawienia wolności i ograniczenia wolności oraz wymierzenia kary łącznej pozbawienia wolności po dokonaniu zamiany kary ograniczenia wolności na karę pozbawienia wolności, jest niezgodny z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
Krzysztof Sobczak
11.06.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Pomiędzy nabywcą, który w cenie towaru zapłacił VAT, a Skarbem Państwa nie istnieje stosunek prawny. W efekcie podmiot ten nie ma uprawnienia do dochodzenia zapłaconego w cenie nienależnego podatku. Potwierdził to w niedawnym orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.
Grażyna J. Leśniak
11.06.2019
VAT

Organizacje pozarządowe wzmocnią monitorowanie praworządności

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Gdy w niektórych krajach słabnie znaczenie instytucji - sądów, mediów publicznych, ombudsmanów - znacząco wzrasta rola społeczeństwa obywatelskiego w procesie monitorowania i analizy rozmiarów kryzysu demokracji - uważają komitety helsińskie z Polski i Węgier. Obie organizacje deklarują większe zaangażowanie w tej dziedzinie.
Krzysztof Sobczak
11.06.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Fałszywe informacje, intensywne, obraźliwe ataki słowne zasługują na potępienie i skuteczne karanie. Dostrzegamy niedostatki obecnych regulacji i będziemy nad nimi pracować - mówi Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Zastrzega, że resort szukać będzie złotego środka - by nie ograniczać swobody wypowiedzi
Patrycja Rojek-Socha
11.06.2019
Wymiar sprawiedliwości

Skarga do Brukseli w sprawie projektu ustawy antylichwiarskiej

Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze
Do Komisji Europejskiej trafiło pismo, w którym Konfederacja Lewiatan w imieniu firm pożyczkowych informuje, że polski rząd ignoruje unijne prawo i nie zgłasza do Brukseli projektu nowelizacji tzw. ustawy antylichwiarskiej. Nowy wicepremier Jacek Sasin zapowiedział właśnie, że rząd chce przyjęcia tej regulacji jeszcze w tej kadencji Sejmu.
Krzysztof Sobczak
10.06.2019
Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze

Prezes PiS: Nie będzie podatku katastralnego w Polsce

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Domowe finanse
PiS gwarantuje, że w Polsce nie będzie podatku katastralnego, bo wprowadzenie go doprowadziłoby do wywłaszczenia ogromnej części Polaków z wszelkiego rodzaju własności odnoszących się do nieruchomości - powiedział w poniedzialek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Krzysztof Sobczak
10.06.2019
Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Domowe finanse
Sebastian Kaleta ma być też przewodniczącym Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Wcześniej funkcje tę pełnił wiceminister Patryk Jaki, który w wyborach do Parlamentu Europejskiego otrzymał mandat.
Patrycja Rojek-Socha
10.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Projekty podatkowe są na ostatniej prostej i niebawem zostaną przekazane do konsultacji. Zmiany dotyczące obniżki PIT są bardzo istotne. W przypadku tzw. zerowego PIT dla młodych osób najlepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie z podatku dochodów do 85 528 złotych rocznie – zapowiedział Marian Banaś, minister finansów.
Krzysztof Koślicki
10.06.2019
Domowe finanse PIT VAT
10 mln złotych ma wydać budżet państwa w pierwszym roku na bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Jakie to będą leki, jeszcze nie wiadomo. Na razie jest projekt ustawy, który przewiduje, że powstanie specjalna lista bezpłatnych leków dla ciężarnych. Lekarze zauważają, że będzie można zrefundować tylko leki wydawane na receptę, a te przyjmuje niewielki procent kobiet w ciąży.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
10.06.2019
Finansowanie zdrowia
Dwie firmy, które na pokazach handlowych sprzedawały Aplikator Pola Magnetycznego zostały ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd uznał, że konsumenci zostali wprowadzeni w błąd m.in. co do właściwości urządzenia. Firmy zapłacą po ok. 40 tys. kary.
Krzysztof Sobczak
10.06.2019
Rynek i konsument Opieka zdrowotna

Trwa walka o frankowiczów w sieci

Prawnicy Rynek i konsument Kredyty frankowe
Pozwij za franki, pozwij bank, odfrankuj kredyt – coraz więcej takich reklam widać w internecie, ale także na billboardach. Pojawił się też ranking kancelarii frankowych. Prawnicy ostrzegają kredytobiorców, by uważali na podpisywane umowy. Może się bowiem okazać, że po wygranej sprawie, zapłacą tyle, że... będą musieli zaciągnąć kolejny kredyt.
Jolanta Ojczyk
10.06.2019
Prawnicy Rynek i konsument Kredyty frankowe