Prawo.pl
Począwszy od 2016 roku widać systematyczny wzrost stosowania nieizolacyjnych środków zapobiegawczych - w tym m.in. poręczeń majątkowych, dozorów policyjnych, zakazów opuszczania kraju, a od 2012 ... nakazów opuszczenia lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym - wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Tylko liczba poręczeń majątkowych wzrosła do ubiegłego roku o prawie 1,5 tys., dozorów było więcej o ponad 3 tys.
Patrycja Rojek-Socha
15.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Wprowadzenie skargi nadzwyczajnej wywołuje negatywne skutki dla osób, które liczą na odszkodowanie za wadliwe orzeczenia sądów cywilnych. Postępowania takie kończą się niepowodzeniem, bowiem Sąd Najwyższy wymaga, aby strona wykazała swoje starania o złożenie nowego środka zaskarżenia - pisze radca prawny Maciej Woźniak.
Maciej Woźniak
15.07.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Choć rowerzysta nie ma obowiązku korzystania z kasku ochronnego, to kolarz szosowy poruszający się pod drodze publicznej taki kask powinien posiadać. Skoro nie miał, to tym samym przyczynił się do szkody, której doznał na skutek wypadku – stwierdził Sąd Apelacyjny w Szczecinie.
Robert Horbaczewski
14.07.2019
Prawo cywilne
Grzegorz Schetyna zapowiedział w sobotę, że w jesiennych wyborach parlamentarnych koalicja chce dotrzeć do wyborców, przedstawić jasny plan polityczny, który sprawi, że Polakom będzie żyło się lepiej. Obiecuje m.in. wyższe zarobki, skrócenie kolejek do lekarzy, przywrócenie programu in vitro, pomoc niepełnosprawnym i seniorom.
Agnieszka Matłacz
13.07.2019
Pogląd o tym, że pracownik może się na termin urlopu nie zgodzić i przez to uniemożliwić pracodawcy udzielenia mu urlopu jest błędny i wynika z niezrozumienia przepisów prawa pracy. Nie może podlegać ochronie prawnej pracownik, który „dla zasady” nie akceptuje żadnego z proponowanych przez pracodawcę terminów urlopu, bo takie ma widzimisię albo akurat chciał jechać nad Balaton w sierpniu, a nie w lipcu - pisze dr Karol Kulig.
Karol Kulig
13.07.2019
Prawo pracy
Seniorzy to szczególna grupa narażona na nieuczciwe praktyki rynkowe. Są przedsiębiorcy, którzy wykorzystują ich sytuację, prowadząc działalność na pograniczu prawa, naganną etycznie. UOKiK stara się ich ścigać i karać za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych. Takie nietyczne firmy to jednak nie jedyny problem.
Aleksandra Kapnik Maciej Czapliński
13.07.2019
Rynek i konsument
Sąd rejonowy uznał, że oskarżony nieumyślnie spowodował wypadek drogowy. Oskarżony podniósł, że to poszkodowany naruszył zasady ruchu drogowego. Zgłaszane przez niego wątpliwości nie uzasadniały podważenia wydanego wyroku - orzekł Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie. Zagadnienie to wyjaśnia adwokat Łukasz Strzelecki.
Aleksandra Partyk
13.07.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wielka Brytania na zasadzie samoregulacji zakazuje publikowania reklam utrwalających krzywdzące stereotypy kulturowe. W Polsce takich treści wciąż jest dużo - od promocji produktów zdjęciami półnagich modelek do reklam leków i sprzętu AGD, w których stereotypowo przedstawia się role w rodzinie. Seksistowskie produkcje można zaskarżyć do Komisji Etyki Reklamy, a w określonych przypadkach nawet do sądu.
Monika Sewastianowicz
13.07.2019

Brakuje klimatu dla rodziców zastępczych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Skoro rodzice zastępczy mają zapewniać bezpieczeństwo powierzonym im dzieciom, to sami powinni czuć się bezpieczni. Umowy o pracę są koniecznością i prędzej czy później ten problem musi być rozwiązany – mówi Prawo.pl Joanna Luberadzka-Gruca, ekspert Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.
Sylwia Gortyńska
13.07.2019
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
W jednym z lokalnych tygodników w 2006 r. porównano wójta gminy-kobietę do komendanta obozu...
Patrycja Rojek-Socha
13.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Senat bez poprawek przyjął nowelizacja Prawa atomowego i ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Zakłada ona wzmocnienie systemu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce i dostosowanie go do unijnych przepisów.
Patrycja Rojek-Socha
12.07.2019
Środowisko
W piątek Senat skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, zawierający przepisy określające sposób obliczenia kosztów przejazdu dziecka niepełnosprawnego i jego rodzica do szkoły lub przedszkola. Pojawiają się jednak głosy, że propozycja może doprowadzić do obniżenia zwrotów kosztów - nawet o połowę.
Patrycja Rojek-Socha
12.07.2019
Szkoła i uczeń
Ustawa wdraża unijnych przepisy dotyczące handlu emisjami, a przy okazji wprowadza zamiany do krajowego systemu. Będzie m.in. więcej czasu na złożenie wyjaśnień do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami.
Patrycja Rojek-Socha
12.07.2019
Środowisko
Senat zdecydował w piątek o przesłaniu do Sejmu projektu noweli ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Ma ona umożliwić uprawnionym dochodzenie przed sądem roszczeń o ustanowienie odrębnej własności lokalu, który należał dotychczas do spółdzielni, gdy stwierdzenie jego samodzielności wymaga wykonania robót adaptacyjnych.
Jolanta Ojczyk
12.07.2019
Budownictwo Prawo gospodarcze
Dochody podatników do 26. roku życia do kwoty 85,5 tys. złotych będą zwolnione z PIT. Senat nie zgłosił poprawek do ustawy. Ma ona obowiązywać już od 1 sierpnia 2019 roku i według szacunków ma z niej skorzystać ponad 2 mln młodych pracowników.
Patrycja Rojek-Socha
12.07.2019
PIT
W oświadczeniu majątkowym przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Leszka Mazura nie znalazły się informacje o jego zarobkach uzyskanych z tytułu pełnienia funkcji szefa Rady. On sam tłumaczy, że o tym zapomniał i zapowiada korektę. Wstępne czynności wyjaśniające w tej sprawie podjął Przemysław Radzik,
Patrycja Rojek-Socha
12.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Do prac parlamentarnych skierowany został projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który przewiduje rozszerzenie katalogu leków, które będą dostępne w aptece dla podmiotów innych niż pacjenci lub podmioty wykonujące działalność leczniczą. Zmiana ma pozwolić na kupowanie leków m.in. domy pomocy społecznej i domy dziecka.
Krzysztof Sobczak
12.07.2019
Opieka zdrowotna Farmacja
Dla uspokojenia pacjentów, od poniedziałku 15 lipca zostanie uruchomiona specjalna infolinia w Narodowym Funduszu Zdrowia, gdzie każdy pacjent będzie mógł sprawdzić, która apteka ma dany lek. Na stronie internetowej ministerstwa jest skrzynka dedykowana indywidualnym pacjentom: „brak leków”, gdzie można zgłaszać problemy z dostępnością.
Hanna Hendrysiak
12.07.2019
Samorząd terytorialny Farmacja
Są już pierwsze przypadki powoływania się adwokatów na dyrektywy regulujące dostęp do pomocy prawnej i obrońcy z urzędu. Jednak sądy takich wniosków nie uwzględniają - uzasadniając to polskimi przepisami i pouczeniem zatrzymanego o jego prawie do prawnika. A to jest iluzoryczne - wskazują eksperci. W ocenie przedstawicieli RPO, takim decyzjami sędziowie narażają się co najmniej na zarzut apelacyjny.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
12.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Obecnie więzieniem grozi jedynie fałszowanie dokumentów. Samo skanowanie dowodów osobistych, które też ułatwia kradzież tożsamości, nie podlega odpowiedzialności karnej. UODO chce to zmienić. Ministerstwo Cyfryzacji też pracuje nad przepisami utrudniającymi zaciągnięcie pożyczki na cudze konto.
Jolanta Ojczyk
12.07.2019
Prawo karne Prawo cywilne
Polacy zapominają o tym, że osądzenie człowieka tak naprawdę może nastąpić już w momencie zatrzymania. To, jak go potraktujemy, czy zostanie publicznie zlinczowany, może zaburzyć całą ocenę sprawy przez sąd. Każda taka nieprawidłowość ogranicza prawo do sprawiedliwego osądzenia - mówi w rozmowie z Prawo.pl zastępczyni RPO dr Hanna Machińska.
Patrycja Rojek-Socha
12.07.2019
Wymiar sprawiedliwości Policja
Polski rząd notyfikował Komisji Europejskiej przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej. Zgodnie z unijnym prawem projekt jest teraz zawieszony i nie może być uchwalony przez trzy miesiące, chyba że Komisja zgodzi się na tryb pilny.
Krzysztof Sobczak
11.07.2019
Domowe finanse Finanse

Żywność bez GMO będzie specjalnie znakowana

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Producenci, którzy produkują żywność lub pasze bez wykorzystania organizmów genetycznie...
Krzysztof Sobczak
11.07.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Za opóźnienia kolejnych samolotów w ramach przelotu łączonego odpowiada przewoźnik lotniczy, który dokonał rezerwacji i realizował pierwszy lot z państwa UE w ramach jednej rezerwacji. On też jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania na rzecz pasażerów - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
11.07.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Dezintegracja pomocy psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży zbliża się do niebezpiecznej granicy - alarmują rzecznicy: praw obywatelskich, praw dziecka oraz praw pacjenta. Ich zdaniem pomysł NFZ, by w stanach nagłych dzieci były kierowane na oddziały dla dorosłych, realnie grozi życiu i zdrowiu małych pacjentów.
Krzysztof Sobczak
11.07.2019
Opieka zdrowotna
Do kancelarii dołączyła mec. Agata Witkowska, radca prawny specjalizujący się w sprawach dotyczących praw autorskich i własności przemysłowej oraz tematyce ochrony danych osobowych. W Patpol Legal będzie prowadziła sprawy z zakresu własności intelektualnej.
Patrycja Rojek-Socha
11.07.2019
Rynek
Spółdzielca posiadający własnościowe prawo do lokalu w wyniku zaległości z tytułu opłat został przez radę nadzorczą spółdzielni mieszkaniowej wykluczony z członkostwa. Spółdzielnia wystąpiła do sądu o nakazanie mu opróżnienia lokalu i sąd to powództwo uznał. Prokurator Generalny dopatrzył się jednak, że sąd powołał się na nieobowiązujący przepis.
Patrycja Rojek-Socha
11.07.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał w środę, że umowa kredytu indeksowanego kursem CHF jest nieważna. Wskazał, że po usunięciu z niej bezprawnej klauzuli indeksacyjnej, nie można ustalić wysokości świadczenia. Bank Millennium zamierza wnieść skargę kasacyjną. To precedensowe orzeczenie, które może istotnie wpłynąć na sprawy frankowe.
Jolanta Ojczyk
11.07.2019
Prawo cywilne
Przedstawiciele RPO w jednej z komend policji ujawniają pobicie zatrzymanego - słyszą, że zachował się "jak nie człowiek". Policjanci nadużywają kontroli osobistych, nie zapewniają dostępu do prawnika. Problemem jest też brak znajomości przepisów, braki w szkoleniach i przeświadczenie o bezkarności - mówią eksperci. Skutkiem może być powtórka casusu śmierci Igora Stachowiaka.
Patrycja Rojek-Socha
11.07.2019
Wymiar sprawiedliwości Policja
W ciągu tygodnia złożono już ponad 1,74 milionów wniosków o świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+” w nowej rozszerzonej odsłonie. Część z nich została już rozpatrzona, dzięki szybkim działaniom samorządów.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.07.2019
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna