Ustawa z 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz.U. z 2019, poz. 1074) rozszerzyła definicję ustawową pojęcia „osoby zatrudnionej” o osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego (art. 2 ust. 1 pkt 18 lit. f ustawy o PPK).
Czytaj w LEX: Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe obowiązki pracodawców >
W konsekwencji pracodawca ma obowiązek zawrzeć w imieniu i na rzecz młodego rodzica umowę o prowadzenie PPK (art. 14 ust. 1 ustawy o PPK). Ale umowa ta ma charakter czysto formalny. Nie skutkuje ona odprowadzaniem wpłat na rachunek młodego rodzica w PPK. Wyraźnie stanowi o tym przepis art. 2 ust. 1 pkt. 40 ustawy o PPK, który zawiera definicję ustawową pojęcia „wynagrodzenie”.
Zgodnie z nim nie jest wynagrodzeniem podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Stąd też co do zasady młodzi rodzice nie otrzymują wynagrodzenia od którego można by było odprowadzać wpłaty na PPK.
Sprawdź w LEX: Czy pracownik może przystąpić do programu PPK tylko z umowy o pracę, a z umowy zlecenia złożyć deklarację rezygnacji? >
W tej sytuacji należy zadać pytanie czy młodzi rodzice mogą zrezygnować z uczestnictwa w PPK i jakie będą tego skutki? Odpowiedź daje art. 23 ustawy o PPK. Stanowi on, że uczestnictwo w PPK jest dobrowolne. Młodemu rodzicowi, podobnie jak każdemu pracownikowi przysługuje prawo do rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK (art. 23 ust. 2 ustawy o PPK). Deklaracja ta będzie skuteczna tylko przez 4 lata (art. 23 ust. 5-6 ustawy o PPK).
Po tym okresie pracodawca ma obowiązek ponownego dokonywania wpłat do PPK, chyba że uczestnik ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat (tzw. mechanizm automatycznego zapisu). Dlatego zawieszenie dokonywania wpłat na rachunek młodego rodzica w PPK oraz jego urlop wychowawczy będą często kończyć się w podobnym terminie. Młody rodzic wracając po pełnym urlopie macierzyńskim i wychowawczym będzie musiał ponownie zdecydować czy chce unikać dokonywania wpłat na rachunek PPK.
Sprawdź w LEX: Jak prawidłowo wyliczyć wynagrodzenie do wypłaty pracownikowi, który przystąpił do PPK i ma potrącenia komornicze? >
Dlatego bardziej rozsądnym będzie odłożenie pierwszej decyzji o zawieszeniu dokonywania wpłat na rachunek PPK na okres późniejszy niż rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego.
Czytaj też: Podatek od IKE, ale dopiero przy wypłacie pieniędzy?
Prawo do rezygnacji
Należy pamiętać, że z prawa do rezygnacji z dokonywania wpłat można skorzystać w każdym momencie (art. 23 ust. 2-4 ustawy o PPK). Trzeba mieć tylko świadomość, że nie jest to opłacalne ani dla rodzica ani dla dziecka. Uczestnik rezygnując z dokonywania wpłat na swój rachunek PPK pozbawia się prawa do otrzymywania wpłat finansowanych przez podmiot zatrudniający oraz dopłat rocznych.
A w przypadku problemów zdrowotnych w rodzinie wartość środków zgromadzonych na rachunku PPK będzie odpowiednio mniejsza. Jest to istotne ponieważ art. 101 ustawy o PPK daje uczestnikowi prawo do dokonania wypłaty 25 proc. zgromadzonych środków w przypadku poważnego zachorowania m.in. rodzica lub dziecka. Chrońmy więc siebie i swoich najbliższych na wypadek choroby lub dożycia później starości i nie rezygnujmy z uczestnictwa w PPK nawet jeżeli jesteśmy na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.
Zobacz procedury w LEX:
Obowiązki podmiotu zatrudniającego wobec instytucji finansowej w zakresie uruchomienia PPK >
Dopuszczalność różnicowania wpłat dodatkowych do PPK >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.