Prawo.pl
Podszywanie się pod kogoś na Facebooku łamie nie tylko zasady społeczności, ale również prawo - w skrajnych przypadkach sprawca, który publikuje statusy i odpowiada na wiadomości, udając kogoś innego, może skończyć w więzieniu. Warto taki przypadek zgłosić policji, ale sprawa może też trafić do sądu cywilnego.
Monika Sewastianowicz
04.01.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo AI
NSA wydał uchwałę o zakazie transkrypcji do polskich aktów stanu cywilnego danych dzieci, których rodzicami są – według wpisu w zagranicznych aktach – osoby tej samej płci. Argumentacja przedstawiona w uchwale nie jest w pełni przekonująca. NSA wydał zachowawcze, asekuracyjne stanowisko - twierdzi dr hab. Grzegorz Krawiec.
Aleksandra Partyk
04.01.2020
Prawo rodzinne Administracja publiczna RODO
RPO blisko rok temu wystąpił do Prokuratora Generalnego o informacje dotyczące 30 spraw o przestępstwa popełnione z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych. Ten zapewnia, że zdecydowana większość była prowadzona przez prokuratorów prawidłowo, a jedynie niektóre decyzje zapadły przedwcześnie.
Patrycja Rojek-Socha
03.01.2020
Prokuratura
Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił w piątek umowę kredytu we frankach szwajcarskich państwa Dziubaków. Uznał, że bank rażąco naruszył interesy konsumentów, bo nie poinformował ich o faktycznym ryzyku - w długiej perspektywie kurs CHF jest bowiem nieprzewidywalny. Sąd orzekł także, że bank jednostronnie kształtował kurs franka. Oddalił jednak powództwo o zapłatę.
Jolanta Ojczyk
03.01.2020
Kredyty frankowe
Cyfrowy Polsat utrudniał swoim abonentom bezpłatne oglądanie meczów podczas Euro 2016 poprzez usunięcie ich z ogólnodostępnych kanałów ZDF i Das Erste z automatycznej listy programów na dekoderach. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył za to na spółkę prawie 35 mln zł kary.
Krzysztof Sobczak
03.01.2020
Rynek i konsument
Zasądzenie przez sąd drugiej instancji odszkodowania w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia powoda naruszało prawo. Zwłaszcza, że wypowiedzenie umowy o pracę okazało się merytorycznie nieuzasadnione. Należało wziąć pod uwagę również wolę stron umowy o pracę, które zgodnie wydłużyły okres wypowiedzenia do 3 miesięcy - orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.01.2020
Prawo cywilne Prawo pracy
Kolejne lecznice mają już obowiązek codziennego zgłaszania do NFZ pierwszych wolnych terminów wizyt. Fundusz twierdzi, że potrzebuje takich informacji, bo będzie wysyłać do pacjentów SMS-y z datą zaplanowanej wizyty, ale dyrektorzy szpitali narzekają, że to dodatkowe obciążenie. Natomiast pacjenci rezygnujący z wizyt bez powiadomienia muszą liczyć się z konsekwencjami.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
03.01.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Tzw. czternasta emerytura będzie wypłacana w listopadzie 2021 roku - zapowiedziała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. I dodała, że projekt ustawy w tej sprawie jest już przygotowany, niedługo trafi pod obrady rządu. Powiedziała, że przy tym świadczeniu obowiązywać będzie kryterium dochodowe.
Krzysztof Sobczak
02.01.2020
Emerytury i renty

UOKiK: Prawie pół miliona interwencji rzeczników w 2018 roku

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Rynek i konsument
Ponad 475 tys. porad, 52 tys. interwencji u przedsiębiorców, pomoc procesowa w blisko 4 tys. spraw, to efekty pracy rzeczników konsumentów w 2018 r. - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według UOKiK, bardzo wzrosła liczba skarg na usługi turystyczne i związane ze zdrowiem i nadal są w poziomie ochrony w różnych częściach kraju.
Krzysztof Sobczak
02.01.2020
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Rynek i konsument
W pewnych kontekstach przetwarzania danych osobowych radny jest samodzielnym administratorem i musi dbać o ich ochronę. Tymczasem radni nie są przygotowani do realizacji swoich uprawnień informacyjnych. Wielu nie ma świadomości, że przetwarzają dane osobowe i sądzi, że wykonywane przez nich czynności każdorazowo są przetwarzaniem danych przez… radę lub sejmik.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.01.2020
Samorząd terytorialny RODO
Miasto dążąc do tego, by cel ustanowienia strefy płatnego parkowania był realizowany, może wprowadzać różnorakie kryteria przyznawania kierowcom abonamentów postojowych (mieszkańca). Muszą one być jednak zgodne z prawem, a w szczególności nie mogą naruszać konstytucyjnej zasady równości obywateli wobec prawa - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Marek Sondej
02.01.2020
Samorząd terytorialny
W piątek, 3 stycznia odbędzie się druga po wyroku TSUE rozprawa w sprawie kredytu państwa Dziubaków. Frankowicze nie czekają na to rozstrzygnięcie i zasypują sądy pozwami. Te jednak różnie interpretują wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości. W efekcie wiele spraw jeszcze raz trafi do sądów, co może je zablokować.
Jolanta Ojczyk
02.01.2020
Kredyty frankowe

Firmy pytają ministra o działanie bazy danych o odpadach

Środowisko Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów Fors wysłało pismo do Michała Kurtyki, ministra klimatu, z prośbą o objaśnienia prawne dotyczące ewidencji odpadów w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO). Jego autorzy sugerują też zmiany niektórych przepisów dotyczących tej ewidencji.
Jolanta Ojczyk
01.01.2020
Środowisko Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Policjant nie ma prawa do zasiłku pogrzebowego, jeśli organizuje pogrzeb brata lub siostry. Inaczej jest w przypadku funkcjonariuszy m.in. Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich i apeluje o zmiany przepisów.
Patrycja Rojek-Socha
01.01.2020
Policja
W 2020 roku roku deklaracje PIT będzie można składać od 15 lutego do 30 kwietnia - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Oznacza to, że nawet jeśli podatnik złoży swój PIT wcześniej, to termin zwrotu nadpłaty i tak będzie liczony dopiero od 15 lutego. A urząd ma na to 45 dni.
Krzysztof Sobczak
31.12.2019
Rząd zrekompensuje gospodarstwom domowym wzrost cen energii elektrycznej w 2020 roku, aby nie płaciły więcej za prąd niż w tym roku - zapowiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Poinformował, że kierowany przez niego resort pracuje nad stosownym projektem ustawy.
Krzysztof Sobczak
31.12.2019
Pomoc społeczna Finanse publiczne
Na obowiązującej od początku styczna 2020 roku liście leków refundowanych znajdą się nowe leki dla chorych z rakiem piersi, płuca oraz z chłoniakami. Od stycznia będą refundowane także nowe leki dla chorych na depresję, diabetyków oraz poszerzona zostanie terapia dla dzieci z astmą i pokrzywką. 
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
31.12.2019
Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja
Polacy wystraszyli się kar za niezarejestrowanie auta w ciągu 30 dni od sprowadzenia go z kraju UE i szturmują wydziały komunikacji. W Kielcach, Łodzi, Włocławku kolejki są dłuższe niż zawsze, już rano brakuje numerków. Ministerstwo Infrastruktury uspokaja, że kary dotyczą tylko transakcji dokonanych po 1 stycznia. Prawnicy jednak nie zgadzają się z taką interpretacją.
Jolanta Ojczyk
31.12.2019
Odmowa ujawnienia danych osób fizycznych przez partię polityczną w odpowiedzi na wniosek dotyczący jej finansowania i majątku była uzasadniona. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, że prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność.
Dorian Lesner
31.12.2019
RODO Wybory
Sąd Apelacyjny uznał, że umowa kredytu hipotecznego spłacana we frankach szwajcarskich była nieważna. Oddalił w zasadniczej części apelację banku i stwierdził, że naprawienie wadliwych klauzul nie byłoby zasadne, gdyż cała umowa była sprzeczna z istotą stosunku zobowiązaniowego, jako jednostronne narzucenie warunków.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.12.2019
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Od 1 stycznia zaczynają obowiązywać nowe zasady tworzenia wydziałów egzekucyjnych - to ciąg dalszy dużej reformy dotyczącej komorników. Mają być tworzone w sądach rejonowych, po uwzględnieniu m.in. obciążenia wpływem spraw, właściwej skali etatyzacji i ekonomii postępowania sądowego.
Patrycja Rojek-Socha
31.12.2019
Wymiar sprawiedliwości
Sylwestrowa impreza, biegające dzieci, szczekający pies, niekończący się remont - mogą zamienić życie w koszmar. Spory sąsiedzkie są nadal w czołówce policyjnych interwencji, a za rażące łamanie praw innych lokatorów może grozić nawet eksmisja. Problem w słabej znajomości prawa i tym, że sąsiedzką uciążliwość trudno udowodnić.
Patrycja Rojek-Socha
31.12.2019
Wymiar sprawiedliwości
Przedstawiamy najważniejsze przepisy, które zaczną obowiązywać od Nowego Roku. 1 stycznia wchodzi w życie m.in. wiele zmian w podatkach, ale także dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, samorządu terytorialnego, nieruchomości, ochrony zdrowia czy oświaty.
Jacek Górski
31.12.2019
Partia rządząca w swoich deklaracjach podkreśla zaangażowanie i poparcie dla praw socjalnych i niewątpliwie ostatnie lata skutkowały przyznaniem obywatelom zwiększonych świadczeń socjalnych. Wciąż jednak są sfery niedoceniane, które były też marginalizowane przez kolejne rządy, jak np. ochrona zdrowia, czy deficyt mieszkaniowy
Dominika Bychawska-Siniarska
31.12.2019
Pomoc społeczna Administracja publiczna
W 140-tysięcznym Rybniku (Śląskie), gdzie jest obecnie zamiejscowy wydział Sądu Okręgowego w Gliwicach, od 1 stycznia będzie działał sąd okręgowy. To pierwsza tego typu zmiana w strukturze sądownictwa od dłuższego czasu.
Patrycja Rojek-Socha
31.12.2019
Wymiar sprawiedliwości
O przeciwdziałanie bezdomności apeluje Rzecznik Praw Obywatelskich do premiera. Zdaniem RPO należy zidentyfikować przyczyny bezdomności, uwzględnić je w działaniach państwa i zmienić prawo, by ułatwiło organizacjom pozarządowym pracę na rzecz osób w kryzysie bezdomności.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.12.2019
Samorząd terytorialny
Od 1 stycznia 2020 roku starostów czekają nowe obowiązki kontrolne w związku ze zmianami w nieodpłatnej pomocy prawnej. Od nowego roku ma też funkcjonować darmowa mediacja, która będzie realizowana w punktach bezpłatnej pomocy prawnej i finansowana przez państwo.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.12.2019
Prawnicy
Za rok upływa kolejny trzyletni okres doszkalania się radców prawnych, mają zdobyć w sumie 40 punktów. To jak wywiązują się z tego obowiązku sprawdziła warszawska izba, analizując poprzedni cykl. Z badania wynika, że obowiązek ten wypełniła zdecydowana większość radców, ale często w ostatniej chwili. Ci, którzy tego nie zrobili tłumaczyli się zazwyczaj kłopotami ze zdrowiem.
Patrycja Rojek-Socha
30.12.2019
Prawnicy

Wnioski o 500+ dla osób niesamodzielnych zalały organy emerytalno-rentowe

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Finanse
Do 13 grudnia 2019 r. wszystkie organy rentowe przyjęły łącznie 637 003 wnioski o świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych. Zdecydowaną większość, bo 62 proc., złożyły kobiety, a 38 proc. - mężczyźni. Według informacji zebranych przez Prawo.pl, aż 62 proc. świadczeń została przyznana w pełnej wysokości 500 zł.
Grażyna J. Leśniak
30.12.2019
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Finanse
Martwi mnie, że sens wyroku z 3 października został wypaczony. Na przykład nieprawdą jest, że sąd nie może uzupełnić umowy kursem średnim NBP. Nie wierzę więc, że na masową skalę będą orzekane darmowe kredyty. Obawiam się też, że wokół frankowiczów jest budowana bańka spekulacyjna i nie mówi się im o wszystkich konsekwencjach unieważnienia umowy – mówi dr Piotr Bodył–Szymala,
Jolanta Ojczyk
30.12.2019
Kredyty frankowe