Prawo.pl

Zakaz sprzedaży dla Allegro i OLX może przynieść więcej strat, niż korzyści

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Premier Mateusz Morawiecki zakazał Allegro i OLX sprzedaży 53 produktów, w tym żeli i płynów antybakteryjnych, maseczek i rękawic. Zdaniem prawników to nieprzemyślana decyzja, która narusza zasady konkurencji i może zmniejszyć dostęp do tych artykułów, a także skutkować pozwami przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie.
Jolanta Ojczyk
13.03.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Jeśli z powodu przystosowania placówek do walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem planowane zabiegi nie odbędą się, szpital i przychodnia muszą poinformować pacjenta skutecznie o zmianie daty planowanego zabiegu i podać przyczynę - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta.
Krzysztof Sobczak
12.03.2020
Opieka zdrowotna
Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, zrzeszająca takie sieci handlowe jak Auchan, Biedronka, Carrefour, E.Leclerc, Kaufland, Lidl, Żab i Tesco zapewnia, iż sklepy wielkopowierzchniowe będą otwarte, a ciągłość produkcji i dostaw będzie nieprzerwana.
Jolanta Ojczyk
12.03.2020
Koronawirus a prawo
Prezydent Andrzej Duda zwrócił się z prośbą do przedstawicieli sektora finansowego o stworzenie warunków do zawieszenia spłacania kredytów na okres co najmniej kilku miesięcy. Po zorganizowanym w tej sprawie spotkaniu stwierdził, że są propozycje wprowadzenia takiego rozwiązania na czas od 3 do 6 miesięcy.
Krzysztof Sobczak
12.03.2020
Rynek i konsument Finanse
Zaplanowane na czwartkowy poranek rozpoczęcie posiedzenie Senatu przesunięto na godz. 15, a być może będzie ono w ogóle odwołane. Poinformował o tym wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS), który nie podał przyczyn, ale zasugerował, że chodzi o względy natury medycznej.
Krzysztof Sobczak
12.03.2020
Administracja publiczna
W piątek, 13 marca Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozstrzygnie, czy pojęcie strat obejmuje także niezaspokojone przez poszkodowanego wymagalne zobowiązanie na rzecz osoby trzeciej. A także, czy zobowiązanie to można przenieść na osobę trzecią w drodze cesji. Kwestia jest bardzo istotna, gdyż dotyczy kosztów najmu samochodu zastępczego po wypadku drogowym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.03.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument

Prokuratoria wesprze UOKiK w obronie konsumentów

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Prokuratoria Generalna będzie w ważnych sprawach zastępcą procesowym w sprawach odwoławczych od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak podał prezes Tomasza Chróstny, Urząd wydaje rocznie ok. 100 decyzji z zakresu praktyk ograniczających konkurencję i naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
Krzysztof Sobczak
11.03.2020
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Będą przepisy łagodzące skutki spłaty kredytów

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse Koronawirus a prawo
Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców związaną z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda. To bardzo cenna i potrzebna inicjatywa - zareagował przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.
Krzysztof Sobczak
11.03.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse Koronawirus a prawo

RPO: Uchwały „anty-LGBT” sprzeczne z prawem europejskim

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo europejskie
Uchwały samorządów o przeciwdziałaniu „ideologii LGBT” są sprzeczne z prawem europejskim, naruszają bowiem prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, wolności wypowiedzi oraz zakazu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową - Stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich w swoich skargach do sądów administracyjnych.
Krzysztof Sobczak
11.03.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo europejskie
Zamykanie szkół w celu przeciwdziałania epidemii koronawirusa daje rodzicom niektórych dzieci możliwość skorzystania przez 14 dni z zasiłku opiekuńczego - w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Gdy dziecko jest zdrowe i ma więcej niż 8 lat, nie mają jednak prawa do tego świadczenia. Zasiłek przysługuje też na chore dzieci.
Jolanta Ojczyk
11.03.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Odmowa wszczęcia postępowania karnego w sprawie mowy nienawiści wymierzonej w dwóch mężczyzn w związku jednopłciowym stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego oraz dyskryminację - uznał w niedawnym wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału to skutek bigoterii i dyskryminacji osób nieheteroseksualnych na Litwie.
Katarzyna Warecka
11.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sąd przed koronawirusem się nie ustrzegnie

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Zarażony koronawirusem prawnik lub uczestnik postępowania może uniknąć obecności w sądzie jedynie na podstawie zaświadczenia lekarza sądowego. Ale ponieważ jest ich mało i dostęp jest trudny, a specustawa nie daje podstaw do zawieszania postępowań, zarażeni ich uczestnicy mogą wirusem podzielić się z sądem, prokuratorem, świadkami i stronami postępowania - piszą adwokaci Przemysław Rosati i Michał Bieniak.
Michał Bieniak Przemysław Rosati
11.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Organizator koncertu, meczu lub innej imprezy masowej odwołanej z powodu zagrożenia koronawirusem powinien zwrócić pieniądze za bilety. W razie problemów z ich odzyskaniem pomocą będą służyć rzecznicy konsumentów i prawnicy z bezpłatnej pomocy prawnej, a taki spór swój finał może znaleźć w sądzie.
Agnieszka Matłacz
11.03.2020
Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Od kilku miesięcy obowiązują kary - do pięciu lat więzienia, nie tylko dla organizatorów ale też rodziców, którzy zgodzą się na adopcję swojego dziecka naginając przepisy prawa. Miało to ukrócić nielegalne adopcje, także zagraniczne. RPO alarmuje jednak, że nadal są problemy na etapie przedsądowym - i tu konieczne są zmiany.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Osoby, które są w związku małżeńskim i mają wspólność majątkową, mogą poprosić skarbówkę o zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych małżonka. Żona ani mąż nie muszą nawet wyrazić zgody, aby tzw. druga połówka zweryfikowała ich rozliczenia podatkowe. Uzyskanie dokumentu kosztuje 21 złotych.
Krzysztof Koślicki
11.03.2020
Ordynacja

Koronawirus nie zawsze uzasadni bezpłatną rezygnację z wycieczki

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Osoby, które chcą zrezygnować z imprezy z biurem podróży z powodu epidemii koronawirusa, mogą mieć problemy, które skończą się sprawą w sądzie. Bezkosztowo mogą odstąpić od umowy tylko wtedy, gdy wycieczka jest do strefy epidemii czy kwarantanny, lub gdy z powodu wirusa zmieniono jej przebieg.
Jolanta Ojczyk
11.03.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego, Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, nie może więc orzekać. Jednak orzeka, a samorządy prawnicze stoją przed dylematem, czy honorować jej wyroki. Także te dotyczące oczywistego złamania zasad etycznych. Powstał właśnie problem z wydaleniem z zawodu adwokata - samorząd uważa, że jest ono konieczne, ale... w ocenie jego postępku uczestniczył organ, który nie jest sądem. Ta sprawa może trafić do TSUE.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Podstawą ewentualnego przesunięcia terminu zaplanowanych na 10 maja wyborów prezydenckich są przepisy o stanach nadzwyczajnych zawarte w Konstytucji RP. Jeśli z powodu epidemii koronawirusa wprowadzony zostałby stan wyjątkowy, wybory nie mogłyby się odbyć. W takiej sytuacji głosowanie byłoby możliwe nawet za 8 miesięcy.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.03.2020
Wybory Koronawirus a prawo

Prezes NIK: Ofiary GetBack mogą powoływać się na nasz raport

Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze Finanse
Z raportu Najwyższej Izby Kontroli w sprawie GetBack, w którym oceniono, że instytucje państwowe, a szczególnie Komisja Nadzoru Finansowego, nie zapewniły skutecznej ochrony konsumentów, trzeba wyciągnąć poważne wnioski - stwierdził we wtorek prezes Marian Banaś.
Krzysztof Sobczak
10.03.2020
Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze Finanse
Finalizowane są prace nad rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru PIT od niektórych przychodów, związanych z kredytem mieszkaniowym udzielonym na cele mieszkaniowe - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Podatnicy, którzy już to rozliczyli, będą mogli złożyć korekty.
Krzysztof Sobczak
10.03.2020
Domowe finanse PIT

Premier odwołał imprezy masowe w kraju - epidemia spełnia przesłanki

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Wśród przyczyn wydania zakazu przeprowadzenia imprezy masowej z udziałem publiczności jest zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku publicznego. Epidemia spełnia te przesłanki i zawieszenie organizowania imprez jest możliwe w celu jej zapobieżenia. Premier zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez masowych w kraju.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.03.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Niedużak: Pracujemy nad projektem ustawy o fundacji rodzinnej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Dzięki konsultacjom „Zielonej księgi” mamy już wizję polskiej fundacji rodzinnej, która będzie mogła zarządzać rodzinną firmą przez pokolenia. Będą ją tworzyć i zasiadać w jej zarządzie tylko osoby fizyczne. Zakładamy, że fundacja nie będzie mogła prowadzić działalności gospodarczej. Nowe przepisy nie zmienią zasad dziedziczenia, ale chcielibyśmy, aby wypłata zachowku mogła zostać rozłożona w czasie – mówi Marek Niedużak, wiceminister rozwoju.
Jolanta Ojczyk
10.03.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Otrzymana przez podatniczkę spłata z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości otrzymanej w darowiźnie, nieprzekraczająca wartości udziału, nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym, bo podatnik nie ma z tego tytułu żadnego przysporzenia majątkowego. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
10.03.2020
Domowe finanse PIT
Urzędy odnalazły sposób na niezałatwianie spraw: milczą. Skargą na bezczynność obywatel może załatwić sobie zadośćuczynienie za czekanie i karę dla urzędu (też z naszej kieszeni). Jednak nie załatwia to istoty wniosku. Urzędnicy nie wydają decyzji najczęściej w sprawach nieruchomości, szczególnych emerytur i informacji publicznej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.03.2020
Administracja publiczna
Prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariusza publicznego. Chodzi o ataki na sędziów, w szczególności na sędzię Małgorzatę Zwierzyńską, po wyroku skazującym niemieckiego biznesmena i żonę posła PiS.
Krzysztof Sobczak
09.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ponad jedna trzecia sklepów nie podaje prawdziwych danych dotyczących sprzedawanych owoców i warzyw - wynika z badań przeprowadzonych przez Inspekcję Handlową. Chodzi przede wszystkim o brak informacji o kraju pochodzenia lub nieprawidłowe wskazanie Polski jako kraju pochodzenia.
Krzysztof Sobczak
09.03.2020
Rynek i konsument
Do lipca adwokaci będą mogli zapoznawać się i zgłaszać uwagi do projektu zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej. Taką uchwałę - jak dowiedziało się Prawo.pl - przyjęto podczas nadzwyczajnego posiedzenia prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. Wcześniej zliberalizowano m.in. zasady łączenia przez adwokatów innych zajęć z wykonywaniem zawodu.
Patrycja Rojek-Socha
09.03.2020
Prawnicy
Wprowadzone cztery lata temu ograniczenia w obrocie ziemią rolną praktycznie wstrzymały handel nieruchomościami rolnymi - twierdzi prof. Dorota Łobos-Kotowska z Uniwersytetu Śląskiego. I dodaje, że wprowadzone w ubiegłym roku zmiany nieco ten problem złagodziły, ale nadal jest to prawo złe i trudne do interpretacji przez administrację i sądy.
Krzysztof Sobczak
09.03.2020
Prawo cywilne Administracja publiczna
W ostatnich latach sytuacja zawodowa Polek poprawiła się, ale wciąż nie mają równych szans na rynku pracy. Coraz więcej firm podejmuje natomiast kroki dotyczące równości płac między płciami, parytetów w zarządach czy szkoleń dedykowanych dla kobiet w zawodach zdominowanych przez mężczyzn.
Agnieszka Matłacz
08.03.2020
Prawo pracy HR

Bank nie może „mścić się” na frankowiczu za złożenie pozwu

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Coraz częściej frankowicze wychodzą zwycięsko z batalii z bankami. Liczba wygranych spraw zwiększa się po październikowym korzystnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Mimo tego korzystnego trendu, wciąż niewielu kredytobiorców decyduje się na walkę z bankiem. Duża ich część obawia się reakcji banku na złożenie pozwu. Czy jest się czego bać, pisze Dariusz Rozpara,
Dariusz Rozpara
07.03.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe