Prawo.pl

Mediacja online szansą na rozwiązywanie sporów w czasie epidemii

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Czas epidemii to nie tylko zastój gospodarczy – problem mają też ci, którzy pozostają stronami sporów sądowych. Wszystkie rozprawy, za wyjątkiem tych niecierpiących zwłoki zostały odwołane, bądź przeniesione na termin późniejszy. To odpowiedni moment na docenienie alternatywy, jaką jest niewątpliwie mediacja online - pisze adwokat Agnieszka Juchno-Marcjan.
Agnieszka Juchno-Marcjan
11.04.2020
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wielkanoc w domu z najbliższą rodziną - to zalecenia rządu w związku z epidemią koronawirusa, formalnego zakazu wyjazdów do rodziny jednak nie ma. Co absolutnie nie oznacza, że nie można za to słono zapłacić. Tegoroczne święta to też msze tylko do pięciu osób i oczywiście brak możliwości hucznego obchodzenia Śmigusa Dyngusa.
Monika Sewastianowicz
11.04.2020
Prawo karne
Kierownictwo Prokuratury podjęło wszystkie zalecane i niezbędne działania służące ochronie życia i zdrowia oraz zapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i wykonywania czynności w czasie epidemii COVID-19 - zapewnia zastępca Prokuratora Krajowego Agata Gałuszka-Górska w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.
Patrycja Rojek-Socha
10.04.2020
Wymiar sprawiedliwości
Wprowadzenie głosowania korespondencyjnego jako jedynej formy udziału w najbliższych wyborach prezydenckich budzi głębokie obawy, bo może mieć daleko idące konsekwencje dla polskiego systemu demokratycznego - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się o opinię w tej sprawie do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Krzysztof Sobczak
10.04.2020
Wybory
Jeżeli rodzic dziecka po rozwodzie nie zajmuje się nim, albo jego kontakty są sporadyczne należy uznać, że nie wykonuje władzy rodzicielskiej i w związku z tym nie ma prawa do ulgi prorodzinnej. Z ulgi korzysta tylko rodzić wykonujący władzę rodzicielską. Potwierdziła to niedawno w interpretacji skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
10.04.2020
Domowe finanse PIT
Wybór formy rocznej deklaracji podatkowej zależy przede wszystkim od tego z jakich źródeł został uzyskany przychód w danym roku podatkowym oraz wybranej przez podatnika formy opodatkowania. Podatek można rozliczać na formularzach: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-38 – wyjaśnia Yurii Krasniuk z KPMG w Polsce.
Yurii Krasniuk
09.04.2020
Domowe finanse PIT
Przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminach wynikających z kalendarza przyjętego przed rozwojem epidemii jest niemożliwe - stwierdza w przyjętym w czwartek stanowisku prezydium Polskiej Akademii Nauk. I wzywa do poszanowania najwyższych wartości, jakimi są zdrowie społeczeństwa i demokratyczny ład.
Krzysztof Sobczak
09.04.2020
Wybory
Przedłużamy obowiązujące dotychczas ograniczenia związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa do końca przyszłego tygodnia - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Szkoły będą natomiast zamknięte do 26 kwietnia, a egzaminy zostaną przesunięte. Nadal obowiązuje zakaz wstępu do kościołów powyżej 5 osób. W miejscach publicznych trzeba będzie nosić maseczki.
Krzysztof Sobczak
09.04.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Listy z urzędów poczekają, ale nie na podatników

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Sejm przyjął kolejne przepisy wchodzące w skład tarczy antykryzysowej. Zmiany mają dotknąć nieodebranych pism, które były wysłane za potwierdzeniem odbioru. Zniknie fikcja domniemania doręczenia. Zasada ta nie będzie jednak miała zastosowania do wielu spraw podatkowych.
Krzysztof Koślicki
09.04.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Jesteśmy zaniepokojeni możliwością zorganizowania w Polsce wyborów prezydenckich w maju w formie głosowania korespondencyjnego - napisali w opublikowanym w środę oświadczeniu współsprawozdawcy Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ds. instytucji demokratycznych w Polsce, Pieter Omtzigt (Holandia) i Azadeh Rojhan Gustafsson (Szwecja).
Krzysztof Sobczak
09.04.2020
Wybory
Dokonanego działu spadku nie należy zgłaszać do urzędu skarbowego. Nie wywoła on żadnych skutków w podatku od spadków i darowizn, ani w żadnym innym podatku - wyjaśnia ekspert Vademecum Głównego Księgowego.
Krzysztof Kamiński
09.04.2020
Podatek od spadków i darowizn
Formularze urzędowe do zeznań podatkowych mają uwzględniać wszystkie informacje, które istotne są dla rozliczenia podatkowego. Wiele istotnych dla rozliczenia danych zostało przeniesionych do załączników, które w zależności od okoliczności można dodać do formularza głównego. Załączników, które można dołączyć do zeznania podatkowego jest wiele. Konieczny jest wybór właściwego.
Krzysztof Koślicki
09.04.2020
Domowe finanse PIT

Sąd raczej nie zmusi ministra do przełożenia matury

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Już w czwartek Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformuje o tym, jakie będą losy tegorocznych matur i egzaminów ósmoklasisty. Tymczasem jeden z maturzystów próbuje wziąć sprawy w swoje ręce i pozywa ministra, domagając się, by sąd - w drodze postanowienia o zabezpieczeniu - zobowiązał resort do zmiany terminów.
Monika Sewastianowicz
09.04.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Koronawirus spowodował zmiany w zakresie dozoru elektronicznego. Tarcza antykryzysowa 1 rozszerzyła możliwość odbywania kary w tym systemie także na osoby, skazane na kary do 1,5 roku więzienia. Sama "kara" jednak nie wystarczy, trzeba spełnić szereg przesłanek i to łącznie - m.in. w zakresie miejsca pobytu, możliwości technicznych i zgody współmieszkańców.
Patrycja Rojek-Socha
09.04.2020
Prawo karne
Konsekwencją epidemii koronawirusa jest zahamowanie postępowań sądowych dotyczących dzieci pokrzywdzonych przestępstwem i tym samym - wydłużenie czasu oczekiwania na wyrok. Istnieją również trudności z przeprowadzeniem przesłuchań dzieci. A chodzi o sytuacje dotyczące przemocy seksualnej, fizycznej i psychicznej – pisze adwokat Monika Horna-Cieślak.
Monika Horna-Cieślak
09.04.2020
Wymiar sprawiedliwości
Posłowie podczas prac nad nowelizacją tzw. tarczy antykryzysowej 1 wprowadzili poprawkę, zgodnie z którą zakaz eksmisji podczas epidemii nie dotyczy sprawców przemocy. Prawnicy i organizacje pozarządowe od początku alarmowali, że rząd nie zapewnił w tym czasie wystarczającej ochrony osobom pokrzywdzonym przemocą.
Patrycja Rojek-Socha
09.04.2020
Wymiar sprawiedliwości
Seniorzy będą mogli korzystać z usług pocztowych w specjalnych godzinach. Poczta Polska poinformowała, że godziny dla osób w wieku 65+ uzależnione są od pór otwarcia danej placówki. Rozwiązania chroniące seniorów wprowadziły wcześniej sklepy, drogerie i apteki.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.04.2020
Koronawirus a prawo
Od zaległości podatkowej, którą stanowiła niezapłacona w terminie zaliczka na podatek dochodowy za czwarty kwartał roku podatkowego, organ podatkowy nie ma prawa naliczać odsetek za zwłokę za dni od daty zapłaty tej zaliczki do dnia złożenia zeznania rocznego. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
08.04.2020
PIT

Zmiany w "tarczy antykryzysowej" korzystne też dla cudzoziemców

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie
Kolejny pakiet antykryzysowy, czyli będący obecnie przedmiotem prac Sejmu projekt ustawy mającej na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii wirusa SARS-CoV-2, zakłada m.in. przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego lub wiz Schengen.
Krzysztof Sobczak
08.04.2020
Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie
Ograniczenia dotyczące przemieszczania się w związku z koronawirusem obowiązują do Wielkiej Soboty, czyli 11 kwietnia. Liczba zachorowań wciąż dynamicznie rośnie, więc wszyscy spodziewają się, że zostaną przedłużone, a tegoroczne święta spędzimy inaczej, niż zwykle. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że w czwartek poznamy szczegóły
Agnieszka Matłacz
08.04.2020
Koronawirus a prawo
W czasie epidemii pacjentom z koronawirusem, w razie nagłej potrzeby, zęby wyleczą stomatolodzy w dentobusach. Zaś zdrowe osoby mogą nadal być przyjmowane przez gabinety stomatologiczne, o ile są one odpowiednio wyposażone, a personel ma maski, przyłbice, ochraniacze.
Katarzyna Nowosielska
08.04.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
W katalogu spraw niecierpiących zwłoki, czyli takich którymi sąd musi się zająć mimo zagrożenia koronawirusem, są też przesłuchania dzieci pokrzywdzonych przestępstwem. Problem w tym, że czynność ta może się odbyć, ale tylko na etapie postępowania przygotowawczego i…jeśli sprawcę zatrzymano. Konieczna jest korekta - alarmują prawnicy.
Patrycja Rojek-Socha
08.04.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Zaległości w spłacie czynszu powstały, gdyż żona pozwanego zachorowała na raka. Po jej śmierci, pozwany i jego małoletnie dziecko nie mogą zostać eksmitowani, choć umowa najmu została rozwiązana. Uwzględnienie powództwa godziłoby w zasady współżycia społecznego – orzekł Sąd Rejonowy w Giżycku.
Aleksandra Partyk
08.04.2020
Rynek i konsument Budownictwo
Przewidziane przez uchwaloną właśnie ustawę korespondencyjne głosowanie jako jedyna forma wyboru prezydenta, będzie bardzo trudne do przeprowadzenia, za to bardzo łatwe do zaskarżenia jako naruszające obywatelskie prawo do powszechnych, równych i tajnych wyborów - twierdzi zajmujący się systemami wyborczymi prof. Mikołaj Cześnik z Uniwersytetu SWPS.
Krzysztof Sobczak
08.04.2020
RODO Wybory
Zarządy cmentarzy i zakłady pogrzebowe nie wiedzą, jak działać w czasie koronawirusa. Narzekają, że nie trzeba ich informować, że powodem zgonu był COVID-19. Uważają, że przydałby się obowiązek kremacji zakażonych zwłok. A jeśli już zakażone zwłoki trafiają do krematorium, to zgodnie z nowym rozporządzeniem w kapsule, z której nie ma kto ich wyjąć.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.04.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Wykorzystamy zapewne przysługujące nam 30 dni na prace nad ustawą stanowiącą, że wybory prezydenckie 2020 roku odbędą się w trybie głosowania korespondencyjnego - poinformował we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki. I dodał, że Senat zasięgnie tej sprawie m.in. opinii RPO, PKW, Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
07.04.2020
Wybory

Zbiórka internetowa czasem z podatkiem od spadków i darowizn

Podatek od spadków i darowizn Koronawirus a prawo
W sytuacji, gdy otrzymana od jednej obcej osoby kwota przekroczy 4.902 zł, obdarowana osoba będzie musiała zapłacić podatek od spadków i darowizn. W celach dowodowych obdarowany powinien posiadać imienną listę darczyńców i wpłaconych przez nich kwot. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
07.04.2020
Podatek od spadków i darowizn Koronawirus a prawo
Urzędujący prezydent jest wybierany na jedną, siedmioletnią kadencję. Tak przewiduje projekt autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości, który w poniedziałek późnym wieczorem wpłynął do Sejmu. Jeśli taka zmiana w konstytucji zostałaby uchwalona, wybory nie odbyłyby się 10 maja, tylko za dwa lata.
Jolanta Ojczyk
07.04.2020
Wybory Koronawirus a prawo

Rodzinne święta na razie tylko niezalecane

Prawo karne Koronawirus a prawo
Tegoroczną Wielkanoc powinno się spędzać w domu z najbliższą rodziną, nie planować wyjazdów, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Tyle że jest to na razie rekomendacja, a nie formalny zakaz. Ograniczenia dotyczące przemieszczania się obowiązują do 11 kwietnia, ale jest prawdopodobne, że zostaną przedłużone.
Monika Sewastianowicz
07.04.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo
Specustawa koronawirusowa pozwala na wideoweryfikację tożsamości, co ma ułatwić zdalne załatwianie spraw w urzędach. Ma to umożliwić stosowanie tymczasowego profilu zaufanego, który wprawdzie nie eliminuje wszystkich ryzyk związanych z podszywaniem się pod inne osoby, ale zdaniem ekspertów to może być lepsza metoda niż porównanie zdjęcia z osobą stojącą w urzędzie.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.04.2020
Administracja publiczna Nowe technologie Koronawirus a prawo