Prawo.pl
Od 1 stycznia 2022 r. po raz kolejny rośnie wysokość świadczenia pielęgnacyjnego. Jest ono bowiem powiązane z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Skoro pensja minimalna idzie do góry, to wzrasta też świadczenie dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi.
Agnieszka Matłacz
03.01.2022
Pomoc społeczna
Jeśli Komisja Europejska uruchomi mechanizm „pieniądze za praworządność”, nasz kraj może stracić nawet 170 mld euro, z czego 42 mld euro na działania służące ochronie klimatu, walce ze smogiem i ochronie przyrody - wynika z analizy prawnej Fundacji ClientEarth. Tymczasem polski rząd nie wykonuje kolejnych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i usztywnia się w sporze z Komisją Europejską.
Regina Skibińska
03.01.2022
Środowisko Prawo europejskie
Adwokaci i radcy prawni od lat apelują, by dostęp do obrońcy był możliwy od momentu zatrzymania. Polskie władze konieczności zmian nie widzą, twierdząc, że obowiązujące przepisy wystarczają. To, że tak nie jest, pokazuje praktyka. Prawnicy alarmują, że do części czynności, mimo upoważnienia do obrony, nie są dopuszczani, bo skoro zatrzymany nie ma zarzutu - to ma... pełnomocnika, a nie obrońcę.
Patrycja Rojek-Socha
03.01.2022
Prawo karne Prawnicy
Do skorzystania z ulgi dla klasy średniej przychody małżonków będzie trzeba analizować osobno. Może się więc okazać, że odliczenie nie będzie przysługiwało, jeśli mąż lub żona zarobi zbyt dużo i przekroczy limit. Wszystko komplikuje fakt, że dla każdego z małżonków ulga jest ustalana odrębnie. Lepiej więc złożyć pracodawcy oświadczenie, by nie naliczał on ulgi w trakcie roku. Dzięki temu uniknie się ryzyka dopłaty podatku.
Krzysztof Koślicki
03.01.2022
Domowe finanse PIT Polski Ład

Przymusowe leczenie alkoholików to fikcja, bo brakuje sankcji

Prawo rodzinne Opieka zdrowotna Poprawmy prawo
Sąd może skierować na leczenia alkoholika, ale nie ma żadnych sankcji za niestawienie się na terapię. Ponadto brakuje procedur przyjęcia takiego przymusowego pacjenta na leczenie. Dlatego zdaniem ekspertów, a także Najwyższej Izby Kontroli, przepisy trzeba poprawić, bo te obecnie obowiązujące w praktyce nie działają. Problemem jest też niska skuteczność takich przymusowych terapii.
Jolanta Ojczyk
03.01.2022
Prawo rodzinne Opieka zdrowotna Poprawmy prawo

TSUE: Nie tylko opakowanie papierosów musi zawierać ostrzeżenie zdrowotne

Rynek i konsument Opieka zdrowotna Prawo europejskie
Przedsiębiorca zorganizował proces sprzedaży papierosów w sposób, który uniemożliwiał zapoznanie się z ostrzeżeniami zdrowotnymi na etapie oferowania produktu. Zamiast paczek przedstawiał ich ilustracje, bez informacji o szkodliwości papierosów. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że unijne prawo zakazuje ukrywania ostrzeżeń zdrowotnych. Tym samym nie można wykorzystywać ilustracji, które ich nie zawierają.
Dorian Lesner
03.01.2022
Rynek i konsument Opieka zdrowotna Prawo europejskie
Osoba, która nie ma nic na sumieniu, nie ma szans dowiedzieć się o tym, że była podsłuchiwana lub śledzona Pegasusem, nawet gdyby zgodę na to wydał sąd. Informacje te można uzyskać dopiero po wszczęciu postępowania, a i wtedy nie będą one szczególnie wyczerpujące. Choć pełen wgląd w pracę służb wytrącałby im broń z ręki, brakuje organu, który sprawdzałby, czy nie nadużywają swoich uprawnień.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
03.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Policja
Konstytucja gwarantuje prawo do ochrony zdrowia i nakłada na władze publiczne obowiązek zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. W sposób szczególny odnosi się to do zaburzeń psychicznych. Dlatego też pacjenci, którzy się z nimi zmagają, ale nie są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, mogą bez opłat korzystać ze świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej.
Dorian Lesner
03.01.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Nowy rok 2022 Sejm rozpocznie od rozpoznawania trzech ustaw nowelizujących ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Posłowie mają nachylić się nad trzema projektami poselskimi, które zmierzają do uregulowania kwestii upraw i zbioru konopi innych niż włókniste w celu uzyskania surowca farmaceutycznego. Chodzi o łatwiejszy dostęp do konopi dla celów leczniczych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.01.2022
Farmacja

Strasburg: Deportacja osoby chorej psychicznie z naruszeniem jej praw

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Deportacja do kraju pochodzenia osoby cierpiącej na zaburzenia psychiczne, która przyjechała do pozwanego państwa w dzieciństwie, stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego skarżącego - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. W świetle ustalonej linii orzeczniczej Trybunału, organy państw-stron Konwencji, decydując o wydaleniu cudzoziemca, muszą wziąć pod uwagę wszystkie jego okoliczności osobiste.
Katarzyna Warecka
02.01.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Dzisiaj weszło w życie znowelizowane rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 28 grudnia 2021 r. w sprawie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Rozporządzenie dostosowuje regulacje do stanu epidemii, co oznacza większe możliwości porozumiewania się z potrzebującymi przez telefon i internet.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.01.2022
Samorząd terytorialny Prawnicy
Od początku 2022 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Wprowadzane tą regulacją zmiany dostosowują do prawa Unii Europejskiej regulacje dotyczące przede wszystkim przepływu i udostępniania informacji, instrumentów rynku finansowego oraz nadzoru finansowego.
Regina Skibińska
01.01.2022
Rynek i konsument Finanse
Potrzebna jest zmiana podejścia adwokatów i radców prawnych do postępowań rozwodowych, szczególnie tych, w których chodzi o osoby posiadające małoletnie dzieci. Bo to właśnie dzieci najczęściej ponoszą konsekwencje konfliktów okołorozwodowych. A takie nastawienie wspierające i rodziców, i dziecko jest też szansą na zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku - mówi adwokat Robert Ofiara.
Patrycja Rojek-Socha
01.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Lekarz z zagranicy, inżynier z platformy wiertniczej, żołnierz, najlepiej z armii amerykańskiej… zagra na uczuciach, otworzy serce, wyczyści konto i rozpłynie się w cyberprzestrzeni. Tak zwane łowienie rybki czy oszustwa nigeryjskie są wciąż popularne. W czasie pandemii nawet bardziej. A policji na razie pozostaje apelować o rozwagę, bo happy end z książek Harlequina rzadko się zdarza.
Robert Horbaczewski
01.01.2022
Prawo karne Policja
Dziwna amnezja dotknęła premiera, ministrów i polityków partii rządzącej. O systemie Pegasus nie słyszeli i nic nie wiedzą o tym, by był w Polsce. Ale wiele dowodów wskazuje na to, że on jest i do tego jest wykorzystywany przeciwko ludziom opozycji. Tę sprawę kiedyś trzeba będzie wyjaśnić. Teraz służby i prokuratura tego odmawiają, ale wierząc w przysłowia zakładamy, że co się odwlecze, to nie uciecze.
Jacek Dubois Krzysztof Stępiński
01.01.2022
Prawo karne Prawnicy Policja
Polski Ład wprowadza zmiany w wielu sferach życia społeczno-gospodarczego i nie ominął także rynku nieruchomości. Nowe przepisy zmieniają model opodatkowania najmu prywatnego. Od 2023 r. podatnik osiągający przychody z tytułu najmu będzie mógł rozliczać się tylko w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - pisze Jakub Al-Shaick, prawnik w KZ Legal.
Jakub Al-Shaick
01.01.2022
Prawo cywilne PIT
Nie za wszystkie zabiegi rehabilitacyjne trzeba płacić prywatnie. Gdy skierowanie wypisze lekarz rodzinny, można skorzystać z fizjoterapii finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tyle, że nie od razu. Zależnie od województwa na termin trzeba czekać od 59 do 149 dni. Warto jednak sprawdzić, komu i w jakim zakresie przysługuje fizjoterapia opłacana NFZ.
Jolanta Ojczyk
31.12.2021
Opieka zdrowotna
W 2022 roku wielu kierowców będzie musiało głębiej sięgnąć do kieszeni. Nowelizacja przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw zaostrza część kar za wykroczenia drogowe, nawet kilkukrotnie. Wprowadza też nowe wykroczenia. W opublikowanym w Dzienniku Ustaw nowym taryfikatorze ujętych jest aż 12 wykroczeń, że które kierowca dostanie 15 punktów karnych.
Robert Horbaczewski
31.12.2021
Prawo karne Administracja publiczna
Od 1 stycznia 2022 r. w życie wchodzi ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym. To nowe świadczenie, będące elementem Polskiego Ładu. W jego ramach, rodzice najmłodszych dzieci mogą liczyć na nawet 12 tys. zł dodatkowego wsparcia. Rząd poinformował, że w 2022 roku na rodzinny kapitał opiekuńczy przeznaczy ok. 3,1 mld zł.
Krzysztof Sobczak
31.12.2021
Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Od początku 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje od samorządów obsługę programu 500+. Wnioski można będzie składać wyłącznie online, a pieniądze będą wypłacane na konta bankowe. Dla ułatwienia ZUS przygotował specjalny kreator wniosków na PUE ZUS dla rodziców, którzy chcą wypełnić i wysłać wniosek o 500 plus.
Krzysztof Sobczak
31.12.2021
Pomoc społeczna Administracja publiczna

Przepisy o uldze dla klasy średniej częściowo poprawione

Domowe finanse PIT Poprawmy prawo Polski Ład
Prowadzona przez redakcje Prawo.pl i LEX akcja „Poprawmy prawo” przynosi efekty. Ministerstwo Finansów poprawiło przepisy o uldze dla klasy średniej dla przedsiębiorców. Poprawka znalazła się w nowelizacji przepisów o akcyzie i jest już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany zaczną obowiązywać od Nowego Roku.
Krzysztof Koślicki
31.12.2021
Domowe finanse PIT Poprawmy prawo Polski Ład

MF wyjaśnia problem VAT od przekształcenia użytkowania wieczystego we własność

Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT Budownictwo
Opłaty pobierane z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego nieruchomości we własność zawierają w sobie podatek VAT - niezależnie od tego, czy takie użytkowanie zostało ustanowione przed 1 maja 2004 r. czy po tej dacie. Wynika to jednoznacznie z wydanej właśnie interpretacji ogólnej.
Krzysztof Koślicki
31.12.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT Budownictwo
Kluby i dyskoteki do końca stycznia są zamknięte - tyle że z przerwą na Sylwestra. Zgodnie z zapowiedziami rządu, będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku. Na imprezie może tańczyć do stu osób, choć trzeba pamiętać, że limit stosuje się tylko do zaszczepionych. Będą jednak znacznie większe imprezy, jak choćby ta organizowana w Zakopanem przez telewizję publiczną.
Monika Sewastianowicz
31.12.2021
Prawo karne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Jeżeli istnieją wskazania medyczne do wydania pacjentowi czy rodzicowi chorego dziecka zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy, to lekarz udzielający świadczeń jest obowiązany takie zaświadczenie wystawić. Także jak przyjmuje pacjentów w ramach nocnej i świątecznej pomocy medycznej na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Jolanta Ojczyk
31.12.2021
Opieka zdrowotna
Kierownik budowy nie jest podmiotem wyłącznie wykonującym polecenia inwestora. Ma też prawo do nakazania zmiany sposobu wykonywania robót, jeśli stwierdzi, że wykonawca działa niezgodnie z projektem lub narusza przepisy. A jeśli inwestor proponuje rozwiązania wykraczające poza projekt, kierownik budowy winien się temu sprzeciwić i nawet wstrzymać budowę
Robert Horbaczewski
31.12.2021
Prawo cywilne Budownictwo
Mediacje w dobie pandemii zyskują coraz większą popularność. Podkręca to też Ministerstwo Sprawiedliwości, które chce do niej zachęcać m.in. przed rozwodami. Nic więc dziwnego, że sądowe listy mediatorów pękają w szwach, do tego stopnia, że co niektóre z widniejących na nich osób i w przenośni, i dosłownie - nie mogą doczekać się swoich spraw. Pojawiają się też pomysły choćby losowego, czy alfabetycznego ich przydzielania.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
31.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ubezpieczenie turystyczne pomoże ograniczyć niektóre koszty związane z zachorowaniem na COVID-19 lub koniecznością izolacji w czasie podróży zagranicznej, ale nawet najlepsza polisa turystyczna nie zapewni ochrony przed wszystkimi wydatkami związanymi z koronawirusem.
Regina Skibińska
31.12.2021
Rynek i konsument Koronawirus a prawo Ubezpieczenia
Zmuszenie wydawcy gazety do ujawnienia danych osoby, która skomentowała artykuł prasowy opublikowany na stronie internetowej tejże gazety, stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii i rozpowszechniania informacji - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok dotyczy Austrii, ale stanowi cenną wskazówkę interpretacyjną w odniesieniu do uregulowania tajemnicy dziennikarskiej w prawie polskim.
Katarzyna Warecka
31.12.2021
Administracja publiczna RODO
Mijający rok przyniósł nam wiele niespodzianek prawnych. Znaczna ich część krok po kroku prowadzi do uchylenia się naszego państwa od przestrzegania reguł prawa europejskiego, które stanowi dorobek ostatnich 30 lat. Ale były też ważne zmiany w gospodarce, podatkach, oświacie czy na rynku medialnym. Oto redakcyjny ranking znaczących wydarzeń zmieniających naszą rzeczywistość prawną.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.12.2021
Prokuratura Koronawirus a prawo Brexit Polski Ład
Nowy Rok w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego rozpocznie się pod znakiem zmian organizacyjnych. Czy pozwolą one na przyśpieszenie prac orzeczniczych – czas pokaże. Czy pomogą w opracowaniu rozwiązań dla spraw frankowych – szczerze wątpię. Dlaczego? Sędzia dr Piotr Bednarczyk proponuje przyjrzyjrzeć się sprawom, nad którymi sędziowie pochylą się już (oby!) w roku 2022.
Piotr Bednarczyk
31.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości