Sędziowie z Krakowa też nie zaopiniują kandydatów 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wstrzymujemy się z opiniowaniem kandydatów do objęcia urzędu sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie, do czasu zajęcia stanowiska przez Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie pytań prejudycjalnych skierowanych m.in. przez Sąd Najwyższy, przez sądy powszechne oraz przez NSA - oświadczyli sędziowie apelacji krakowskiej. I domówili zaopiniowania kandydatów do SA.

07.12.2018

Kolejne zarzuty dla pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dopuszczanie się prania brudnych pieniędzy poprzez zawieranie nieprawdziwych umów cywilnoprawnych z firmami, które przywłaszczały pieniądze Sądu Apelacyjnego w Krakowie - usłyszała kolejna grupa pracowników tego sądu.

07.12.2018

Gersdorf: KRS powinna poczekać na opinie o kandydatach na sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Stwierdzenie Krajowej Rady Sądownictwa, że w procesie nominacyjnym sędziów do sądów powszechnych nie potrzebuje opinii zgromadzeń, uderza w samorządność sędziów - ocenia I prezes SN Małgorzata Gersdorf. W jej ocenie Rada, nawet jeśli zgodnie z przepisami nie jest związana takimi opiniami, powinna na nie poczekać.

07.12.2018

Gersdorf dziękuje adwokatom broniącym sędziów, Trela zapewnia, że wsparcie będzie

Wymiar sprawiedliwości

Pięknie się stało, że środowiska sędziowskie i adwokackie razem ze sobą współdziałają w obronie Konstytucji i praworządności - podkreśliła I prezes SN Małgorzata Gersdorf, otwierając konferencję "Sędziowie i Adwokaci w służbie Niepodległej". Z kolei prezes NRA Jacek Trela zapewnił, że adwokaci będą zawsze pomagać sędziom odpowiadającym dyscyplinarnie za działania propaństwowe i prospołeczne.

07.12.2018

NSA: Nie ma zgody ministra na dalsze orzekanie przez sędziego. I co dalej?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przyjęcie przez ministra sprawiedliwości oświadczenia sędziego o chęci dalszego orzekania nie wymaga jego zgody, bo nie ma on prawa do decyzji - uważa adwokat Michał Jabłoński, występujący przed NSA w imieniu sędziego odesłanego w stan spoczynku. Sądy administracyjne powinny merytorycznie ocenić stan prawny - dodał. Naczelny Sąd Administracyjny rozważa tę tezę.

07.12.2018

Opinia innych sędziów może zaszkodzić rewolucji kadrowej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Łatwe zrezygnowanie przez Krajową Radę Sądownictwa z zasięgania rad i opinii środowiska w sprawie kandydatów na sędziów jest przejawem nonszalancji wobec ustalonych reguł, jasnych kryteriów lub choćby zasady kolegialności.

06.12.2018

RPO: Potrzebne systemowe zmiany przepisów o "małym świadku koronnym"

Wymiar sprawiedliwości

Instytucja "małego świadka koronnego" bywa nadużywana zarówno przez osoby, które chcą w ten sposób obniżyć sobie karę, jak i przez śledczych, którzy dzięki takim zeznaniom zyskują potrzebne, choć mało wiarygodne dowody - oceniają eksperci RPO. Apelują o wprowadzenie zmian, które umożliwią m.in. skuteczną ich weryfikację.

06.12.2018

KRS wybierze sędziów i bez opinii sędziowskich zgromadzeń

Wymiar sprawiedliwości

Opinie zgromadzeń lub kolegiów sędziów nie są konieczne w procesie nominacyjnym do sądów powszechnych - wynika z uchwały podjętej przez Krajową Radę Sądownictwa. To odpowiedź na uchwały zgromadzeń sędziów m.in. Apelacji Gdańskiej i Okręgu Gorzowskiego, które odmówiły udziału w procedurze opiniowania kandydatów.

06.12.2018

Sąd Najwyższy: Izba Dyscyplinarna sądzi już pierwszą sprawę

Wymiar sprawiedliwości

W środę 5 grudnia rozpoczęła się pierwsza jawna rozprawa w nowej Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. SN jest w tej sprawie sądem pierwszej instancji, a obwinionym jest prokurator, który stawił się do sądu pijany i prowadził auto pod wpływem alkoholu. Kolejne posiedzenie wyznaczono na 11 stycznia 2019 r.

06.12.2018

Funkcjonariusze Służby Więziennej pojadą na misję - jest projekt MS

Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości chce by funkcjonariusze Służby Więziennej, podobnie jak inne służby mundurowe, mogli być oddelegowywani poza granice kraju by brać udział w misjach pokojowych, akcjach zapobiegania aktom terroru, ratowniczym a także szkoleniom i ćwiczeniom. Projekt trafił właśnie do opiniowania.

06.12.2018

TK: w styczniu wyrok w sprawie noweli o IPN

Wymiar sprawiedliwości

Ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w trybie kontroli zastępczej. Zawnioskował do Trybunału o zbadanie zgodności z konstytucję trzech zapisów, jeden z nich wprowadzający kary grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej, został już uchylony. TK ma zbadać jeszcze kwestie "ukraińskich nacjonalistów".

05.12.2018

MS: asesorzy poprawiają sytuację w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości ocenia, że po przywróceniu instytucji asesora sądowego w sądach są "świetnie wykształcone nowe kadry". - Jeszcze nie w takim wymiarze, w jakim byśmy chcieli, ale jest już zbudowany system, który będziemy wypełniać kadrami

05.12.2018

Ministerstwo Sprawiedliwości chwali się przyspieszeniem, którego nie ma

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzana przez Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa już doprowadziła do skrócenia postępowań w najważniejszych dla Polaków sprawach - twierdzi resort. Tymczasem ze statystyk zbieranych przez MS wynika, że jest przeciwnie. W 2015 r. proces w sądzie rejonowym trwał średnio cztery miesiące, a w 2017 r. - 5,4 miesiąca.

05.12.2018

TK: Notariusz powinien mieć możliwość zaskarżenia uchwały samorządu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Interpretacja przepisów Prawa o notariacie wykluczająca notariuszowi możliwość zaskarżania uchwał samorządu i dochodzenia swoich praw na drodze sądowej jest niedopuszczalna - ocenił Trybunał Konstytucyjny. Uznał, że jest to niezgodne z zapisami Konstytucji, narusza m.in. prawo do sprawiedliwego procesu.

05.12.2018

Szczyt klimatyczny - więźniowie bez przepustek i widzeń

Wymiar sprawiedliwości

Decyzję wydał zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej. Przepustki, zezwolenia i widzenia wstrzymano w jednostkach penitencjarnych na obszarze okręgów: katowickiego, opolskiego, krakowskiego i rzeszowskiego. Według rzecznika praw obywatelskich taka decyzja nie ma umocowania w przepisach i może stanowić naruszenie praw obywatelskich.

05.12.2018

RPO: Cywilne zabezpieczenie nie może być podstawą uwięzienia

Wymiar sprawiedliwości

Zabezpieczenie roszczeń jako instytucja prawa cywilnego nie może być podstawą umieszczenia w ośrodku w Gostyninie osoby, wobec której trwa postępowanie o uznanie za stwarzającą zagrożenie dla społeczeństwa - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. W swoim stanowisku dla Sądu Najwyższego wskazał, że Konstytucja pozwala na pozbawienie człowieka wolności tylko na podstawie ustawy.

05.12.2018

Kuratorzy narażeni na agresję, przepisy ich nie chronią

Wymiar sprawiedliwości

Tylko w tym roku do prokuratur wpłynęło 136 zawiadomień dotyczących gróźb karalnych, utrudnień prowadzenia czynności czy wreszcie pobić kuratorów sądowych. Problem w tym, jak podkreślają oni sami, że nie ma żadnych rozwiązań prawnych, które nie tyle skutecznie chroniłyby ich przed tego typu sytuacjami i gwarantowały wsparcie psychologiczne czy prawne po zajściu.

05.12.2018

UE: Nowe prawo ułatwi konfiskowanie mienia pochodzącego z przestępstwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Skuteczne zabezpieczanie i konfiskowanie mienia pochodzącego z przestępstwa w całej Unii Europejskiej mają zapewnić przepisy nowego unijnego rozporządzenia o wzajemnym uznawaniu nakazów zabezpieczenia i nakazów konfiskaty. Nowe rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie za dwa tygodnie.

04.12.2018

Wiceprezes SA w Łodzi: Merytoryczne orzekanie w apelacji może wydłużać i demotywować

Wymiar sprawiedliwości

Możliwość i obowiązek merytorycznego orzekania przez sądy odwoławcze to korzystna zmiana, ale ma ona też swoje minusy. Wydłuża te postępowania, ale może też demotywować sądy pierwszej instancji, które mogą przyjmować, że ktoś ich błędy poprawi - twierdzi Sławomir Lerman, wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

04.12.2018