Gersdorf: Kolejny etap ograniczania niezależności sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf ocenia w ten sposób projekt dziewiątej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, dotyczący m.in. poszerzenia właściwości Izby Dyscyplinarnej i procedury obsadzania stanowisk funkcyjnych w SN. Jej zdaniem proponowane zapisy pogłębiają dotychczasowy stan niekonstytucyjności obowiązującego prawa

23.04.2019

SN wskaże sąd do rozpatrzenia pozwu Komendy o odszkodowanie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy zdecyduje, czy przekazać pozew o odszkodowanie dla Tomasza Komendy za niesłuszne skazanie i 18 lat pobytu w więzieniu sądowi spoza apelacji wrocławskiej. Wystąpił o to Sąd Okręgowy we Wrocławiu, na wniosek zainteresowanego i jego pełnomocnika, którzy tłumaczą to traumą Komendy, która kojarzy się z tym miejscem.

23.04.2019

Strasburg: Przepadek domu żony za oszustwa męża naruszył prawo do poszanowania mienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zasądzenie przez sąd karny przepadku domu należącego do żony w związku ze skazaniem męża za poważne oszustwa stanowiło naruszenie prawa do poszanowania mienia zainteresowanej. Zdaniem ETPC sądy krajowe nie zbadały, w jakim stopniu była to jej osobista własność.

23.04.2019

Iustitia ostro do premiera: Nie wolno polskich sędziów przyrównywać do francuskich kolaborantów

Wymiar sprawiedliwości

Mateusz Morawiecki na Uniwersytecie Nowojorskim powiedział, że sędziowie w Polsce nigdy nie zostali rozliczeni za naruszenia prawa w okresie PRL. I porównał to do rozliczeń przeprowadzonych we Francji po upadku kolaborującego z nazistami rządu Vichy. Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" ocenia, że doszło do manipulacji, szkalowania i podważenia wiarygodności Polski.

23.04.2019

Wyłączenie sędziego z powodu kredytu frankowego nie jest konieczne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli sam sędzia czuje, że ze względu na jego sytuację życiową zachodzi w jego osobistej ocenie okoliczność budząca wątpliwość, że nie jest w stanie obiektywnie rozstrzygnąć sporu, to powinien zawiadomić o takiej przyczynie - uważa Sąd Najwyższy, Ale dodaje, że teza, iż automatycznie podlega on wyłączeniu nie jest trafna.

23.04.2019

Ekspertka RPO: Ośrodki wychowawcze jak przechowalnie dla trudnych dzieci

Wymiar sprawiedliwości

Młodzieżowe ośrodki wychowawcze stanęły w miejscu - potrzebują zmian, także prawnych. Sytuacja w której w jednej placówce są dzieci wymagające różnych rodzajów oddziaływania prowadzi do organizacyjnego chaosu. Kluczem i szansą dla wychowanków jest specjalizacja MOW-ów i rozwój, szkolenia personelu - twierdzi dr Justyna Jóźwiak

23.04.2019

RPO: Dziewiąta nowelizacja ustawy o SN po raz kolejny złamie konstytucję

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zaproponowane przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym, KRS i w prawie o sądach powszechnych zawierają rozwiązania niekonstytucyjne, a sposób procedowania tych zmian nie gwarantuje poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - ocenia rzecznik praw obywatelskich.

21.04.2019

WSA: Wolność wyrażania poglądów czasem pozwala na blokowanie drogi

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Organizacja protestu czy pikiety nie może być uzależniona od uprzedniej zgody zarządcy drogi na zajęcie pasa drogowego, skoro Prawo o zgromadzeniach wymaga jedynie zgłoszenia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny i uchylił karę nałożoną na organizatora zgromadzenia.

20.04.2019

SN: Nie będzie surowszej kary, bo poprzedni wyrok za jazdę po pijanemu zatarty

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Oskarżony wcześniej był już skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, ale skazanie uległo zatarciu z mocy prawa zanim do sądu wpłynął akt oskarżenia. Sąd karny jednak nie zwrócił na to uwagi. Wyrok okazał się wadliwy - orzekł Sąd Najwyższy. Problematykę zatarcia skazania objaśnia adwokat Piotr Jankowski

20.04.2019

Strasburg: Prawo do rzetelnego procesu nie obejmuje pytania prejudycjalnego do TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 11 kwietnia uznał, iż odmowa zwrócenia się przez niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie stanowi naruszenia prawa do rzetelnego procesu strony, która żądała takiego wniosku przed sądem krajowym.

19.04.2019

Protest przeciwko próbie kopiowania danych z komputera sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura chciała uzyskać dostęp do komputera sędziego, wobec której nie toczy się żadne postępowanie. Sąd odmówił, a Komitet Obrony Sprawiedliwości uznał to za kolejne działanie prokuratury wymierzonym przeciwko sędziom i ich niezawisłości oraz zasadom demokratycznego państwa prawa.

19.04.2019

TK: Ustawa o scalaniu i wymianie gruntów ogranicza prawo do sądu

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z ustawą zasadniczą brak możliwości wzruszenia ostatecznej decyzji o zatwierdzeniu projektu scalenia lub wymiany gruntów. Zdaniem sędziów TK przepisy ustawy nie mogą przekreślać konstytucyjnego prawa do sądu.

19.04.2019

Nieważność postępowania wciąż problemem w procesach cywilnych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nieważność postępowania w procesie cywilnym to instytucja prawa procesowego, z którą sądy spotykają się na każdym etapie postępowania, we wszystkich instancjach. Bardzo praktyczna, ale słabo opisana i w związku z tym wywołuje wiele wątpliwości - twierdzi dr hab. Tadeusz Zembrzuski z Uniwersytetu Warszawskiego.

19.04.2019

TK: Przepis o obliczaniu kary łącznej sprzeczny z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny stwierdził w czwartek, że niezgodny z Konstytucją jest przepis Kodeksu karnego, którego skutkiem jest nierówne traktowanie skazanych przy obliczaniu kary łącznej, w zależności od tego, czy już wcześniej wymierzono im inną karę łączną, czy też nie.

18.04.2019

Dane pracowników sądów zagrożone? RPO pisze do UODO

Wymiar sprawiedliwości

Wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczą coraz szerszego stosowanie podpisu elektronicznego i związane z tym ujawnianie numeru PESEL pracowników sądów. Uważa, że to może naruszać ich prywatność.

18.04.2019

Projekt PiS: Nominacje do SN bez odwołania, Izba Dyscyplinarna uchyli immunitet sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Immunitet sędziom uchylać ma tylko Izba Dyscyplinarna SN. Nie będzie też odwołania przy nominacjach do tego sądu - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zapowiada on też zmiany w przepisach związanych z obsadzaniem stanowisk w SN, postępowaniach nominacyjnych na stanowiska sędziowskie oraz rozpatrywaniem odwołań od decyzji KRS.

18.04.2019

Pedofil ma trafić do rejestru - SN uwzględnia kasację Prokuratora Generalnego

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna skazany za pedofilię w 2009 roku, czyli przed wejściem w życie przepisów o Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, nie trafił do rejestru właśnie z tego powodu. Sąd Najwyższy - po kasacji Prokuratora Generalnego - uznał jednak, że to błąd bo ustawa ma też zastosowanie do takich przypadków.

18.04.2019

Mało spraw w nowych izbach SN - za dużo sędziów?

Wymiar sprawiedliwości

Od grudnia 2018 r. do połowy marca w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozpatrzono 157 spraw, w tym 35 skarg kasacyjnych, a w Izbie Dyscyplinarnej - 88 - wynika z danych uzyskanych przez Prawo.pl. To niewiele w porównaniu ze statystykami starych izb. W jednej z najmniejszych - Izbie Pracy, w tym samym czasie, załatwiono 764 sprawy.

18.04.2019

15-latkowie w rejestrze pedofilów - RPD interweniuje

Wymiar sprawiedliwości

Dwóch nastolatków pokazało kolegom amatorski film z elementami pornografii. Efektem było wpisanie ich do rejestru sprawców na przestępstw na tle seksualnym. W ocenie Rzecznika Praw Dziecka to całkowicie sprzeczne z ich dobrem. Zainterweniował, a Sąd Rejonowy w Krakowie Nowej Hucie nakazał wykreślenie chłopców.

17.04.2019