W dobie koronawirusa niewystarczająca ochrona pokrzywdzonych dzieci

Wymiar sprawiedliwości

Konsekwencją epidemii koronawirusa jest zahamowanie postępowań sądowych dotyczących dzieci pokrzywdzonych przestępstwem i tym samym - wydłużenie czasu oczekiwania na wyrok. Istnieją również trudności z przeprowadzeniem przesłuchań dzieci. A chodzi o sytuacje dotyczące przemocy seksualnej, fizycznej i psychicznej – pisze adwokat Monika Horna-Cieślak.

09.04.2020

Koronawirus nie uchroni przemocowca przed eksmisją

Wymiar sprawiedliwości

Posłowie podczas prac nad nowelizacją tzw. tarczy antykryzysowej 1 wprowadzili poprawkę, zgodnie z którą zakaz eksmisji podczas epidemii nie dotyczy sprawców przemocy. Prawnicy i organizacje pozarządowe od początku alarmowali, że rząd nie zapewnił w tym czasie wystarczającej ochrony osobom pokrzywdzonym przemocą.

09.04.2020

TSUE: Izba Dyscyplinarna SN nie może sądzić sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów - taką decyzję ogłosił w środę Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że chociaż organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw, to mają one obowiązek stosować się do standardów Unii.

08.04.2020

Sejm: Komisja uzupełnia nowelizację tarczy antykryzysowej

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Kilkanaście zmian do rządowego projektu ustawy, który ma ułatwić firmom przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa, wniosła w środę nad ranem sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Zmiany dotyczą przede wszystkim pomocy dla przedsiębiorstw, ale także korespondencji sądowej, zasad stwierdzania aktów zgonu, czy decyzji podejmowanych podczas epidemii przez administrację.

08.04.2020

W czasie epidemii jest problem z przesłuchiwaniem dzieci

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W katalogu spraw niecierpiących zwłoki, czyli takich którymi sąd musi się zająć mimo zagrożenia koronawirusem, są też przesłuchania dzieci pokrzywdzonych przestępstwem. Problem w tym, że czynność ta może się odbyć, ale tylko na etapie postępowania przygotowawczego i…jeśli sprawcę zatrzymano. Konieczna jest korekta - alarmują prawnicy.

08.04.2020

Sądy administracyjne pracują on-line i nie tworzą zaległości

Wymiar sprawiedliwości

O ile sądy powszechne są zmuszone w czasie epidemii posługiwać się tylko aktami papierowymi, to sądy administracyjne od 31 maja 2019 r. mają do tego system informatyczny. Rejestrują skargi on-line, a sędziowie nie muszą zabierać akt sprawy, aby pracować nad nimi w domu. Sędziowie zapewniają, że dzięki temu nie powinno być opóźnień w orzecznictwie.

08.04.2020

W Sądzie Najwyższym bez rozpraw do 4 maja

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przerwa w rozprawach i posiedzeniach w Sądzie Najwyższym potrwa do 4 maja br., za wyjątkiem spraw najbardziej pilnych - wynika z zarządzenia I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Nie wiadomo jeszcze, czy odbędzie się zaplanowane na 21 kwietnia Zgromadzenie Ogólne Sędziów, by wybrać nowego I prezesa SN .

07.04.2020

Przesyłka hybrydowa tak, ale za zgodą adresata

Wymiar sprawiedliwości

Przesyłka hybrydowa - jak wynika z projektu noweli "tarczy antykryzysowej 1", który trafił właśnie do Sejmu, ma być dostępna dla podmiotów posiadających profil zaufany. Warunkiem jej otrzymania będzie nie tylko zgoda adresata, ale też upoważnienie operatora pocztowego do odbioru, przetworzenia i doręczania na skrzynkę elektroniczną adresowanych do niego przesyłek poleconych.

07.04.2020

Apel: Walka z pandemią nie może ograniczać roli sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wykonywanie ustaw kryzysowych uchwalonych przez władze państw musi być starannie nadzorowane przez sądownictwo, a tymczasem te regulacje ograniczają, a nawet uniemożliwiają pracę sądów, co może być niebezpieczne - alarmuje Jose Igreja Matos, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów.

07.04.2020

Krajowy system prawny nieprzygotowany do stanu zagrożenia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Pandemia wirusa COVID-19 pokazała, że w wymiarze sprawiedliwości nie wprowadzono praktycznie żadnych rozwiązań umożliwiających jego działania w okresie braku możliwości korzystania z tradycyjnych sposobów komunikowania się z sądem. Brak jest procedur, a to powoduje konieczność szybkich, nieprzemyślanych działań legislacyjnych - pisze sędzia Zbigniew Miczek

07.04.2020

Arbitrzy KIG przeprowadzili pierwszą rozprawę online

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie odbyła się pierwsza rozprawa online – z wideokonferencją zamiast tradycyjnego posiedzenia. Wszystkie czynności prawne wykonano w sposób bezpieczny, przy użyciu komunikacji elektronicznej. Sąd jest przygotowany technicznie do przeprowadzania rozpraw zarówno w formie audio, jak i audiowideo.

07.04.2020

Prokuratorzy: Nie jesteśmy wystarczająco zabezpieczeni przed COVID-19

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratora Krajowa 1 kwietnia wydała zalecenia dla prokuratur w całym kraju dotyczące ochrony śledczych przed koronawirusem. - To w części pobożne i nieprzemyślane życzenia - alarmują prokuratorzy i wskazują na konkretne przykłady. Choćby brak wytycznych dotyczących postępowania z korespondencją i zużytymi środkami ochrony osobistej.

07.04.2020

SN: Nieudolne uwodzenie dziecka przez internet jest karalne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd pierwszej instancji musi jeszcze raz nachylić się nad sprawą pedofila, który nieudolnie usiłował uwodzić dziecko w internecie - orzekł Sąd Najwyższy. Okazało się bowiem, że miał do czynienia z dorosłym. Powstał problem, czy można za taką próbę mężczyznę skazać, zwłaszcza, gdy sąd rejonowy go uniewinnił.

07.04.2020

Specustawa zawiesza bieg terminów dopiero od końca marca

Wymiar sprawiedliwości

Specustawa nie zawiesza terminów, które kończyły się pomiędzy 14 a 30 marca, czyli w czasie stanu zagrożenia epidemicznego i pierwszych 10 dni epidemii. Wynika to wprost z interpretacji Ministerstwa Sprawiedliwości, a sprawę podobnie oceniają sędziowie i prawnicy, wskazując że nowela weszła w życie 31 marca.

07.04.2020

Adwokat Bartłomiej Sochański nowym sędzią TK 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejm wybrał w poniedziałek adwokata Bartłomieja Sochańskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Zajmie on miejsce zmarłego w końcu stycznia sędziego Grzegorza Jędrejka. Za wyborem Sochańskiego głosowało 234 posłów, 223 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

06.04.2020

Błąd w Tarczy 1 może spowodować problem z zawieszeniem terminów procesowych

Wymiar sprawiedliwości

Może się okazać, że terminy procesowe i sądowe nadal biegną, bo w artykule, które miał je wstrzymać lub zawiesić jest błąd. Artykuł w tzw. specustawie odnosi się do COVID, a nie do COVID-19. Tymczasem zgodnie z nią przepisy mają być stosowane do zakażeń i choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, czyli COVID-19.

06.04.2020

Miały być doręczenia pism sądowych online, będzie niebezpieczna przesyłka hybrydowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Projekt Tarczy2 przewiduje możliwość doręczania m.in. wezwań, zawiadomień, pism z postępowań egzekucyjnych, karnych i karno-skarbowych za pomocą przesyłki hybrydowej. Warunek - zgodę na to musi wydać sąd, bądź organ prowadzący. To zamach na tajemnicę adwokacką, radcowską, obrończą i wprowadzenie fikcji doręczeń na niebywałą skalę - alarmują prawnicy.

05.04.2020

Więźniowie i służba więzienna zagrożeni koronawirusem, RPO pyta o procedury

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Osoby pozbawione wolności i funkcjonariusze Służby Więziennej obawiają się rozprzestrzenienia się koronawirusa w więzieniach. Zalecenia w tym zakresie wydały ostatnio światowe i europejskie organizacje. Wątpliwości RPO budzi to, że od adwokatów wymaga się zaświadczeń o ich stanie zdrowia, by mogli spotkać się z osadzonymi klientami.

05.04.2020

Koronawirus nie wystarczy, by odciąć rodzica od dziecka

Wymiar sprawiedliwości

Prawo do kontaktu rodzica z dzieckiem jest wyrazem realizacji prawa do życia rodzinnego, służy utrzymywaniu więzi. Jeśli z powodu COVID-19 konieczne jest powstrzymanie się od bezpośrednich spotkań, to należy zmienić formę – np. na telefoniczną czy przez komunikatory internetowe - mówi Prawo.pl adwokat Monika Sokołowska.

05.04.2020

Sąd: Kto stosuje przemoc, ten nie może mieszkać z rodziną

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Kobieta od dłuższego czasu zachowuje się agresywnie wobec męża i ich trójki małoletnich dzieci. Przyznaje, że nie radzi sobie z emocjami. Jej agresja ma negatywny wpływ na rozwój dzieci. Koniecznym stało się więc zobowiązanie matki małoletnich do opuszczenia mieszkania – orzekł Sąd Rejonowy w Jaśle.

05.04.2020