Pandemia zahamowała rozwój pracowników

Rynek Prawo pracy Koronawirus

W trakcie pandemii możliwości rozwoju zawodowego prawie 30 proc. Polaków obniżyły się - wynika z danych zebranych przez ADP. Pracodawcy dostrzegają tę tendencję i w rozpoczynającym się roku zamierzają wspierać zatrudnionych w obszarze podnoszenia ich kompetencji.

13.04.2022

Resort klimatu zapowiada nowy projekt w sprawie recyklingu opakowań

Samorząd terytorialny Odpady Rynek

Ministerstwo klimatu i środowiska przygotowuje nowy projekt dotyczący rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), który ma uwzględniać również uwagi, jakie wpłynęły w trakcie konsultacji - poinformowała w poniedziałek zastępca dyrektora departamentu gospodarki odpadami w resorcie klimatu i środowiska Joanna Darska.

11.04.2022

Lewiatan: Staże uczniowskie kuźnią kadr dla przemysłu mody

Rynek Prawo pracy

Branża przemysłu mody, aby sprostać wyzwaniom, potrzebuje wykwalifikowanych kadr. Konfederacja Lewiatan apeluje do firm o organizowanie staży uczniowskich, które będą wspierać młodych ludzi w nabywaniu praktycznych umiejętności. Razem ze Związkiem Przedsiębiorców Przemysłu Mody Lewiatan po raz drugi realizuje projekt, który wspiera budowanie współpracy szkół branżowych i pracodawców.

08.04.2022

Niemieckie firmy będą sprawdzać, czy ich dostawcy przestrzegają praw człowieka

Rynek Prawo pracy Prawo gospodarcze

Od 1 stycznia 2023 roku zacznie obowiązywać prawo niemieckie, które nakłada na podmioty działające w tym kraju i zatrudniające powyżej 3 tys. pracowników (od 1 stycznia 2024 r. ponad 1 000 pracowników) obowiązek analizy ryzyka naruszeń praw człowieka i zagrożeń dla środowiska w łańcuchu dostaw towarów i usług, z których korzystają w ramach prowadzonej działalności - pisze Krzysztof Wiński, dyrektor w PwC.

08.04.2022

Z aktywnością zawodową seniorów nie jest źle, ale mogłoby być lepiej

Rynek Prawo pracy

W Polsce sytuacja osób starszych na rynku pracy nie jest dramatyczna, ale konieczne są działania w kierunku wydłużania ich aktywności zawodowej i społecznej – ocenia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Głównym wyzwaniem jest jednak to, w jaki sposób wydłużać aktywność zawodową i społeczną osób starszych.

06.04.2022

Bez specjalnych rozwiązań dla osób głuchych na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Nie będzie specjalnych regulacji prawnych dotyczących dostosowania rynku pracy dla osób głuchych. Powstaną za to jednolite standardy funkcjonowania urzędów pracy ze szczególnym uwzględnieniem modułu obsługi osób z niepełnosprawnościami. Pracownicy Publicznych Służb Zatrudnienia zaś będą szkolić się w obsłudze osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy, w tym z niepełnosprawnościami.

05.04.2022

Well-being – nowe wyzwanie dla pracodawców

Rynek Prawo pracy

40 proc. Polaków uważa, że ich pracodawca w trakcie pandemii nie zapewnił im finansowego well-beingu – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę ADP. Choć w najbliższych miesiącach to pracownicy mają stanowić o sile przedsiębiorstwa, ich samopoczucie pozostawia wiele do życzenia. Pandemia COVID-19 uwypukliła problemy na linii zatrudniony-przełożony i postawiła przed kadrą kierowniczą nowe wyzwania.

05.04.2022

Eurostat: W lutym poziom bezrobocia w Polsce wyniósł 3 proc.

Rynek Prawo pracy

Z danych Eurostatu wynika, że w lutym br. poziom bezrobocia w Polsce wyniósł 3 proc. i był niższy o 0,7 pkt. procentowego niż przed rokiem. To jeden z najniższych w UE – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Polska jest na drugim miejscu z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

04.04.2022

Badanie: Najbardziej pożądani pracodawcy dbający o załogę

Rynek Prawo pracy

Standardem rynkowym idealnego pracodawcy jest zapewnienie benefitów pozapłacowych – oferuje je aż 98 proc. firm. Wśród trendów przyszłości eksperci wskazują m.in. na wzrost znaczenia spójnego wizerunku pracodawcy, wagę inkluzywności i różnorodności oraz dalszą digitalizację - wynika z badania firmy Antal.

04.04.2022

GUS: Na koniec grudnia 2021 r. było zarejestrowanych 481,9 tys. bezrobotnych kobiet

Rynek Prawo pracy

Na koniec grudnia 2021 roku, w porównaniu z wrześniem ub.r., nastąpił spadek zarówno liczby zarejestrowanych bezrobotnych, jak i stopy bezrobocia. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy na koniec roku wyniosła 895,2 tys. osób i była niższa od notowanej w końcu 3 kwartału 2021 r. o 39,5 tys. osób – podał w środę GUS. Utrzymało się bardzo duże terytorialne zróżnicowanie bezrobocia.

30.03.2022

UOKiK: Przedsiębiorcy ukarani za zmowy przetargowe

Zamówienia publiczne Rynek

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dwie decyzje dotyczące zmów przetargowych, w których nałożył kary w łącznej wysokości blisko 330 tys. zł. Przedsiębiorcy próbowali wpłynąć na wynik zamówień publicznych na utrzymanie zieleni w woj. lubuskim oraz przewozu osób w woj. śląskim organizowanych przez samorządy.

30.03.2022

Badanie: Firmy widzą 2022 r. w czarnych barwach, ale nadal chcą rekrutować. Co piąta zatrudni Ukraińca

Rynek Prawo pracy

Przedsiębiorcy spodziewają się, że sytuacja ich firmy będzie w tym roku gorsza niż w poprzednim, ale to nie studzi planów związanych z rekrutacją. Co czwarta firma chce zatrudniać, a co piąta zrobi miejsce dla pracownika z Ukrainy – wynika z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy 2022” Personnel Service. W aktualnej sytuacji firmy będą jednak tak samo chętnie zatrudniać, jak i zwalniać.

29.03.2022

Kancelaria Sołtysiński Kawecki&Szlęzak współpracowała przy aplikacji do zarządzania kryzysowego

Rynek

Polska firma Celius wprowadza na rynek rozwiązanie informatyczne, które pomagać zarządzać sytuacjami kryzysowymi w biznesie lub jednostkach administracji samorządowej np. zbiorowym wypadkiem komunikacji publicznej w gminie, atakiem hakerów na serwery firmy czy sytuacją związaną z atakiem terrorystycznym. Współpracowała z nią m.in. kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

25.03.2022

Clifford Chance doradzała przy ogłoszeniu wezwania na akcje Sygnity S.A.

Rynek

Międzynarodowa kancelaria prawna Clifford Chance doradzała Total Specific Solutions, holenderskiej grupie informatycznej, w związku z podpisaniem umowy inwestycyjnej z Sygnity, jednej z czołowych spółek polskiego sektora IT oraz jej akcjonariuszami a następnie ogłoszeniem wezwania do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji tej spółki.

25.03.2022

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym. GUS potwierdza szacunki MRiPS

Rynek Prawo pracy

Pod koniec lutego 2022 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,5 proc. i była niższa o 1,1 pkt. proc. niż przed rokiem. Tym samym potwierdziły się szacunki Ministerstwa i Rodziny i Polityki Społecznej – podało MRiPS. Najniższe bezrobocie odnotowano w województwie wielkopolskim (3,2 proc.), a najwyższe - w województwie warmińsko-mazurskim (9 proc.).

25.03.2022

Pracownik zapłaci pracodawcy za porzucenie pracy? Są już takie pozwy

Rynek Prawo pracy

Pracodawcy nie chcą tolerować porzucania pracy przez pracowników, które to zjawisko wyraźnie rozwinęło się w czasie pandemii. O ile do tej pory gotowi byli pójść im na rękę i rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron, o tyle teraz zamierzają korzystać z możliwości, jaką daje im prawo i walczyć przed sądem o odszkodowanie za poniesione z tego tytułu straty. Pierwsze pozwy już wpływają do sądów.

22.03.2022

Sprzedaż alkoholu przez przedsiębiorców obwarowana licznymi restrykcjami

Rynek Prawo gospodarcze

Od ponad 100 lat przedsiębiorcy w branży alkoholowej mają „pod górkę” w różnych aspektach swojej działalności. Jedne z najbardziej restrykcyjnych zasad obrotu hurtowego (sprzedaży) dotyczy napojów alkoholowych powyżej 18 proc. oraz warunków udzielanych w związku z tym zezwoleń. Przedsiębiorcy naruszającemu te zasady grozi cofnięcie zezwolenia, ale także wysoka grzywna.

19.03.2022

Raport. Znaczna poprawa na rynku usług HR w 2021 roku

Rynek Prawo pracy HR

Po trudnym 2020 roku, ubiegły rok przyniósł znaczną poprawę na rynku usług HR. Wzrosła liczba godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych, mimo że ich liczba nieznacznie spadła. Największe rekordy odnotowały jednak usługi rekrutacyjne – wynika z raportu przygotowanego przez Polskie Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan.

17.03.2022

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad zieloną księgą certyfikacji zamówień publicznych

Zamówienia publiczne Rynek

Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało do konsultacji zieloną księgę certyfikacji zamówień publicznych. Jednym z głównych celów certyfikacji jest ograniczenie obowiązków formalnych wykonawców przy pozyskiwaniu zamówień publicznych. Certyfikaty docelowo zastąpią inne dokumenty, które dotychczas byli oni zobowiązani składać wraz z ofertą.

15.03.2022

Polski rząd przeciw dyrektywie o równowadze płci i dyskryminacji w zatrudnieniu

Rynek Prawo pracy Prawo europejskie

Projekt dyrektywy w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów niewykonawczych spółek, których akcje są notowane na giełdzie i odnośnych środków narusza zasady subsydiarności, bo ingeruje w materię należącą do kompetencji państw członkowskich UE oraz zasadę proporcjonalności – uważa polski rząd. Takie stanowisko zaprezentowała Marlena Maląg w poniedziałek na posiedzeniu Rady EPSCO.

15.03.2022