We wtorek Sejmowa Komisja ds. Petycji rozpatrzyła odpowiedź Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na dezyderat nr 198 w sprawie wspierania aktywności zawodowej osób głuchych. Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych w petycji (nr BKSP-144-IX-369/21) skierowanej do komisji domagało się nowelizacji ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001). Jej celem miałoby być zwiększenie aktywizacji zawodowej osób głuchych.
Czytaj również: Choć osoba głucha jest zdolna do pracy, w Polsce łatwo jej nie znajdzie>>
Stereotypy pracodawców o osobach głuchych
Stowarzyszenie zwraca uwagę na bariery komunikacyjne między osobami głuchymi oraz pracodawcami, które wynikają z braku wiedzy i stereotypów na temat funkcjonowania tych osób. W opinii przedstawicieli stowarzyszenia, konieczne byłoby opracowanie zaleceń dla pracodawców i specjalistów ds. BHP w sprawie dostosowania stanowiska pracy dla posługujących się polskim językiem migowym (PJM). Za niezwykle istotne uważają oni szkolenia dla lekarzy medycyny pracy na temat zatrudniania osób głuchych oraz obalanie fałszywych przekonań o nieprzydatności tych osób w jakiejkolwiek pracy. Zarzucają także urzędom pracy brak ofert w PJM, podkreślając, że język polski jest dla nich niezrozumiały.
Cena promocyjna: 11.61 zł
|Cena regularna: 12.9 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Rynek pracy taki sam dla wszystkich osób niepełnosprawnych
W odpowiedzi na dezyderat wystosowany w tej sprawie przez Komisję ds. Petycji do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, resort podkreślił, że rozwiązania prawne, które już obowiązują, ale też te, które będą podejmowane dotyczą wszystkich osób z niepełnosprawnościami, w tym głuchych.
- Zwolnienia z wpłat na PFRON dla pracodawców, którzy osiągają odpowiedni wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, dofinansowania do ich wynagrodzeń, zwrot kosztów związanych z dostosowaniem stanowiska pracy czy zwrot kosztów pracownika niepełnosprawnego – wymieniała niektóre ulgi dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne Agnieszka Ginal, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Resort podkreślił, że wszystkie osoby, w tym głuche, mogą tak jak inne osoby bezrobotne korzystać w urzędach pracy z instrumentów rynków pracy. Równocześnie MRiPS przyznaje, że konieczne są dalsze działania zwiększające aktywność osób z niepełnosprawnościami.
Sprawdź również książkę: Kodeks pracy. Przepisy >>
Aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych wciąż niska
W 2019 r. współczynnik aktywności zawodowej dla osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym, w Polsce wynosił 28,8 proc, w 2020 r. – 30 proc. Strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami na lata 2021-2030 zakłada jej wzrost do 2025 r. do poziomu 35 proc., a do 2030 r. – do 45 proc. Zatrudnienie osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy do 2030 r. ma wzrosnąć do 75 proc. Strategia zakłada także wdrażanie Narodowego Programu Zatrudnienie Osób Niepełnosprawnych oraz zatrudnienia wspomaganego.
Agnieszka Ginal podkreśliła, że obecnie realizowane są projekty ze środków europejskich, jak np. „Włączenie Wyłączonych – aktywne instrumenty aktywizacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy”. Uczestniczy w nim m.in. Polski Związek Głuchych. Projekt ma wdrożyć do porządku prawnego nowe instrumenty wspierania aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje także dwa kolejne projekty z funduszy unijnych. W wyniku pierwszego mają powstać jednolite standardy dla urzędów pracy, szczególnie uwzględniające właśnie potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Celem drugiego projektu będzie kształcenie pracowników Publicznych Służb Zatrudnienia pod kątem wsparcia osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy, a więc także z niepełnosprawnościami, w tym głuchych.
- Nie jest możliwe podejmowanie działań legislacyjnych skierowanych tylko do jednej grupy osób niepełnosprawnych – podkreśliła posłanka Urszula Augustyn, podsumowując odpowiedź resortu rodziny. Komisja przyjęła ją jednogłośnie.
Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych podaje, że w Polsce nie pracuje 80 proc. osób niesłyszących. Szacuje się, że liczba osób głuchych w Polsce wynosi 500 tys., a 900 tys. Polaków ma poważny problem ze słuchem.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.