Naruszenie miru i groźba mataczenia na placu - prokuratura "twórczo" traktuje przepisy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Członkowie Lotnej Brygady Opozycji, organizującej happeningi podczas miesięcznic smoleńskich, nie mogą zbliżać się do Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie w czasie, gdy odbywają się tam uroczystości. To środek zapobiegawczy w sprawie o…naruszenie miru domowego. Wszystko po to, by - jak podkreśla prokurator - zapobiec mataczeniu.

16.10.2021

Izba Dyscyplinarna: Skromny Sylwester i fatalny początek 2020 r. dla pani prokurator

Prawnicy Prokuratura

Przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego stanęła we wtorek, 21 września br. prokurator Sylwia C. z Torunia, której postawiono zarzut prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Miała bowiem 0,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Obwinionej grozi nawet złożenie z urzędu. Równolegle toczy się postępowanie karne w tej sprawie.

22.09.2021

Tymczasowe aresztowanie narzędziem prokuratora, nadzór sądu iluzoryczny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Tymczasowy areszt to anachronizm z czasów, w których tylko izolacja podejrzanego umożliwiała przeprowadzenie postępowania przygotowawczego przez organy śledcze. W tej chwili, w dobie tak naprawdę wszechobecnego nadzoru, chociażby elektronicznego, nad naszym życiem, całość faktów jest już ustalona w postępowaniu przygotowawczym przed aresztowaniem - ocenia Tymon Kulczycki,

16.09.2021

CBA zatrzymało byłą wiceprezydent Krakowa. W tle podejrzenia korupcyjne

Prawo karne Samorząd terytorialny Prokuratura

Pięć osób, które miały wręczać i przyjmować łapówki w zamian za korzystne rozstrzygnięcia spraw administracyjnych w Krakowie, zatrzymało Centrale Biuro Antykorupcyjne. Wśród nich jest była wiceprezydent miasta oraz wicedyrektor Zarządu Dróg Miasta i byli urzędnicy.

09.09.2021

Strasburg: Kolejny wyrok w sprawie brutalności policji

Prawo karne Prokuratura Policja

W sprawie dotyczącej pobicia dwóch mężczyzn przez funkcjonariuszy policji w trakcie interwencji doszło do naruszenia zakazu tortur i nieludzkiego lub poniżającego traktowania - stwierdził w wydanym w czwartek wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka. I podkreślił, że w Polsce nie przeprowadzono solidnego śledztwa, ani nie wyciągnięto wniosków z tego zdarzenia.

02.09.2021

WSA: Prokuratorskie nagrody do ujawnienia bez względu na intencje wnioskodawcy

Administracja publiczna Prokuratura

Stowarzyszenie chciało pozyskać informacje o nagrodach w prokuraturze. Organ uznał, że ich nie udostępni, ponieważ zostaną one wykorzystane do szykanowania prokuratorów oraz prowadzenia polemiki z przyjętym modelem organizacji i funkcjonowania prokuratury. Z takim stanowiskiem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku,

27.08.2021

Polska będzie współpracować z Prokuraturą Europejską

Prawo karne Prokuratura Prawo europejskie

Polska nie przystąpiła wprawdzie do unijnego mechanizmu wzmocnionej współpracy ustanawiąjącego Prokuraturę Europejską, która zajmuje się ściganiem przestępstw naruszających interesy finansowe Unii, ale deklaruje gotowość współpracy z tym organem. W konsultacjach jest właśnie projekt zmiany w Kodeksie postępowania karnego, która taką współracę umożliwi. 

25.08.2021

Sądy mają nowe systemy, prokuratura też - będą nowe sygnatury

Prokuratura

W prokuraturze wdrażany jest ogólnokrajowy, ujednolicony system teleinformatyczny. Od pierwszego sierpnia nastąpiły m.in. zmiany w budowie sygnatur i znaków spraw. Oznaczenia literowe jednostek zostały zastąpione oznaczeniami liczbowymi. Każda jednostka ma też mieć specjalny kod identyfikacyjny. Celem jest niepowtarzalna sygnatura/znak dla każdej sprawy.

05.08.2021

Ustawa podpisana - minister finansów przejmie prokuratorskie depozyty

Prawo karne Prokuratura Finanse

Depozyty uzyskane w związku z postępowaniami prowadzonymi lub nadzorowanymi przez prokuraturę oraz związane z bieżącym funkcjonowaniem powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury nie będą przechowywane na rachunkach poszczególnych jednostek prokuratury tylko na rachunkach depozytowych ministra finansów, prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

05.07.2021

SN: Reforma nie dała szans przenoszonym prokuratorom

Prawnicy Prokuratura Prawo pracy

Skarb państwa ani też Prokurator Generalny nie może być pozwany przez prokuratorów, którzy utracili stanowiska w Prokuraturze Generalnej w wyniku wprowadzenia systemowej reformy w 2016 roku. Pracodawcą ich stał się bowiem Prokurator Krajowy. Jednak przepisy wprowadzające ustawę pominęły możliwość odwołania od decyzji. Dlatego Sąd Najwyższy nakazuje stosowanie Kodeksu pracy.

18.06.2021

SN: Prokuratora delegowanego na czas nieokreślony nie można odwołać bez uprzedzenia

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Prawo pracy

Prawo o prokuraturze zawiera niekompletne przepisy dotyczące odwoływania z delegacji i dlatego trzeba stosować wobec nich regulacje Kodeksu pracy w zakresie wypowiedzenia zmieniającego. Wobec tego prokuratora delegowanego na czas nieokreślony nie można odwołać bez uprzedzenia - orzekła Izba Pracy i Ubezpieczeń Sądu Najwyższego i jest to precedensowy wyrok.

17.06.2021

SN: Upomnienie dla prokurator, która przez zaniechanie nie doprowadziła lekarza przed sąd

Prawo karne Prokuratura Zawody medyczne

Zaniechanie przez prokuratora niezwłocznego ogłoszenia postanowienia o przedstawieniu zarzutu i przesłuchania podejrzanego lekarza, było rażącym i oczywistym naruszenie przepisów prawa - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej, karząc obwinioną upomnieniem. Zwłaszcza, że uniemożliwiło to osądzenie i skazanie sprawcy uszkodzenia ciała dziecka.

10.06.2021

RPO: Prawo o prokuraturze zmienili, śledztwa wydłużyli

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Po wejściu w życie w 2016 r. nowego Prawa o prokuraturze nastąpił systemowy spadek sprawności prokuratorskich postępowań przygotowawczych - stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich. I precyzuje, że od tego czasu długotrwałych śledztw jest nawet czterokrotnie więcej niż przedtem. Znacząco wydłużył się też czas pobytu osób podejrzanych w aresztach.

31.05.2021

Prokuratorzy mają prawo do kasacji w sprawach dyscyplinarnych

Prawnicy Pacjent Prokuratura

Sejm popełnił błąd w ustawie o Sądzie Najwyższym, bo co innego chciał osiągnąć. Celem zmian było wzmocnienie sądowej kontroli orzeczeń zapadłych w postępowaniu dyscyplinarnym wobec prokuratorów, a nie ograniczanie im konstytucyjnego prawa do sądu - stwierdził Trybunał Konstytucyjny, a za nim Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

11.05.2021

SN: Skargi nadzwyczajnej nie wolno wnosić od orzeczenia Sądu Najwyższego

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Jeśli zarzut oczywistej sprzeczności istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego jest powtórzony w skardze nadzwyczajnej, tak jak w rozpoznawanej wcześniej kasacji, to musi być ona oddalona - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Wniesiona przez Prokuratora Generalnego skarga była więc niezasadna.

30.04.2021

Prokurator Łukasz Łapczyński nowym rzecznikiem Prokuratury Krajowej

Prokuratura

Od wtorku rzecznikiem Prokuratury Krajowej jest prokurator Łukasz Łapczyński. Zastąpił na tym stanowisku prokurator Ewę Bialik. Poinformowano o tym na stronie internetowej Prokuratury Krajowej. Nowy rzecznik od ponad roku pracował w Dziale Prasowym Prokuratury Krajowej, wcześniej był m.in. rzecznikiem w warszawskiej prokuraturze okręgowej.

27.04.2021

Sądy nie wyznaczyły profesjonalnego pełnomocnika - kasacja Prokuratora Generalnego

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sąd rejonowy zajmował się wnioskiem o skierowanie uczestnika postępowania na leczenie szpitalne bez jego zgody. Przychylił się do tego bo uznał, że zaistniały takie przesłanki, a sąd okręgowy oddalił apelację. W ocenie Prokuratora Generalnego oba sądy popełniły ten sam błąd - mimo ustawowego obowiązku nie wyznaczyły profesjonalnego pełnomocnika.

27.04.2021