Pierwsza prezes SN wzywa Izbę Dyscyplinarną do zaprzestania działalności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Prof. Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego wezwała w czwartek Izbę Dyscyplinarną do natychmiastowego powstrzymania się od rozpatrywania wszelkich spraw. To reakcja na ogłoszone dzień wcześniej postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE, nakazujące zawieszenie tej izby. Zdaniem I prezes, Izba nie powinna orzekać w żadnych sprawach.

09.04.2020

Izba Kontroli Nadzwyczajnej wróciła do orzekania. Teraz skargi wyborcze

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego od 6 kwietnia już nie powstrzymuje się od orzekania. Powodem jest wejście w życie przepisu, który zakazuje oceny sposobu powoływania sędziów, którzy mieliby wykonywać zadania związane z wymiarem sprawiedliwości.

09.04.2020

Sądy ograniczyły pracę, ale ostro nadrabiają zaległości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wprawdzie większość spraw zostało zdjętych z wokand i teoretycznie mają odbywać się tylko rozprawy pilne, ale praca w sądach wre. Sędziowie nadrabiają zaległości, a związki zrzeszające pracowników wystąpiły do ministerstwa o odgórne zalecenie kierowania sędziów na zaległe urlopy. Jak twierdzą, nie są w stanie wytrzymać narzucanego im tempa pracy.

09.04.2020

Adwokacki arbitraż może być sposobem na zastój sądownictwa wywołany epidemią

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Epidemia, co zrozumiałe, sparaliżowała pracę sądów. Dlatego należy niezwłocznie uruchomić centralne i lokalne adwokackie sądy arbitrażowe dla biznesu. Adwokatura dysponuje strukturą i doświadczeniem jej członków, pozwalającymi na błyskawiczne ich zorganizowanie - piszą adwokaci dr Kamil Szmid i Łukasz Wydra.

09.04.2020

TSUE: Izba Dyscyplinarna SN nie może sądzić sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów - taką decyzję ogłosił w środę Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że chociaż organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw, to mają one obowiązek stosować się do standardów Unii.

08.04.2020

W Sądzie Najwyższym bez rozpraw do 4 maja

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przerwa w rozprawach i posiedzeniach w Sądzie Najwyższym potrwa do 4 maja br., za wyjątkiem spraw najbardziej pilnych - wynika z zarządzenia I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Nie wiadomo jeszcze, czy odbędzie się zaplanowane na 21 kwietnia Zgromadzenie Ogólne Sędziów, by wybrać nowego I prezesa SN .

07.04.2020

Apel: Walka z pandemią nie może ograniczać roli sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wykonywanie ustaw kryzysowych uchwalonych przez władze państw musi być starannie nadzorowane przez sądownictwo, a tymczasem te regulacje ograniczają, a nawet uniemożliwiają pracę sądów, co może być niebezpieczne - alarmuje Jose Igreja Matos, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów.

07.04.2020

Adwokat Bartłomiej Sochański nowym sędzią TK 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejm wybrał w poniedziałek adwokata Bartłomieja Sochańskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Zajmie on miejsce zmarłego w końcu stycznia sędziego Grzegorza Jędrejka. Za wyborem Sochańskiego głosowało 234 posłów, 223 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

06.04.2020

Epidemia zachęca do uznania e-aktów notarialnych

Prawo cywilne Prawnicy Prawo gospodarcze

Ograniczenia związane z epidemią koronawirusa wymuszają nowe, bardziej funkcjonalne spojrzenie na praktykę notarialną, która gwarantowałaby dostęp do notariatu w stanach kryzysowych. Dobrym kierunkiem poszukiwań jest dopuszczenie elektronicznych aktów notarialnych - piszą Ewa Rott-Pietrzyk, Fryderyk Zoll, Dariusz Szostek i Mateusz Grochowski.

06.04.2020

Miały być doręczenia pism sądowych online, będzie niebezpieczna przesyłka hybrydowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Projekt Tarczy2 przewiduje możliwość doręczania m.in. wezwań, zawiadomień, pism z postępowań egzekucyjnych, karnych i karno-skarbowych za pomocą przesyłki hybrydowej. Warunek - zgodę na to musi wydać sąd, bądź organ prowadzący. To zamach na tajemnicę adwokacką, radcowską, obrończą i wprowadzenie fikcji doręczeń na niebywałą skalę - alarmują prawnicy.

05.04.2020

Koronawirus wpływa na kancelarie prawnicze - rusza badanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Eksperci nie mają wątpliwości, że kancelarie prawne znalazły się w trudnej sytuacji. Wpływa na to ograniczona praca sądów oraz niepewna sytuacja klientów - zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Podobnie - wyzwania związane z koniecznością pracy zdalnej. Mimo postulatów, nie ma też nadal ustawowych rozwiązań regulujących choćby doręczenia pism procesowych online.

03.04.2020

NIK chwali działanie Prokuratorii Generalnej

Prawnicy

Od 2017 roku, kiedy weszła w życie ustawa zwiększająca zakres zadań Prokuratorii Generalnej, rośnie liczba prowadzonych przez nią spraw sądowych. Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła system obsługi prawnej zorganizowany przez ten organ. Prokuratoria zmaga się jednak z niedofinansowaniem, a istniejące bariery prawne uniemożliwiają wykorzystanie pełnego jej potencjału i zniechęcają państwowe osoby prawne do korzystania z jej usług.

02.04.2020

Prokurator czy nadsędzia? Specustawa też wzmacnia jego rolę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z jednej strony prokuratorzy alarmują, że nie mają wystarczającej ilości środków ochrony osobistej by w czasie epidemii koronowirusa, bezpiecznie wykonywać czynności. Z drugiej - specustawa, która przed COVID-19 ma chronić - daje im kolejne uprawnienia i wzmacnia pozycję. - Trend nie jest nowy, prokurator staje się nadsędzią - mówią prawnicy.

02.04.2020

Fikcja doręczeń jeszcze większym problemem w czasie epidemii

Prawo cywilne Prawnicy Administracja publiczna

Stan epidemii to także utrudniony dostęp do poczty, długie kolejki, ograniczenie godzin otwarcia. Zdarza się, że cała poczta jest na kwarantannie, a musimy nadać pilny list lub odebrać avizo z urzędu lub sądu. Powstaje też problem jak udowodnić, że poczta była zamknięta? A przecież nadal obowiązuje tzw. fikcja doręczeń po podwójnym avizo.

01.04.2020

MS zaleca nieodpłatną pomoc prawną przez telefon i maila

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

O zapewnienie - mimo epidemii koronawirusa - dostępu do nieodpłatnych usług pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i mediacji - zaapelowały samorządy prawnicze. Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że obecnie wiele osób doświadcza trudności i problemów, których rozwiązanie wymaga pomocy prawnej. Zaleca takie wsparcie m.in. online.

01.04.2020

Stowarzyszenie wzywa sędziów do wycofania się z komisji wyborczych 

Prawnicy Koronawirus

Wszyscy chcący organizować w maju wybory prezydenckie mogą odpowiadać za popełnienie przestępstwa - stwierdzają w przyjętym w poniedziałek stanowisku sędziowie ze Stowarzyszenia "Themis". I wzywają innych sędziów, którzy są członkami komisji wyborczych, do wycofania się z tych organów. A Forum Współpracy Sędziów domaga ogłoszenia stanu nadzwyczajnego.

31.03.2020

Dodatkowy urlop dla aplikantów - prawnicy: powinien być płatny

Prawnicy Strefa aplikanta

Zgodnie z przyjętą 28 marca przez Sejm nowelą specustawy dotyczącej koronowirusa, aplikanci adwokaccy i radcowscy mogą liczyć na dodatkowe siedem dni bezpłatnego urlopu na przygotowanie się do egzaminu - który nie mógł odbyć się w marcu. Z kolei aplikantom sędziowskim przyznano dodatkowe 3 miesiące stypendium, chodzi o osoby egzaminowane w 2019 r.

31.03.2020

Adwokatura chce dopuścić reklamę - są propozycje zmian w etyce

Prawnicy

Obowiązek informowania klienta o alternatywnych sposobach rozwiązania sporu, rezygnacja z części ograniczeń związanych z reklamą i wskazanie, że w przypadku adwokatów jest możliwa, ale jako informacja o ich działalności zawodowej - to jedne z głównych zmian proponowanych do nowego Kodeksu Etyki Adwokackiej.

30.03.2020

Kancelarie prawne wyciągają z kryzysu innych, choć same go wkrótce odczują

Prawnicy Koronawirus

Jedne kancelarie prawne kwitną, prawnicy otrzymują więcej zleceń niż zazwyczaj, zwłaszcza eksperci od restrukturyzacji, prawa upadłościowego i prawa pracy. Inne - już odczuwają zastój, bo od połowy marca żadne rozprawy sądowe się nie odbyły. Jeśli ich klienci upadną, to stworzą się wielkie zatory płatnicze i mogą pociągnąć mniejsze kancelarie.

28.03.2020

Strona online wniesie pismo procesowe, sąd tak samo doręczy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Ministerstwo Sprawiedliwości na czas epidemii koronawirusa otwiera nowe możliwości w komunikacji sądów ze stronami, ale też komornikami. Po tygodniu prac nad projektem zmian w specustawie, który dawał początkowo możliwość wnoszenia pism procesowych online, idzie dalej i proponuje, by w ten sam sposób strony mogły otrzymywać pisma z sądów.

27.03.2020