WSA: Policjant bez dodatkowego urlopu za służbę w smogu

Policja Prawo pracy

Policjant ubiegał się o dodatkowy urlop za pełnienie służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał jednak, że przebywanie na powietrzu i narażenie na smog w okresach zimowych, nie jest wystarczającym uzasadnieniem. Szczególnie, że zachowano półroczną przerwę w ekspozycji na czynnik szkodliwy.

14.06.2020

Doświadczony funkcjonariusz dodatkiem będzie motywowany do pozostania w służbie

Policja

Wzmocnienie ochrony prawnej oraz przyznanie świadczeń motywacyjnych po 25 latach służby funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej przewiduje projekt ustawy, który przyjął we wtorek rząd. Nowe przepisy mają zatrzymać w służbie funkcjonariuszy, którzy uzyskali uprawnienia emerytalne.

09.06.2020

NSA: Służba w policji bez znaczenia przy żołnierskiej odprawie

Policja Prawo pracy

Kwestię odpraw żołnierzy reguluje w sposób całościowy ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Jej art. 94 ust. 1-3 nie określa, że okres służby w Policji powinien zostać wzięty pod uwagę przy ustaleniu prawa do odprawy żołnierza zawodowego - uznał Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną.

09.06.2020

Rzecznik chce większego udziału w śledztwach dotyczących dzieci

Prawo karne Prokuratura Policja

Rzecznik praw dziecka chce wprowadzenia do procedury karnej przepisów umożliwiających mu aktywną ochronę dzieci w sprawach karnych. Mikołaj Pawlak zapowiedział, że jeszcze dziś przekaże, m.in. prezydentowi, projekt odpowiedniej nowelizacji ustaw o Rzeczniku Praw Dziecka i Kodeksu postępowania karnego. Jego zdaniem to wzmocni prawa i ochronę godności najmłodszych ofiar przestępstw.

04.06.2020

Formuła kontroli operacyjnej na wyczerpaniu, czas na zmianę podejścia

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

W prowadzonych przez prokuraturę postępowaniach przygotowawczych wykorzystywany jest praktycznie wyłącznie podsłuch operacyjny. Ale niewystarczający jest nadzór, ciągle nowelizowany katalog przestępstw w których można stosować kontrolę operacyjną i fikcja prawna, że dotyczy tylko wskazanej we wniosku osoby. Czas na zmianę spojrzenia - mówi dr Alfred Staszak

28.05.2020

Podsłuch coraz łatwiejszy i nadal poza kontrolą

Wymiar sprawiedliwości Policja

Za sześć miesięcy wejdzie w życie kolejna nowelizacja ustawy o Policji, po raz kolejny rozszerzająca katalog przestępstw, w których można stosować kontrolę operacyjną. Podsłuchy i inne działania służb stają się coraz częstsze i poza realną kontrolą. W ocenie prawników - najwyższy czas na zmiany i przemodelowanie obecnego systemu.

27.05.2020

Prezes NRA apeluje do policji w sprawie zgromadzeń

Prawnicy Policja Koronawirus

Pismo zostało skierowane do Komendanta Głównego Policji. Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela apeluje w nim o zmianę postępowania policji wobec protestujących w czasach epidemii i podkreśla, że podejmowane działania - np. użycie gazu łzawiącego - nie znajdują uzasadnienia.

22.05.2020

Natychmiastowa izolacja sprawcy przemocy - prezydent podpisał nowelizację

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Policja

Za pół roku policjanci będą mogli nakazać sprawcy przemocy opuszczenie mieszkania lub zakazać zbliżania się do niego. Nowa regulacja już budzi dyskusję. Z jednej strony część prawników i organizacje pozarządowe podkreślają, że to krok w dobrym kierunku, inni wskazują jednak że będzie problem z jej realizacją, mają też zastrzeżenia konstytucyjne.

20.05.2020

Jest projekt - hulajnoga elektryczna jak rower 

Policja

Kierującego hulajnogą elektryczną będą obowiązywały te same zasady ruchu drogowego, jak rowerzystów - wynika z opublikowanego w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektu ustawy. W tej sytuacji takim pojazdem będzie można poruszać się głównie po ścieżkach rowerowych.

14.05.2020

MSWiA likwiduje swoją odrębną inspekcję sanitarną

Policja Opieka zdrowotna

Ujednolicenie prowadzonych kontroli i działań nadzorczych i wzmocnienie działań prowadzonych przez inspektorów, w ramach służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji - to cel połączenia działającej w ramach tego resortu inspekcji z Państwową Inspekcją Sanitarną.

12.05.2020

Za przemoc na bruk, ale... ze swoim laptopem - bliżej do natychmiastowej izolacji sprawców

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Nowela umożliwiająca policjantom nakazanie sprawcy przemocy opuszczenia mieszkania, mogła obowiązywać już po trzech miesiącach od wejścia w życie. W czasie prac w Senacie, mimo sugestii rządu, pozostawiono jednak 6 miesięcy. Prawnicy i organizacje pozarządowe są jednak zgodni, że to krok do przodu w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

08.05.2020

RPO: Nieuzasadnione i nadmierne represje w czasie epidemii

Prawo karne Policja Koronawirus

Kary za naruszanie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa sa nakładane na podstawie specustaw obowiązujących od 1 kwietnia, które są niejasne i bardzo rygorystyczne, a do tego zawierają rozwiązania sprzeczne z Konstytucją, która przewiduje kary tylko za czyny wskazane w ustawie - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

05.05.2020

Przestępstwa objęte kontrolą operacyjną - jak worek bez dna, a rząd dorzuca kolejne

Wymiar sprawiedliwości Policja

Sejm pracuje obecnie nad kolejną zmianą katalogu przestępstw, w których można stosować kontrolę operacyjną. Ona sama nie budzi większych wątpliwości - rozszerzenie dotyczy nowych substancji psychoaktywnych, ale w ocenie prawników czas rozważyć głębsze zmiany uwzględniające choćby współczesną technologię i problemy z kontrolą działań służb.

20.04.2020

"Prawo opowiadane" przez rząd ogranicza prawa obywateli

Administracja publiczna Policja Koronawirus

Jeśli dzisiaj policja mówi, że cel wyjazdu świątecznego będzie indywidualnie oceniał policjant, to mamy do czynienia z normą uznaniową. To w administracji się zdarza, ale zdaniem prawników ostatnio coraz częściej i co gorsza przepisy zakazujące dotyczą żywotnych praw i wolności obywatelskich, a często są niejasne. Jak mówią, pojawiło się w związku z pandemią tzw. prawo opowiadane.

11.04.2020

RPO: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla policjantów

Policja Koronawirus

Policjanci korzystają z prawa do zwolnienia z zajęć służbowych z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia 8. roku życia w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły. Zwolnienie nie może jednak przekroczyć 60 dni w roku. To problem szczególnie w tzw. „rodzinach mundurowych”. Według RPO może doprowadzić do porzucenia służby przez jednego z małżonków.

05.04.2020

Szybkie kary za łamanie zasad dotyczących epidemii

Prawo karne Policja

Kary na osoby, które nie będą przestrzegać wprowadzonych w celu ograniczenia epidemii zasad, będą nakładane w trybie szybkiej ścieżki - poinformował w środę szef minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Kary - sięgające nawet do 30 tysięcy złotych - będą określali inspektorzy sanitarni w porozumieniu z policją.

01.04.2020

Policja kontroluje kwarantannę, ale nie zaniedbuje wykrywania przestępstw

Administracja publiczna Policja Koronawirus

W obecnym stanie epidemii kontrolowanie osób objętych kwarantanną jest realizowane przez dzielnicowych w ramach „zwykłego” obchodu rejonu służbowego. Policjanci też w największym stopniu niż zazwyczaj realizują obowiązek kontrolowania przestrzegania obowiązujących przepisów prawa - wyjaśnia ekspert dr Izabela Jankowska-Prochot.

24.03.2020

Wojsko włącza się w ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego

Administracja publiczna Policja

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podjął decyzję w sprawie użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do pomocy policji "w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego" w kraju. MON poinformowało, że wykonywanie tych zadań następuje od dnia ogłoszenia, czyli od północy 19 marca.

19.03.2020

Strasburg: Gloryfikacja przemocy nie korzysta z ochrony wolności wypowiedzi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Skazanie karne za wypowiedź gloryfikującą stosowanie przemocy nie stanowiło naruszenia prawa skazanego do wolności wypowiedzi - stwierdził w niedanym wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał za niewłaściwe i naganne uznał kreowanie osób, które dopuściły się poważnych przestępstw i zabójstwa zakładników, na bohaterów i "idoli młodzieży".

17.03.2020