Kończą się prace nad Krajowym Rejestrem Mediatorów, ale Sejm może nie zdążyć

Wymiar sprawiedliwości

Pracę nad projektem ustawy wprowadzającej Krajowy Rejestr Mediatorów są już na ostatniej prostej. Jak informuje wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, trwa analiza uwag. Samo uruchomienie rejestru było planowane na trzeci kwartał 2023 roku, ale problemem mogą być prace w Sejmie, bo zbliża się koniec kadencji.

12.06.2023

Frankowicz może mieć trudniej z zabezpieczeniem spłaty rat kredytu, chyba że TSUE mu pomoże

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Zmiany w procedurze cywilnej, które wejdą w życie od 1 lipca, mogą znacznie utrudnić uzyskiwanie przez frankowiczów zabezpieczenia spłat rat kredytu. Dlatego, że zażalenia na taką decyzję "przechodzą" do sądów drugiej instancji. A ich decyzje do tej pory szły w kierunku nieudzielania takich zabezpieczeń. Ratunkiem może być jednak TSUE, który 15 czerwca zajmie się zabezpieczeniami w sprawach frankowych.

12.06.2023

Wnioski dowodowe tylko w uzasadnieniu pozwu? Sędzia je pominie

Wymiar sprawiedliwości

Już wkrótce część pełnomocników będzie musiała zmienić swoje przyzwyczajenia dotyczące przygotowywania pozwu. Od 1 lipca wnioski dowodowe będą musiały być wyraźnie wyodrębnione, zgłoszenie ich tylko w uzasadnieniu może spowodować, że nie wywołają żadnych skutków. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że to wpłynie pozytywnie na ekonomikę procesu.

10.06.2023

Sprawa frankowa ciągnie się w nieskończoność, można skarżyć się na przewlekłość

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sprawy frankowe ciągną się latami, a przyczyny tego bywają różne. Frankowiczowi, podobnie jak innym obywatelom, przysługuje w takiej sytuacji skarga na przewlekłość. Prawnicy podkreślają jednak, że kończy się to zazwyczaj przyznaniem niewielkiego odszkodowania, np. 2 tys. zł, a problemu odległego wyroku nie rozwiązuje. Bywa jednak, że po skardze sąd szybciej wyznacza termin rozprawy.

09.06.2023

Prawomocne skazanie może zapewnić wygraną w sprawie cywilnej

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli zapadnie prawomocny wyrok skazujący w sprawie związanej z prowadzonym postępowaniem cywilnym, wówczas sąd cywilny nie tylko nie może pominąć tego orzeczenia, ale ma obowiązek brać pod uwagę to, co z niego wynika w zakresie ustaleń odnoszących się do popełnienia przestępstwa. To więc oznacza, że wynik sprawy karnej może mieć istotne znaczenie dla biegu procesu cywilnego.

08.06.2023

Premier: Niech TK powie, jaki ma być pełny skład Trybunału

Wymiar sprawiedliwości

Po kilku miesiącach klinczu, który spowodowany jest obstrukcją części sędziów w Trybunale Konstytucyjnym, doszliśmy wraz prawnikami w KPRM do wniosku, aby złożyć wniosek do TK dotyczący ustawy o organizacji pracy tegoż Trybunału - poinformował w środę rano premier Mateusz Morawiecki. Później rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że wniosek trafił już do TK.

07.06.2023

Mało sędziów dyscyplinarnych? Adwokatura chce wybierać dodatkowych

Prawnicy

Nadzwyczajny Zjazd Adwokatury, który zbierze się 16 czerwca, ma zająć się uchwałą dotyczącą ustalania liczby członków i zastępców członków Wyższego Sądu Dyscyplinarnego oraz sądów dyscyplinarnych. Chodzi o to, by w razie konieczności można było przeprowadzić wybory uzupełniające sędziów i zastępców sędziów dyscyplinarnych. Następowałoby to na wniosek prezesa sądu i w trakcie zwyczajnego i nadzwyczajnego zjazdu izby.

07.06.2023

Pełnomocnik z urzędu od pierwszej instancji, aż po... kasację

Wymiar sprawiedliwości

1 lipca wchodzi w życie zmiana w zakresie pełnomocnictwa procesowego - może okazać się szczególnie dotkliwa dla pełnomocników z urzędu. Zgodnie z nią reprezentacja klienta ma obejmować nie tylko pierwszą i drugą instancję, ale też skargę kasacyjną i postępowanie kasacyjne. Sąd Najwyższy stał dotąd na stanowisku, że pełnomocnictwo procesowe nie obejmuje umocowania do wniesienia skargi kasacyjnej.

07.06.2023

Poprawki prezydenta prawniczej tajemnicy zawodowej nie uchronią

Wymiar sprawiedliwości

W projekcie nowelizacji ustawy o Państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich, prezydent chce wprowadzić zakaz przesłuchiwania jako świadków adwokata albo radcy prawnego co do faktów, o których dowiedział się, udzielając porady prawnej lub prowadząc sprawę. To by oznaczało ochronę tajemnicy obrończej na zasadach takich samych jak w procedurze karnej. Prawnicy alarmują jednak, że nadal zagrożone są tajemnice zawodowe.

06.06.2023

Dobry "frankowy" pozew nie wystarczy - potrzebny komplet dokumentów

Wymiar sprawiedliwości

Kredytobiorcy frankowi, którzy chcą wejść w spór sądowy z bankiem i skorzystać z pomocy radcy prawnego bądź adwokata, muszą liczyć się z tym, że od przestąpienia przez nich progu kancelarii, do momentu złożenia pozwu, upłynie około 1-4 miesięcy. To czas potrzebny m.in. na zgromadzenie dokumentów - np. informacji z banku, jaka kwota, z rozbiciem na raty, została już spłacona.

05.06.2023

Wpływy rosyjskie nie wystarczą do zwolnienia z tajemnicy obrończej

Wymiar sprawiedliwości

W projekcie nowelizacji ustawy o Państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich, prezydent chce wprowadzić zakaz przesłuchiwania jako świadków adwokata albo radcy prawnego co do faktów, o których dowiedział się udzielając porady prawnej lub prowadząc sprawę, duchownego w zakresie tajemnicy spowiedzi oraz mediatora, co do faktów, o których dowiedział się od oskarżonego lub pokrzywdzonego.

03.06.2023

Kryształowe serca - radcowie prawni nagrodzeni za działalność społeczną

Prawnicy

Wsparcie dla dzieci i młodzieży, pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem, w tym w wyniku handlu ludźmi, osobom z niepełnosprawnościami, walka o prawa kobiet, pacjentów oraz uchodźców z obszarów wojennych - to tylko część działań, za które w tym roku dziewięcioro radców prawnych otrzymało Kryształowe Serca. Przyznane zostało też specjalne wyróżnienie od Wolters Kluwer Polska.

03.06.2023

TK: Prezydent mógł ułaskawić ministrów, mimo że wyrok nie był prawomocny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nie powinien zajmować się sprawą ułaskawienia Mariusza Kamińskiego, a prezydent miał do podjęcia tej decyzji pełne prawo - orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny. TK zebrał się w tej sprawie — wyjątkowo, bo wcześniej nie udawało się zebrać wymaganej liczby sędziów — w pełnym składzie. Był to wyścig z czasem, bo we wtorek kasację w tej sprawie ma rozpatrzyć Sąd Najwyższy.

02.06.2023

Adwokatura chce uchylenia rozporządzenia dotyczącego stawek "za urzędówki"

Wymiar sprawiedliwości

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wystąpiło właśnie do premiera Mateusza Morawieckiego, by złożył, na podstawie art. 149 ust. 2 Konstytucji RP, wniosek do Rady Ministrów o uchylenie w całości rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu. Powód? Zakwestionowanie konstytucyjności tych przepisów przez Trybunał Konstytucyjny.

02.06.2023

Projekt kompleksowo regulujący ochronę dzieci trafił do Sejmu

Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne

Projekt ustawy o ochronie małoletnich został złożony w Sejmie 12 maja, właśnie został mu nadany numer druku. Istnieje szansa, że posłowie zajmą się nim na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Projekt zakłada wdrożenie systemu analizy poważnych przypadków krzywdzenia dzieci, szczegółowe uregulowanie warunków wysłuchań w sprawach cywilnych, wzmocnienie reprezentacji małoletniego przed sądem oraz nałożenie szerszego obowiązku wprowadzania standardów ochrony małoletnich.

02.06.2023

Albo waloryzacja pensji pracowników prokuratury, albo będą protesty

Prokuratura Prawo pracy

W ocenie Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP podnoszenie wynagrodzenia minimalnego jest słuszne, ale nie wystarczy. Musi mu towarzyszyć systemowe podnoszenie płac pracowników, pełniących służbę od wielu lat. Związki zawodowe przedstawiają swoje propozycje w tym zakresie, ale też przygotowują się do akcji protestacyjnych.

02.06.2023

Minister chce wyższych kar dla sprawców wypadków i ułatwień w stosowaniu aresztowania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Zbigniew Ziobro zapowiedział w czwartek kolejne zaostrzenie kar dla sprawców śmiertelnych wypadków drogowych oraz wprowadzenie zmian ułatwiających stosowanie środków zapobiegawczych, w szczególności tymczasowego aresztu. Zmiana w przepisach karnych ma podnieść zagrożenie z 12 na 20 lat pozbawienia wolności, a w odniesieniu do środków zabezpieczających ma być wprowadzone ograniczenie możliwości powołania się na stan zdrowia.

01.06.2023

Będzie wyrok w sprawie ustawy o SN, nie będzie zmian w Trybunale Konstytucyjnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na najbliższym posiedzeniu plenarnym - między 14 a 16 czerwca br. - Sejm raczej nie będzie głosować nowelizacji ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Właśnie poinformowano, że jeśli Trybunał Konstytucyjny wyda oczekiwany przez władze wyrok w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, prace nad projektem dotyczącym zmian w TK zostaną wstrzymane.

01.06.2023

Waldemar Koper nowym wiceprezydentem European Company Lawyers Association

Prawnicy

26 maja w Zurychu podczas Zgromadzenia Ogólnego European Company Lawyers Association (ECLA) z siedzibą w Brukseli, stowarzyszenia pełniącego role patronacką dla 25 krajowych stowarzyszeń prawników wewnętrznych, wybrano nowy Zarząd ECLA na kolejna dwuletnią kadencję. Wiceprezydentem ECLA został radca prawny Waldemar Koper, przedstawiciel Krajowej Izby Radców Prawnych i prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw w Warszawie.

31.05.2023

27 czerwca - kolejny termin w TK w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na 27 czerwca br. Trybunał Konstytucyjny wyznaczył kolejny termin rozprawy w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Uchwalona niedawno nowela ma wypełnić "kamień milowy" dotyczący sądownictwa związany z realizacją unijnego Krajowego Planu Odbudowy. Na razie fundusze są wstrzymane ze względu na wątpliwości co do niezależności sądów w Polsce.

31.05.2023