Konkurs „Kryształowe Serce Radcy Prawnego” jest organizowany dorocznie przez samorząd radcowski i cieszy się dużą popularnością. W pierwszym etapie konkursu radcy/radczynie prawne, aplikanci/aplikantki radcowskie, organizacje społeczne, organizacje pozarządowe, organy administracji publicznej, organy wymiaru sprawiedliwości, środowiska prawnicze i inne podmioty wskazane w regulaminie konkursu mogą zgłaszać do kapituły konkursu kandydatów i kandydatki spośród członków danej okręgowej izby radców prawnych. W skład kapituły konkursu wchodzą: Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik oraz członkowie KRRP - Maciej Bobrowicz, Weronika Filiks-Michalska, Alicja Juszczyk, Gabriela Krajczewska, Jan Łoziński oraz Teresa Żurowska.

Ważnym dodatkowym elementem konkursu jest głosowanie internetowe w kategorii 2 – „Nagroda Internautów. Wyróżniająca działalność społeczna oraz bezinteresowna pomoc”. Laureat/laureatka zostaje wyłoniona spośród nominowanych w konkursie w wyniku głosowania internetowego.

Dodatkowo wyróżnienie przyznano też od Wolters Kluwer Polska. 

Czytaj: Kryształowe Serca Radcy Prawnego wręczone. Wiele za pomoc dla Ukrainy>>

Dziewięcioro wspaniałych 

Tegoroczni laureaci konkursu  „Kryształowe Serce Radcy Prawnego” to:

1. Ryszard Brzostowski radca prawny z Krakowa - specjalizuje się w zakresie prawa gospodarczego oraz prawa pracy. Od wielu lat łączy życie zawodowe z inicjatywami pro bono – począwszy od wsparcia dzieci i młodzieży, po współpracę ze stowarzyszeniami sportowymi, historycznymi i odpowiedzialnymi za zdrowie, również psychiczne. Jest zaangażowany w działalność samorządu radcowskiego, otrzymał wiele medali za zasługi jakie pełnił na rzecz samorządu. Od kilku kadencji pełni funkcję członka Sądu Dyscyplinarnego przy OIRP w Krakowie.

Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Już w trakcie studiów podejmował wiele inicjatyw społecznych. Zainicjował powstanie nieoficjalnej prawniczej drużyny piłkarskiej, która działała przez kolejne 25 lat. W okresie przemian społecznych po 1990 r. z zaangażowaniem wspierał lokalne organizacje służąc im pomocą prawną. Z jego inicjatywy doszło do reaktywacji jednostki strzeleckiej w Dębicy. Do dziś wspiera finansowo Związek Strzelecki „Strzelec” im. J. Piłsudskiego, a za swoje zasługi został wyróżniony srebrnym krzyżem. Co więcej, przez kilkanaście lat finansował comiesięczne stypendium dla dobrego ucznia z ubogiej rodziny w dębickim Gimnazjum nr 1. Przyczynił się również do powstania pierwszego hospicjum na Litwie, w Wilnie. Wraz z siostrą zakonną Michaelą Rak pomagał osobiście w pracach budowy organizując wyjazdy wolontariuszy. Za pomoc i wsparcie finansowe został nagrodzony statuetką „Nasze Hospicjum w Państwa Dłoniach”. Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście” w Zabawie k. Tarnowa, gdzie do teraz jest członkiem Zarządu i świadczy usługi prawne poro bono. 

Czytaj w LEX: Król Małgorzata, Wojtczak Sylwia - Dwugłos w sprawie dopuszczalności sporządzenia przez radcę prawnego opinii o naruszeniu przez innego radcę prawnego zasad etyki zawodowej >>

2. Hubert Guz, radca prawny z Rzeszowa - specjalizuje się w prawie cywilnym, w szczególności prawie rodzinnym, opiekuńczym i upadłościowym oraz prawie karnym pod kątem pomocy pokrzywdzonym przemocą. Zawód radcy prawnego wykonuje od 2015 r., jest członkiem Komisji Promocji i Polityki Informacyjnej przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Rzeszowie. Mecenas od wielu lat udziela nieodpłatnych porad prawnych przy OIRP w Rzeszowie. Brał udział w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem i Dniach Otwartych OIRP Rzeszów, a od 2016 r. do dziś działa na rzecz Ośrodka dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem na terenie woj. podkarpackiego, gdzie pomaga pokrzywdzonym m.in. przemocą domową, oszustwami i przestępstwami bankowymi.

Pro bono regularnie udziela porad osobom wymagających pomocy, w trudnej sytuacji materialnej i życiowej zarówno w kancelarii, jak i online. Po wybuchu wojny na Ukrainie w ramach działalności na rzecz fundacji „Świat Bez Barier” pro bono wspiera punkty informacji prawnej utworzone przez OIRP Rzeszów, gdzie pomaga w znalezieniu tymczasowych miejsc zamieszkania dla uchodźców, bierze udział w zbiórkach odzieży i żywności, jak również przekazuje darowizny pieniężne na rzecz pokrzywdzonych, a prywatnie jest honorowym dawcą krwi.

3. Katarzyna Kłobukowska radczyni prawna z Gdańska, specjalizuje się w prawie rodzinnym, opiekuńczym oraz gospodarczym i upadłościowym. Aplikację radcowską ukończyła przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku. Od początku swojej drogi zawodowej jest zaangażowana społecznie, kierując się ideą „zawsze z poszanowaniem prawa na rzecz człowieka potrzebującego pomocy”. Pro bono działa na rzecz kobiet i dzieci pokrzywdzonych przestępstwem. Jest również członkiem Komisji ds. praw człowieka przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku. Od 2014 r. udziela bezpłatnych porad prawnych w ramach akcji „Niebieski Parasol”, współpracowała pro bono z Punktem Interwencji Kryzysowej w Starogardzie Gdańskim, a od 2017 r. do dnia dzisiejszego pracuje w Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” w Starogardzie Gdańskim. Po godzinach reprezentuje kobiety doświadczające przemocy, jest też kuratorem procesowym, posiada wiedzę psychologiczną i zawsze stawia na pierwszym miejscu dobro słabszych i bezbronnych.

Nieodpłatnie prowadzi spotkania ze studentami pedagogiki poszerzając świadomość z zakresu ochrony interesów najmłodszych. Od wybuchu wojny na Ukrainie, angażuje się w pomoc prawną dla uchodźców.

Czytaj w LEX: Ograniczenia wolności pracy na przykładzie zawodu radcy prawnego >>

4. Aleksandra Petrykowska radczyni prawna z Warszawa - specjalizuje się w prawie spółek, fuzjach i przejęciach, finansowaniu inwestycji oraz obsługach transakcji venture capital i private equity. W 2018 r. założyła Kancelarię Prawną PSM Legal. Dodatkowo jest doktorantką PAN, gdzie pracuje nad dysertacją doktorską pod opieką prof. A. Szajkowskiego z materii prawa spółek. Pro bono skupia się na pracy na rzecz uchodźców w ramach współzałożonej przez siebie Fundacji OGDM, gdzie pełni funkcję członka Rady Fundacji. Prowadzi również działalność mentoringową na rzecz kobiet w ramach fundacji Vital Voices założonej w 1997 r. przez ówczesną Pierwszą Damę Ameryki Hillary Clinton i Sekretarz Stanu Madeleine Albright.

Po wybuchy wojny na Ukrainie w stu procentach poświęciła się niesieniem pomocy poszkodowanym. Poza nieodpłatnymi poradami prawnymi, zajmowała się również udzielaniem doraźnej pomocy, m.in. w zakresie zakwaterowania, wsparcia psychologicznego, realokacji czy edukacji. Fundacja OGDM („Od Granicy Do Mieszkania”), której jest założycielką, powstała z misją niesienia pomocy dzieciom i uchodźcom z terenów objętych działaniami wojennymi. Działania Fundacji pomogły około kilkudziesięciu tysiącom uchodźców na tak ogromną skalę, że zostały zauważone również przez zagraniczne media m.in. NBC News. Mecenas Petrykowska została wyróżniona przez Fundację „Porozumienie bez Barier” założoną jeszcze przez Pierwszą Damę RP Jolantę Kwaśniewską – za pomoc przy organizacji programu mentoringowego dla Ukrainek.

Mecenas jest też tegoroczną laureatką „Nagrody Internautów. Wyróżniająca działalność społeczna oraz bezinteresowna pomoc”. 

5. Filip Rakoczy-Nazimek radca prawny z Wrocławia - specjalizuje się w pracy z osobami zagrożonymi wykluczaniem społecznym, tj. cudzoziemcami, mniejszościami narodowymi i etnicznymi. Pro bono prowadzi nieodpłatne porady prawne, broni osób w sprawach dotyczących granic wolności słowa czy przestępstw motywowanych uprzedzeniami. W 2014 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim, po czym w 2015 r. rozpoczął aplikację radcowską i studia doktoranckie. Zarówno zawodowo jak i pro bono współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi w ramach ich działalności społecznej. Obecnie jest też wykładowcą na Uniwersytecie SWPS i członkiem Komisji Praw Człowieka i Praworządności.

Od 2018 r. do dziś współpracuje z NOMADA – Stowarzyszeniem na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego. W ramach współpracy prowadził sprawy dotyczące m.in. wsparcia ofiar handlu ludźmi, ochrony międzynarodowej w Polsce i legalizacji pobytów, detencji cudzoziemców i przemocy motywowanej uprzedzeniami. Ponadto prowadził szkolenia dla radców prawnych, aktywistów i innych osób zaangażowanych w pomoc obywatelom Ukrainy. Od lutego do maja 2022 r. w ramach porozumienia pomiędzy Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego oraz Okręgową Izbą Radców Prawnych świadczył bezpłatną pomoc prawną dla uchodźców. 

6. Joanna Sienkiewicz, z Białegostyku - na co dzień specjalizująca się w prawie rodzinnym. Jest absolwentką Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku. Tytuł magistra uzyskała w 2018 r., w ubiegłym roku ukończyła aplikację radcowską. Udziela się społecznie wspierając organizacje samorządowe wiedzą merytoryczną z zakresu prawa. Od 3 lat współpracuje z Fundacją Wspierania Rodziny i Społeczeństwa ISKRA w kwestii działań prawno -administracyjnych.

Mecenas świadczy również usługi pro bono pomagając ubogim i wykluczonym społecznie. Jest zaangażowana w realizację wielu projektów, m.in. „Centrum Reintegracji Rodziny”, gdzie pomogła 120 rodzinom przeżywającym trudności opiekuńczo-wychowawcze. W projekcie „Dobre Miejsca BOF” czuwała nad koordynacją usługi krótkookresowego dziennego pobytu, w ramach którego wspierane są osoby z niepełnosprawnościami, również intelektualnymi. Dzięki jej inicjatywnie zorganizowano dla podopiecznych bal świąteczny. Współpracuje z Krajowym Towarzystwem Autyzmu Oddział w Białymstoku i wspiera w zakresie porad prawnych podopiecznych z całego województwa. 

Czytaj w LEX: Niezależność sądów i niezawisłość sędziowska z perspektywy radcy prawnego >>

7. Anna Socha radczyni prawna z Krakowa - specjalizuje się w prawie gospodarczym, korporacyjnym, podatkowym, a także prawem własności intelektualnej i nowych technologii. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 2019 r. zdobyła tytuł radcy prawnego. Jeszcze w trakcie studiów rozpoczęła pracę w kancelarii prawnej jednocześnie podejmując wolontariat w Fundacji „Cognosco”. Nieodpłatnych porad prawnych świadczy również dla uchodźców z Ukrainy.

Od lutego 2022 r. jest zaangażowana w pomoc materialną i prawną ze szczególnym naciskiem na wdowy i sieroty po poległych żołnierzach. Pomaga kobietom i dzieciom zaadaptować się w nowej rzeczywistości, uzyskać legalny pobyt i zwiększać kwalifikacje zawodowe. Brała udział w wielu akcjach charytatywnych, jak np. program „Plecaczek” – polegający na dostarczeniu plecaków z podstawową wyprawką dla dzieci, prowadziła warsztaty uświadamiające o obowiązującym prawie pracy w Polsce. Ponadto wraz z parafią Matki Boskiej Fatimskiej w Krakowie utworzyła nieformalną działalność „Grupa nadziei”, która dba o wsparcie psychiczne i adaptację kobiet z Ukrainy na rynku pracy, organizując warsztaty i szkolenia m.in. z języka polskiego, angielskiego czy nawet fryzjerstwa. Fundatorka „Grupy nadziei” ma w planach organizowanie nieodpłatnej pomocy dla mieszkańców parafii, zwłaszcza osób chorych i starszych, świadcząc na ich rzecz usługi, np. sprzątające, zatrudniając przy tym bezrobotnych z Ukrainy, jednocześnie dając im realną szansę na stałe zatrudnienie i tym samym legalny pobyt w Polsce.

8. Krzysztof Strzyżewski radca prawny z Olsztyna - ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Łódzkim, a od 1996 r. wykonuje zawód. Był zaangażowany w działalność samorządową pełniąc m.in. funkcję członka Sądu Dyscyplinarnego w OIRP w Olsztynie, był również Dziekanem VI kadencji OIRP w Olsztynie. Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie udziela nieodpłatnego wsparcia z zakresu porad prawnych i organizuje pomoc materialną dla ofiar.

Początkowo działał jako wolontariusz na Dworcu Centralnym w Warszawie, gdzie wykonywał tłumaczenia, udzielał porad i zajmował się organizacją zakwaterowania dla uchodźców. Niejednokrotnie poświęcał swoje życie prywatne, aby nieść wsparcie. Realizował wykłady o prawach ofiar wojny w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ostrołęce, w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego w Ostrołęce. Zajmował się również doraźnym wsparciem – organizował zbiórki, czterokrotnie wyjechał na Ukrainę, również jako kierowca, przekazując żywność i środki medyczne dla potrzebujących.

9. Tomasz Ziółkowski radca prawny z Poznania - specjalizuje się w prawie gospodarczym i prawie medycznym. W 2005 r. ukończył aplikację radcowską i od tego czasu wraz ze wspólniczką prowadzi własną kancelarię. Jego działalność pro bono skupia się na wsparciu prawnym kobiet pokrzywdzonych przemocą i pomocy pacjentom w dochodzeniu swoich praw i roszczeń podczas sporów z podmiotami leczniczymi.

Czytaj w LEX: O rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu adwokata oraz radcy prawnego >>

Od 2015 r. nieodpłatnie współpracuje z Fundacją Śladami Życia – celem fundacji jest szeroko pojęta pomoc osobom potrzebującym – samotnym matkom, ofiarom przemocy i pacjentom hospicjów w ostatnich chwilach ich życia. Zawód radcy prawnego jest też dla niego swego rodzaju misją – prowadził wieloletnie procesy sądowe pro bono dla klientów, których sytuacja materialna nie pozwoliłaby na uzyskanie profesjonalnej pomocy. Jest zaangażowany również w działania Fundacji Ewy Błaszczyk – AKOGO, a w marcu br. wziął udział w uroczystej gali charytatywnej, na której swoją premierę miała książka „50 OS BIZNESU DLA FUNDACJI AKOGO?” wydana przez magazyn „BUSINESSWOMAN&life”, w której zostały upamiętnione jego działania. Podjął też współpracę z malarką MaNa Art – kupując jej obrazy, z których dochód został przeznaczony na wsparcie finansowe Hospicjum Dziecięcego w Warszawie. Udzielał też wsparcia dla  Domu Dziecka w Kaliszu – zarówno poprzez darowizny, jak i reprezentowanie Domu Dziecka w postępowaniach dotyczących zadośćuczynień na rzecz placówki.

Podczas gali wręczono także nagrodę ambasadora mediacji - otrzymał ją sędzia Tomasz Kałużny z Sędu Rejonowego w Białymstoku m.in. za szczególną aktywność w obszarze mediacji, bycie prekursorem rozwiązań, które wpływają na zwiększenie jej stosowania, zaangażowanie w jej propagowanie i szkolenia.

 

 

 

Kształtowanie wizerunku dobrem 

Włodzimierz Chróścik prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, podkreślał że samorząd radcowski mocno inwestuje w wizerunek. 

- Ale to wasza działalność, praca u podstaw pokazuje i buduje wizerunek naszego zawodu, ludzi zaangażowanych i skłonnych do pomocy - mówił. Dodawał, że taką determinację we wspieraniu obywateli utrudnia kwestia niskich stawek za sprawy z urzędu, ale jak zaznaczył trwają prace by to zmienić. 

- Lauretom dziękujemy, ci laureaci ciężko pracują na wizerunek samorządu i na to jak nas postrzegają inni. Wykonują kolosalną pracę - mówił z kolej Maciej Bobrowicz, były prezes KRRP.  - Nas wszysztkich nie ocenia się jako bezwględnych prawników goniących za pieniędzmi, ocenia się nas jako osoby które potrafią zapomnieć o pieniądzach i robią fantastyczne rzeczy. Dziękuje wszystkim laureatom, dziękuje za to co zrobiliści dla ludzi, któch często nie znacie, dziękuję za to zrobiliście dla samorządu. Dziękuje wam wszystkim - zaznaczał. 

Wyróżnienie od Wolters Kluwer Polska 

Mecenas Tomasz Ziółkowski w związku ze swoją działalnością i zaangażowaniem otrzymał też wyróżnienie Wolters Kluwer. Jak uzasadniono "za dostrzeganie potrzeb wielu grup społecznych - kobiet doświadczających przemocy, nieuleczalnie chorych i pozbawionych opieki rodzicielskiej dzieci oraz osób w śpiączce i ich rodzin".

- Chciałbym podziękować Krajowej Radzie Radców Prawnych za możliwość przyznania nagrody Wolters Kluwer w tak ważnym i zaangażowanym społecznie konkursie. Wszyscy potrzebujemy gratyfikacji za naszą pracę, by móc się utrzymać i godnie żyć. Co jakiś czas stajemy jednak wobec wyzwania, które wymaga od nas poświęcenia uwagi i zaangażowania w problemy innych osób, bez oczekiwania niczego w zamian. Widzę dużą wartość w tym, że środowisko prawnicze dostrzega te potrzeby i z otwartością na nie odpowiada - powiedział Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.