Minister sprawiedliwości zapowiada analizy przepisów systemu karnego

Wymiar sprawiedliwości

Będą dokonane analizy z udziałem ekspertów, jakie przepisy systemu karnego chcemy eliminować, a jakie zachować - zapowiedział w piątek minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Według niego, trwa etap powoływania komisji kodyfikacyjnej do spraw prawa karnego. Celem jest kompleksowe podejście, by zastanowić nad różnymi rozwiązaniami, które zostały przyjęte w ostatnim czasie.

12.01.2024

Jacek Bilewicz pełniącym obowiązki prokuratora krajowego

Prawnicy

Prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki prokuratora krajowego – poinformowało w piątek wieczorem Ministerstwo Sprawiedliwości. Wcześniej prokurator generalny prof. Adam Bodnar wręczył Dariuszowi Barskiemu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro nie wywołało skutków prawnych. Prezydent Andrzej Duda pisze, że działania Bodnara to "rażące naruszenie prawa".

12.01.2024

Nowa ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa już gotowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar ogłosił, że jest już gotowy projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt sprowadza się do tego, że sami sędziowie będą wybierać członków-sędziów KRS. W Radzie nie będą mogli zasiadać sędziowie delegowani do ministerstwa sprawiedliwości. Projekt nie dotyka jednak problemu, co dalej z sędziami powołanymi przez neo-KRS.

12.01.2024

16 sędziów odwołanych z delegacji do MS, KRS i KSSiP

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał 16 sędziów z delegacji do resortu sprawiedliwości, biura Krajowej Rady Sądownictwa, Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości i Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury – poinformowało 12 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości. Na liście jest b. wiceminister Łukasz Piebiak i m.in. zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy warszawskim SO Jakub Iwaniec.

12.01.2024

Wąsik i Kamiński mogli być już na wolności, prezydent podrzucił "gorący kartofel" Bodnarowi

Wymiar sprawiedliwości

Prezydent na podstawie art. 139 Konstytucji mógł niemal od ręki zapewnić byłym szefom CBA Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi wolność, wystarczyło jedynie podpisać akt łaski. Wybrał jednak zdecydowanie dłuższą drogę, przekazując sprawę Prokuratorowi Generalnemu. Ten może mu ją szybko zwrócić, wydając w tym zakresie swoją własną opinię lub skierować sprawę do sądów - by to one oceniły czy w tym przypadku istnieją przesłanki do ułaskawienia. Niezależnie od tego, prezydent nadal jest swoistym kluczem do wolności.

12.01.2024

Prezydent ułaskawia b. szefów CBA rękami sądu i prokuratora generalnego?

Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, 11 stycznia, że na prośbę żon były szefów CBA - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wszczyna postępowanie ułaskawieniowe. W ocenie prawników jest jednak w tym haczyk, ponieważ powołał się na art. 568 k.p.k., który dotyczy "wstrzymania wykonania kary lub zarządzenie przerwy w jej wykonaniu do czasu zakończenia postępowania o ułaskawienie", co z kolei leży w gestii sądu wydającego opinię i... prokuratora generalnego.

12.01.2024

Powstał społeczny projekt zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Koalicja organizacji pozarządowych oraz prawników połączyła siły i stworzyła wspólną koncepcję tego, jak odbudować sądownictwo i prokuraturę. W ramach tej współpracy powstał pakiet ustaw i rekomendacji towarzyszących, które rozwiązują kluczowe problemy systemu. Projekty te nie są projektami jakiejkolwiek opcji politycznej, to projekty społeczne, które powstały w ramach działań obywatelskich. Można je już znaleźć na stronie profinfo.pl.

12.01.2024

Sprawy frankowe do sądu elektronicznego? Jest wiele wątpliwości

Wymiar sprawiedliwości

Sprawy frankowe skutecznie przyblokowały pracę wydziałów cywilnych. W ocenie części sędziów są na tyle powtarzalne, że mogłyby być rozstrzygane przez sąd elektroniczny, poprzez specjalny system informatyczny. Wątpliwości mają tu jednak pełnomocnicy, zarówno kredytobiorców, jak i banków. Przeszkodą dla takich rozwiązań może być Konstytucja, a algorytm nie we wszystkim wyręczy sędziego.

12.01.2024

Kontrola operacyjna pod czujnym okiem Prokuratora Krajowego - jest projekt rozporządzenia

Prokuratura

14 grudnia weszły w życie kolejne przepisy z dużej nowelizacji Prawa o Prokuraturze, przyjętej latem 2023 r. w pakiecie noweli 30. ustaw. Chodzi o to, że w Prokurator Krajowy przejął od Prokuratora Generalnego kompetencje dotyczące kontroli nad czynnościami operacyjno-rozpoznawczymi. Do opiniowania trafił właśnie drugi projekt nowego kierownictwa MS, który dostosowuje do tych zmian rozporządzenie z 13 lutego 2017 r.

12.01.2024

KRS zaniepokojona działaniem prezesa Izby Pracy SN, ale nie cała

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła w czwartek stanowisko, w którym wyraża zaniepokojenie działaniami prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi oczywiście o sprawę odwołań Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w związku z wygaszeniem ich mandatów poselskich. "Za" była część sędziowska Rady, zdecydowanie przeciw jej członkowie parlamentarzyści. Podkreślali, że to walka polityczna i atak na ostatniego, legalnego prezesa SN.

11.01.2024

Prokurator Krajowy ma czas do 17 stycznia w sprawie odwołania z delegacji 144 prokuratorów

Prokuratura

Wciąż nie ma odpowiedzi Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego, na polecenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, by odwołano z delegacji w sumie 144 prokuratorów - 94 z Prokuratury Krajowej i 50 z prokuratur regionalnych. Jak ustaliło Prawo.pl, ma na to czas do 17 stycznia br. Tymczasem prokuratury regionalne alarmują, że taki krok oznacza poważne konsekwencje m.in. dla postępowań.

11.01.2024

KRS negatywnie o projekcie regulaminu sądów

Prawnicy

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa konkretne wskazywanie w akcie ministra sprawiedliwości wymogów co do treści orzeczeń, naruszałoby sferę niezawisłości sędziowskiej. Niewyobrażalnym jest w demokratycznym państwie prawa, by organ władzy wykonawczej narzucał władzy sądowniczej tego rodzaju dyrektywy, np. każdorazowe nawiązanie do art. 19 TUE czy art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - czytamy w opinii. Trzech na 18 członków Rady nie zgodziło się z tym stanowiskiem.

10.01.2024

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego już "ściga" sędziów za Kamińskiego i Wąsika

Wymiar sprawiedliwości

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Warszawie Jakub Iwaniec zdecydował z urzędu o czynnościach wyjaśniających w sprawie ewentualnych przewinień dyscyplinarnych sędziów lub asesorów sądowych, których przedmiotem było wszczęcie i prowadzenie postępowania wykonawczego w sprawie b. szefów CBA - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

09.01.2024

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik - zatrzymani zgodnie z poleceniem sądu

Prawo karne Administracja publiczna

Policja od rana poszukiwała Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, skazanych niedawno prawomocnym wyrokiem sądu. Poszukiwani politycy PiS skorzystali z zaproszenia prezydenta i pojawili się w Pałacu Prezydenckim. Zdjęcia ze spotkania opublikowano w internecie. Pojawiły się pytania o możliwość wejścia policji na teren Pałacu Prezydenckiego. We wtorek wieczorem wiceszef MSWiA Czesław Mroczek poinformował, że Kamiński i Wąsik zostali zatrzymani zgodnie z poleceniem sądu.

09.01.2024

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłasza nabór na członków zespołu do spraw dzieci

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Powołany zostanie siedmioosobowy zespół ekspertów do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - zapowiedział we wtorek minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Nabór na członków zespołu potrwa do 31 stycznia 2024 r.

09.01.2024

KRS pracuje dalej i planuje posiedzenia nawet na czerwiec

Wymiar sprawiedliwości

Prezydium KRS przedstawiło we wtorek swoje stanowisko - odpowiedź na uchwałę Sejmu dotyczącą niekonstytucyjności wyboru do Rady 15 członków. Zdecydowanie też powtórzyło, że rezygnować z działalności, do końca kadencji, nie zamierza - czego przejawem jest choćby przedstawiony przez przewodniczącą Rady Dagmarę Pawełczyk-Woicką plan posiedzeń m.in. na czerwiec. Wśród sędziów widać jednak niejednomyślność, co najmniej jeden z nich jest gotowy na rozmowy o możliwych rozwiązaniach.

09.01.2024

TSUE nie rozpoznał pytań prejudycjalnych dotyczących powoływania sędziów

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał we wtorek, 9 stycznia br., za niedopuszczalne pytania prejudycjalne dotyczące procedury powoływania sędziów sądów powszechnych w Polsce. Przyczyną było jednak to, że - jak wskazał TSUE - wydanie takiego orzeczenia musi być niezbędne, aby umożliwić sądowi krajowemu rozstrzygnięcie rozpatrywanej przez niego sprawy. A w tym przypadku, w jego ocenie, tak nie było.

09.01.2024

O losach Kamińskiego i Wąsika powinna decydować Izba Pracy SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mandaty poselskie b. szefów CBA - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wygasły 20 grudnia 2023 r., kiedy to nastąpiło ich prawomocne skazanie przez Sąd Okręgowy w Warszawie na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego - podkreślają eksperci prawni Fundacji im. Stefana Batorego. W ich ocenie pod względem prawnym sprawa nie budzi żadnych wątpliwości.

09.01.2024

Po rozwód do notariusza? W ocenie prawników to dobry sposób na odciążenie sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Poprawmy prawo

Wielomiesięczne oczekiwania na 20-minutową rozprawę - to aktualnie rzeczywistość przy polskich rozwodach i to nawet tych, w których nie ma konfliktu między rozstającymi się partnerami. W ocenie prawników, w tym też sędziów, można byłoby to zmienić, umożliwiając w niektórych przypadkach rozwód przed notariuszem. Podstawą miałoby być zgodne oświadczeń małżonków nieposiadających wspólnych małoletnich dzieci.

09.01.2024

KRS zbiera się pierwszy raz po uchwale Sejmu, sędziowie nie zamierzają składać broni

Wymiar sprawiedliwości

We wtorek, 9 stycznia, Krajowa Rada Sądownictwa ma rozpocząć swoje styczniowe posiedzenie. Obrady mogą być burzliwe, bo to pierwsze spotkanie po uchwale Sejmu, w której wskazano, że sędziowska część składu Rady została wyłoniona niezgodnie z Konstytucją, w związku z czym powinna niezwłocznie zaprzestać swej działalności w KRS. A chodzi m.in. o opiniowanie kandydatur na stanowiska sędziowskie, bo choć nowe konkursy mają być wstrzymane, to wiele z nich jest w toku.

09.01.2024