Z pisma zastępcy rzecznika dyscyplinarnego - do którego dotarło Prawo.pl - wynika, że lista rozważanych przez niego przewinień jest długa. Mają to być przewinienia dyscyplinarne o znamionach przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego - chodzi m.in. o art. 231 par. 1 Kodeksu karnego - nadużycie uprawnień, art. 13 par. 1 k.k.  w zw. z art. 189 par. 1 k.k - bezprawne pozbawienie wolności.,art. 223 par. 1 k.k.- czynna napaść na funkcjonariusza i art. 258 par. 1 k.k. - udział w zorganizowanej grupie lub związku.

Dopuścić - w jego ocenie - mogli się ich sędziowie lub asesorzy sądowi z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieście w Warszawie, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, a  przedmiotem było wszczęcie i prowadzenie "niedopuszczalnego prawnie postępowania wykonawczego" w sprawie właśnie b. szefów CBA (II K 784/10). Zastępca rzecznika wskazał też, że mogą mieć one charakter oczywistej i rażącej obrazy prawa, działań kwestionujących umocowanie konstytucyjne organu RP - Trybunału Konstytucyjnego i jednocześnie stanowić uchybienie godności urzędu sędziego.

Czytaj też w LEX: Laskowski Michał, Granice wolności wypowiedzi sędziego w warunkach kryzysu praworządności >

 

Skazanego doprowadza policja, jak się ukryje - będzie list gończy

Od 1 stycznia 2023 r. (czyli już prawie rok) działa zmieniony art. 79 kodeksu karnego wykonawczego. Wcześniej skazanego na karę pozbawienia wolności sąd wzywał do stawienia się w wyznaczonym terminie w areszcie śledczym, położonym najbliżej miejsca jego stałego pobytu, wraz z dokumentem stwierdzającym tożsamość. Sąd mógł polecić doprowadzenie skazanego do aresztu śledczego bez wezwania. A jeśli ten, mimo wezwania, nie stawił się w areszcie, polecał go doprowadzić, a kosztami doprowadzenia obciążał samego skazanego.

Teraz, sąd nie wzywa, a zgodnie z brzmieniem par. 1: poleca zatrzymać i doprowadzić do aresztu śledczego. Jest furtka. Zgodnie z par. 1a - w uzasadnionym wypadku, na wniosek skazanego, sąd może wezwać go do stawienia się w wyznaczonym terminie w areszcie śledczym, położonym najbliżej miejsca jego stałego pobytu, wraz z dokumentem stwierdzającym tożsamość, jeżeli dotychczasowa postawa i zachowanie skazanego uzasadniają przypuszczenie, że skazany stawi się na wezwanie. Ale takie zarządzenie wymaga uzasadnienia. Co więcej, zgodnie z par. 2, jeżeli taki skazany, mimo wezwania, nie stawi się w areszcie śledczym, sąd poleci go zatrzymać i doprowadzić, a kosztami zatrzymania i doprowadzenia obciąży właśnie jego.

Z kolei, w przypadku gdy miejsce pobytu skazanego na karę pozbawienia wolności na terenie kraju nie będzie znane, sąd wyda postanowienie o poszukiwaniu go listem gończym. W liście gończym będą informacje o:

  •     sądzie, który wydał postanowienie o poszukiwaniu listem gończym;
  •     dane o osobie, które mogą ułatwić jej poszukiwanie, a przede wszystkim personalia, rysopis, znaki szczególne, miejsce zamieszkania i pracy, z dołączeniem w miarę możliwości fotografii poszukiwanego;
  •     informację o orzeczeniu, stanowiącym podstawę pozbawienia wolności;
  •     wezwanie każdego, kto zna miejsce pobytu poszukiwanego, do zawiadomienia o tym najbliższej jednostki Policji lub sądu;
  •     ostrzeżenie o odpowiedzialności karnej za ukrywanie poszukiwanego lub dopomaganie mu w ucieczce.

Czytaj też w LEX: Tarapata Szymon, Wykonywanie kary pozbawienia wolności po nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego z 2022 r. >