MS: Nie będzie spotkania z Komisją Wenecką, mogą zwiedzić muzeum

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uznanie obecnej wizyty przedstawicieli Komisji jako oficjalnej byłoby naruszeniem polskiej Konstytucji i rażącym złamaniem Statutu Komisji Weneckiej - stwierdził w liście do tej instytucji wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. I poinformował, że nikt z resortu nie będzie rozmawiał z delegacją, ale zaprasza ją do zwiedzenia mieszczącego się w gmachu MS Muzeum

10.01.2020

Jest zarządzenie - zażalenia poziome można już rejestrować i rozpatrywać

Wymiar sprawiedliwości

Po blisko dwóch miesiącach od wejścia w życie przepisu o zażaleniach poziomych Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało zarządzenie umożliwiające ich rejestrację. Dokument był wyczekiwany przez sędziów - bo bez niego dostawali do rozpatrzenia sprawy, których w statystykach nie ujmowano. Były nawet sugestie, że opóźnienie w wydaniu zarządzenia mało służyć poprawie statystyk.

10.01.2020

Afera hejterska w MS - rzecznik dyscyplinarny nie widzi podstaw do zarzutów

Wymiar sprawiedliwości

Dotychczasowe czynności z udziałem świadków, w tym b. wiceministra sprawiedliwości sędziego Łukasza Piebiaka, nie dały podstaw do wszczęcia postępowań dyscyplinarnych - poinformował RPO sędziowski rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab. To odpowiedź na pytanie Rzecznika dotyczące głośnej sprawy oczerniania sędziów, w czym mieli uczestniczyć pracownicy MS.

09.01.2020

Marszałek Senatu powołał doradców do ochrony konstytucyjności prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prof. Marek Chmaj (na zdjęciu) pokieruje pracami 15-osobowego Zespołu Doradców ds. ochrony konstytucyjności prawa, który działać przy marszałku Senatu jako jego organ opiniodawczo-doradczy. W czwartek marszałek Tomasz Grodzki wręczył nominacje członkom zespołu.

09.01.2020

Za kilka dni będzie ocena Komisji Weneckiej ustawy o dyscyplinarkach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Opinia Komisji Weneckiej w sprawie nowelizacji ustaw sądowych będzie wydana w trybie pilnym i powinna dotrzeć do Polski w przyszłym tygodniu w środę lub czwartek. Taką informację przedstawił w czwartek marszałek Senatu Tomasz Grodzki po spotkaniu z przedstawicielami Komisji. Senat zajmie się ustawą w środę 15 stycznia.

09.01.2020

W Sejmie nie przyjmą delegacji Komisji Weneckiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ze względu na trwające posiedzenie izby, poświęcone ważnym projektom ustaw, zaplanowane liczne komisje sejmowe, a także kilkugodzinne głosowania, organizacja spotkań w oczekiwanym przez przedstawicieli Komisji Weneckiej terminie nie będzie możliwa - poinformowało w nocy ze środy na czwartek Centrum Informacyjne Sejmu.

09.01.2020

RPO: Potrzebna uchwała SN, czy zabezpieczenie może być podstawą izolacji w Gostyninie

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich wielokrotnie podnosił, że izolacja w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, jako zabezpieczenie cywilne jest niedopuszczalna. Potwierdził to też rok temu SN. Problem w tym, że sądy nadal te przepisy stosują, powołując się na konieczność ochrony życia i zdrowia. Teraz sprawą ma zająć się siedmioosobowy skład SN.

09.01.2020

MS usuwa lukę w przepisach, kurator wykreśli karę z rejestru

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przez prawie pół roku w przepisach dotyczących kuratorów była luka, która utrudniała, a nawet uniemożliwiała im kończenie spraw dotyczących osób skazanych na kary ograniczenia wolności. Teraz resort przywrócił zapis precyzujący, że przesłanką do wykreślenia ich z wykazu jest też upływ kary, liczony od dnia jej rozpoczęcia.

09.01.2020

Ziobro: Marszałek Senatu wystąpił do Komisji Weneckiej wbrew prawu

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości powołuje się przy tym na Konstytucję. Chodzi o nowelizacje potocznie nazywaną ustawą kneblującą, która m.in. rozszerza podstawy odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zwrócił się do Komisji 30 grudnia, a ta zdecydował, że wyśle do Polski delegacje.

08.01.2020

Izba Kontroli SN: Można sprawdzać niezależność KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy może badać, czy Krajowa Rada Sądownictwa jest organem niezależnym przy rozpatrywaniu odwołań od uchwał tej Rady dotyczących przedstawiania prezydentowi kandydatów na sędziów - wynika z przyjętej w środę uchwały Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN. - Takie badanie musi odnosić się do konkretnych, jednostkowych uchwał - zastrzega SN.

08.01.2020

Senat: Eksperci krytycznie o ustawie dyscyplinującej sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rażąca sprzeczność z konstytucją, prawem Unii Europejskiej i prawem międzynarodowym, a także zastrzeżenia co do sposobu uchwalenia ustawy przez Sejm - to tylko niektóre z opinii prawnych, krytycznych wobec nowelizacji ustaw sądowych, które przedstawili w środę eksperci podczas prac nad tymi przepisami w komisji senackiej.

08.01.2020

KE: Zmiany legislacyjne w Polsce muszą być zgodne z prawem UE 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wszelkie zmiany legislacyjne muszą być zgodne z porządkiem prawnym Unii Europejskiej i nie powinny prowadzić do dalszego pogorszenia praworządności w Polsce - takie stanowisko wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova oraz komisarz Didier Reynders przedstawili podczas spotkania z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

08.01.2020

RPO apeluje do Senatu o odrzucenie ustawy dyscyplinującej sędziów

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie Rzecznik Praw Obywatelskich ustawa z 20 grudnia, określana jako kagańcowa, jest sprzeczna z zobowiązaniami Polski wobec Unii Europejskiej i kwestionuje jej uczestnictwo w wymiarze prawnym w UE i Radzie Europy. Jak dodaje, wprowadza bowiem narzędzia ingerowania w niezawisłość sędziowską oraz wolność słowa i zrzeszania się sędziów.

08.01.2020

Bułgar, Irlandczyk i Szwed ocenią ustawę o sędziowskich dyscyplinarkach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Bułgar Filip Dimitrow, Richard Barrett z Irlandii, Mats Melin ze Szwecji, a także sekretarz Komisji Weneckiej Thomas Markert znajdą się w delegacji tego organu doradczego Rady Europy, która w czwartek przyjeżdża do Warszawy na dwudniowe rozmowy w związku z pracami nad przygotowaniem pilnej opinii na temat nowelizacji ustaw uchwalonej przez Sejm 20 grudnia.

08.01.2020

Clifford Chance doradzała przy kredycie dla Iglotex

Rynek

Chodzi o kredyt w wysokości 160 mln zł. Kancelaria doradzała BNP Paribas Bank Polska S.A. i Santander Bank Polska S.A. w związku z zawarciem umowy kredytowej z IGLOTEX S.A., spółką portfelową funduszu Penta Investments.

08.01.2020

Penteris - nowa marka na polskim rynku kancelarii

Rynek

Oficjalnie zadebiutowała marka prawnicza Penteris. Wprowadził ją na rynek 50-osobowy zespół, który dotychczas funkcjonował jako polskie biuro Magnusson. To - jak poinformowano - efekt decyzji podjętej jednomyślnie przez warszawskich partnerów o kontynuacji działalności poza siecią.

08.01.2020

HFPC: Sędzia wadliwie powołany zagraża praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Kryzys wokół sądownictwa w Polsce pokazuje, że naruszenia prawa w procesie powoływania sędziów, zwłaszcza w okolicznościach mogących sugerować polityczne motywacje władzy wykonawczej i ustawodawczej, zagrażają poszanowaniu praw człowieka, a także całemu systemowi prawnemu - wskazuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka

08.01.2020

SN odpowie, czy sędziowie mogą pomijać TK przy ocenie konstytucyjności ustaw

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Do Sądu Najwyższego trafiło właśnie pytanie o możliwość stosowania rozproszonej kontroli konstytucyjności. Sędziowie chcą wiedzieć, czy w sytuacji, gdy Trybunał Konstytucyjny nie daje gwarancji rzetelnej oceny, mogą go pomijać. Prawnicy przyznają, że takie rozstrzygnięcie może mieć istotne i dalekosiężne znaczenie, ale dodają, że taki oręż powinien być rozsądnie stosowany.

08.01.2020

Po okrągłym stole będą prace nad zmianami w sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przyjęcie dezyderatu wyrażającego potrzebę zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości oraz powołanie dwóch zespołów eksperckich mających pracować nad rozwiązaniami postulowanej reformy sądownictwa - to wynik wtorkowych obrad zorganizowanego przez PSL okrągłego stołu ws. wymiaru sprawiedliwości.

07.01.2020

Gersdorf: PiS zmienia prawo, by nie wykonać wyroku TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmiany proponowane w ustawie o sędziowskich dyscyplinarkach pozostają w niezgodzie z prawem Unii Europejskiej i co gorsze, mają wyeliminować skutki wyroku TSUE z listopada 2019 r. To jest zasadniczy cel, żeby nie można było zastosować tego wyroku - stwierdziła pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf.

07.01.2020