"Klaps" w Polsce niby zakazany, ale dzieci nadal niedostatecznie chronione

Prawo karne Prawo rodzinne

W Polsce nadal brakuje kompleksowej strategii przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, programów szkoleniowych także dotyczących ich wykorzystywania seksualnego i tych rozwijających kompetencje poszczególnych służb. Potrzebny jest też system umożliwiający analizę m.in. okoliczności i przyczyn zabójstw dzieci i przepisy umożliwiające walkę z patotreściami

03.10.2020

SA: Krajowy rzecznik nie mógł prowadzić dyscyplinarki sędzi z Olsztyna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, który wnioskował o ukaranie sędzi z Olsztyna Doroty Lutostańskiej, nie był do tego uprawniony - uznał w piątek Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi i umorzył postępowanie.

02.10.2020

W poniedziałek Izba Dyscyplinarna rozważy uchylenie immunitetu sędziemu Tulei

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W poniedziałek 5 października 2020 r. ma odbyć się posiedzenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawie uchylenia immunitetu sędziego Igora Tuleyi. Powodem ma być rzekome przekroczenie uprawnień jako funkcjonariusza, które polegało na nakazaniu prokuraturze wyjaśnić nieprawidłowości podczas sejmowego głosowania w grudniu 2016 r., popełnione przez posłów.

02.10.2020

Sąd w Toruniu najpierw "podpadł" związkom, teraz zastrzeżenia ma inspekcja pracy

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy BHP

W ramach "odmrażania sądów" i wprowadzania pracy zmianowej prezes SO w Toruniu zażądała od pracowników wniosków o indywidualny rozkład pracy, grożąc im obniżeniem nagród. “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury domagała się przekazania sprawy rzecznikowi dyscyplinarnemu. Zastrzeżenia miała też inspekcja pracy

02.10.2020

Polak prawnika coraz bardziej ceni, ale rzadko korzysta z jego usług

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zaledwie 18,2 proc. ankietowanych Polaków przyznaje, że w ostatnich pięciu latach skorzystało z usług prawnika. A ci, którzy się na to zdecydowali, przy wyborze kancelarii kierowali się głównie opinią znajomych i własnym rozeznaniem. Reklama i internet nadal mają w tym zakresie mniejsze znaczenie - wynika z badań samorządu radców prawnych.

02.10.2020

RPO proponuje zmiany, które ułatwią zaskarżanie uzasadnień sądów administracyjnych

Wymiar sprawiedliwości

Wyrok formalnie korzystny dla skarżącego, uchylający np. zaskarżoną decyzję, z uwagi na uzasadnienie może w efekcie być dla niego faktycznie niekorzystny, ale do NSA nie można zaskarżyć samego uzasadnienia, tylko cały wyrok WSA. A gdy NSA oddali skargę kasacyjną, to strona nie może liczyć na zwrot kosztów postępowania, które mogą sięgać nawet 50 tys. zł - twierdzi RPO.

01.10.2020

SN: Izba Karna uzupełniona o sędziów z Izby Kontroli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie prof. Antoni Bojańczyk i dr Marek Siwek orzekający dotychczas w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego zostali przeniesieni przez I prezesa SN prof. Małgorzatę Manowską, do orzekania w najbardziej obłożonej sprawami Izbie Karnej. Podyktowane to było lawinowo napływającymi kasacjami i zażaleniami.

01.10.2020

Raport KE: Poważne zarzuty w sprawie praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Kolejne zmiany dotyczące polskiego wymiaru sprawiedliwości budzą poważne obawy w odniesieniu do praworządności, szczególnie w zakresie niezawisłości sądów - stwierdza w swym raporcie Komisja Europejska. Przedstawia też zastrzeżenia dotyczące działalności CBA oraz mediów państwowych.

30.09.2020

COVID-19 wstrzymuje odejście od pracy zmianowej w prokuratorze

Prokuratura Prawo pracy Koronawirus

Mimo planów oraz postulatów prokuratorów i pracowników prokuratury, pozostaje w niej zmianowy system pracy. Decyzję taką uzasadniono "istotnym" wzrostem zachorowań na koronawirusa oraz opinią Głównego Inspektora Sanitarnego. Kolejna analiza ma być przeprowadzona 12 października - a wypłaszczenie krzywej ma oznaczać powrót do "normalności".

30.09.2020

Koronawirus rozkręca mediacje, ale nie w sprawach karnych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W dobie COVID-19 mediacje nabierają nowego znaczenia. Część sądów wprost w swoich zarządzeniach zachęca do jak najczęstszego korzystania z tego narzędzia. A wzrost popularności mediacji dostrzega też resort sprawiedliwości. W ogonie są jednak nadal sprawy karne - i z powodu zbyt ogólnych przepisów i podejścia choćby... śledczych.

30.09.2020

UE: Niemiecka prezydencja modyfikuje mechanizm warunkowości

Prawo europejskie

Łamanie zasad praworządności może skutkować zawieszeniem płatności unijnych dla kraju członkowskiego - przewiduje propozycja niemieckiej prezydencji dotycząca mechanizmu warunkowości w nowym budżecie Unii Europejskiej. Ma ona być dyskutowana w środę na naradzie ambasadorów, a potem na na zaplanowanym na czwartek i piątek szczycie unijnym w Brukseli.

29.09.2020

Napaść na policjanta - kara finansowa na fundusz wspierający policjantów

Prawo karne Policja

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji chce by za czynną napaść, naruszenie nietykalności i znieważenie funkcjonariuszy groziły wyższe kary. Dodatkiem miała by być kara finansowa. Zgodnie z propozycją, miałaby zasilać specjalny fundusz dla rodzin pokrzywdzonych policjantów.

29.09.2020

Unijna prokuratura rozpoczęła pracę, ale bez Polski

Prawo karne Prawo europejskie

Zorganizowane w poniedziałek 28 września br. uroczyste zobowiązanie Europejskiej Prokurator Generalnej i prokuratorów europejskich przed Trybunałem Sprawiedliwości UE zainaugurowało działalność tego organu, który ma prowadzić dochodzenia i ścigać przestępstwa naruszające interesy finansowe Unii Europejskiej.

29.09.2020

IT w służbie przestępców - KE tworzy strategię, Polska ma luki w przepisach

Wymiar sprawiedliwości Policja RODO

Komisja Europejska w strategii bezpieczeństwa na lata 2020-2025 stawia na zwalczenie przestępczości w cyberprzestrzeni - także zagrożeń hybrydowych. Plan jest ambitny, a polskie przepisy - jak mówią eksperci - nadal niewystarczające. I to nie tylko jeśli chodzi o narzędzia w rękach służb, ale też w zakresie ochrony obywateli przed ich nadmiernym zainteresowaniem.

29.09.2020

Nagrywanie czynności notarialnych ma wyeliminować nadużycia, ale prywatność ucierpi

Prawo cywilne Prawnicy RODO

Przygotowywany w Senacie projekt ustawy przewiduje obowiązek nagrywania czynności notarialnych. Problem powstał na kanwie nadużyć związanych z udzieleniem pożyczek osobom niezaradnym i starszym, jednak proponowane rozwiązanie budzi opór notariatu i poważne zastrzeżenia Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

28.09.2020

RPO: Działania prokuratury wobec sędzi Morawiec mogą być represją

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu sędzi Beaty Morawiec może być formą represji za jej oceny zmian w sądownictwie, Izba Dyscyplinarna SN nie może takiego wniosku rozpoznać, bo jest zawieszona, a do tego sędzia wygrała w I instancji proces o ochronę dóbr osobistych wytoczony Ministrowi Sprawiedliwości, jest więc obawa o nadużywanie pozycji ministra

28.09.2020

Projekt: Szczególne gwarancje procesowe dla sprawców, którzy... nie ukończyli 18 lat

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Oskarżonemu, który nie ukończył 18, będzie mógł na sali sądowej towarzyszyć przedstawiciel ustawowy lub gdy przewodniczący nie wyrazi na niego zgody, inna pełnoletnia osoba. Sąd rozpoznający sprawę będzie mógł też wyznaczyć kuratora społecznego, by ten był swoistym gwarantem bezpieczeństwa procesowego nastolatka

28.09.2020

Wiceprzewodnicząca KE zapowiada "alarmujący" raport o praworządności

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Na początku października ma zostać opublikowany raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej - zapowiedziała wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. I zasygnalizowała, że wyniki kontroli są "alarmujące", szczególnie w odniesieniu takich państw jak Polska i Węgry. Dodała, że znajdzie się w nim obiektywny mechanizm porównawczy.

27.09.2020

Testy z egzaminów prawniczych na kwarantannie

Prawnicy

W ubiegłą sobotę 26 września odbyły się w całej Polsce w 21 miastach egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze, w których wzięło udział 6 391 osób, najwięcej na aplikację radcowską. Teraz testy przechodzą kwarantannę. Ich sprawdzanie rozpocznie się dopiero w poniedziałek popołudniu. Pierwsze wyniki zostały ujawnione już w niedzielę wieczorem. Reszta - będzie podana w poniedziałek.

27.09.2020

Jednolity tekst ustawy Prawo o adwokaturze - w najnowszym Dzienniku Ustaw

Prawnicy

Marszałek Sejmu ogłosił w Dzienniku Ustaw nr 1651 jednolity tekst ustawy Prawo o adwokaturze, który obejmuje zmiany wprowadzone ustawą z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych, a także ustawy z 11 września 2019 r. – Przepisy wprowadzające ustawę ‒ Prawo zamówień publicznych oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed 15 września 2020 r.

27.09.2020