W październiku rzecznik TSUE ogłosi opinię w sprawie powoływania sędziów do SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej 15 października wyda opinię w sprawie dotyczącej sędziów, którzy nie dostali od Krajowej Rady Sądownictwa rekomendacji do zasiadania w Sądzie Najwyższym - poinformowały w poniedziałek służby prasowe TSUE. Wyrok w tej sprawie ma odpowiedzieć na pytanie Naczelnego Sądu Administracyjnego

03.08.2020

Amnesty: Będzie ocena realizacji konwencji stambulskiej - są problemy

Prawo karne Prawo rodzinne

Brak kompleksowej definicji przemocy uwzględniającej przemoc ekonomiczną, zbyt wąska definicja gwałtu, a także luki w polskim ustawodawstwie w zakresie środków ochrony, w tym w zakresie zakazów zbliżania, w szczególności w sytuacjach przebywania poza miejscem zamieszkania - takie m.in. uwagi przedstawia Amnesty International

03.08.2020

Francuski minister: Chcemy wiązania funduszy UE z praworządnością

Prawo europejskie

Francja będzie dążyć do tego, by dostęp do unijnego planu naprawy gospodarczej powiązany był z kwestią praworządności - powiedział nowy francuski sekretarz stanu do spraw europejskich Clément Beaune. I dodał, że podtrzymywanie praworządności jest dla Unii Europejskiej "kwestią egzystencjalną".

03.08.2020

Skarga nadzwyczajna, bo sąd błędnie uznał przedawnienie roszczenia 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Fundusz inwestycyjny próbując egzekwować zadłużenie nie mógł wstąpić w prawa banku i nastąpiło przedawnienie roszczenia – uznał Prokurator Generalny, kierując skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego w sprawie dotyczącej niespłaconej pożyczki i ustalenia terminu przedawnienia tego roszczenia.

02.08.2020

ETPC bada, czy polskie służby inwigilują obywateli - RPO składa opinię

Wymiar sprawiedliwości Policja

Polskie przepisy o inwigilacji naruszają kluczowe prawa i wolności obywatelskie, gwarantowane przez konstytucje i prawo europejskie - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Opinię tzw. przyjaciela sądu złożył w sprawie skarg polskich aktywistów z Fundacji Panoptykon i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz adwokata Mikołaja Pietrzaka.

01.08.2020

Prokuratura: Było zlecenie zabójstwa Bogdana Święczkowskiego

Prawo karne Prawnicy

Do Sądu Okręgowego w Opolu wpłynął akt oskarżenia przeciwko przebywającym w zakładzie karnym przestępcom, którzy planowali zabójstwo Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego i jego rodziny. Motywem miała być zemsta. Wniosek skierował Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

31.07.2020

Wybory u adwokatów - jesienią, ale nie na pewno

Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura zdecydowała, że jeśli przepisy i wprowadzane obostrzenia na to pozwolą, zgromadzenia poszczególnych izb adwokackich i Krajowy Zjazd Adwokatury odbędą się w dotychczasowej formule, ale z zachowaniem m.in. dystansu społecznego. Zaplanowane są na wrzesień, październik, a Zjazd w listopadzie. Niezależnie od tego izby mają przygotować się również na wariant online lub hybrydowy

31.07.2020

"Niekończąca się" kwarantanna - możliwe odszkodowania, choć droga niełatwa

Prawo cywilne Koronawirus

Kwarantanna to dla wielu osób "areszt domowy", wiąże się bowiem z daleko idącymi ograniczeniami praw jednostki. Czasem nawet oznacza utratę pracy czy intratnego zlecenia. Jeśli nastąpiło to z winy organów, osoba objęta taką przymusową izolacją może domagać się odszkodowania i to niekoniecznie wskazując konkretnego winowajcę. Batalia potrwa jednak znacznie dłużej, niż jej pobyt w domu.

31.07.2020

Premier: Niech TK powie, czy wypowiadać konwencję stambulską

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zdecydowałem o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Wniosek o podjęcie przez rząd inicjatywy zmierzającej do wypowiedzenia konwencji skierował w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

30.07.2020

Wstępne wyniki egzaminów prawniczych - kazus myśliwego twardym orzechem do zgryzienia

Prawnicy Koronawirus

Choć wyniki egzaminów adwokackich i radcowskich nie wszędzie są podsumowane i przeanalizowane, wstępne wnioski są już znane. Przyszłych adwokatów zaskoczyła część z zakresu prawa karnego. Dla wielu z nich przeszkodą nie do przejścia było napisanie apelacji w sprawie myśliwego. Warszawscy radcy chwalą się z kolei, że zdało aż 88 proc. ich aplikantów.

30.07.2020

Więzienie za brak kontaktu z dzieckiem? Koronawirus może przyspieszyć zmiany

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Nie ma obecnie skutecznego sposobu na alienujących rodziców - alarmują nie tylko obrońcy praw dziecka, ale też prawnicy i kuratorzy. Dzieci traktowane są jak narzędzia w bataliach okołorozwodowych, a koronawirus skutecznie wydłuża czas oczekiwania na decyzje sądów. Potrzebne są pilne zmiany w przepisach.

30.07.2020

W zakładach karnych znowu widzenia, ale z ograniczeniami

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od 1 sierpnia osadzeni będą znowu mogli spotykać się ze swoimi najbliższymi, problemem są jednak ograniczenia - widzenia dotyczyć będą wyłącznie jednej osoby dorosłej, nie przewidziane są dzieci. Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje, że to nadmierny rygoryzm, a świadczą o tym wnioski, które już napływają do Biura RPO.

29.07.2020

Awanse w kancelarii CMS

Rynek

Do grona counseli w kancelarii CMS dołączyli w lipcu Olga Czyżycka, adwokat z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu transakcji M&A, Małgorzata Brauckmann-Sajkiewicz oraz Piotr Nowicki, prawnicy specjalizujący się w doradztwie prawno-podatkowym, a także Marcin Zbytniewski, adwokat z długoletnią praktyką w zakresie sądowych postępowań gospodarczych.

29.07.2020

Rzecznik MŚP chce dłuższej pracy sądów, prawnicy postulują rozprawy on-line

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców proponuje, aby w dni powszednie sądy pracowały do godz. 18.00. Z taką prośbą zwrócił się do ministra Zbigniewa Ziobry. To by jednak oznaczało konieczność wprowadzenie pracy zmianowej. Zdaniem prawników bez wprowadzenia rozpraw on-line, tempo rozpoznawania spraw się nie zwiększy.

29.07.2020

Adwokaci: Sędziowie nie musieli informować o przynależności do Forum Współpracy Sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

14 sędziów z sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych nie wskazało w pisemnych oświadczeniach, że są członkami Stałego Prezydium Forum Współpracy Sędziów. Sędzia Przemysław W. Radzik, zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych postawił im zarzuty dyscyplinarne. W ocenie adwokatów bezpodstawnie, bo FWS jest platformą współpracy, nie stowarzyszeniem.

29.07.2020

Kuratorzy "w terenie" zużywają i buty, i... zdrowie

Wymiar sprawiedliwości

Praca kuratorów jest pełna zagrożeń - sytuację mogła poprawić nowa ustawa, nie wiadomo jednak kiedy i jakie rozwiązania wejdą w życie. Pogorszył ją z kolei koronawirus. Jak ustaliło Prawo.pl, kuratorzy przesłali do Ministerstwa Sprawiedliwości propozycje zmian w karcie oceny ryzyka ich pracy, a środowisko coraz głośniej domaga się ujednolicenia zasad związanych z wyposażaniem ich w środki ochrony osobistej, odzież i obuwie.

29.07.2020

Bliźniacza ciąża i zawyżone świadczenie z ZUS - skarga nadzwyczajna prokuratury

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Firma zatrudniła kobietę na czas nieokreślony, na 3/4 etatu z pensją sięgającą 43 tys. zł miesięcznie. Problem w tym, że zaledwie po dwóch tygodniach trafiła na zwolnienie lekarskie, zasiłek macierzyński, a potem na kolejne "chorobowe" z uwagi na kolejną ciąże. ZUS próbował świadczenia obniżyć, ostatecznie jednak przegrał w apelacji. Teraz interweniuje Prokurator Generalny.

29.07.2020

RPO wnioskuje o uniewinnienie skazanych w Procesie Brzeskim

Prawo karne Wybory

Sądy II RP błędnie uznały, że działalność 10 polityków tzw. „Centrolewu”, będących w opozycji wobec rządów sanacyjnych, była spiskiem w celu obalenia przemocą władzy - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. I podkreśla, że nie było do tego żadnych podstaw, gdyż chodziło im o zmianę rządów za pomocą kartki wyborczej.

28.07.2020

Strasburg - uśpiony Trybunał może pomóc polskim sędziom

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przekonywanie sądów do orzeczeń Trybunału w Strasburgu jest trudniejsze niż do orzeczeń Trybunału w Luksemburgu. Jeszcze większym problemem jest jego opieszałość, gdyż sprawy polskie rozpatruje średnio 15 miesięcy i nie śpieszy się z zasadniczymi wyrokami dotyczącymi statusu sędziów - takie są wnioski płynące z dyskusji na temat znaczenia orzeczeń ETPCz dla praworządności, która odbyła się w Fundacji im. Batorego.

28.07.2020