Prawo.pl
Działanie komornika sądowego stwierdzone przez Komisję Dyscyplinarną podważało zaufanie do sprawowanego przezeń urzędu jako funkcjonariusza publicznego i przyniosło mu ujmę, jako sprzeczne z dobrem wymiaru sprawiedliwości - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu i utrzymał w mocy karę upomnienia. Komornik bezpodstawnie przeszukał przypadkowy lokal i dopuścił do opóźnienia egzekucji o ponad 120 dni.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.04.2022
Prawo karne Prawnicy
W postępowaniach przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi w 2021 roku wystąpiło 4938 radców prawnych, 3336 adwokatów i 798 doradców podatkowych. Przed Izbą Finansową Naczelnego Sądu Administracyjnego wśród pełnomocników zdecydowanie dominują doradcy podatkowi - 41,8 proc. Rośnie liczba wyeliminowanych przez sądy administracyjne decyzji organów administracji.
Wiesława Moczydłowska
07.04.2022
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Ministerstwo Sprawiedliwości pisze do prezesów sądów, że w najbliższym czasie spodziewa się wzrostu zadań sądów opiekuńczych w niektórych okręgach sądowych, a tym samym większej liczby zadań zlecanych zawodowym kuratorom sądowym wykonującym orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich. Rekomenduje monitorowanie obciążenia kuratorów, a w razie konieczności przenoszenie ich tam, gdzie rąk do pracy nie wystarcza.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
07.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Na terenach, z których wycofały się rosyjskie wojska, zaczęto zabezpieczać dowody zbrodni wojennych, w tym te, które mogłyby świadczyć o ludobójstwie. Także w Polsce - bo takimi dowodami mogą być choćby relacje uchodźców wojennych. I powstaje problem - informacje o nich muszą być chronione. Prawnicy analizują, jak to zrobić, by nic nie umknęło, ale też, by nie traumatyzować i nie wystawiać na zagrożenie tych, którzy zbrodniarzom umknęli.
Patrycja Rojek-Socha
07.04.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Problemy z praworządnością w Polsce dotyczą też stosowania prawa antymonopolowego

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie Ochrona konkurencji
Działalność szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poddana jest kontroli sądowej. Jednakże problem pogorszenia stanu praworządności dotyka również sądy. Trzeba wobec tego pamiętać, że gdyby doszło do rozpoznania odwołania od decyzji Prezesa UOKiK przez skład sędziowski obsadzony z udziałem „neoKRS”, mielibyśmy do czynienia z nieważnym wyrokiem.
Julia Laskowska Marta Urbańska-Arendt
07.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie Ochrona konkurencji
Rażąco niski poziom stawek za pomoc prawną świadczoną z urzędu jest istotny nie tylko z perspektywy adwokatów, których praca wciąż nie jest wynagradzana adekwatnie do poświęconego czasu i nakładu obowiązków, ale przede wszystkim beneficjentów tej pomocy, czyli obywateli będących w trudnej sytuacji materialnej - pisze do premiera Przemysław Rosati, prezes NRA.
Patrycja Rojek-Socha
06.04.2022
Wymiar sprawiedliwości
Do Sądu Najwyższego trafiła skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego od wyroku lubelskiego sądu, który skazał dwóch mężczyzn na 4 i 5 lat więzienia za śmiertelne pobicie kierowcy. Powodem zbrodni było ochlapanie sprawców błotem. Zdaniem PG, oskarżeni działali z zamiarem ewentualnym pozbawienia życia pokrzywdzonego, dlatego należy przyjąć, że zachowaniem swoim wyczerpali znamiona zbrodni zabójstwa.
Grażyna J. Leśniak
06.04.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Ocena co do sprzeczności składu sądu z przepisami prawa, gdy zasiada w nim osoba powołana po 23 stycznia 2020 r. na urząd sędziego w sądzie powszechnym, wymaga każdorazowo prowadzenia ustaleń według kryteriów określonych w uzasadnieniu uchwały składu połączonych Izb Sądu Najwyższego - taki jest sens uchwały, którą podjął Sąd Najwyższy w Izbie Pracy I Ubezpieczeń Społecznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.04.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nowe zasady przedawnienia uderzą we frankowiczów i mediacje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Od końca czerwca zawezwanie do ugody, ale też mediacja, będą jedynie zawieszały, a nie przerywały, bieg terminu przedawnienia. Zmiana ma pomóc w walce np. z nieuczciwymi windykatorami, ale - jak oceniają prawnicy - uderzy w konsumentów, m.in. we frankowiczów. Banki zapewne zmienią taktykę i, zamiast propozycji ugód, zaczną od razu składać pozwy o zapłatę. Na atrakcyjności straci także mediacja.
Renata Krupa-Dąbrowska Patrycja Rojek-Socha
06.04.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Zbrodni wojennych jest wiele, zbrodni ludobójstwa uznawanych przez społeczność międzynarodową znacznie mniej. Jednak to, co wydarzyło się w Buczy, ze względu na skalę, jak również to, kogo ta zbrodnia dotyczy, bazując na swoim doświadczeniu, na orzecznictwie międzynarodowym, w tym w sprawie Srebrenicy, zakwalifikowałbym jako ludobójstwo - mówi sędzia dr Dariusz Sielicki, który orzekał w Sądzie Najwyższym w Kosowie.
Patrycja Rojek-Socha
06.04.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Organ nie może odmówić stronie wydania odpisu lub kopii dokumentu z akt, powołując się na to, że już kiedyś to zrobił. Uzasadnieniem negatywnego rozstrzygnięcia nie jest też ilość spraw, którą zainicjował wnioskodawca. Organ ma możliwość odmowy ponownego udostępnia akt, dopiero w przypadku stwierdzenia nadużywania prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Dorian Lesner
06.04.2022
Administracja publiczna Policja
Będą nowe - okręgowe ośrodki wychowawcze dla nieletnich, a nastolatek, który mocno "nabroi" w szkole będzie mógł być kierowany do różnych prac porządkowych na jej terenie. Co więcej, wprowadzona zostanie minimalna granica odpowiedzialności za przejawy demoralizacji - 10 lat - to propozycje zawarte w projekcie ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, który właśnie przyjął rząd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
05.04.2022
Wymiar sprawiedliwości
Organ sądowy wykonujący europejski nakaz aresztowania nie może odmówić jego wykonania z tego powodu, że niektóre z poszczególnych czynów ukaranych w wydającym nakaz państwie członkowskim jako jedno przestępstwo nie podlegają sankcji karnej w państwie członkowskim wykonującym nakaz - uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który ma wydać w tej sprawie wyrok.
Krzysztof Sobczak
05.04.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W ukraińskiej miejscowości Bucza, podczas gdy okupowana była przez wojska rosyjskie, doszło do masakry bezbronnych cywilów. Międzynarodowa opinia potępia to bestialstwo agresorów i zastanawia się, czy to "tylko" zbrodnia wojenna, czy już zbrodnia przeciwko ludzkości, czy może "zbrodnia zbrodni", czyli ludobójstwo. Ale wszyscy poza Rosją i jej sympatykami są zgodni, że niezależnie od kwalifikacji, sprawcy powinni zostać ukarani.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
05.04.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Czterech prokuratorów Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu zostało karnie oddelegowanych do innych jednostek. W dodatku dość odległych. O tym, że z początkiem tygodnia mają być w innym miejscu, dowiedzieli się w piątek. Prokuratorzy mówią jednak, że to zaledwie czubek góry lodowej. W okolicznych prokuraturach też brakuje rąk do pracy, a ci, którzy o tym głośną mówią, ponoszą dotkliwe konsekwencje.
Patrycja Rojek-Socha
05.04.2022
Wymiar sprawiedliwości
Solidarna Polska nie może brać odpowiedzialności za całkowitą anarchizację, zakorkowanie i rozpad polskich sądów – powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. A do tego prowadziłyby, według niego, niektóre z propozycji prezydenckiego projektu o Sądzie Najwyższym. A szef klubu PiS nie wyklucza rozpadu koalicji i przyjęcia ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną we współpracy z częścią opozycji.
Krzysztof Sobczak
04.04.2022
Wymiar sprawiedliwości
Praktyka umieszczania całości korespondencji osób osadzonych, to jest zarówno poczty wychodzącej, jak i przychodzącej, w internetowym portalu informacji sądowej stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego i korespondencji więźniów - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrując skargę z Turcji.
Katarzyna Warecka
04.04.2022
Wymiar sprawiedliwości RODO

Skarga nadzwyczajna - frankowicz słabszą stroną umowy kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand wniósł skargę nadzwyczajną od prawomocnego nakazu zapłaty dotyczącą umowy kredytu waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego. Uznał że doszło do naruszenia praw człowieka, gdyż sąd nie badał ważności umowy i nie wziął pod uwagę, że pozwani są konsumentami i jako słabsza strona umowy zawieranej z profesjonalistą podlegają ochronie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.04.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Od tygodnia obowiązuje luzowanie obostrzeń covidowych, na ulicach, w sklepach, w szkołach widać nieliczne osoby w maseczkach. Także prawnicy coraz głośniej mówią o tym, że zmiany powinny objąć również sądy - począwszy od limitów interesantów, obostrzeń związanych ze stawianiem się na rozprawę, po wyznaczanie posiedzeń niejawnych. Bo te niepokoją ich choćby ze względu na prawo do sądu.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
04.04.2022
Wymiar sprawiedliwości
W Rosji masowo zaczęto już podrabiać zachodnie marki. Władze tego kraju wydały nawet specjalny dekret w tej sprawie. To odwet za sankcje nałożone na Rosję w związku z agresją przeciwko Ukrainie. Walka z rosyjskimi podróbkami będzie dla firm bardzo trudna, bo więcej w tym polityki, aniżeli prawa. Prawnicy mówią wprost, że to walka z wiatrakami.
Renata Krupa-Dąbrowska
04.04.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ukraina
Wolna i bezpieczna Polska, to Polska w Unii Europejskiej, silna wartościami tworzącymi fundamenty państwa prawa i opartymi na nich sojuszami.Jesteśmy sędziami polskimi i europejskimi, dlatego współtworzymy silny europejski ruch sędziowski, który będzie skutecznie walczył o zabezpieczenie podstawowych praw i wolności - brzmi uchwała programowa XXVIII Zwyczajnego Zebrania Delegatów SSP "Iustitia" w Katowicach.
Patrycja Rojek-Socha
03.04.2022
Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach prof. Krystian Markiewicz został ponownie wybrany na prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Funkcję tę pełni nieprzerwanie od 2016 r. Tym razem głosowało za nim 131 ze 134 delegatów. Prezesa Iustitii wybrano podczas XXVIII Zjazdu Zwyczajnego Zebrania Delegatów SSP w Katowicach. Przyświeca mu hasło: "Rządy prawa wspólna sprawa".
Patrycja Rojek-Socha
02.04.2022
Wymiar sprawiedliwości
Mimo szerokiej dyskusji o dyskryminacji ze względu na płeć, mobbingu i molestowania w pracy, polskie prawniczki nadal zmagają się z tym zjawiskiem. Nawet w dużych, międzynarodowych kancelariach najwyższe stanowiska zajmują głównie mężczyźni. Do tego niektórzy z nich pozwalają sobie na przekraczanie pewnych granic. Szansą na zmianę jest bardziej świadome swoich praw młode pokolenie.
Patrycja Rojek-Socha
02.04.2022
Prawnicy
Od 10 do 13 maja zaplanowano tegoroczne egzaminy zawodowe adwokatów i radców prawnych. Aplikanci, ale też prawnicy podchodzący do nich bez aplikacji, wykorzystują ostatnie tygodnie na intensywną naukę i m.in. powtarzanie przepisów. Prawnicy, którzy w zawodzie już są mówią, że czas stawiać na nowe umiejętności i specjalizacje, bo zdanie egzaminu, choć jest sukcesem, nie gwarantuje ani wejścia na rynek, ani utrzymania się na nim.
Beata Igielska Patrycja Rojek-Socha
02.04.2022
Prawnicy Strefa aplikanta
W piątek w liczącym około 200 tys. mieszkańców Sosnowcu w woj. śląskim rozpoczął działalność nowy sąd okręgowy. To szósta tego typu jednostka w regonie, po sądach okręgowych w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach, Katowicach i Rybniku. Minister Sprawiedliwości powołał z dniem 1 kwietnia 2022 roku na funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Sosnowcu sędzię Ewę Łąpińską.
Krzysztof Sobczak
01.04.2022
Wymiar sprawiedliwości

Amnesty: Polska wśród państw ograniczających prawa człowieka

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Zamiast zająć się głęboko zakorzenionymi nierównościami społeczno-ekonomicznymi w celu zapewnienia sprawiedliwego i szybkiego wyjścia z pandemii Covid-19, państwa w całej Europie nieustannie atakowały prawa człowieka. W celu uciszenia głosów krytyki brały na celownik pokojowych demonstrantów, dziennikarzy, obrońców praw człowieka, sądownictwo i organizacje społeczeństwa obywatelskiego - stwierdziła Amnesty International.
Krzysztof Sobczak
01.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Dr Valeri Vachev nowym zastępcą RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Valeri Vachev, polski prawnik, wykładowca akademicki, doktor nauk prawnych i urzędnik państwowy, został z dniem 2 kwietnia powołany na stanowisko zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich. Zastąpi dr. hab. Macieja Taborowskiego, który zakończył swoją pracę z końcem marca. - Poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko - powiedział w piątek prof. Marcin Wiącek, przedstawiając jego następcę.
Krzysztof Sobczak
01.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Misja PE wróciła z Polski z obawami co do praworządności

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Po zakończeniu misji posłów do Parlamentu Europejskiego w Polsce „większość członków delegacji ma poważne obawy dotyczące stanu demokracji, praworządności i praw podstawowych w tym kraju”. Takie sformułowanie znalazło się w sprawozadniu przyjętym w piątek przez komisje PE. Zdaniem europosłanki Beaty Kempy (PiS), "sprawozdanie jest nieobiektywne i służy wspieraniu narracji polskiej opozycji”.
Krzysztof Sobczak
01.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

NSA: W sądach administracyjnych coraz więcej spraw

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
W 2021 roku wpłynęło o 20 proc. więcej skarg do wojewódzkich sądów administracyjnych, a do Naczelnego Sądu Administracyjnego prawie o 100 proc. więcej skarg kasacyjnych. Eksperci ostrzegają, że liczba skarg może jeszcze wzrosnąć z powodu skomplikowania systemu prawnego przez Polski Ład, a czas oczekiwania na rozstrzygnięcie się jeszcze wydłuży.
Wiesława Moczydłowska
01.04.2022
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
W sytuacji, gdy Sejm rozpoznaje projekty likwidujące Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, nowy prezes tej Izby Adam Roch wydaje zarządzenie ustalające kryteria wyznaczania sądu właściwego do rozpoznania w pierwszej instancji spraw dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych. Co więcej Izba rozważa, czy nie objąć też spraw immunitetowych sędziów sądów administracyjnych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.04.2022
Wymiar sprawiedliwości