Sędzia Sądu Okręgowego Piotr Gąciarek został obwiniony o to, że sporządził pismo skierowane do Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, w którym odmówił orzekania z sędzią Sądu kręgowego M. T-Z. oraz sędzią Sądu Okręgowego S.Z.

Czytaj: Kolejna przerwa w orzekaniu - sędzia Gąciarek odsunięty za odmowę pracy ze źle powołanym sędzią>>

W wywiedzionym przez siebie piśmie sędzia Gąciarek stwierdził, iż: „powołanie na urząd sędziego dotknięte jest zasadniczą i nieusuwalną wadą, w postaci braku wniosku uprawnionego i wskazanego w Konstytucji RP organu w postaci Krajowej Rady Sądownictwa. - Udział w składzie sądu sędziego S.Z. skutkować będzie w oczywisty sposób wystąpieniem bezwzględnej przesłanki odwoławczej w postaci nieważności postępowania - stwierdził.

 

Naruszenie uprawnień

Postanowieniem z 15 listopada 2021 r. zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych wszczął postępowanie i przedstawił zarzuty dyscyplinarnego z art. 107 § 1 pkt 3 i 5 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.  

Jego zdaniem, jako funkcjonariusz publiczny, sędzia Gąciarek, członek składu orzekającego przekroczył swoje uprawnienia. Podjął przy tym działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego Sądu Okręgowego w arszawie. S.Z., skuteczność jego powołania i umocowanie konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej jakim jest Krajowa Rada Sądownictwa.

Obwiniony nie stawił się na wyznaczonym terminie rozprawy i nie wykonał czynności orzeczniczych w jednym składzie Sądu razem z sędzią S.Z., w oparciu tylko o kwestionowanie istnienia stosunku służbowego, skuteczność jego powołania i umocowania KRS.

Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego Piotr Gąciarek działał w ten sposób na szkodę interesu publicznego. Wyczerpał również znamiona umyślnego przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego z art. 231 § 1 k.k., to jest przewinienia dyscyplinarnego - jak stwierdził rzecznik.

Zobacz linię orzeczniczą w LEX: Janczukowicz Krzysztof, Nadmiar obowiązków służbowych a odpowiedzialność za przewinienie dyscyplinarne sędziego >

Izba jest właściwa

Izba Dyscyplinarna stwierdziła, iż może orzekać w sprawie sędziego, mimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 lipca 2021 r. sygn. C-791/19.  Trybunał rozstrzygnął w nim, iż Polska poprzez uchwalenie ustaw o Sądzie Najwyższym i ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa w obowiązującym kształcie „uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy art. 19 ust. 1 akapit drugi Traktatu o Unii Europejskiej”,

- To nie stanowi formalnej przeszkody do rozpoznania przez Sąd Najwyższy Izbę Dyscyplinarną tej sprawy dotąd, dopóki Polska władza ustawodawcza, albo polski Trybunał Konstytucyjny nie uchyli albo nie stwierdzi niezgodności z Konstytucją - wskazał sędzia sprawozdawca Jacek Wygoda.

 

Sędzia nie szanuje KRS i Prezydenta RP

Jak ocenił to skład Izby Dyscyplinarnej, obwiniony sędzia utrudnia funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości uniemożliwiając rozpoznawanie spraw ze swoim udziałem, do których został wyznaczony wraz z sędziami powołanymi na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, funkcjonującej w oparciu o obowiązujące aktualnie przepisy.

Sąd Najwyższy uznał zatem, iż postawa sędziego Sądu Okręgowego Piotra Gąciarka świadczy o lekceważeniu przez niego przepisów Konstytucji RP, obowiązujących ustaw i wynikających z nich powinności sędziego. Świadczy także o "lekceważącym stosunku do kolegów sędziów, w tym sędziów członków Krajowej Rady Sadownictwa oraz do Prezydenta RP." - Z treści pisemnego wystąpienia sędziego Sądu Okręgowego przedłożonego Prezesowi Sądu wynika też, że sędzia Gąciarek nie respektuje wynikających z art. 10 Konstytucji RP zasady trójpodziału władzy i rozdzielności władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Neguje on bowiem dopuszczalność kształtowania przez parlament ustroju Krajowej Rady Sądownictwa, tak poprzez decyzje ustrojowe jak i decyzje personalne (o wyborze sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa) - czytamy w uzasadnieniu orzeczenia.

Sędzia Piotr Gąciarek w mediach społecznościowych potwierdził „odbiór bezprawnej decyzji wydanej przez nie-sędziów z nie-sądu”. „Przywrócimy praworządność mimo takich aktów bezprawia”.

Sygnatura akt I DO 14/21, uchwała Izby Dyscyplinarnej SN z 24 listopada 2021 r.