Prawo.pl
Funkcjonowanie obecnej Krajowej Rady Sądownictwa narusza prawo Unii Europejskiej – stwierdza grupa ponad 20 polskich i międzynarodowych organizacji społecznych, które zaapelowały do Komisji Europejskiej o wszczęcie procedury naruszenia prawa UE w związku z funkcjonowaniem tego organu. Tymczasem żadne zmiany dotyczące funkcjonowania tego organu nie są planowane.
Krzysztof Sobczak
08.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Mimo że z pandemicznych obostrzeń pozostały głównie maseczki w przychodniach, sądy nadal pracują na podstawie przepisów covidowych. Chodzi o wprowadzoną niemal rok temu zasadę, że sprawy w pierwszej i drugiej instancji mają być rozpoznawane przez jednoosobowe składy, a zasadą mają być rozprawy online i posiedzenia niejawne.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
08.06.2022
Wymiar sprawiedliwości
Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości jedną z bolączek sądów jest nadmiar stanowisk funkcyjnych. Więc przy projektowanym spłaszczeniu struktury chce "wyciąć" większość z nich. To ma odciążyć pozostałych sędziów, bo będzie ich więcej do orzekania. Sami sędziowie nie są jednak tak optymistyczni. Uważają, że to załamie system zarządzania. I przewidują, że na orzeczników może spaść znacznie więcej papierologii.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
08.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Bardzo się cieszę, że podczas już prawie 100 dni akcji "Książki prawnicze z autografami - pomoc dla Ukrainy" udało się uzyskać tak duże wsparcie środowiska prawniczego, a także pewną satysfakcję z niesienia pomocy w tej formie. Nie spodziewałem się, że aukcje spotkają się z takim zainteresowaniem. To już jest kwota prawie 240 tys. zł - mówi radca prawny dr Piotr Cybula.
Aleksandra Partyk
08.06.2022
Prawnicy Ukraina
Zapewniam, że żadne pieniądze nie zostaną wypłacone, dopóki te reformy nie zostaną podjęte - powiedziała we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Po zatwierdzeniu KPO Komisja poinformowała, że dokument ten zakłada, że Polska musi wdrożyć reformy dotyczące sądownictwa do końca czerwca, a to otworzy jej w lipcu drogę do wniosku o pieniądze.
Krzysztof Sobczak
07.06.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Przepis Prawa o adwokaturze nie dający możliwości wpisu na listę adwokatów bez wymogu odbycia aplikacji doktorów prawa wykonujących obowiązki asystenta radcy Prokuratorii Generalnej jest sprzeczny z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. - Ustawodawca pomijając osoby w istocie podważył ich przydatność do wykonywania zawodu adwokata - stwierdził TK.
Krzysztof Sobczak
07.06.2022
Prawnicy
Andrzej Duda wręczył 7 czerwca akty powołania ośmiu osobom na stanowiska sędziowskie do Naczelnego Sądu Administracyjnego i jednemu do Sądu Najwyższego. Są to: Paweł Wojciechowski do SN, oraz Tomasz Bąkowski, Bogdan Witold Fischer, Sylwester Szczepan Golec, Mariusz Jerzy Golecki, Karol Franciszek Kiczka, Piotr Paweł Korzeniowski, Piotr Niczyporuk, Jacek Pruszyński - do NSA.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Związek Powiatów Polskich uważa, że zaproponowany w przez Ministerstwo Sprawiedliwości wzrost kwoty bazowej w 2023 roku nie pozwoli na pokrycie w pełni zadań w zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej. Prowadzenie punktów pomocy prawnej to zadanie zlecone powiatu.
Robert Horbaczewski
07.06.2022
Samorząd terytorialny Prawnicy
Kalendarz dostępności pełnomocników to jedna z przyszłych funkcjonalności Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych, o którą od dłuższego czasu apelują adwokaci i radcy prawni. Jeszcze w ubiegłym roku pojawiały się sugestie ze strony przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, że może uda się ją wprowadzić przed tegorocznymi wakacjami. Teraz wiadomo, że szans na to nie ma, bo potrzebne są też zmiany legislacyjne.
Aleksandra Partyk
07.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nowa ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich jest po pracach sejmowej podkomisji i jeszcze w tym tygodniu powinna zostać przyjęta przez Sejm - zapowiedział w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Jak podkreślił, założeniem tej ustawy jest to, żeby "dostosować środki resocjalizacyjne, które stosujemy do potrzeb”. Posiedzenie Sejmu rozpoczyna się w środę 8 czerwca.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
06.06.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W krakowskiej kawiarni "Lajkonik" w minioną sobotę sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Jacek Gudowski spotkał się z Jakubem Maziarzem, sędzią Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej, nabywcą książki-wywiadu, kupionej w ramach aukcji zorganizowanej w celu finansowego wspomożenia walczącej Ukrainy.
Prawo.pl
06.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów, nawet jeśli dojdzie do zawarcie ugody, nie ma skutecznych mechanizmów do ostatecznego zakończenia sprawy, czyli sporu między stronami. Tymczasem dobrze prowadzona mediacja, przez wykwalifikowanych mediatorów i przy określonych zadaniach, także etycznych mogłaby skutkować przyspieszeniem w procedowaniu "dyscyplinarek".
Patrycja Rojek-Socha
06.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Znamy zwycięzców, piątej, jubileuszowej już edycji Legal Hackathon, czyli maratonu prawniczego programowania. Wygrała aplikacja, która określa ścieżkę kariery. Drugie miejsce zajął projekt WeAreUkrainians, który pomaga znaleźć prawnika, gdy zaskoczy nas katastrofa. Trzecie miejsca zajęły dwa zespoły, jeden zadbał o wizualną stronę dokumentów, drugi o znalezienie zaufanego prawnika.
Jolanta Ojczyk
05.06.2022
Prawnicy Nowe technologie LegalTech
Zgoda sądu na dokonanie w imieniu dziecka czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu przez jego opiekuna nie będzie konieczna - zakłada projekt Ministerstwa Sprawiedliwości. Nowy przepis znacznie ma uprościć zarządzanie majątkiem małoletnich. A zwłaszcza odrzucenie spadku obciążonego długami po dziadku czy wujku do spłacenia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.06.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Mediacja to przede wszystkim mediatorzy, by się rozwijała a społeczeństwo widziało w niej potencjał, muszą wzbudzać zaufanie. Do tego zdaniem - samych mediatorów - konieczne jest weryfikowanie ich umiejętności, a także ciągłe doszkalanie się. Ważne jest też to jak wchodzą do zawodu i co jest podstawą ich wpisu na listy sądowe. Z kolei te ostatnie trzeba oczyścić z "martwych dusz".
Patrycja Rojek-Socha
04.06.2022
Wymiar sprawiedliwości
Pomoc dla uchodźców wojennych, osobom pokrzywdzonym przemocą w rodzinie, ale też bezdomnym, z niepełnosprawnościami i zmagającym się z uzależnieniami. Za takie działania zostali nagrodzeni tegoroczni laureaci Kryształowego Serca Radcy Prawnego. Jednego z dziesięciu laureatów wskazali internauci. Swoje wyróżnienia przyznali też: Krajowa Rada Radców Prawnych oraz Wolters Kluwer Polska.
Patrycja Rojek-Socha
04.06.2022
Prawnicy
Dobry mediator to fachowy mediator, a jeśli dodać do tego etyczność, kontaktowość, terminowość, efektywność - to jest na sędziowskiej top liście. Co istotne jednak, by tych najlepszych "zatrzymać" na sądowych listach, trzeba rozwiązać problem zbyt niskich stawek - podkreślają sędziowie i adwokaci biorący udział w międzynarodowej konferencji dotyczącej mediacji, która odbywa się w Poznaniu.
Patrycja Rojek-Socha
04.06.2022
Wymiar sprawiedliwości
Zabójca Pawła Adamowicza już czwarty rok przebywa w areszcie, a wyroku nawet w pierwszej instancji nie ma. Trzy lata toczyło się śledztwo prokuratorskie. Skazano już ochroniarza, który wpuścił sprawcę na scenę, gdzie rozegrała się tragedia. Dlaczego to tak długo trwa, przecież wszyscy widzieli, kto zabił? Główny problem to zbadanie i ocenienie stopnia poczytalności sprawcy - oceniają prawnicy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.06.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Wytoczenie przez rodzica w imieniu dziecka powództwa o ochronę dóbr osobistych przeciwko drugiemu z rodziców tego dziecka jest czynnością z zakresu reprezentacji dziecka - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w odpowiedzi na pytanie krakowskiego sądu. Powództwo w imieniu dziecka przysługuje drugiemu rodzicowi w sytuacji braku zainteresowania nim.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.06.2022
Prawo cywilne Prawo rodzinne
W piątek 3 czerwca wystartował już po raz piąty Legal Hackathon 2022, czyli maraton prawniczego programowania organizowany przez Wolters Kluwer Polska. Jego uczestnicy przez trzy dni będą pracować nad stworzeniem nowoczesnej aplikacji pomocnej dla obywateli lub w pracy kancelarii. W niedzielę swoje projekty zaprezentują jury, które wyłoni zwycięzców.
Jolanta Ojczyk
03.06.2022
Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Na aplikację prawniczą najłatwiej dostać się po UJ

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe
Nieprzerwanie od 2008 r. uczelnią, której najwyższy odsetek absolwentów uzyskuje pozytywny wynik egzaminów jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Poza nim, w 2021 r. w czołówce znaleźli się absolwenci m.in. z Poznania, Warszawy, Gdańska, Torunia i Lublina. W 2021 r. do egzaminów łącznie przystąpiły 6373 osoby, a zdało je - 3800 z nich, tj. 59,6 proc. uczestników.
Monika Sewastianowicz
03.06.2022
Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe
Celem Krajowego Rejestru Mediatorów ma być uporządkowanie mediacji sądowej i pozasądowej. Chodzi o system teleinformatyczny zawierający m.in. informacje o mediatorach i ich specjalizacji. Prace nad nim trwają, a dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości zapowiedział właśnie, że termin zakończenia realizacji projektu wyznaczony na sierpień 2023 r. nie jest zagrożony.
Patrycja Rojek-Socha
03.06.2022
Wymiar sprawiedliwości
Nie ma obecnie narzędzi po stronie sądu koniecznych do przymuszenia stron do przedłożenia dowodów w sprawach gospodarczych. Dlatego rozwiązanie polegające na przymusowej egzekucji tego obowiązku w ramach postępowania w sprawach własności intelektualnej powoduje, że środek ten staje się bardziej realny i przydatny w praktyce - piszą Magdalena Wątroba i Aleksandra Domarecka z Zespołu Postępowań Sądowych i Arbitrażu kancelarii Dentons.
Magdalena Wątroba Aleksandra Domarecka
03.06.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Nowy mediator, by zdobyć doświadczenie powinien prowadzić jak najwięcej mediacji. Problem w tym, że sędziowie preferują kierowanie spraw do tych, którzy są już sprawdzeni i doświadczenie już mają. Pojawiają się więc pomysły losowego, czy alfabetycznego przydzielania spraw, tyle że w ocenie prawników podstawą powinna być możliwość weryfikacji umiejętności kwalifikacji i kompetencji mediatora.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
03.06.2022
Wymiar sprawiedliwości
Proponowany w nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym test bezstronności i niezawisłości wobec sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa będzie trudny do stosowania, ponieważ ta ustawa nie mówi, jak to robić – twierdzi prof. Andrzej Wróbel, sędzia SN w stanie spoczynku, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego. I dodaje, że problemu statusu tych sędziów nie rozwiąże się bez zmian w KRS.
Krzysztof Sobczak
03.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Tylko w ośmiu na 46 sądów okręgowych są wydziały rodzinne, w sądach apelacyjnych - obecne przepisy - nie przewidują ich tworzenia. Prawnicy od lat wskazują, że powinno to się zmienić, bo nawet najlepsza znajomość przepisów przy konfliktach rodzinnych, w tym rozwodach, nie wystarczy, potrzebne jest też doświadczenie w takim orzekaniu i stałe doskonalenie się.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
03.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
UE wymaga od Polski ustępstw i Polska te ustępstwa zapewne wykona. Mimo że są marginalne - bo tak należy ocenić choćby sposób likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, kolejne pytania prejudycjalne dotyczące polskiej praworządności nie będą już wysłuchiwane przez TSUE z równą atencją. Najdłużej, jako kraj, przegrywać będziemy przed ETPC. Pojawia się jednak wątpliwość, o co UE w istocie chodziło?
Karol Pachnik Grzegorz Prigan
02.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Krajowa Rada Sądownictwa ukształtowana od 2018 r. nie jest organem tożsamym z organem konstytucyjnym - stwierdza przyjęta w czwartek uchwała poszerzonego składu Sądu Najwyższego. Ale dodaje, że brak jest podstaw do przyjęcia z góry, że każdy sędzia nominowany po 2018 roku przez KRS nie spełnia wymogu minimum bezstronności, chociaż wszyscy "nowi" sędziowie dotknięci są wadą złego powołania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Sobczak
02.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Obecnie minister odwołuje notariusza m.in. wtedy gdy sąd dyscyplinarny pozbawia go prawa do prowadzenia kancelarii, albo jeśli ma orzeczony zakaz wykonywania zawodu na mocy prawomocnego wyroku sądu. Jeśli proponowana nowelizacja Prawa o notariacie wejdzie w życie, samo skazanie prawomocnym wyrokiem karnym za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe oznaczać będzie pożegnanie się z zawodem.
Patrycja Rojek-Socha
02.06.2022
Wymiar sprawiedliwości
W czasie pandemii, gdy sądy pracowały w ograniczonym zakresie, mediacja stała się dla wielu osób szansą na rozwiązanie sporu. Ci co raz spróbowali, np. w czasie sprawy rozwodowej, wracali do niej przy okazji innych spraw. Sądy powinny jednak częściej kierować sprawy do mediacji, ważne też m.in. by zwiększyły się stawki mediatorów, tak by utrzymać w zawodzie najlepszych - mówi dr Agnieszka Zemke-Górecka, wiceprezes NRA.
Patrycja Rojek-Socha
02.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości