NSA: Małżonkowie to solidarni dłużnicy mimo indywidualnej zaległości

Ordynacja PIT

Wykazana we wspólnie złożonym przez małżonków zeznaniu podatkowym nadpłata podlega zaliczeniu na dług jednego z małżonków, mimo, że dotyczy on niezapłaconego podatku dochodowego z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodzących z jego majątku odrębnego. Do takiego wniosku doszedł w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny.

11.10.2019

Hotele nie powinny płacić podatku minimalnego

CIT PIT

Skarbówka obciąża podatkiem minimalnym branżę hotelarską. Takie działanie nie wynika z przepisów. Gość hotelowy nie jest najemcą, usługa noclegowa to nie dzierżawa powierzchni, a opłata za nocleg to nie czynsz. Hotel zaś nie jest budynkiem na wynajem – uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan i apeluje do MF o zmianę podejścia.

10.10.2019

Akt notarialny jako dowód pożyczki to za mało

Ordynacja PIT Doradca podatkowy

Sam akt notarialny umowy pożyczki nie oznacza jeszcze potwierdzenia transferu pieniędzy w ramach wykonania tej umowy. Nie jest też dostatecznym dowodem w postępowaniu o nieujawnione źródła przychodu. Wynika to z wtorkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

09.10.2019

Ceny transferowe wciąż na celowniku fiskusa

CIT PIT

Ogólna liczba kontroli konsekwentnie maleje. Więcej jednak jest postanowień dotyczących rozliczeń cen transferowych. Nie można też mieć już wątpliwości, że obecnie kontrole są „celowane” i urzędnicy skarbowi przychodzą do firmy w konkretnym celu. Potwierdza to analiza najnowszych danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów.

07.10.2019

MF przypomina o najważniejszych uproszczeniach przepisów

PIT

Do 20. dnia miesiąca następującego po tym, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód, ma czas na wybór formy opodatkowania i złożenie oświadczenia. Ci, którzy pierwszy przychód osiągną w grudniu, wyboru mają dokonać do końca roku. A wybierać mogą między opodatkowaniem według 19 proc. stawki podatku albo ryczałtem.

03.10.2019

Tylko spłata kredytu zaciągniętego na własne cele mieszkaniowe uprawnia do zwolnienia w PIT

Domowe finanse PIT

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży działki, która jest osobistą własnością wnioskodawcy, w ciągu trzech lat od jej sprzedaży, na spłatę kredytu zaciągniętego wspólnie z żoną na zakup mieszkania, uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z PIT. Spłata kredytu wraz z odsetkami mieści się bowiem w wydatkach na cele mieszkaniowe. Potwierdziła to właśnie skarbówka.

03.10.2019

Roczny PIT będzie bardzo trudno rozliczyć

PIT

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym wzorem informacji o wysokości osiągniętego w danym roku przychodu, czyli formularzem PIT-11. To efekt wprowadzenia w trakcie roku ulgi dla młodych i obniżenia stawki PIT z 18 do 17 proc. Dostosowanie PIT-11 do zmian w przepisach to początek problemów. Prawdziwe będą przy zeznaniach rocznych.

03.10.2019

Coraz chętniej przekazujemy 1 procent podatku

PIT

W 2019 roku Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego 874,4 milionów złotych. Było to o 110,5 milionów więcej niż w roku poprzednim. Z możliwości przekazania 1 proc. podatku należnego skorzystało 14,5 milionów podatników. Najwięcej osób wsparło Fundację Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Takie dane podało we wtorek Ministerstwo Finansów.

01.10.2019

Wyższe koszty podatkowe na całe wynagrodzenie nauczyciela

PIT Szkolnictwo wyższe

Najnowsza interpretacja potwierdza, że autorskie, 50-proc. koszty uzyskania przychodów mogą być stosowane do całego wynagrodzenia nauczycieli akademickich. Skarbówka uważa, że całość obowiązków wykonywanych przez wykładowcę stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze. Zdaniem ekspertów, to ważne, ale kontrowersyjne stanowisko.

01.10.2019

Analiza porównawcza i wybór okresu do badania nie takie oczywiste

CIT PIT

Analiza porównawcza musi pozwolić odpowiedzieć na pytanie, czy transakcja pomiędzy podmiotami powiązanymi realizowana jest na zasadach rynkowych. Trzeba ją porównać z firmami niezależnymi. Utrudnieniem może być jednak ograniczony dostęp do danych transakcyjnych podmiotów trzecich – pisze Beata Rawa, starszy konsultant podatkowy w ICT.

30.09.2019

Zegarek od pracodawcy jest darowizną, nie trzeba płacić PIT

PIT Podatek od spadków i darowizn

Okolicznościowe prezenty dla pracowników z okazji przejścia na emeryturę bądź wieloletniego jubileuszu pracy u pracodawcy, jako darowizny, nie będą stanowić nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy. W efekcie ich wartość nie będzie przychodem. Pracodawca nie musi pobierać zaliczek na PIT ‒ uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

28.09.2019

Niższy podatek to wyższe emerytury i renty

Emerytury i renty PIT

Od października zaczyna obowiązywać obniżona stawka podatku PIT dla osób uzyskujących dochód do kwoty 85 528 zł rocznie. Zmianę odczują też emeryci i renciści - ich świadczenie będzie wyższe od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a co za tym idzie - od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.

27.09.2019

Po zamianie nieruchomości można odliczyć koszty

PIT

Kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, która została nabyta w drodze zamiany, będzie wartość nieruchomości, przekazanej w zamian za mieszkanie, ustalona na dzień zamiany. Wartość zbywanej w drodze zamiany nieruchomości stanowi bowiem specyficzny rodzaj „ceny”, jaką podatnik musiał zapłacić za nabywaną nieruchomość ‒ uznał fiskus.

27.09.2019

Będzie interpretacja w sprawie zwolnień podatkowych przy nowych inwestycjach 

CIT PIT Prawo gospodarcze

Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje w sprawie właściwego stosowania przepisów dotyczących udzielania zwolnień podatkowych firmom realizującym na terenie Polski nowe inwestycje. Ich celem jest wydanie interpretacji ogólnej, a uwagi można zgłaszać do 30 września 2019 r.

25.09.2019

Podatki dochodowe do likwidacji?

CIT PIT

Likwidacja podatków dochodowych mogłaby zapewnić dodatkowe 500 złotych miesięcznie dla każdego pracownika. Łącznie dochody zatrudnionych wzrosłyby o 35 mld złotych. Podatnicy CIT zyskaliby zaś 25 mld zł. Brak PIT i CIT i zastąpienie ich podatkami pośrednimi ma jednak też negatywne konsekwencje – wynika z najnowszego raportu

21.09.2019

Limit ulgi termomodernizacyjnej osobno dla każdego podatnika

PIT

53 tysiące złotych ‒ tyle maksymalnie może odliczyć osoba, która w ciągu trzech lat poniesienie wydatki na termomodernizację własnego domu. Bez względu na to, czy z fiskusem rozlicza się według skali podatkowej, jest przedsiębiorcą na „liniowym” czy na ryczałcie. Co ważne, limit dotyczy jednego podatnika. Jest jednak pewien problem.

20.09.2019

Niższy PIT i wyższe koszty podatkowe - prezydent podpisał ustawę

PIT

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o PIT - podała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Już od października 2019 roku stawka PIT ma być obniżona z 18 do 17 procent. Pracownicze koszty uzyskania przychodów zostaną zaś podwyższone co najmniej dwukrotnie. Na zmianie ma zyskać około 25 milionów podatników.

19.09.2019

Hulajnoga i rower mogą być pojazdami służbowymi

PIT VAT

Najnowsze stanowiska skarbówki potwierdzają, że kupno roweru czy hulajnogi może być kosztem uzyskania przychodów przedsiębiorcy. Eksperci przestrzegają jednak przed zbyt pochopnym rozliczaniem tego typu wydatków. W trakcie kontroli mogą być zakwestionowane. Ciekawostką jest również prawo do odliczenia całego VAT od takich pojazdów.

18.09.2019

PiS: Uproszczenie systemu i skuteczniejsze kontrole podatkowe

Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Upraszczanie systemu podatkowego, ale jednocześnie wyposażenie administracji skarbowej w narzędzia pozwalające na sprawniejsze i skuteczniejsze kontrole - takie zapowiedzi znalazły się w opublikowanym w sobotę programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. Jest w nim m.in. mowa o opracowaniu nowej ordynacji podatkowej.

15.09.2019