NSA: Trzeba podpisać skargę, a nie samo pismo ogólne

Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Skargę stanowiącą załącznik do formularza pisma ogólnego, podpisanego podpisem zaufanym, przesłanego przez platformę ePUAP, należy uznać za podpisaną jedynie wówczas, gdy została ona odrębnie podpisana podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Wynika to z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

06.12.2021

Klauzula generalna przeciw unikaniu opodatkowania tylko do czynności po 2016 roku - mimo późniejszych korzyści

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Do zdarzeń, które miały miejsce przed 15 lipca 2016 roku, nie może mieć zastosowania klauzula generalna przeciw unikaniu opodatkowania, nawet jeśli korzyści podatkowe wystąpiły po tej dacie – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania twierdzi, że nie jest właściwe, aby moment osiągnięcia korzyści odczytywać jako moment dokonania czynności.

01.12.2021

WSA: Przesłanka ważnego interesu podatnika nie może być aktem łaski organu

Samorząd terytorialny CIT VAT

Uwzględnienie przesłanki interesu publicznego musi być efektem rzetelnej oceny sytuacji podatnika, dokonanej przez organy podatkowe. Uznaniowość ma granice i nie można jej utożsamiać z pełną dowolnością – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Takie stanowisko może stanowić zachętę dla podatników o występowanie o umorzenia zaległości podatkowych.

29.11.2021

Brak faktur VAT nie zawsze pozbawia prawa do odliczenia podatku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Organy skarbowe nie mogą pozbawić podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego na tej podstawie, że nie załączył on do akt sprawy faktur. Muszą być jednak spełnione materialne warunki prawa do odliczenia. Jeśli zatem nie mamy do czynienia z próbą oszustwa lub nadużycia, a transakcje miały miejsce, to podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego.

12.11.2021

WSA: Dania gotowe na wynos z 5-proc. VAT

VAT Rachunkowość

W kolejnych dziewięciu wyrokach z 19 października 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podzielił argumentację Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Sąd potwierdził jednoznacznie, że do dostaw dań gotowych na wynos powinna być stosowana 5-proc. stawka podatku VAT.

20.10.2021

Skarbówka twierdzi, że ustawa o VAT to nie prawo podatkowe

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Czy ustawa o VAT jest przepisem prawa podatkowego? Na tak zadane pytanie organ podatkowy w wydawanych interpretacjach udziela odpowiedzi negatywnej. Tym razem chodziło o odmowę wydawania interpretacji w zakresie wykładni przepisu art. 29 ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT, który zdaniem skarbówki nie jest przepisem prawa podatkowego.

20.10.2021

Kary administracyjne nie zawsze uzasadnione

Ordynacja Doradca podatkowy Finanse

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję o karze administracyjnej dla instytucji obowiązanej w zakresie niedopełnienia obowiązków z ustawy o AML. Orzeczenie WSA stanowi cenne źródło interpretacyjne przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – piszą Maciej Sawczuk i Wojciech Majkowski z KPMG w Polsce.

11.10.2021

WSA: Trzynastka i wydatki na używki nie przemawiają za umorzeniem zaległości

Ordynacja Pomoc społeczna Domowe finanse PIT

Sytuacja wnioskodawcy ubiegającego się o umorzenie zaległego podatku dochodowego od osób fizycznych była bardzo trudna z uwagi na niskie dochody, znaczące wydatki i niepełnosprawność. Niemniej zaległość nie została umorzona, ponieważ udowodniono, że miał on możliwość spłaty zobowiązań, a ponoszone przez niego wydatki na papierosy i alkohol nie były koniczne

04.10.2021

NSA: Zlecenie prowadzenia księgowości nie zwalnia z odpowiedzialności za długi spółki

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Prowadzenie księgowości zostało zlecone profesjonalnemu podmiotowi. Nie zwalnia to jednak zarządu z odpowiedzialności za zaległości podatkowe. Członkowie tego gremium powinni być należycie zorientowani w sprawach zarządzanego przez nich podmiotu. W sposób szczególny odnosi się to do informacji o stanie majątkowym spółki i ciążących na niej zobowiązaniach - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

01.10.2021

WSA: Zwolnienie z VAT nie tylko dla osób z wykształceniem kierunkowym

Kadry w oświacie Ordynacja Doradca podatkowy

Świadczone przez nauczycieli usługi prywatnego nauczania na różnych poziomach edukacji są zwolnione z podatku od towarów i usług. Kwalifikacje nauczającego nie muszą jednak wynikać z faktu posiadania wykształcenia kierunkowego w danej dziedzinie. Oznacza to, że dyplom magistra farmacji nie przekreśla szans na skorzystanie ze zwolnienia. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

30.09.2021

Zaległe składki zapłacone przez firmę nie są przychodem pracownika

PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne

Pracodawca, po kontroli ZUS, musiał zapłacić zaległe składki ubezpieczeniowe za byłych i obecnych pracowników. Skarbówka uznała więc, że u zatrudnionych powstał przychód i domagała się dodatkowego podatku dochodowego. Najnowszy wyrok sądu administracyjnego potwierdza, że fiskus nie miał prawa tak twierdzić. Gdyby uznać argumenty urzędników, pracownicy… zapłaciliby PIT dwukrotnie.

08.09.2021

Ważny interes podatnika to czasem za mało, by umorzyć zaległość

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy Finanse

By umorzyć podatek, organy podatkowe muszą przeanalizować przesłanki ważnego interesu prywatnego i społecznego, a potem wziąć pod uwagę ten istotniejszy. Darowanie długu, mimo że kluczowe dla podatnika, nie musi mieć jednak znaczenia społecznego. W takim przypadku zaległości umorzyć nie można – do takiego wniosku prowadzi niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu.

26.08.2021

WSA: Nieformalne oględziny nie mogły być podstawą uchylenia NIP

Ordynacja Doradca podatkowy

Podstawą decyzji o uchyleniu spółce nadanego numeru identyfikacji podatkowej była adnotacja urzędowa z nieformalnych oględzin. Miała ona świadczyć o posługiwaniu się fikcyjnymi danymi adresowymi siedziby oraz miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Wydane w tej sprawie rozstrzygnięcie zostało uchylone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

24.08.2021

WSA: Zwlekanie z wniesieniem odwołania nie blokuje przywrócenia terminu

Prawnicy Ordynacja PIT

Adwokat zachorował ostatniego dnia terminu do wniesienia odwołania. Wniósł więc o jego przywrócenie. Dyrektor izby administracji skarbowej jednak konsekwentnie mu odmawiał. Sądy administracyjne miały inną ocenę sytuacji. Uznały bowiem, że nie można czynić pełnomocnikowi zarzutu z tego, że powinien dokonać czynności wcześniej lub przekazać sprawę ostatniego dnia innemu pracownikowi kancelarii.

23.08.2021

WSA: Zbliżające się przedawnienie nie może być powodem wszczęcia postępowania karno-skarbowego

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Nie można instrumentalnie wszczynać postępowania karno-skarbowego, aby tylko zawiesić bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Organ powinien przedstawić stosowne dowody i chronologię czynności, które wskazują, że było to uzasadnione podejrzeniem popełnienia czynu zabronionego przez podatnika. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

19.08.2021

Skarbówka bezprawnie opóźnia zwroty VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Organy podatkowe wykorzystują każdą okazję, by opóźnić zwrot VAT. Wystarczy najmniejsza wątpliwość, dotycząca tylko części zwracanej kwoty, by całość środków została zablokowana. Najnowszy wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim wskazuje, że działanie skarbówki jest całkowicie bezprawne. Doradcy podatkowi twierdzą jednak, że takie sytuacje zdarzają się nagminnie.

30.06.2021

WSA: Podejrzenie zakażenia koronawirusem uzasadnia przywrócenie terminu

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna Koronawirus

Radca prawna zwróciła się o przywrócenie terminu, ponieważ zbyt późno wniosła odwołanie. Było to spowodowane podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Fiskus odmówił, ponieważ uznał, że mogła ona nadać pismo drogą elektroniczną lub skontaktować się z substytutem. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się WSA w Bydgoszczy

09.06.2021

WSA: Fiskus sam musi ustalić strony postępowania, więc nie trzeba informować o przejęciu spółki

Ordynacja Spółki

Urząd skarbowy wydał decyzję określającą zobowiązanie podatkowe wobec przejętego podmiotu i skierował ją na jego adres. Spółki co prawda nie poinformowały go o przejęciu, ale nie oznacza to, że nie powinien on samodzielne ustalić stron postępowania. Powinność ta wynika z zasady prawy obiektywnej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

31.05.2021

WSA: Zaległość podatkowa musi istnieć w dniu złożenia wniosku o jej umorzenie

Ordynacja Doradca podatkowy

Istnienie zaległości podatkowej w dniu składania wniosku o jej umorzenie to zasada, która jest utrwalona w orzecznictwie. Ocena co do jej występowania musi odnosić się do stanu istniejącego w dacie zgłoszenia wniosku. Dlatego też nie można zwracać się o umorzenie zaległości podatkowej, która jeszcze nie powstała. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

27.05.2021

Uchwała NSA: Sądy mogą badać wpływ wszczęcia postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przesądzenie o dopuszczalności badania przez sądy administracyjne wpływu wszczęcia postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego - to przełomowa uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wynika z niej, że sąd administracyjny kontroluje zaskarżoną decyzję w całości, czyli w jej wszystkich aspektach.

25.05.2021