Nowa ordynacja podatkowa od stycznia 2021 roku

Ordynacja

Rząd przyjął we wtorek projekt nowej ordynacji podatkowej. Prace nad dokumentem trwały kilka lat. Nowe przepisy w pełni zastąpią obowiązującą obecnie ordynację z 1997 roku. Całkowicie zmienią się zasady współpracy podatnika z fiskusem. Do niektórych rozwiązań eksperci mają jednak wątpliwości.

28.05.2019

Podatników ma wspierać specjalny rzecznik

Ordynacja

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o rzeczniku praw podatnika. Nowy urząd ma stać na straży przestrzegania prawa, reagować, gdy będą one naruszane, a także wspierać obywateli w sporze z fiskusem. Zdaniem ekspertów, istnieje jednak ryzyko, że rzecznik stanie się kolejnym urzędnikiem Ministerstwa Finansów.

28.05.2019

WSA: Dorosła siostra odbierze polecony

Ordynacja Administracja publiczna

Doręczenie pisma jest prawidłowe, jeśli zamiast adresata listu jego odbiór pokwituje dorosły domownik przebywający w mieszkaniu. W orzecznictwie przyjmuje się, że gdy taka osoba potwierdzi, że odebrała korespondencję, to uznaje się, że przekazała ją też adresatowi - orzekł WSA w Szczecinie.

27.05.2019

WSA: Bezpodstawne ujawnienie tajemnicy skarbowej jest karalne

Ordynacja

Wnioskodawca żądał udostępnienia mu danych zawartych w deklaracjach podatkowych innych osób. Miała z nich wynikać m.in. wartość nabytego przez nich spadku. To, że wnioskodawca posiada interes prywatny w uzyskaniu tych danych nie jest wystarczające do uwzględnienia jego żądania. Organ słusznie odmówił skarżącemu - orzekł WSA w Gliwicach.

23.05.2019

Sądy orzekają koszty, choć pełnomocnik jest zatrudniony na etacie

Prawnicy Ordynacja Wymiar sprawiedliwości

W postępowaniach sądowych skarbówka reprezentowana jest przez profesjonalnych pełnomocników zatrudnionych w organach podatkowych na umowę o pracę. Pisanie skarg powinno być ich obowiązkiem pracowniczym, a tym samym koszty postępowania nie powinny być orzekane i nie powinno się nimi obciążać podatników.

22.05.2019

Raportowanie schematów podatkowych z istotną luką

Ordynacja

Obowiązujące od początku roku przepisy o raportowaniu schematów podatkowych są nieprecyzyjne. W jednym miejscu mamy kwalifikowanych korzystających, w innym tylko korzystających. Prowadzi to do wniosku, że raporty MDR-3 muszą składać wszystkie podmioty.

22.05.2019

25 lat więzienia za zbrodnicze działanie na szkodę spółki

Prawo karne Ordynacja

Wskutek poruszenia, jakie wywołał film „Tylko nie mów nikomu”, niezwłocznie przystąpiono do nowelizacji przepisów kodeksu karnego. Wśród wielu rozwiązań nowelizacji, których trafność czy jakość może budzić zasadnicze wątpliwości, uwadze opinii publicznej zdaje się umykać radykalne zaostrzenie odpowiedzialności za przestępstwa gospodarcze i podatkowe – pisze dr Katarzyna Witkowska-Moździerz z Crido.

21.05.2019

Fiskus zarabia na kosztach sądowych

Ordynacja Doradca podatkowy

W ponad 30 proc. z 875 wyroków, w których Naczelny Sąd Administracyjny orzekł w 2018 roku w sprawie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego - zwracającym były organy podatkowe. Trzy czwarte zwracanych kwot nie przekroczyła 360 zł. "Rekordzistą" było jedno z województw, które musiało zwrócić szefowi KAS 55.125 złotych. Zdaniem ekspertów, obecny system preferuje organy podatkowe.

21.05.2019

Skarbówka lubi interpretacje o zobowiązaniach, mniej o przywilejach podatników

Ordynacja VAT

Ochrona podatnika wynikająca z wydanej interpretacji musi dotyczyć także zwrotu podatku, a nie tylko jego zapłaty. Skarbówka wydaje się nie pamiętać o tej zasadzie. Przypominają jej o tym sądy. Ostatnio nawet NSA. Zdaniem ekspertów, wyrok sądu jest ważny, jednak to kropla w morzu potrzeb.

16.05.2019

Prawo podatkowe w procesie ciągłych zmian

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Opodatkowanie gospodarki cyfrowej, przyszłość poboru podatku w ekonomii współdzielenia, uszczelnianie systemu poboru VAT, zwalczanie uchylania się od opodatkowania – to tylko niektóre tematy, które zostaną poruszone na przyszłotygodniowej, międzynarodowej konferencji podatkowej w Warszawie.

15.05.2019

Doradcy podatkowi: Trudno doradzać, gdy prawo coraz bardziej represyjne

Ordynacja CIT PIT

Duża częstotliwość zmian, coraz wyższy poziom restrykcyjności i opresyjności aparatu skarbowego oraz automatyzacja procesów związanych z obiegiem dokumentów – to największe wyzwania, z jakimi borykają się obecnie doradcy podatkowi. Zdaniem ekspertów, w przyszłości podatnicy będą mieli jednak jeszcze trudniej.

13.05.2019

Zmiany w ordynacji podatkowej rok później

Ordynacja

Zmieniona ordynacja podatkowa wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r., a nie od 1 stycznia przyszłego roku - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów. - Dzięki temu zainteresowane podmioty będą miały odpowiedni czas na przygotowanie się do zmian - tłumaczy resort.

09.05.2019

Skarbówka lubi dostawać donosy

Ordynacja Administracja publiczna Finanse

Szanowny Urzędzie, uprzejmie donoszę, że Kowalska kupiła nowy samochód, a podatków nie płaci. Krajowy Telefon Interwencyjny Krajowej Administracji Skarbowej obchodził właśnie pierwsze urodziny. Jest to specjalne narzędzie do przekazywania informacji o podejrzeniu oszustw podatkowych. Do skarbówki wpływa co miesiąc ok. 400 donosów.

06.05.2019

Nowe mierniki mają zwiększyć skuteczność kontroli podatkowych

Ordynacja

W tym roku zmieniony został miernik efektywności kontroli celno-skarbowych i podatkowych. Zamiast pojęcia „dodatkowe wpływy budżetowe”, mamy „kontrole pozytywne”. Zdaniem Ministerstwa Finansów, ma to pomóc badać skuteczność działania skarbówki. Tymczasem doradcy podatkowi sceptycznie patrzą na te zmiany.

02.05.2019

Od 1 maja MF będzie karać za brak raportu

Ordynacja CIT

Wtorek, 30 kwietnia, to ostatni dzień okresu przejściowego, w którym Ministerstwo Finansów obiecało nie nakładać kar za brak złożonego raportu o schematach podatkowych. Uchybienia w raportowaniu były w tym czasie traktowane jako przypadki mniejszej wagi. Od maja taryfy ulgowej już nie będzie. Kary wyniosą nawet 21 mln zł.

30.04.2019

Resort finansów zadowolony z objaśnień podatkowych

Ordynacja

Minister finansów nie widzi przesłanek do zmiany przepisów o objaśnieniach podatkowych w kierunku nadania im charakteru bezpośrednio i bezwzględnie wiążącego. Nie podejmuje więc, ani nie zamierza podejmować, żadnych działań legislacyjnych w tym zakresie ‒ twierdzi Filip Świtała, wiceminister finansów.

30.04.2019

Rząd przyjął 38 działań do realizacji do 2020 r.

Ordynacja Finanse publiczne

Obniżenie klina podatkowego i rozszerzenie programu „500+” to jedne z działań zapisane w Krajowym Programie Reform na rzecz realizacji strategii „Europa 2020”. W środę aktualizację dokumentu przyjął rząd.

24.04.2019

Fiskus konsultuje z podatnikami nowe umowy

Ordynacja

Resort finansów zapowiada uruchomienie specjalnego programu współdziałania z podatnikami. Współpraca ma opierać się na zaufaniu, przejrzystości i pewności działania. Propozycje można zgłaszać do 27 czerwca 2019 roku.

23.04.2019

Szansa na nowe rozdanie w kontaktach z fiskusem?

Ordynacja

Projekt nowej ordynacji podatkowej przewiduje wprowadzenie tzw. programu współdziałania, czyli polskiej wersji co-operative compliance. Pomysł pochodzi od Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Został on jednak istotnie zmieniony i rozbudowany przez Ministerstwo Finansów – pisze dr hab. Hanna Filipczyk.

23.04.2019

Rzecznik przedsiębiorców chce dyscyplinarek dla urzędników skarbowych

Ordynacja CIT PIT Prawo gospodarcze

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformował, że składa wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec urzędników z Dolnego Śląska odpowiedzialnych za wszczynanie nieuzasadnionego postępowania karnego skarbowego, którego efektem ma być zawieszenie przedawnienia.

19.04.2019