Biała lista podatników VAT pomaga, ale tylko w teorii

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Stosowanie białej listy podatników VAT dokłada firmom kolejnych zmartwień i obowiązków. Przepisy wymagają każdorazowej weryfikacji kontrahentów. Ministerialna baza aktualizuje się jednak zbyt wolno. W rezultacie przedsiębiorcy muszą zaglądać do niej kilka razy, a udowodnienie dochowania należytej staranności staje się coraz trudniejsze – czasem wręcz niemożliwe.

22.11.2019

Prof. Morawski: Wiążące informacje mają być lepsze od dotychczasowych interpretacji

Ordynacja VAT

Wiążąca informacja stawkowa to taka interpretacja plus: będzie wiążąca dla organu w przeciwieństwie dla zwykłej interpretacji indywidualnej. W stosunku do tej ostatniej organom trudniej będzie też zakwestionować stan faktyczny ‒ mówi dr hab. Wojciech Morawski, prof. UMK, kierownik Katedry Prawa Finansów Publicznych UMK w Toruniu.

21.11.2019

Nowy minister chce udoskonalać system podatkowy

Ordynacja Doradca podatkowy

Tadeusz Kościński, minister finansów, zapowiedział w poniedziałek udoskonalenie systemu podatkowego, administracji i legislacji. Chodzi m.in. o elektroniczne paragony i faktury, kasy online w formie oprogramowania czy kompleksowy e-urząd skarbowy. Potrzebna jest też zmiana modelu obsługi podatników.

18.11.2019

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach można uzyskać online

Ordynacja

O zaświadczenia potwierdzające brak zaległości w zapłacie podatków można wnioskować online poprzez portal Biznes.gov.pl. Do podpisania wniosku potrzebny jest profil zaufany albo podpis elektroniczny. Wydanie dokumentu kosztuje 21 złotych. Procedura trwa siedem dni.

18.11.2019

Pieniądze na dom ze sprzedaży darowanego mieszkania mogą być zwolnione z podatku

Prawo cywilne Ordynacja PIT

Przeznaczenie przychodu ze sprzedaży mieszkania nabytego w drodze darowizny, w  ciągu trzech lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym zostało sprzedane, na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę własnego domu, w którym podatnik realizuje swoje cele mieszkaniowe, uprawnia do skorzystania ze zwolnienia podatkowego

16.11.2019

Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej można ustalić metodą szacunkową

Ordynacja CIT Małe i średnie firmy

Ustawodawca nie uzależnił możliwości ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej metodą szacunkową, jak i wysokości tego dochodu od sposobu rozliczeń między kontrahentami. Nie ma więc przeszkód do ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej metodą szacunkową w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych

15.11.2019

Fiskus skutecznie „zabija” interpretacje indywidualne

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Organy podatkowe znalazły kolejny sposób na zakwestionowanie ochronnej cechy interpretacji indywidualnych dla podatnika, który o tę interpretację wystąpił. To stan faktyczny, który fiskus drobiazgowo sprawdza w trakcie kontroli czy postępowania. Wszystko po to, by móc wykazać, że w konkretnej sytuacji interpretacja nie działa.

15.11.2019

Czy sąd administracyjny powinien wyznaczać rozprawy poza kolejnością

Ordynacja Doradca podatkowy

Długie oczekiwanie na rozpoznanie sprawy przez sąd administracyjny jest faktem. Wszyscy obywatele są równi wobec prawa, a konstytucja gwarantuje prawo do kontroli sądowej bez zbędnej zwłoki. Czy są sytuacje, że sąd może, a nawet powinien, rozpoznawać bezzwłocznie, poza kolejnością – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

05.11.2019

Skarbówka nie wstrzyma już tak łatwo przedawnienia

Ordynacja

Rewolucyjny wyrok sądu nie pozostawia suchej nitki na działaniu fiskusa, który wszczyna postępowania kontrolne tuż przed przedawnieniem, a potem nic nie robi. W opinii sądu, wysłanie postanowienia to za mało – urząd musi prowadzić realne działania. Podatnicy zyskali dodatkowe narzędzia i argumenty do wykorzystania w sporach ze skarbówką.

31.10.2019

Duże sklepy zapłacą dodatkowy podatek?

Ordynacja CIT

Być może już w przyszłym roku pojawi się podatek od sklepów wielkopowierzchniowych. Ma być liczony m.in. od trudności, jakie placówka powoduje w miastach. Chodzi np. o zwiększone korki w okolicach centrum handlowego. Zdaniem ekspertów, tego typu przesłanki naliczania podatku będą powodować olbrzymie trudności interpretacyjne i kolejne spory.

29.10.2019

Autorzy najlepszych prac magisterskich z szansą na nagrodę

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Trwa druga edycja konkursu Tax Everest. Są to Akademickie Mistrzostwa Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego. Na nagrody mają szanse autorzy prac, które będą obronione w okresie od 1 października 2018 roku do 31 października 2019 roku. Termin zgłoszeń upływa 3 listopada.

28.10.2019

Elektroniczna korespondencja z fiskusem rodzi coraz więcej problemów

Ordynacja

Czas, w jakim rozpatrywane są zgłaszane kłopoty z funkcjonowaniem ePUAP, nijak się ma do terminów procesowych, których trzeba przestrzegać ‒ twierdzą pełnomocnicy. Niektórzy na odpowiedź z Service Desku Centralnego Ośrodka Informatyki, który obsługuje ePUAP, czekali... ponad pół roku.

28.10.2019

Moc ochronna interpretacji podatkowych to mit

Ordynacja

Indywidualna interpretacja podatkowa ma potwierdzać, że postępowanie podatnika jest prawidłowe i chronić przez odmiennym podejściem skarbówki. Eksperci wskazują, że to tylko teoria. W praktyce interpretacje chronią coraz słabiej, a fiskus próbuje je podważać. Wygodnym argumentem jest, że pytający we wniosku źle opisał swoją sytuację. Zdarza się to coraz częściej.

25.10.2019

Rozstrzyganie sporów i współpraca z fiskusem po nowemu

Ordynacja

Ustawa o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawierania uprzednich porozumień cenowych tzw. ustawa DRM została przyjęta przez Senat 18 października. Wprowadza ona nowe procedury rozstrzygania sporów, reguluje zagadnienia dotyczące uprzednich porozumień cenowych, jak również nawiązuje do nowego mechanizmu współpracy z fiskusem – pisze Katarzyna Darska z KPMG w Polsce.

22.10.2019

Wyjaśnienia MF to pułapka na podatnika

Ordynacja

Ministerstwo Finansów publikuje na swojej stronie internetowej objaśnienia podatkowe i wyjaśnienia podatkowe. Dla przeciętnego Kowalskiego nie ma między nimi żadnej różnicy. Tymczasem jest, i to ogromna: pierwsze są wydawane na podstawie ordynacji podatkowej i zapewniają ochronę tym, którzy się do nich zastosują. Drugie – nie.

22.10.2019

Iluzoryczna dwuinstancyjność postępowania podatkowego

Ordynacja CIT VAT

Eksperci nie mają wątpliwości - rozpatrywanie sprawy w obu instancjach przez ten sam organ, czyli przez tego samego naczelnika urzędu celno-skarbowego, utrudnia realizację zasady dwuinstancyjności postępowania. W rezultacie podatnik stawiany jest na z góry przegranej pozycji. Odwołując się od decyzji, trudno jest liczyć na wygraną.

22.10.2019

WSA: Doręczenie pisma pracownikowi innej spółki nie było skuteczne

Ordynacja Spółki

Pismo zostało doręczone na adres spółki, ale ustalono, że nie mógł tam przebywać żaden z jej pracowników. Syndyk podnosił, że w budynku znajdują się siedziby kilku spółek, co zrodziło wątpliwość czy osoba, która pokwitowała odbiór była pracownikiem innej spółki, czy też można ją potraktować jako zarządcę budynku lub dozorcę.

21.10.2019

Prof. Siwik: Procedury są wystarczające, by ścigać nawet ministra finansów

Ordynacja Doradca podatkowy

Organy ścigania takie jak policja, prokuratura i urzędy celno-skarbowe mają obowiązek, z urzędu, ścigać przestępstwa kryminalne, karno-gospodarcze i skarbowe. Urzędnicy, którzy tego nie robią, sami popełniają przestępstwo ‒ mówi prof. dr hab. Zygfryd Siwik, emerytowany nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim

21.10.2019

Senat nie wniósł poprawek - firmy będą mogły współpracować z fiskusem

Ordynacja

Senat przyjął w piątek bez poprawek uchwaloną w środę przez Sejm ustawę o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych. Przepisy w dużej mierze są wdrożeniem dyrektywy europejskiej DRM. Nowością będzie też możliwość współpracy z fiskusem. Dzięki temu firmy będą rzadziej kontrolowane.

18.10.2019
Prawo.pl