Fiskus niezbyt chętnie uwalnia pieniądze z rachunków VAT

Ordynacja VAT

Mimo apeli przedsiębiorców rząd nie zdecydował się na systemowe - w ramach tarczy antykryzysowej - uwolnienie środków zgromadzonych na rachunkach VAT przy podzielonej płatności. MF zapewnia, że o odblokowanie pieniędzy można wnioskować indywidualnie, a organy podatkowe traktują takie prośby priorytetowo. Obserwacje doradców podatkowych pokazują jednak, że w rzeczywistości fiskus nie jest aż tak przychylny.

27.05.2020

Czy tarcza antykryzysowa zawiesiła terminy przedawnienia podatków?

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Brak precyzji ustawodawcy spowodował liczne wątpliwości interpretacyjne. Jedna z nich dotyczy biegu terminów materialnoprawnych na gruncie prawa podatkowego. Powstała bowiem wątpliwość czy przepis dotyczący zawieszenia terminów prawa administracyjnego, odnosi się również do zawieszenia biegu terminów podatkowych, a w szczególności, czy zawiesza bieg terminów przedawnienia

26.05.2020

Podatnicy mogą być zmuszeni ponownie raportować te same schematy podatkowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W Sejmie od lutego 2020 roku procedowany jest projekt ustawy nowelizującej przepisy o schematach podatkowych. Po niedawnej propozycji Komisji Europejskiej, aby odroczyć obowiązki dotyczące takich schematów w całej Europie, tempo prac nad ustawą może jeszcze zwolnić. Pojawi się pewnie obowiązek ponownego raportowania zgłoszonych już wcześniej schematów.

26.05.2020

Komisja Europejska daje więcej czasu na MDR

Ordynacja Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Na początku maja Komisja Europejska zaproponowała odroczenie części obowiązków wynikających z dyrektywy 2018/822 wprowadzającej przepisy o schematach podatkowych. Inicjatywa Komisji Europejskiej może mieć istotne skutki dla planów nowelizacji przepisów o schematach podatkowych zaproponowanych przez polski rząd

21.05.2020

NSA: Choroba podatnika nie wystarczy, żeby przywrócić termin

Ordynacja

Nawet choroba poświadczona zaświadczeniem lekarskim nie jest okolicznością wystarczającą do uprawdopodobnienia braku winy w uchybieniu terminowi podatkowemu. Trzeba też uprawdopodobnić, że rodzaj choroby uniemożliwiał dokonanie czynności oraz że nie istniała możliwość skorzystania z pomocy domowników lub innych osób. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

21.05.2020

Fiskus wkrótce wznowi kontrole i postępowania podatkowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Przepisy tarczy antykryzysowej 3.0 są już opublikowane w Dzienniku Ustaw. W praktyce zatem, za kilka dni, skarbówka znów będzie mogła wydawać decyzje podatkowe, również na niekorzyść podatników. Dodatkowo, wznowione zostaną też kontrole i postępowania podatkowe.

19.05.2020

Prokurator sprawdzi wszczynanie kontroli tuż przed przedawnieniem

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez urzędników administracji państwowej. Chodziło o wszczęcie postępowania podatkowego tuż przed upływem terminu przedawnienia. Zdaniem rzecznika, instrumentalne działania urzędników wciąż są częstym zjawiskiem.

18.05.2020

Lustracja zobowiązań podatnika przed zwrotem nadpłaty podatku

Ordynacja Doradca podatkowy

Zaliczenie nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych nie zależy od uznania organu podatkowego, ani od dyspozycji podatnika. Przed zwrotem nadpłaty organ powinien zweryfikować stan zobowiązań podatnika. Bez wpływu na postanowienie pozostają okoliczności dotyczące jego sytuacji materialnej i rodzinnej. Potwierdził to WSA w Gorzowie Wielkopolskim

15.05.2020

Koronawirus wpływa na księgowych i doradców podatkowych – rusza duże badanie Wolters Kluwer

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Koronawirus

Księgowi i doradcy podatkowi są zgodni - przepisy tarczy antykryzysowej nie uprościły znacząco ich życia. Termin niektórych obowiązków został przesunięty. Można też skorzystać z pewnych ulg i wnioskować chociażby o możliwość zapłaty podatku w ratach. To wszystko jednak za mało. Eksperci obawiają się, że rynek usług księgowych i doradztwa podatkowego ulegnie znaczącym zmianom.

13.05.2020

Interpretacja podatkowa może dotyczyć raportowania schematów podatkowych

Ordynacja Doradca podatkowy

Podatnik może pytać skarbówkę o raportowanie schematów podatkowych, a fiskus ma obowiązek udzielenia odpowiedzi w formie indywidualnej interpretacji podatkowej. Potwierdził to właśnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim. To już kolejny wyrok przychylny podatnikom. Pojawia się zatem nadzieja, że Krajowa Informacja Skarbowa zmieni swoje podejście.

13.05.2020

WSA: Jedno sformułowanie nie przesądza o kwalifikacji pisma

Ordynacja Administracja publiczna Podatek od spadków i darowizn

Sformułowanie "wnosimy o sprostowanie decyzji" powinno być oceniane w kontekście całej argumentacji, która została zawarta w piśmie. Organ doszedłby wówczas do wniosku, że podatnik złożył odwołanie od decyzji, a nie wniosek o jej sprostowanie. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

12.05.2020

Koronawirus przedłużył terminy skarg na interpretacje, ale nie do końca epidemii

Ordynacja Koronawirus

Bieg terminu wniesienia skargi na otrzymane niekorzystne interpretacje rozpocznie się dopiero po zakończeniu stanu epidemii koronawirusa. Tak informował podatników dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydawanych ostatnio interpretacjach. Tymczasem tarcza 3.0 zniesie zawieszenie biegu terminów i to już od siódmego dnia od jej wejścia w życie.

12.05.2020

Wybór metody oszacowania wartości rzeczy przez biegłego źródłem problemów

Ordynacja Rachunkowość

Czasami w trakcie postępowania podatkowego zachodzi potrzeba weryfikacji wartości rynkowej określonej rzeczy. Do wykonania tego zadania organ powołuje biegłego spośród rzeczoznawców majątkowych. Zdarza się, że biegły stwierdzi niemożność ustalenia wartości rynkowej. W takich przypadkach dokonuje on wyboru metody oszacowania w oparciu o art. 154 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami

06.05.2020

Podatnicy wnioskują o ulgi w rozliczeniach ze skarbówką

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Od początku roku ogółem złożono około 43 tysięcy wniosków o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. 29 tysięcy razy podatnicy powołali się w nich na negatywne skutki epidemii koronawirusa. Takie dane podał serwisowi Prawo.pl resort finansów. Wnioski najlepiej składać online - dokumenty papierowe trafią bowiem najpierw na kwarantannę.

05.05.2020

Podatnicy proszą skarbówkę o kontrole

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Od początku lutego - w ramach specjalnego projektu Głos podatnika – do MF wpłynęło 261 pomysłów. Najwięcej zgłoszeń dotyczy VAT i PIT. W ostatnich tygodniach dominują jednak rozwiązania dotyczące uproszczeń w czasie epidemii koronawirusa. Pojawił się też postulat wprowadzenia możliwości wezwania urzędników i poddania się dobrowolnej kontroli – nawet płatnej.

01.05.2020

Doradcy podatkowi opracowali przewodnik po tarczy antykryzysowej

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Samorząd doradców podatkowych przygotował specjalny przewodnik po przepisach tarczy antykryzysowej 2.0. Dokument ma pomóc przedsiębiorcom w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem. Eksperci wyjaśniają w nim, na jaką pomoc od rządu może liczyć biznes i jakie warunki trzeba spełnić, żeby ją uzyskać. Opracowanie jest bezpłatne.

27.04.2020

MF zleci specjalne analizy i badania podatników

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Koronawirus

Minister finansów może zlecać Krajowej Izbie Rozliczeniowej analizy skutków zachodzących zjawisk gospodarczych – nie tylko w czasie epidemii. Taki przepis znalazł się w obowiązującej tarczy antykryzysowej. Zdaniem ekspertów pozwoli to na gromadzenie zbyt wielu danych dotyczących przedsiębiorców.

27.04.2020

Informacja celna i podatkowa pod jednym numerem telefonu

Ordynacja

W każdym miesiącu do informacji Krajowej Informacji Skarbowej dzwoni średnio 218 tysięcy osób, którzy próbują uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące prawa podatkowego lub celnego. Okazuje się, że podatnicy mają najwięcej problemów z rozliczeniami VAT, PIT, CIT i e-deklaracjami.

23.04.2020

Terytorialny zasięg urzędów skarbowych przestanie mieć znaczenie

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Minister finansów wskaże zadania Krajowej Administracji Skarbowej, które będą mogły być wykonywane przez urzędy z całego kraju. Ma to usprawnić obsługę podatników. Doradcy podatkowi widzą tu jednak ryzyko naruszenia przepisów o właściwości urzędów. Wydanie decyzji z ich naruszeniem jest jedną z przesłanek stwierdzenia jej nieważności. Nowa reguła może się więc stać źródłem sporów z fiskusem.

23.04.2020

WSA: Nie wniesie skargi kasacyjnej ten, kto nie otrzymał uzasadnienia wyroku z jego odpisem

Ordynacja

Tylko jedna z dwóch stron domagała się sporządzenia i doręczenia jej uzasadnienia wyroku WSA, wraz z jego odpisem. Zatem, gdy skargę kasacyjną złożyły dwie strony, należało uznać jedną z nich za niedopuszczalną. Strona, która nie złożyła wniosku o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia, utraciła prawo do skutecznego wniesienia skargi kasacyjnej - orzekł WSA w Rzeszowie.

20.04.2020