Objaśnienia dotyczące ulgi IP BOX nie takie jasne

CIT PIT

Objaśnienia uwzględniają praktyczne sposoby rozliczania IP Box w różnych spornych sytuacjach, które zostały podniesione w trakcie konsultacji publicznych. Pokazują jednak pewną niekonsekwencję Ministerstwa Finansów. Nie wpłynie to pozytywnie na poczucie pewności prawa wśród przedsiębiorców z branży IT – pisze Radosław Graboś, doradca podatkowy.

24.07.2019

Koniec sporu o usługi budowlane w VAT

VAT Budownictwo

Data „wykonania” dla celów VAT jest datą późniejszą, niż moment faktycznego wykonania. Należy za każdym razem dokonać analizy okoliczności realizacji umów na roboty budowlane. Nie można przyjąć założenia, że w każdym przypadku, gdzie ma miejsce odbiór robót przez zamawiającego, datą „wykonania” będzie dzień podpisania protokołu – tłumaczy Małgorzata Militz, doradca podatkowy, pełnomocnik w sprawie Budimex.

22.07.2019

Nowa matryca stawek VAT coraz bliżej

VAT

W piątek, 19 lipca, Sejm przyjął przepisy, które wprowadzą nową matrycę stawek VAT i tzw. wiążące informacje stawkowe. Ułożenie na nowo systemu klasyfikacji, likwidacja niektórych pozycji z załączników do ustawy o VAT na rzecz bardziej ogólnego podejścia ma w założeniu pomóc przedsiębiorcom – pisze Krzysztof Wiński z PwC.

22.07.2019

Nowa ulga w PIT nie obniży kosztów zatrudnienia ludzi młodych

PIT

Zwolnienie podatkowe dla osób do ukończenia 26. roku życia dyskryminuje ludzi z uwagi na wiek i wykształcenie. Stanowić będzie też ograniczenie w dostępie do pracy ‒ mówi Przemysław Hinc, doradca podatkowy ze spółki PJH Doradztwo Gospodarcze. Jego zdaniem, może to rodzić patologie i rynek fikcyjnych pracowników do nabijania kosztów przedsiębiorcom.

19.07.2019

Firmy muszą przejrzeć umowy dotyczące kart paliwowych

VAT

Zgodnie z ostatnim wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej karty paliwowe to usługi finansowe zwolnione z VAT. To pogląd sprzeczny z dotychczasową praktyką ich rozliczania w Polsce. Firmy korzystające z tego typu rozwiązań powinny więc poddać analizie zapisy zawarte w umowach na korzystanie z kart flotowych - pisze Małgorzata Miller, radca prawny.

17.07.2019

Klauzula skutecznie blokuje wydanie opinii zabezpieczającej

Ordynacja

W lipcowym wyroku NSA potwierdził, że minister finansów zasadnie odmówił wydania opinii zabezpieczającej. Wyrok NSA jest ważny z kilku przyczyn. Po pierwsze, może w przyszłości rzutować na ocenę podobnych czynności z punktu widzenia zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania – piszą Michał Goj i Monika Ruzik z EY.

16.07.2019

Firmy muszą sprawdzać, czy ich kontrahenci mają warunki do prowadzenia biznesu

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Płatnicy dokonujący płatności podlegających podatkowi u źródła mają obowiązek dochowywania należytej staranności. W praktyce sprawia to jednak wiele trudności. Trzeba sprawdzać m.in. to, czy kontrahent ma wystarczające środki do prowadzenia biznesu – pisze Iwona Krzemińska, ekspert w zespole ds. podatku CIT w KPMG w Polsce.

15.07.2019

Za brak podzielonej płatności podatnika dotkną kary

VAT

We wrześniu mają wejść w życie przepisy, które nałożą na niektóre branże obowiązek stosowania podzielonej płatności tzw. split payment. Przewidziano też różnego rodzaju sankcje. Poza konsekwencjami podatkowymi, projektodawca przewiduje także odpowiedzialność karną skarbową – pisze mec. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

12.07.2019

Prof. Glumińska-Pawlic: Tajemnica zawodowa doradców podatkowych jest świętością

Ordynacja Doradca podatkowy

Zachowanie tajemnicy zawodowej doradców podatkowych powinno być rozpatrywane nie tylko jako obowiązek, lecz także jako podstawowe prawo i przywilej. Nawet oświadczenie klienta o zwolnieniu z obowiązku jej zachowania w jego sprawie nie jest wiążące. Obowiązek ustawowy i etyczny ma pierwszeństwo – pisze prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic.

11.07.2019

Firmy boją się działalności badawczo-rozwojowej

CIT

Niemal połowa badanych firm z branż, w których prace badawczo-rozwojowe powinny być integralną częścią biznesu twierdzi, że takiej działalności nie prowadzi. Ulga jest nowością również dla organów podatkowych. Urząd musi zagłębić się w specyficzne i specjalistyczne działania firmy. Stanowi to dla niego nie lada wyzwanie – tłumaczy Maciej Królikowski

10.07.2019

Nowa agencja nadzoru zmieni rynek biegłych rewidentów

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Zmiany legislacyjne są sposobem na dodatkowe „opodatkowanie” firm audytorskich. Zwiększanie obciążeń i obowiązków może doprowadzić do zbyt dużej koncentracji rynku, co nie będzie korzystne, chyba, że chcemy przechodzić za klika lat przez to, czego obecnie doświadcza Wielka Brytania, czyli niemalże monopolu tzw. Wielkiej Czwórki – piszą Marzena Błogosz i Małgorzata Tadeusiak z PKF Consult.

08.07.2019

Dobra wiara ma w podatkach znaczenie

VAT Prawo gospodarcze

Pojęcie dobrej wiary ma kluczowe znaczenie. Może uchronić podatnika przed negatywnymi konsekwencjami, zwłaszcza w kontekście nadużyć w VAT. Najlepsze rezultaty przynosi wdrożenie konkretnych procedur. Dopiero wystarczająca świadomość pracowników w danej firmie jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa – pisze Przemysław Powierza

02.07.2019

Problematyczne koszty dla radców prawnych przed NSA

Prawnicy Ordynacja Administracja publiczna

Postulat, aby odebrać radcom prawnym reprezentującym organy administracji publicznej prawo do wynagrodzenia w postępowaniach przez Naczelnym Sądem Administracyjnym, jest pomysłem absurdalnym i oderwanym od realiów. Argument, że czynności te radcowie prawni wykonują w ramach stosunku pracy jest błędny – tłumaczy radca prawny Joanna Botiuk.

01.07.2019

Ostrożny podatnik VAT to nie detektyw na usługach skarbówki

VAT

Działania parlamentu i rządu nakierowane na uszczelnianie podatków stają się powoli karykaturą na rzecz poprawy jakości prawa oraz skuteczności poboru podatków. Agresywna postawa wobec wszystkich podatników może przynieść tylko doraźne korzyści. Spowoduje to powiększanie się szarej strefy i zaostrzy spory obywateli z fiskusem – pisze Przemysław Powierza z RSM Poland.

28.06.2019

Problematyczne dokumentowanie usług dla potrzeb VAT

VAT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wydał wyrok dotyczący braku możliwości odliczenia VAT w przypadku nieudokumentowania wykonania usługi. Sąd odniósł się nie tylko do kwestii związanej z VAT, ale także do kilku zasad związanych z prowadzeniem postępowania podatkowego – pisze Paweł Rosiński z Instytutu Cen Transferowych.

24.06.2019

Interpretacja nie zawsze odpowie na pytania o należytą staranność

Ordynacja CIT Podatki międzynarodowe

Nie wiadomo, jak stosować przepisy o zachowaniu należytej staranności w przypadku wypłat podlegających opodatkowaniu podatkiem u źródła. Widać natomiast wyraźnie, że - jak na razie - organy podatkowe mają równie duże problemy z interpretacją nowych przepisów co podatnicy – pisze Magdalena Jakubowska

24.06.2019

Obowiązkowy split payment nie załatwi sprawy

VAT

Czy zastąpienie odwrotnego obciążenia podzieloną płatnością będzie lepszym rozwiązaniem? Mając na względzie ograniczony – przedmiotowo, jak i w czasie – charakter zgody udzielonej przez Komisję Europejską na wprowadzenie split paymentu w Polsce, można mieć co do tego pewne wątpliwości – pisze Maciej Grochulski z kancelarii Paczuski Taudul.

21.06.2019

Sankcje popsują podzieloną płatność w VAT

VAT

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności jest zmianą oczekiwaną przez wielu podatników. Jednak zbyt surowe i źle skonstruowane sankcje mogą obrócić w niwecz praktyczną korzyść z jego wprowadzenia – tłumaczą Tomasz Kowalczyk i Piotr Litwin z Enodo Advisors.

14.06.2019

MF: Nadzór nad biegłymi rewidentami jest konieczny

Rachunkowość

Planowane zmiany przepisów nie ograniczą roli audytorów. Nowa agencja przejmie odpowiedzialność za funkcjonowanie systemu nadzoru publicznego nad firmami audytorskimi i biegłymi w Polsce. Nie ma jednak ryzyka, że będzie to organ zbyt mocno związany z MF – tłumaczy Justyna Adamczyk, pełnomocnik ministra finansów ds. organizacji Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.

12.06.2019

Kasy online z ulgą droższe niż offline bez odliczenia

VAT

Od 1 maja 2019 r. obowiązują regulacje wprowadzające do polskiego systemu VAT kasy rejestrujące online. Nowe urządzenia automatycznie przekażą dane do Centralnego Repozytorium Kas. Podatnik, który nie musi teraz kupować kasy fiskalnej, powinien raczej zdecydować się na kasę offline – tłumaczy dr Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy

10.06.2019