Odwołanie stanu epidemii wpłynie na rozliczenia podatkowe

CIT PIT Rachunkowość

Od 16 maja przestanie obowiązywać stan epidemii. Pozostaniemy jednak w stanie zagrożenia epidemicznego. Spowoduje to spore zmiany w rozliczaniu podatków. Część z nich będzie miała zastosowanie już od 1 czerwca, inne pozostaną z podatnikami do końca roku. Podatkowe skutki odwołania epidemii dotkną rozliczających PIT, CIT, VAT i akcyzę.

11.05.2022

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania ogranicza interpretacje indywidualne

Ordynacja CIT VAT

Skomplikowanie przepisów przez Polski Ład spowodowało wzrost liczby wniosków o interpretacje indywidualne. Dyrektor KIS regularnie odmawia jednak wydawania interpretacji podatkowych powołując się na możliwość zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Eksperci ostrzegają, że może to doprowadzić do wzrostu i tak już licznych sporów sądowych podatników z organami skarbowymi.

10.05.2022

Podatek u źródła – o czym należy pamiętać w 2022 roku?

CIT PIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Płatnik musi się liczyć z dodatkowym zobowiązaniem podatkowym w wysokości od 10-30 proc. podstawy opodatkowania należności, w stosunku do której zastosował niższą stawkę WHT lub w ogóle nie pobrał podatku, a powinien był pobrać podatek w wyższej kwocie, czyli również wtedy gdy niesłusznie zastosował procedurę oświadczenia WH-OSC - piszą Konrad Medoliński i Daria Górka z MDDP.

04.05.2022

Część firm z „przesuniętym" rokiem podatkowym publikację informacji o strategii ma nadal przed sobą

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Część podatników z „przesuniętym” rokiem podatkowym nadal stoi przed wyzwaniem publikacji pierwszej informacji o realizowanej strategii podatkowej. Są oni jednak w o tyle lepszej sytuacji niż pozostali, że mogą skorzystać z doświadczenia innych firm. Nie oznacza to jednak, że mają uproszczone zadanie – pisze Monika Kaleta, doradca podatkowy.

22.04.2022

Rozliczenia cen transferowych trzeba zacząć już teraz

CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Prace nad wszystkimi obowiązkami z zakresu cen transferowych trzeba zacząć w najszybszym możliwie czasie. Jednym z kluczowych powodów, dla których warto z odpowiednim wyprzedzeniem zająć się tym, jest rozszerzenie zakresu obowiązków dokumentacyjnych i raportowych za rok podatkowy/obrotowy 2021 o tzw.: „pośrednie transakcje rajowe”, co znacząco wpłynie na czasochłonność całego procesu.

20.04.2022

Zalety estońskiego CIT są – jednak tylko na papierze

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Firmy korzystające z preferencyjnych zasad rozliczenia podatku dochodowego (tzw. estońskiego CIT) mają duży problem. Doradcy podatkowi potwierdzają, że z korzyści trudno jest skorzystać. Skarbówka blokuje m.in. prawo do zwolnienia z podatku zaliczek na poczet dywidendy. Wypłaty na poczet przyszłych zysków stanęły więc pod znakiem zapytania, a interpretacje i objaśnienia - zamiast pomagać – dokładają kolejnych wątpliwości.

19.04.2022

Senat proponuje zmiany podatkowe w związku z wojną w Ukrainie

CIT PIT Rachunkowość Ukraina

Senat podjął we wtorek uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianach podatkowych w związku wojną w Ukrainie. Chodzi m.in. o wprowadzenie zwolnienia z PIT obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy zamieszkali w Polsce po ataku Rosji na Ukrainę. Zmiany miałyby dotknąć także rozliczeń podatku od spadków i darowizn.

13.04.2022

Sejm przyjął zmiany - Ukrainiec szybciej stanie się polskim rezydentem podatkowym

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina

W czwartek późnym wieczorem Sejm przyjął nowelizację specustawy dotyczącej wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski. Zakłada ona zmiany w rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów przez pomagające firmy, a także w rozliczaniu PIT przez Ukraińców. Chodzi m.in. o zasady ustalania rezydencji podatkowej dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych.

08.04.2022

Dr Szymczyk: Ulgi dla biznesu na innowacje motorem rozwoju inwestycji

Ordynacja CIT PIT

Dotychczas podatnik komercjalizujący wyniki prac badawczo-rozwojowych i osiągający z nich dochody kwalifikowane w rozumieniu przepisów o IP-Box nie miał możliwości korzystania przy obliczeniu podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu z odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R. Teraz zyskał taką możliwość – mówi dr Przemysław Szymczyk.

31.03.2022

Podatek u źródła przy wynajmie serwerów ciągle problematyczny

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Po jednolitej linii orzeczniczej WSA w sprawie braku obowiązku opodatkowania podatkiem u źródła nabywanych od zagranicznych podatników usług wynajmu serwerów, przyszedł czas na rozstrzygnięcie sporu przez NSA. Spór wygrywają podatnicy, bowiem NSA, podobnie jak WSA, nie podzielił argumentacji stanowiska przedstawianego przez organ podatkowy w wydawanych interpretacjach.

28.03.2022

Komplementariusz stanie się przedsiębiorcą i zapłaci składki ZUS

Ordynacja CIT PIT

Koniec optymalizacji - od przyszłego roku składki zdrowotne zapłacą też komplementariusze w spółkach komandytowo-akcyjnych. Wynika to z opublikowanego w czwartek projektu zmian w ustawie o PIT w ramach Polskiego Ładu. Kuszące dla wielu przedsiębiorców na początku roku zakładanie spółek komandytowo-akcyjnych przestanie być atrakcyjne.

25.03.2022

Ulga podatkowa dla frankowiczów już obowiązuje

Domowe finanse CIT PIT

15 marca weszło w życie rozporządzenie ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. Nowe przepisy przedłużą korzystne dla kredytobiorców rozwiązania, które obowiązywały do końca 2021 roku.

23.03.2022

Ubezpieczenie na życie członka zarządu może być kosztem podatkowym firmy

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Jeśli prawo do dodatkowego świadczenia na rzecz członka zarządu wynika z uchwały zgromadzenia wspólników lub umowy spółki, możliwe jest zaliczenie do koszów podatkowych składek na jego ubezpieczenie na życie - zarówno w części ubezpieczeniowej, jak i inwestycyjnej. Wynika to z najnowszych interpretacji fiskusa.

22.03.2022

Unijny Trybunał zajmie się odsetkami od podatku pobranego niezgodnie z prawem UE

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Obowiązujące przepisy pozbawiają fundusze z państw trzecich prawa do oprocentowania nadpłat. Zwrócił na to uwagę Naczelny Sąd Administracyjny i skierował sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Problem ten może mieć znaczenie także dla innych podatków (np. VAT) - mówi Michał Niżnik, partner w zespole ds. podatków międzynarodowych w KPMG w Polsce, pełnomocnik funduszu EMS.

21.03.2022

Pośrednie transakcje rajowe - wciąż nieznane ostateczne podejście do interpretacji znowelizowanych przepisów

CIT PIT Doradca podatkowy

Mija już ponad rok od wejścia w życie kontrowersyjnych przepisów rozszerzających obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych dla tzw. pośrednich transakcji rajowych. To dobry moment, aby podsumować okres ich funkcjonowania i przyjrzeć się jak zmieniało się podejście Ministerstwa Finansów do ich interpretacji – piszą eksperci Kancelarii Taudul Paczuski.

21.03.2022

Spółki nieruchomościowe dostaną więcej czasu na złożenie informacji

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy Budownictwo

Ministerstwo Finansów przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia, które przedłuży o sześć miesięcy termin składania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych. Dokumenty trzeba więc będzie złożyć do końca września, a nie – jak to jest obecnie – do końca marca.

21.03.2022

CIT za 2021 rok można rozliczać do końca czerwca

CIT Prawo gospodarcze

Wychodząc naprzeciw postulatom księgowych i przedsiębiorców, wydłużyło czas na rozliczenie rocznego podatku dochodowego od osób prawnych za 2021 r. Poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów. Rozporządzenie przedłużające terminy rozliczenia do 30 czerwca zostało skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw.

17.03.2022

Podatek od hipotetycznych odsetek jest zgodny z prawem UE

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że organy podatkowe mogą domagać się zapłaty podatku u źródła od odsetek, które powinny być należne od nieoprocentowanej pożyczki, ale na podstawie zawartej nie są wymagane. Podatek trzeba w takiej sytuacji obliczyć od odsetek, jakie byłyby należne na warunkach rynkowych.

11.03.2022

Ukraińcy jednak bez zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

CIT PIT Podatek od spadków i darowizn Ukraina

Sejm przyjął w środę ustawę dotyczącą pomocy uchodźcom z Ukrainy. Z projektu wynikało, że możliwe będzie zwolnienie Ukraińców z podatku od spadków i darowizn do końca 2022 roku. Przyjęta wersja nie zawiera jednak tego przepisu. Firmy dostały jednak możliwość rozliczania w kosztach podatkowych wydatków związanych z pomocą.

10.03.2022