Ponad połowa rodziców zamierza płacić za korepetycje dla swojego dziecka

Zarządzanie oświatą

Aż 55 proc. rodziców zamierza posłać swoje dzieci na płatne korepetycje - wynika z raportu „Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości”. W grupie tej dominowały kobiety (70 proc. wskazań wśród matek vs 38 proc. ojców) i mieszkańcy małych miast do 50 tys. osób (73 proc.). Pod względem dochodu byli to rodzice z zarobkami od 5000 zł netto w górę.

30.08.2023

Rośnie popularność szkół niepublicznych, ale ich dyrektorzy niezbyt optymistycznie oceniają sytuację w oświacie

Zarządzanie oświatą

Rośnie liczba kandydatów chcących uczyć się w szkole niepublicznej - w tym roku w dużych miastach na jedno miejsce w szkole niepublicznej przypadało czterech kandydatów. Najbardziej usatysfakcjonowani są dyrektorzy szkół z największych miast. Dyrektorzy niepublicznych szkół krytycznie oceniają przepisy oświatowe, choć optymistycznie patrzą w przyszłość - wynika z badania Społecznego Towarzystwa Oświatowego.

30.08.2023

Jeżeli uczeń nie zechce komputera na własność, dostanie go w użyczenie

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Na każdego czwartoklasistę przypadać będzie jeden laptop i to nawet, jak rodzice ucznia nie chcą nowego komputera, bo np. ich dziecko jeden już ma. W takiej sytuacji sprzęt nie stanie się ich własnością, a zostanie przekazany w użyczenie. Ta forma będzie się jednak wiązała ze wszystkimi konsekwencjami. Gdy uczeń zmieni szkołę, pojawi się konieczność zwrotu komputera.

29.08.2023

Wynagrodzenie egzaminatora zależne od rodzaju zadania - również przy maturze z jęz. obcego

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia dotyczącego wynagrodzenia egzaminatorów - przepisy zostaną dostosowane do nowego systemu elektronicznego sprawdzania, który ma zostać wdrożony w przyszłym roku. Zasadą będzie, że wysokość wynagrodzenia zależeć będzie od rodzaju sprawdzanego zadania - takie rozwiązanie przyjęto już w przypadku sprawdzania egzaminów z matematyki.

28.08.2023

WSA: Pensum nauczyciela-dyrektora nie można dowolnie obniżać

Zarządzanie oświatą

Obniżenie pensum nauczycielowi, pełniącemu funkcję kierowniczą w szkole, zależy wyłącznie od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy. Niedopuszczalne jest kreowanie przez organ prowadzący innego, pozaustawowego kryterium - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Problem miała rada powiatu w Sandomierzu, która uchwaliła obniżenie tygodniowego pensum nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach lub placówkach.

28.08.2023

Więcej beneficjentów programu Laboratoria Przyszłości

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji i nauki zmienia rozporządzenie przewidujące finansowanie programu "Laboratoria Przyszłości". Przewiduje ono poszerzenie grupy beneficjentów - m.in. o Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Uwzględnia także szkoły podstawowe w okręgowych ośrodkach wychowawczych. Jednym z celów rozporządzenia jest też usprawnienie procesu wnioskowania o środki w ramach programu.

22.08.2023

Poprawkowe egzaminy maturalne - w poniedziałek i wtorek

Zarządzanie oświatą

Rozpoczęła się sesja egzaminów poprawkowych. Przystąpienie do nich zadeklarowało blisko 33,7 tysięcy maturzystów. Podobnie jak majowa sesja, matury poprawkowe odbędą się w dwóch formułach. Niezależnie od formuły maturzyści pisali trzy obowiązkowe egzaminy: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.

21.08.2023

Zmiany w warunkach ubiegania się o dyplom zawodowy

Zarządzanie oświatą

Opublikowano nowelizację przepisów dotyczących warunków, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o uzyskanie dyplomu zawodowego albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Zmiana ma związek z aktualizacją listy zawodów szkolnictwa branżowego. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2023 r.

17.08.2023

MEiN przygotował projekt rozporządzenia ws. wykazu dziedzin szkolnictwa branżowego

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia ws. wykazu dziedzin zawodowych wraz z przyporządkowanymi do tych dziedzin zawodami z klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Ma to związek z uruchomieniem branżowych centrum umiejętności. Centra będą prowadzić edukacji w zakresie dziedzin określonych w załączniku do rozporządzenia

10.08.2023

Branżowe Centra Umiejętności bez rad rodziców i samorządu

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował pakiet rozporządzeń dotyczących zasad funkcjonowania branżowych centrów umiejętności - dotyczą kwestii struktury organizacyjnej placówki. Z powodu specyfiki działania tych centrów oraz braku możliwości bezpośredniego uczestniczenia rodziców w ich działalności, w tych placówkach nie będzie tworzonych rad rodziców.

09.08.2023

Samorządy uzgodniły z ministerstwem, jak ma wyglądać umowa przekazania laptopów

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Ministerstwo cyfryzacji we wzorze umowy przekazania laptopów organom prowadzącym szkołę chciało, aby osoby upoważnione do odbioru sprzętu podawały także PESEL oraz serię i numeru dowodu osobistego. Zaprotestowali samorządowcy, wskazując, że zbieranie tych danych może naruszać RODO i wydłużyć procedurę przekazywania komputerów. Samorządy musiałyby wdrożyć bowiem procedury związane z rejestracją zbioru danych.

04.08.2023

Trudno będzie reklamować zepsuty laptop, a na odzyskanie bonu nauczyciel może poczekać

Zarządzanie oświatą

Uczniowie czwartych klas i nauczyciele od nowego roku szkolnego będą wyposażani w nowe laptopy - uczniom kupi je państwo, nauczyciele sprzęt wybiorą sami i opłacą otrzymanym od ministerstwa kodem. Co jednak w sytuacji, gdy sprzęt okaże się wadliwy lub po prostu nie spodoba się nauczycielowi, który zamówił go przez internet? Odzyskanie pieniędzy lub doprowadzenie do usunięcia wady może być mocno problematyczne.

03.08.2023

Nauczyciele liceów bez limitu godzin ponadwymiarowych

Zarządzanie oświatą

Ustawa znosząca limit godzin ponadwymiarowych w liceach czeka na podpis prezydenta. Zmiana to postulat samorządowców motywowany zbyt dużą liczbą uczniów w szkołach ponadpodstawowych w związku ze zwiększonym rocznikiem i kształceniem uczniów z Ukrainy. Jednak ma to być rozwiązanie, póki co, tylko na najbliższy rok szkolny.

02.08.2023

AI i wyzwania dla kadry zarządzającej oświatą tematami X Kongresu Edukacja i Rozwój

Zarządzanie oświatą

Ruszyły zapisy na tegoroczny Kongres Edukacja i Rozwój. Jubileuszowa, dziesiąta edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 19 i 20 października 2023 r. w Kazimierzu Dolnym. Uczestnicy poznają wyzwania związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji w szkole, aspekty prawne konkursów na dyrektora szkoły oraz tajniki funkcjonowania centrów usług wspólnych.

28.07.2023

Rusza nabór do programu grantowego Perły Nauki

Zarządzanie oświatą

Przedmiotem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w tworzeniu wybitnie uzdolnionym absolwentom studiów pierwszego stopnia lub studentom po ukończeniu trzeciego albo czwartego roku jednolitych studiów magisterskich warunków rozwoju przez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych albo twórczości artystycznej pod kierunkiem opiekuna naukowego albo artystycznego.

28.07.2023

Uczniowie z Ukrainy z wydłużonymi terminami na złożenie deklaracji egzaminacyjnych

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo edukacji przedłużyło stosowanie przepisów określających zasady kształcenia ukraińskich uczniów na nowy rok szkolny 2023/2024. Inne będą na przykład terminy na składanie przez nich deklaracji egzaminacyjnych - np. dotyczących przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty. Rozporządzenie ułatwia też zatrudnianie ukraińskich nauczycieli i psychologów.

28.07.2023

MEiN: Mamy czas na obsadzenie etatów psychologów w szkołach

Zarządzanie oświatą

Mamy jeszcze cały rok na to, by w każdej szkole, tak jak zapisano w ustawie, był psycholog - powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Według niego liczba psychologów w szkołach rośnie, są też środki na ich zatrudnienie. To odpowiedź na raport o wakatach na to stanowisko.

26.07.2023

Bon tylko dla nauczyciela, który nie korzystał z rządowego dofinansowania

Zarządzanie oświatą

Już od września nauczyciele będą mogli otrzymać 2500 zł w formie bonu na zakup laptopa – ustawa zawiera jednak pewne ograniczenia. Po pierwsze, nie jest opcją dla gadżeciarzy, bo z komputera trzeba będzie korzystać przez co najmniej pięć lat - w tym czasie nie będzie go można sprzedać, a zakupu nie rozłoży się na raty. Po drugie, nie jest dla osób, które już korzystały z pomocy na zakup komputera np. w czasie pandemii.

26.07.2023

Można aplikować o wsparcie szkolnej lub przedszkolnej biblioteki

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zaprasza do składania wniosków w ramach priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” - chodzi o wsparcie dla szkół i przedszkoli, które chcą doposażyć biblioteki. Wsparcie finansowe z budżetu państwa zostanie udzielone pod warunkiem zapewnienia przez organ prowadzący placówkę wychowania przedszkolnego finansowego wkładu własnego w wysokości 20 proc. kwoty kosztów realizacji zadania.

21.07.2023