Od 2024 r. planuje się wdrażanie ww. rozwiązania, w oparciu o nowo utworzone narzędzie elektroniczne, w egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym, z przedmiotów:

  1. od roku szkolnego 2023/2024 – egzamin ósmoklasisty z matematyki i języka obcego nowożytnego;
  2. od roku szkolnego 2024/2025 – egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym i języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym.

Sprawdź w LEX: Czy dyrektor szkoły może pracować jako członek zespołu egzaminacyjnego na maturze ustnej w innej szkole? >

Wynagrodzenia egzaminatorów - matura 2023>>

 

Stawka zależna od rodzaju zadania

W przypadku e-oceniania przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych praktyką jest specjalizacja egzaminatora w sprawdzaniu i ocenianiu rozwiązań nie wszystkich zadań otwartych zawartych w arkuszu egzaminacyjnym, lecz grupy zadań, dzięki czemu egzaminator staje się ekspertem w zakresie oceniania mniejszej liczby konkretnego rodzaju zadań co przekłada się na wyższą jakość oceniania i mniejsze ryzyko błędu w ocenie rozwiązania.

Sprawdź w LEX: Jak prawidłowo rozliczyć czas pracy na egzaminach maturalnych? >

 

- Wszystkie zadania otwarte zawarte w danym arkuszu egzaminacyjnym zostaną podzielone na grupy zadań do sprawdzenia przez danego egzaminatora. Liczba zadań w danej grupie będzie zależała od szacowanego czasu na sprawdzenie rozwiązań zadań w danej grupie zadań oraz złożoności zasad oceniania rozwiązań zadań w danej grupie zadań.

Sprawdź w LEX: Jakie kwalifikacje powinna posiadać nauczycielka aby mogła zostać egzaminatorem maturalnym na maturze z języka angielskiego? >

 

Różne grupy zadań

W przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki zadania otwarte zostaną przypisane do trzech grup, dla których czas sprawdzania i złożoność zasad oceniania rozwiązań zadań będą podobne. Stąd też proponuje się, aby stawka wynagrodzenia w każdej z tych grup była taka sama - wskazuje. W przypadku pozostałych egzaminów i przedmiotów stawki wynagrodzenia za sprawdzenie rozwiązań zadań w poszczególnych grupach będą zróżnicowane.

 

Wysokość wynagrodzenia egzaminatora ustala się w relacji do minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym. Obecnie wynagrodzenie to wynosi 4550 zł. Kwota wynagrodzenia za sprawdzenie wszystkich zadań w danej grupie zadań po noweli rozporządzenia to:

  • grupa zadań nr 1- 0,177 proc. stawki
  • grupa zadań nr 2 - 0,177 proc. stawki.

Sprawdź w LEX: Czy można, a jeśli tak to w jaki sposób, na podstawie jakiej umowy zatrudnić w szkole publicznej nauczyciela-emeryta, który ma być członkiem komisji maturalnej podczas egzaminu ustnego? >