Bezpłatna edukacja czasem drogo kosztuje

Zarządzanie oświatą

Rodzice chcą, by ich dzieci uczyły się w jak najlepszych warunkach, więc na ogół bez szemrania płacą za materiały potrzebne na lekcjach. Niemniej zdarzają się dość niesztampowe pomysły - np. sfinansowanie kserokopiarki lub kupno dywanu do klasy. Nie ma też uzasadnienia i podstaw, by to rodzice dostarczali papier toaletowy lub środki czystości.

28.09.2019

Subwencja oświatowa w 2020 roku wyższa o 6,5 mld zł

Kadry w oświacie Finansowanie oświaty

Subwencja oświatowa w 2020 r. wzrośnie o 6,5 mld zł i objęte będą nią także sześciolatki. W jej ramach sfinansowane mają być też opieka dotacja przedszkolna, dodatkowe środki z rezerwy 0,4 proc., darmowe podręczniki, stypendia i programy rządowe - poinformował Dariusz Piontkowski podczas czwartkowej konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

26.09.2019

MEN zapowiada podwyżki dla nauczycieli w drugiej połowie 2020 roku

Kadry w oświacie

W drugiej połowie 2020 roku pensje nauczycieli wzrosną o 6 proc. - zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Szef MEN wskazał, że źródłem podwyżek będą przesunięcia w budżecie i zostanie to uwzględnione w subwencji oświatowej, która wzrośnie do prawie 50 mld zł.

26.09.2019

Za mało pedagogiki w kształceniu nauczycieli

Kadry w oświacie

Kształcenie nauczycieli od lat budzi kontrowersje, padają np. pytania, dlaczego do szkół trafiają ludzie przemocowi. Teraz system nieco się zmienia, ale pięcioletnia pedagogika oraz odebranie słabszym uczelniom prawa do kształcenia przyszłych nauczycieli raczej nie naprawi tej sytuacji.

26.09.2019

Nauczycielskie podwyżki uwzględniane w sprawozdaniach

Kadry w oświacie

Roczne sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli uwzględnią tegoroczne zmiany w wynagrodzeniu pedagogów. MEN przygotował projekt rozporządzenia w tej sprawie, zawiera on nowy wzór dokumentu składanego przez jednostki samorządu terytorialnego.

23.09.2019

Strajk często popierany przez uczniów, rzadziej przez ich rodziców

Kadry w oświacie

Prawie 40 proc. uczniów uznawało strajk nauczycieli za słuszny - pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Edukacyjną Fundację im. prof. Romana Czerneckiego EFC wśród stypendystów i stypendystek Programu Stypendialnego Horyzonty . Jednak było tak na początku protestu, z czasem poparcie uczniów malało. Znacznie mniejsze było poparcie dla strajku wśród rodziców uczniów.

21.09.2019

Nauczyciele w poprawczakach też bez obowiązkowej oceny

Resort sprawiedliwości dostosuje w końcu do Karty Nauczyciela zasady zatrudniania nauczycieli w podległych sobie placówkach. Chodzi o zmiany w ocenianiu pedagogów - w szkołach ocena nie jest już obowiązkowa, a zasady awansu wracają do stanu sprzed września 2018 r.

20.09.2019

Wcześniejsza emerytura za wyższe pensum? Związkowcy sceptyczni

MEN ma pracować nad ustawą przywracającą nauczycielom możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, a szczegóły propozycji mają zostać przedstawione przed wyborami. Sceptycznie pomysł oceniają związkowcy, którzy zauważają, że emerytura ma być najprawdopodobniej powiązana ze zwiększonym pensum.

19.09.2019

Samorządowcy: Likwidacja Karty Nauczyciela i finansowanie pensji z budżetu

Kadry w oświacie

Rozważenie przejęcia przez rząd finansowania wynagrodzeń dla nauczycieli - to jeden z dotyczących oświaty postulatów Związku Gmin Wiejskich. Samorządowcy uważają, że w ten sposób rząd weźmie odpowiedzialność za wprowadzane przez siebie zmiany. Postulują również likwidację Karty Nauczyciela.

19.09.2019

Sondaż: Szkolna biurokracja to nie zawsze wina złych przepisów

Kadry w oświacie

Do piętrzenia się biurokratycznych obowiązków przyczyniają się same szkoły - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Większość respondentów stwierdziła w niej, że dyrektorzy wymagają od nich spełniania dodatkowych, nie zawsze wynikających wprost z przepisów, formalności.

19.09.2019

Przez lukę w przepisach, specjaliści w szkołach branżowych zarobią mniej

Kadry w oświacie

Dobry informatyk będzie zarabiał mniej niż behapowiec lub katecheta. W znowelizowanej Karcie Nauczyciela zabrakło definicji nauczyciela praktycznych przedmiotów zawodowych, co sprawi, że specjaliści nie będą chcieli pracować w szkołach. W prywatnej firmie zazwyczaj zarobią dużo więcej, a szkolna pensja nie będzie konkurencyjna nawet wobec innych nauczycieli.

18.09.2019

Zarabiają fasadowi inspektorzy, karę zapłaci administrator

RODO

Szkoły i inne podmioty publiczne nie sprawdzają kwalifikacji inspektorów ochrony danych osobowych. Zatrudniają ich możliwie tanio i tylko po to, by spełnić wymogi RODO. Zdarza się, że jeden inspektor obsługuje kilkadziesiąt podmiotów, a jego usługi bywają fikcyjne. Wielu administratorów danych nie zdaje sobie sprawy, że naraża się nie tylko na karę za złamanie RODO, ale często także - za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

18.09.2019

Resort sprawiedliwości zorganizuje zajęcia dla uczniów

Zarządzanie oświatą

Wpaździerniku 2019 r. ruszają nowe zajęcia edukacyjne prowadzone przez resort sprawiedliwości. Uczniowie mają się na nich dowiedzieć, jak radzić sobie z zagrożeniami w internecie, poznać podstawowe przepisy oraz dowiedzieć się, jak wygląda praca w Służbie Więziennej.

17.09.2019

Szkoła nie może zmuszać do ubezpieczenia dziecka

Kadry w oświacie

Umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) dzieci i młodzieży szkolnej jest dobrowolna, o czym niektóre szkoły zapominają, zmuszając rodziców do jej zawarcia. Dotyczy zarówno nieszczęśliwych wypadków w czasie zajęć edukacyjnych realizowanych na terenie szkoły, jak również imprez i wycieczek szkolnych w kraju, ale szkoła nie prawa żądać od rodziców ubezpieczenia dzieci.

17.09.2019

PiS chce wychowywać młodych patriotów

Zarządzanie oświatą

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że jeżeli wygra wybory, położy większy nacisk na wychowanie patriotyczne w szkołach. Uczniowie będą jeździć na wycieczki po ważnych dla historii Polski miejscach, a szkoła bardziej skoncentruje się na uczeniu ich szacunku dla tradycji, bohaterów narodowych i obchodzenia świąt narodowych.

16.09.2019

PiS będzie podwyższał pensje i wzmacniał status nauczyciela

Zarządzanie oświatą

Reforma edukacji, przygotowywana przez lata, należała do najbardziej oczekiwanych zmian wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość po objęciu władzy - czytamy w programie partii rządzącej. PiS obiecuje podwyżki dla nauczycieli w 2020 r. oraz zmiany w statusie zawodowym pedagogów, w tym także dotyczące ich kształcenia.

16.09.2019

MEN konsultuje zmiany w rozporządzeniu o świadectwach i dyplomach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Niepełnoletni uczniowie będą mogli odbierać legitymacje szkolne, świadectwa ukończenia szkoły, a także inne dokumenty określone w obowiązującym od 6 września br. rozporządzeniu. - To odpowiedź na oczekiwania rodziców, uczniów i dyrektorów szkół - deklaruje resort.

13.09.2019