Sześciolatek nie pójdzie do szkoły tańca

Zarządzanie oświatą

Zmieni się wiek uczniów przyjmowanych do szkół artystycznych. Resort kultury już przygotował rozporządzenie w tej sprawie. Obejmie m.in. szkoły tańca, szkoły muzyczne i cyrkowe. Przepisy z opóźnieniem dostosowane zostaną do zmian dotyczących obowiązku szkolnego sześciolatków.

17.12.2018

Nauczyciele protestują przeciwko niskim pensjom

Kadry w oświacie

Zwolnienia lekarskie to forma protestu nauczycieli przeciwko niskim wynagrodzeniom. To oddolna akcja, niekoordynowana przez związki zawodowe, więc trudno ocenić jej skalę - protest ma potrwać do 21 grudnia 2018 r. Akcja odbywa się m.in. we Wrocławiu - dolnośląskie kuratorium przypomniało tamtejszym nauczycielom, że zasadność pójścia na L4 może skontrolować ZUS.

17.12.2018

Więcej nauczycieli bez kwalifikacji

Kadry w oświacie

Remedium na braki kadrowe w szkołach jest udzielanie większej liczby zezwoleń na zatrudnienie osób, które nie mają wymaganych przez prawo oświatowe kwalifikacji - alarmują związkowcy. Oceniają, że może się to negatywnie odbić na jakości nauczania. Dane kuratoriów faktycznie pokazują, że liczba udzielonych zezwoleń znacznie wzrosła.

17.12.2018

Edukacja antydyskryminacyjna nadal na cenzurowanym

Zarządzanie oświatą

Indywidualne rozmowy z dyrektorem szkoły, zbieranie od uczniów oświadczeń, konfiskowanie przedmiotów związanych z akcją - to działania podjęte przez niektóre szkoły podczas akcji "Tęczowy piątek". Do rzecznika praw obywatelskich wpłynęło wiele skarg w tej sprawie. Rzecznik zażądał wyjaśnień od resortu edukacji.

15.12.2018

Nowy rzecznik praw dziecka rozpoczął pracę

Prawo rodzinne Szkoła i uczeń

Wybrany na urząd Rzecznika Praw Dziecka Mikołaj Pawlak złożył w piątek ślubowanie w Sejmie i w ten sposób formalnie rozpoczął pięcioletnią kadencję na tym stanowisku. Zastąpi Marka Michalaka, który sprawował ten urząd przez dwie kadencje.

14.12.2018

SA: Dyrektor szkoły musi być przygotowany na krytykę

Kadry w oświacie

Decyzje dyrektora szkoły dotyczące kierowania placówką szkolną podlegają ocenie i weryfikacji. Dlatego merytoryczna krytyka, nawet surowa, nie narusza dóbr osobistych osoby pełniącej tę funkcję - uznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

14.12.2018

Zalewska: Ufamy nauczycielom, więc nie boimy się strajku

Kadry w oświacie

Nauczyciele deklarują, że chcą w czasie matur pójść na zwolnienia lekarskie. Minister Anna Zalewska zapewniła, że nie obawia się strajku pedagogów, bo ufa, że nauczycielom zależy na dobru uczniów. Tłumaczyła także, że dzięki reformie edukacji, sytuacja pedagogów systematycznie się poprawia, a egzaminatorów i tak zatrudnia CKE.

13.12.2018

Dodatek za wyróżniającą pracę ma motywować nauczycieli

Kadry w oświacie

Związkowcy postulują, by dodatek za wyróżniającą pracę przyznawany był każdemu nauczycielowi z najwyższą oceną. Szefowa resortu edukacji obiecała rozważyć tę kwestię i przygotować rozwiązania prawne do kwietnia, ale chce to powiązać z nowymi rekomendacjami dotyczącymi oceny pracy pedagogów.

13.12.2018

Mikołaj Pawlak może już zostać Rzecznikiem Praw Dziecka 

Senat w środę zgodził się na powołanie Mikołaja Pawlaka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Jego pięcioletnia kadencja rozpocznie się, gdy złoży on ślubowanie w Sejmie, które prawdopodobnie odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.

12.12.2018

Ocenianie bez regulaminów również w szkołach artystycznych

Wskaźniki oceniania pedagogów znikną również ze szkół artystycznych. Resort kultury znowelizuje rozporządzenie regulujące tę materię. Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. To efekt ogólnych zmian w zasadach oceniania nauczycieli przygotowanych przez MEN.

11.12.2018

Nowe rekomendacje ws. oceniania nauczycieli będą w kwietniu

Kadry w oświacie

Będą nowe zasady oceniania nauczycieli, rekomendacje mają być wypracowane wspólnie ze związkowcami. MEN już częściowo wycofał się ze zmian w tej materii - od 1 stycznia 2019 roku znikają szkolne regulaminy ze wskaźnikami oceniania.

11.12.2018

UODO uczy o ochronie danych osobowych

Jak dzieci i młodzież mają chronić dane osobowe nie tylko w realnym, ale też cyfrowym świecie - na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji „#RODO w edukacji. Mazowieckie spotkanie z...

10.12.2018

Nauczyciele masowo na L4 w czasie matur?

Kadry w oświacie

Nauczyciele chcą protestować w podobnej formie, jak policjanci - pokazują wyniki ankiety Związku Nauczycielstwa Polskiego. Chodzi o jednoczesne, masowe skorzystanie ze zwolnień lekarskich w czasie egzaminów. Pedagodzy chcą wyrazić swój sprzeciw przeciwko niskim wynagrodzeniom.

10.12.2018

MEN: Podwyżki dla nauczycieli w 2019 r.

Kadry w oświacie

Już od 1 stycznia 2019 roku pensje nauczycieli wzrosną o kolejne 5 proc. - zapowiada MEN. Resort chwali się, że pensje pedagogów w ciągu dwóch lat wzrosną o 10,35 proc., a docelowo o 15,8 proc. Związkowcy oceniają wzrost wynagrodzeń o 120-200 zł jako żenujący.

10.12.2018

Z powodu smogu można odwołać lekcje

Zarządzanie oświatą

Coraz więcej polskich miast ma problem ze smogiem, zanieczyszczone powietrze jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży. Przy wysokim stężeniu pyłów w powietrzu mieszkańcom zaleca się pozostanie w domach, problem w tym, że koliduje to z codziennymi obowiązkami. W wyjątkowych przypadkach dyrektor szkoły może odwołać lekcje.

10.12.2018

Rodzica nie można zmusić do informowania, że dziecko ma wszy

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna RODO

Wszawica to choroba, z którą wciąż boryka się wielu uczniów i przedszkolaków. Rodzice często uznają problem za wstydliwy i nie informują o nim ani placówki, ani innych rodziców, co sprawia, że po kilku dniach pasożyty roznoszą się po całej klasie. Prawo oświatowe nie daje dyrektorom jasnej odpowiedzi, jak postępować w takich sytuacjach, pomocne mogą być natomiast procedury stworzone przez sanepid.

08.12.2018

ZNP: Nauczyciele zmuszani do zajęć psychologiczno-pedagogicznych za darmo

Kadry w oświacie

Brakuje pieniędzy na zajęcia pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a wielu nauczycieli zmuszanych jest do prowadzenia tych zajęć za darmo - alarmuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Resort edukacji zapewnia, że koszty realizacji pomocy są uwzględnione w subwencji oświatowej, a zatrudnienie specjalistów rośnie z każdym rokiem.

07.12.2018

RPD: Dzieci nie są chronione przed cyberprzemocą

Zarządzanie oświatą

Rzecznik praw dziecka przypomina resortowi edukacji o konieczności przeciwdziałania cyberprzemocy i pyta, jakie rozwiązania już wdrożono i jakie zaplanowano na 2019 r. Przypomina m.in. o konieczności wprowadzenia rozwiązań technologicznych oraz przeszkolenia nauczycieli i pracowników szkoły tak, by umieli rozpoznać problem i pomóc uczniom go rozwiązań.

07.12.2018

Ocenianie nauczycieli - spóźnione rozporządzenie do uchylanych przepisów

Resort sprawiedliwości nie nadąża za dynamiką zmian w prawie oświatowym. Rozporządzenie określające, jak oceniać nauczycieli zatrudnionych w podległych MS placówkach, wejdzie w życie 19 grudnia, a już 1 stycznia 2019 r. będzie nieaktualne. Stanie się tak, bo z Karty Nauczyciela znikną przepisy dotyczące regulaminów oceniania pedagogów.

06.12.2018

Łatwiej o przedszkole dla zaszczepionego dziecka. Projekt trafi do Sejmu

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Obywatelski projekt ustawy proponuje premiowanie zaszczepionych dzieci przy rekrutacji do przedszkoli. Pomysł popierają lekarze i niektóre samorządy, negatywnie ocenia go natomiast resort edukacji, podkreślając, że nowelizacja może ograniczać prawo do nauki.

06.12.2018