MEN: większość rodziców przeciwna strajkom w czasie egzaminów

Aż 70 proc. Polaków uważa, że strajki nauczycieli w czasie matur i egzaminów ósmoklasistów czy gimnazjalnych to zachowania niewłaściwe - wynika z badań opinii publicznej, którą przytacza resort edukacji. Jak podaje MEN, większość Polaków nie popiera też protestów w formie brania zwolnień lekarskich.

27.02.2019

Jarosław Zieliński zostanie szefem MEN?

Minister Anna Zalewska startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jej następcą ma zostać Jarosław Zieliński, obecny wiceminister spraw wewnętrznych. Zieliński był wiceministrem edukacji w latach 2005-2006.

27.02.2019

Samorządy chcą zmian w finansowaniu oświaty

Finansowanie oświaty

System finansowania oświaty nie działa i nie da się już efektywnie z niego korzystać - podnosi Związek Gmin Wiejskich. Sugeruje konieczność finansowania nauczycielskich wynagrodzeń z dotacji. Dodaje, że od wielu lat subwencja nie pozwala na pokrycie wszystkich kosztów.

25.02.2019

Stary SIO wkrótce kończy swój żywot

Zarządzanie oświatą

Nowy system informacji oświatowej zaczął działać w styczniu 2014 roku. Zmiany miały usprawnić procedurę wprowadzania danych, ale MEN nie zdecydował się na całkowitą likwidację starej bazy danych i oba funkcjonowały równolegle. Wygląda na to, że skończy się to 1 marca 2019 r.

25.02.2019

Nauczyciel zobowiązany do zachowania tajemnicy

Zarządzanie oświatą

Sejm uchwalił przepisy dostosowujące poszczególne ustawy do RODO. Zmiana objęła również Prawo oświatowe, do którego dodano przepis zobowiązujący pedagogów do zachowania tajemnicy. Doprecyzuje też przepisy dotyczące obowiązków dyrektora szkoły, rozszerzając je o konieczność zapewnienia przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych.

22.02.2019

Umiejętność argumentacji do poprawki u ósmoklasisty

Zarządzanie oświatą

Uczniowie mają problem z gramatyką, interpunkcją oraz zadaniami wymagającymi rozumowania i argumentacji - wynika z diagnozy umiejętności ósmoklasistów, której wyniki opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Uczestniczyło w niej 4 770 uczniów z 99 szkół podstawowych w całym kraju.

21.02.2019

Eksperci: zawieszenie matury z matematyki to zły pomysł

Poziomu nauczania nie da się zmierzyć wynikami egzaminu krajowego ani stopniami wystawianymi przez nauczycieli – komentują dydaktycy Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego.

21.02.2019

Samorządowcy chcą zmian w wynagrodzeniu nauczycieli

Kadry w oświacie

Wynagrodzenia nauczycieli powinny być wyższe i wypłacane w formie dotacji, bo na razie gminy muszą do nich dopłacać - uważają samorządowcy ze Związku Miast Polskich. Samorządowcy wyliczają, że wydatki na oświatę w ciągu dwóch lat wzrosły o 7 mld zł. Samorządowcy apelują o wspólną walkę o odpowiedni poziom finansowania oświaty z budżetu państwa!

19.02.2019

NIK za zawieszeniem matury z matematyki. MEN i CKE przeciwko

Kadry w oświacie

Najwyższa Izba Kontroli rekomenduje zawieszenie obowiązkowej matury z matematyki i zmianę rodzaju niektórych zadań w arkuszach egzaminacyjnych. Zdaniem dr. Marcina Smolika, dyrektora CKE, obowiązkowa matura z matematyki jest niezbędna i przynosi liczne korzyści. MEN także wyklucza zawieszenie egzaminu.

19.02.2019

Nauczyciel pomagający osobom LGBT+ w każdej warszawskiej szkole

Zarządzanie oświatą

W każdej szkole będzie nauczyciel wyznaczony do monitorowania sytuacji uczniów LGBT+, a zajęcia wychowania seksualnego uwzględnią tematykę orientacji seksualnej. To niektóre założenia Warszawskiej Deklaracji LGBT+, którą podpisał we wtorek Rafał Trzaskowski.

19.02.2019

NIK: Matematyka w szkole mocno kuleje

Polska szkoła zamiast rozwijać zdolności matematyczne, raczej je zabija - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Sytuacji nie poprawiła także matura z matematyki. Aż 42 proc. uczniów kontrolowanych szkół ponadgimnazjalnych miała na świadectwach z matematyki tylko ocenę dopuszczającą. Źle przeprowadzana jest również matura z matematyki i NIK wnosi o jej zawieszenie do czasu rozwiązania problemów z zadaniami.

19.02.2019

ZNP pyta ministerstwo o koszty kampanii reklamowej

Kadry w oświacie

Związek Nauczycielstwa Polskiego pyta resort edukacji, ile pieniędzy wydał na reklamy. Chodzi m.in. o publikacje prasowe dotyczące podwyżek dla nauczycieli. Związkowcy zażądali od resortu oświaty faktur, które MEN otrzymało za publikacje.

18.02.2019

Dyscyplinarki dla nauczycieli uchybiających godności zawodu

Zarządzanie oświatą

Dyrektor reaguje na uchybienia popełniane przez nauczyciela, wszczynając procedurę oceny pracy lub zawiadamiając rzecznika dyscyplinarnego - wyjaśnia wiceminister edukacji Maciej Kopeć w odpowiedzi na pytanie dotyczące plagi postępowań dyscyplinarnych. Tłumaczy także, że szkoły nie mają obowiązku tworzenia komisji antymobbingowych.

18.02.2019

MEN przypomina o konieczności ustalenia nowej sieci szkół

Zarządzanie oświatą

Samorządy muszą ustalić nowy plan sieci szkół. To kolejny etap reformy związany z ostateczną likwidacją gimnazjów. Resort edukacji przypomina o konieczności zrealizowania tego obowiązku oraz udostępnia przykładowe uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół.

14.02.2019

Nauczyciele w poprawczakach bez regulaminów oceniania

Kadry w oświacie

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad przepisami likwidującymi regulaminy oceniania nauczycieli. To skutek wprowadzenia zmian w Karcie Nauczyciela. Nowela w tej sprawie weszła w życie 1 stycznia 2019 r.

14.02.2019

Nie tylko związkowcy chcą strajkować

Związkowcy zakończyli pierwszy etap wchodzenia w spór zbiorowy. Teraz prowadzą rokowania, a następnie mediacje. Chęć udziału w proteście zgłasza także coraz więcej pedagogów niezrzeszonych w związkach zawodowych.

13.02.2019

Depresję u nastolatków łatwo pomylić z buntem

Coraz więcej młodych osób zmaga się z depresją. Zdarza się, że nie uzyskują pomocy na czas, bo złość, smutek i wybuchy agresji składane są na karb nastoletniego buntu. Od tego rodzaju błędów i ich czasem tragicznych skutków, ustrzec ma kolejna edycja kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji.

13.02.2019